5 Aralık 2023 Sal

Olmadı Akkuş Müftülüğü… Bazı Köy Camilerinde İmam Olmadığı İçin Teravih Namazları Kılınamıyor Yada Köylü Kendince Çareler Bulmuş

Ramazan Ayı Girerken Müftülük Gerekli Tedbirleri Neden Almıyor?

 

AKKUŞ MÜFTÜLÜĞÜ MÜ GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMADI?

YOKSA DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI MI

HEM İMAM ATAMASI YAPMAYIP, HEMDE KATI KURALLAR MI KOYDU

Olmadı Akkuş Müftülüğü, Ramazan ayı girerken imamı olmayan camiler için neden tedbir almadınız. Çukurköy Cami'sinin şu anda İmamı yok. Peki Müftülük bu caminin cemaati teravih namazını nasıl eda edecek diye düşündü mü acaba? Aldığımız bilgiye göre Ramazan ayı girerken, Köyün imamının Akkuş Merkeze Müftülüğe ataması yapılmış. Yerine, gene aldığımız bilgiye göre imam ataması yapılmış. Ancak atanan imamın Ramazan Bayramından sonra çukurköy Camisinde görev başlayacağı belirtilmiş. Yani Çukurköy Camisi Ramazan boyunca kendi haline bırakılmış. Şimdi Çukuköylüler haklı olarak soruyorlar

Önceki imamın atamasını ramazan ayından sonra Akkuş Merkeze Müftülüğe yapsaydınız olmaz mıydı?

Yada Çukurköy Camisine atanan imamı ramazan ayı girmeden görevine başlatsanız olmazmıydı?

Her ikisi de olmadı yada yapmadınız. Peki hiç düşündünüz mü, bu cami cemaatinin mağdur olacağını en azından cuma ve teravi namazlarında sıkıntılar yaşanılacağını neden hesaba katmadınız? Tüm bunlardan sonra hiç mi bir çare düşünülmedi ki, Vekil imam uygulaması da mı yok? Ücretli İmam uygulaması da mı yok. Oda olmadı Akkuş İmam Hatip Öğrencilerinden bir Öğrencimizi en azından ramazan ayı boyunca bu camide görev verme şansınız yok muydu? Şimdi bu sayılan çözüm önerilerini siz mi uygulamadınız yoksa, Diyanet işleri başkanlığı bu sayılan çözüm önerilerinin hiç birisini sakın ha sakın uygulamayın mı dedi?

Çukurköylüler ve Akkuşlular bu konularda Akkuş Müftülüğünden acilen bir açıklama yapılmasını bekliyorlar?

Sitemize gelen bilgilerden Kuşçulu Köyü Sevkili Mahalle Camisinin de imamı yokmuş. Köylüler kendi ceplerinden ücretini ödemek kaydı ile ramazan ayı boyunca mağdur olmamak için bir hoca ile anlaşmışlar.

Sayın Akkuş Müftülüğü, Akkuş Köylüleri dini, imanı ve dini inançlarını yerine getirmek için gerekirse cebinden de para verir. bundan da kaçınmaz ama Ordu denen İlin Akkuş İlçesinin Camii İmamları ile ilgili vede din ve diyanet ile ilgili görevli bir kurumu var. Akkuş Müftülüğü, Akkuş Müftülüğü görevi gereği sıkıntıları çözmek ile ilgili görevini yerine getirirken gerekli tedbirleri aldı mı? İmamı olmayan köy ve mahallelere Sayın Müftümüz veya görevli personeli giderek gerekli açıklamaları yaptılar mı? köylülerin nasıl bir yol izlemesi gerekliliğini anlattılar mı?

Akkuş İnternet Sitesinin Akkuş Müftülüğüne Önerisi: Yukarıda sayılan konuların çözümünde her şeye rağmen bir çözüm bulunmuyorsa aynen taşımalı eğtimde olduğu gibi ramazan ayında ve cuma günleri taşımalı sistem ile köylülerin dini görevlerini, ibadetlerini yapmalarını sağlayıcı tedbirler dahilinde Müftülüğünüzün tahsis edeceği araçlar ile köylüler evlerinden alınarak, en yakın imamı olan camiye götürülüp namaz bitimi evlerine bırakılamaz mı? Araç eksikliği varsa, Kaymakamlık ve ilgili kurumlar ile temasta bulunarak araç temin edilebilinir.

Akkuş İlçesinde görev yapmak için özveri şart, olağan üstü gayret şart, anında pratik çözüm önerileri geliştirmek şart. Bu bağlamda her kurum bunları yapıyorum derse diyecek bir şeyimiz yok.

Akkuş Müftülüğü Cevap Hakkını Kullanıp, gerekli açıklamaları sitemize gönderdiği anda haber yapılacaktır.

 

Akkuş Müftülüğü

Çukurköy Camisine İmam Atanması ve

Teravih Namazında

Hoca Sıkıntısı Bulunup bulunmadığı Konularına Açıklık Getirdi

21.08.2010 Tarihinde Sitemiz yönetimini arayan İlçemiz Müftüsü Bünyamin TURGUT, Çukurköy Camisine imam atanması ve Teravih namazında hoca sıkıntısının bulunup bulunmadığı konularında açıklamada bulundu.

Müftümüzün açıklaması " İhsan bey merhaba çalışmalarınızda başarılar dilerim. Kolaylıklar dilerim. Sitenizde Çukurköy Camisine imam atanması ve teravih namazlarında hoca sıkıntısı çekildiği yönünde haberiniz hakkında bilgilendirmek için arıyorum. Şu anda yanımda Çukurköy Camii emekli imamı Ali GÜNGÖR var. Çukurköy Camisinde şu anda kadrolu imam olmadığı doğrudur. Temmuz ayında camii'de görevli imamın ataması bir başka yere yapılmıştı.

Temmuz ayından itibaren, bu camimize imam atamak için girişimlere başladık. Sizlerinde bildiği gibi yazışmalar biraz uzadı. İnşallah Ramazan bayramından sonra Çukurköy Camisine İmam ataması gerçekleşecek ve görevine başlayacak. Ancak teravih namazında sıkıntı olduğu yönündeki durumu da çözdük. Bu Camide görevli İmamı iken, emekli olan Ali GÜNGÖR hocamız ile konuştuk. Şu anda Ali hoca ve köydeki bu konuda deneyimli kişilerinde yardımları ile cuma ve teravih namazlarında herhangi bir sıkıntı çekilmemektedir.

İhsan bey, haberlerinizi yaparken öncelikle bizlerden bilgi aldıktan sonra haber yaparsanız seviniriz. Bilinmesi gereken bazı teknik konular olabiliyor. Akkuş'a gelince sizleri müftülüğümüzde görmek isteriz. Elimizden geldiği kadarı ile ve imkanlar doğrultusunda Akkuş İlçemize hizmet yapmaya çalışıyoruz. Elde olmayan nedenlerden dolayı meydana gelen sıkntıları hep beraber yanyana durarak çözelim. Tekrar yayınlarınızda başarılar dilerim." dedi

Bizlerde, Müftümüze konu hakkında Akkuşlulara bilgi verdiği için teşekkür ettik. Sayın Müftümüze, Akkuş İnternet Sitesi olarak diyalog içinde olmamız halinde, yanlış anlaşılmaların ortadan kalkacağını söyledik. Duyarlılığından dolayı kendilerine teşekkür ettik.

Related Articles

3 YORUMLAR

 1. sayın ihsan bey
  Birşeyler yazacaksanız yazmadan önce birkezdeğil binlerce düşünüp öyle yazın lütfen.

  Site Yönetimi: Sayın A.Altun, bizler bilgiye ve belgeye dayalı haber yapıyoruz. Gördüklerimizi bildiklerimizi haber yapıyoruz. Sayın müftümüz ile konu konuşuldu. Karşılıklı bililenler yazıldı. Neden bu kadar tehdit eder gibi cümleler yazıyorsunuz onu da anlamış değiliz. Bu camii de imam varmıydı da yalan haber mi yazdık. Biz o köyün çocuklarıyız. Tüm gelişmeler an ve an bizlere iletiliyor. Dolayısı ile lütfen yazdığınız cümlelere dikkat ediniz.

 2. ben daha önce akkuş kurtboğazda görev yapmış bir imamım. site yönetimi acaba köylerimizde imamlar niçin durmuyor. acaba lojmanları insanca yaşanabilecek bir durumdamı . yada bu haberi yapanlar köylerde ne kadar kalablirler. kışı zor ulaşımı zor yol desen zaten sıkıntı. müftüye dokunmak laf söylemek öyle kolay ankaradan beri. akkuşta görev yapmak zor.şunuda yazın kurtboğazdada 7 aydır imam yok. koççuğazda ve daha birçok yerde ben çaybaşında görev yapıyorum. bir tane cami boş değil acaba neden düşünmek lazım. kurumlara saldırmayalım lütfen müftü cebinden imam tutacak hali yok ya.

  Site Yönetimi: Mustafa KARA hocam, öncelikle kurumlara saldırı cümlenizi size iade ediyoruz. Bizim öyle bir niyetimiz yok. Bakınız bu haber olmas idi siz altını çizerek yazdığınız sorunları nasıl dile getirecek idiniz. Bu haberler birer vesiledir. Akkuş Müftülüğü bu haberleri birer fırsat bilip, Akkuş İlçesinin imam ve diğer konulardaki personel ve lojman ihtiyaçlarına dikkat çekebilir. Sıkıntılar yazı ile Ordu Müftülüğüne ve Ankara’ya bildirmekle her zaman olmuyor. Sıkıntılar kamuoyu ile basın ile paylaşılmalı. Akkuş Müftülüğünün imkanları ile bazı sorunların çözülemediğini müftülük anlatmalı ki, Akkuşlular ve siyasiler müftülüğe yardımcı olsunlar. Müftülük sadece Akkuş’daki halkla bütünleşmemeli gurbetteki Akkuşlular ilede bütünleşmeli. Akkuş İlçesi başka ilçelere benzemiyor. Akkuş Gurbet-Gurbet Akkuş olmuş. Bunu göremeyenlerin sıkıntıları çözmede fazla bir yol almaları mümkün değildir.

 3. Sevgili İhsan Bey,

  İlçemiz Müftüsü değerli bir insan ve görevinde oldukça titiz bir insan.Bu haberiniz sanırım kendilerinş üzecektir.Acaba ilçemizde yeterli sayıda Cami görevlisi var ve bazı camilerde fazla sayıda görevli mi var ve siz bu konuda ihbar aldınız. …Siz de biliyorsunuz ki Akkuş her bakımdan personel açığı olan bir ilçemiz buna Cami görevlileride dahil.Siz Ordu Müftülüğüne ve M.Vekillerine yönelik haber yapın ve açıklama isteyin……Ve Akkuşta İmam meselesine kadar daha ciddi problemler mevcut bunların haberi yapılması gerekli.

  SİTE YÖNETİMİ: Bir konuda ricamız var. Lütfen yorumlarınızı yazarken adınızı ve soyadınızı yazınız.
  Diğer bir konu da bizim ihbar filan aldığımız yok. Yaşanılan ve bilinen bir konuyu haber yaptık. Bizim kimse ile de bir sıkıntımızı yok. Akkuş ve köylerinde yaşanan sıkıntıları her zaman olduğu gibi bu sefer de dile getirdik. Getirmeye de devam edeceğiz. Akkuş Müftülüğü istediği zaman cevap hakkını kullanabilir. Akkuş internet sitesi Ordu Müftülüğü ile ilgili bir haber yapmamız gerekir ise elbette yapacaktır. Valilik ile ilgili haber yapmak gerekir ise yapacaktır. Siyasiler ile ilgili haberler zaten devamlı yapılıyor. Sitemiz 12 senedir sizi sözünü etiğiniz haberleri defalarca yaptı. Sitemizdeki haberlere bir kez daha bakılırsa ilçenin tüm sorunlarını içeren haberlerin defalarca yapıldığı görülecektir. İmam açığı meselesi bizim gözümüzde diğer hizmetler kadar önemli ve her zaman üzerinde durulması gereken bir konu, Her hizmet birbirini tamamlıyor. Zincirin halkası koptuğu anda sıkıntılar ortaya çıkar. Bir kez daha ifade ediyoruz. Bizim derdimiz Akkuş ve köylerine hizmet. Dolayısı ile aksayan her hizmet konusu bizim gündemimize girer. Bizim bilmediğimiz haber konuları hangisi yazın bizde bakalım haber yapmışmıyız yoksa atlamışmıyız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar