10 Aralık 2022 Cts

Munafik Kime Denir!

Munafik kime denir!

Munafik kime denir!

“İnsanlardan bazıları da vardır ki, inanmadıkları halde ‘Allah’a ve âhiret gününe inandık’ derler” (el-Bakara 2/8)

“Onların Allah yolundan sapmalarının sebebi, önce iman edip sonra inkâr etmeleridir. Bu yüzden kalpleri mühürlenmiştir. Artık onlar hiç anlamazlar” (el-Münâfikun 63/3).

Münafıklık beşeri bir hayatta çok tehlikeli bir kişiliktir. Münafik bir kişi kâfir bir insandan inançsız bir insandan daha tehlikelidir. Allah’a ve Peygamberine iman etmiş gibi gözüküp kendi çıkarları için iki yüzlü davranarak toplumun huzur ve refahını bozarlar. Bazen Allah’ın ayetlerini kullanarak kendi yaptıklarına kılıf uydururlar. İnsanları yanlış yola sürükleyip bilgisiz ve dikkatsiz Müslümanları yoldan çıkartırlar. İşte bunlar yeryüzünde, dünya hayatında Müslümanmış gibi görünüp kuzu postuna bürünmüş insanlardır. Yani şeytanlaşmıştır. İşte münâfık olan bu kişilerin hesabı ahirete bırakılmıştır.

Munafik, ayrıca şu şekilde de görülebilir.! Bir şey istediğinizde veya size yüzünüze karşı söz verir, yüzünüze karşı başka arkanızdan başka konuşur. Sizi aldatır vede kandırır. Sizde ona güvenerek yola çıkarsınız, işe başlarsınız ama ne yazık ki iki yüzlülük ve münafıklık yapıp sizi yarı yolda bırakır. Bizlerde toplum olarak bu şekilde münafıklık yapanlara karşı güzel davranıyor ve yüzümüze karşı gerçek ve doğru konuşanları sevmiyoruz. Siz siz olun acı da olsa yüzünüze karşı içinde bir şey gizlemeden saklamadan konuşanlara kızmayın işte gerçek dostlarınız yüzünüze karşı doğru söz söyleyendir.

“Şüphe yok ki münafıklar, cehennemin en alt katındadırlar. Artık onlara asla bir yardımcı da bulamazsın” (en-Nisâ 4/145).

Toplum olarak Allah’ın vahyi olan Kuran-ı kerimi anlamadıkça münafıkların kimler olduklarını anlayamayız! Hz MUHAMMED SAV İslam ile tanıştıktan sonra hiçbir zaman munafiklara önemli görevler vermemiştir. Günümüz sosyal yaşantısında da ciddi anlamda gerçek olan dinden ziyade kendi heva ve hevesleri için uydurdukları hurafe ve uydurma bir din ile İSLAMI tahrif etmek için günümüz münafıkları ciddi çaba sarf etmektedir.

Münafıkların bu oyunlarını bozmak için Allah’ın vahyi olan kitabımız KURAN–ı iyi anlamak ve bilmek zorundayız. Kitabi anlamadan hiçbir şekilde onların oyunlarının ne olduğunu ne yapmak istediklerini anlayamaz ve sürekli KANDIRILANLARDAN oluruz. Müslüman ŞUURLU ve bilgili olmak zorundadır.

Rabbimiz bize öyle bir hayat rehberi gönderdi ki! Onu okuyan anlayan ve hayatında uygulayan hiçbir Müslümanı ne şeytan kandırabilir nede şeytanlaşmış insanlar kandırabilir.

Bakara, 2. Ayet: “Bu, kendisinde şüphe olmayan kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir.”

Mehmet GÜMÜŞ

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
15AboneAbone Ol

Çok Okunanlar