4 Aralık 2022 Paz

Noel, Yılbaşı ve Yeniyıl…Bu üç kelime aslında birbirinden farklıdır.

Noel, Yılbaşı ve Yeniyıl…

Bu üç kelime aslında birbirinden farklıdır.

***Noel, Yılbaşı ve Yeniyıl…

***Bu üç kelime aslında birbirinden farklıdır..

***Noel; Hz İsa’nın doğumu olan 25 Aralık’ta başlayan ve yılbaşına kadar kutlanan, Hristiyanlıkça kutsal kabul edilen bir bayramdır..

***Yılbaşı ise; yeni yılın başladığı gece olup; aslında tüm dünya tarafından kabul edilen seküler bir gecedir..

***Yeniyıl ise dünyada tüm milletler tarafından benimsenen ve kullanılan bir takvim realitesidir..

***Bu üç kavramın tartışma konusu; Yılbaşı gecesi kutlamalarının Hristiyan adet ve ritüellerine göre icraa edilmesi ve bir kimlik erozyonuna maruz kalınmasıdır..

***Hiçbir müslüman Noel’i kutlamak gayesinde değildir aslında ama farkında olmadan böyle emperyal bir kültür dezerformasyonuna maruz kalabilmektedir..

***Zira Hristiyanların kutladığı Noel ve yılbaşı içiçe geçmiş; ister istemez Müslüman da bu gelenekten etkilenegelmiştir..

***Dünyanın kullandığı takvimi hiç kimse tanımıyorum demediğimize göre yeniyıl kaçınılmaz bir realitedir..

***Peki biz Müslümanlar ne yapmalıyız aslında?

***Noel’i asla ağzımıza bile almamalı, Yılbaşı kutlamalarını içki, çılgınca eğlence ve çam süsleme şeklinde Hristiyanlar gibi kutlamamalı;sadece giren Yeniyıl için dostlarımıza sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimizi iletmeli,dua etmeliyiz..

***Bu gece alternatif bir kutlama olarak; ilk kez Erbakan Hocamızın önerdiği ”Mekke’nin Fethi” kutlaması çok isabetli olacaktır..

***Bu duygularla; 2019 Miladi Yılının tüm insanlığa huzur getirmesini Cenabı Allah’tan niyaz ederim..

Kaynak:  L.EFİL

Related Articles

1 Yorum

  1. EY MÜSLÜMANLAR BİRDE İŞİN ŞU YANINDAN BAKMAK LAZIM KUTLAMIYORUZ ASLINDA MUHASEBE YAPYORUZ FARKINDA OLMADAN YENİ YILI KENDİMİZE BENZETİYORUZ
    2018 sadece bir yıldı. Birşey getirmedi de götürmedi. Biz ne 365güne ne doldurduysak öylece gitti.Oysa ne mutluluklar ne üzüntüler yaşandı…. Elhamdülillah dedik. Besmeleyle devam diyoruz.

    #2019yılı da hiçbir şey getirmedi getirmeyecek. Sadece avunuyoruz. Dilekler iyi İstekler güzel. Niyetler mutluluk dolu.

    Oysa hayatım , 63×365 gün yaşadığım sayfalarımın bir kenarına günü yazılmış boş bir ajandadan ibaret. Ben amellerimi yapmak , kaderimi yaşamak için yine besmeleyle uzun ince bir yola çıktım. Ne görür ne bilir ne duyarım ne yaşarım şu an bilmiyorum. Allahın bana verdiği ömür yolunda inşallah dikkatli olacağım, temkinli ve tedbirli gideceğim gündüz gece. Sağlık olsun. ♥️Sıhhat osun. Huzur olsun. Mutluluk olsun.

    Tüm güzel, yiğit, mert, vefakar cefakar, çalışkan, vatansever insanlara,Türk – İslam alemine, emniyet güçlerimize, devletimin yöneticilerine, aileme, akraba eş ve dostlarıma sağlıklı Sıhhatli huzurlu verimli #MutluYıllar…diliyorum. Orhan GÜNGÖR Emekli öğretmen Menemen İzmir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
15AboneAbone Ol

Çok Okunanlar