30 Eylül 2023 Cts

Muhsin Yazıcıoğlu’nun siyasi vasiyeti…

Muhsin Yazıcıoğlu’nun siyasi vasiyeti Kur’an kurslarındaki yaş sınırının kaldırılması oldu

 

 

 

Muhsin Yazıcıoğlu’nun siyasi vasiyeti…

Muhsin Yazıcıoğlu’nun siyasi vasiyeti Kur’an kurslarındaki yaş sınırının kaldırılması oldu

Ölümüyle Türkiye’yi yasa boğan Muhsin Yazıcıoğlu, hayat çizgisinin özeti ve siyasi mirası kabul edilebilecek bir teklifle veda etti. Yazıcıoğlu, 28 Şubat sürecinin simgesi sayılabilecek bir haksızlığı sona erdirmek istiyordu. Bunun için attığı son adım kanun teklifi hazırlamak oldu. Merhum Yazıcıoğlu, 28 Şubat sürecinin yıldönümü öncesi din öğretiminin önündeki engellerin kaldırılması için hazırladığı kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na verdi.

Teklif ile, hafızlık ve Kur’an-ı Kerim öğrenimi için ilköğretimi bitirme şartının kaldırılması öngörülüyor. Yazıcıoğlu’nun hatırası olan kanun teklifinin hayata geçmesi için yerel seçimler nedeniyle bir aydır kapalı olan Meclis’in açılması bekleniyor. Bu teklifin hayata geçirilebilmesi için partilerin veya milletvekillerinin olayı sahiplenmesi yeterli olabilecek. Yazıcıoğlu’nun siyasi vasiyeti olarak görülen teklif karşısında AK Parti’nin yanı sıra MHP ve son dönemde "çarşaf açılımı" yapan CHP’nin nasıl bir tavır takınacağı merak konusu.

Milli-manevi değerlere bağlılığı ile öne çıkan merhum Yazıcıoğlu, demokrasi dışı girişimlere de dik bir duruş sergiledi. 28 Şubat sürecinin karşısında dik duruş sergileyebilen sınırlı sayıda politikacılardan biri olmayı başardı. Sivas Bağımsız Milletvekili Muhsin Yazıcıoğlu’nun Meclis’teki son görevi de bu mücadelesinin izlerini taşıyor. Her yıldönümünde sürekli tartışma konusu olan 28 Şubat’a sayılı günler kala, din öğrenimiyle ilgili çalışma hazırladı. 18 Şubat tarihinde Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun teklifi milyonlarca insanı yakından ilgilendiriyor. 28 Şubat süreciyle hafızlık ve Kur’an öğrenimi için yaş sınırlaması getirilmiş, ilköğrenimi bitirme zorunluluğu aranmıştı. Yazıcıoğlu, böyle bir yasağın sadece Türkiye’de olduğuna işaret ederek 28 Şubat’ın haksız uygulamasına son verilmesi için adım attı. Konuyu Meclis Başkanlığı’na taşıdı. Niye böyle bir çalışma yaptığını ise "Her şahıs, inanç özgürlüğüne ve itikadına uygun olarak eğitim hürriyetine sahiptir." sözleri ile kamuoyuna açıkladı. Yazıcıoğlu, yasaklayıcı engellerin bulunduğu 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanunu’nda değişiklik yapılmasını istedi. Söz konusu teklif Kur’an meali, hafızlık ve yaz Kur’an kursları için getirilen ilköğretimi bitirme şartını geçersiz kılıyor. TBMM, yerel seçimler nedeniyle mart ayının ilk haftasında tatile girdi. Muhsin Yazıcıoğlu’nun 28 Şubat’ın yıldönümüne doğru verdiği bu anlamlı teklif Meclis’in tatile girmesi nedeniyle gündeme gelmedi.

Ömer Şahin, Ankara Zaman Gazetesi

 

Related Articles

1 Yorum

  1. MERHUM Koca REİS MUHSİN YAZICIOĞLUNA ALLAH’TAN RAHMET DİLER, Verdiği teklifin kanunlaşması için gerğinin yapılacağını umarım.BİZLERDE ÜŞÜYORUZ KOCA REİS…. MEKANIN CENNET OLUR İNŞAALLAH.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar