20 Mayıs 2024 Pts

Milletvekili Ayhan YILMAZI’ın Özürlüler Günü İlgili Açıklaması

herkesi özürlü vatandaşlarımıza sahip çıkmaya çağırıyor ve onlara sağlıklı, mutlu ve onurlu bir hayat diliyorum

 22
ORDU MİLLETVEKİLİ
SAYIN AYHAN YILMAZ’IN
3 ARALIK DÜNYA ÖZÜRLÜLER GÜNÜ İLE İLGİLİ
BASIN AÇIKLAMASIDIR;
 
Dünya’da önemli gün ve haftalar çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. İçinde bulunduğumuz gün de Dünya Özürlüler Günü’dür. Bu gün  bizim içinde çok anlamlıdır…Çünkü üzerinde yaşadığımız topraklarda nüfusumuzun yüzde 12 gibi büyük bir bölümünü özürlü vatandaşlarımız oluşturmaktadır.
 
İnsanı; yeryüzündeki en değerli varlık olarak gören bir anlayışın mensupları olarak toplumumuzun bu kadar büyük bir bölümünü yakından ilgilendiren bu anlamlı gün de özürlü vatandaşlarımıza yönelik duyarlılığımız had safhadadır.  Kendi kültürel ve değer yargılarımızın tavsiye ettiği kardeşlik ve dayanışma duyguları da bunu öngörmektedir. Çeşitli engellerine rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımız bizim için, birer güç kaynağıdır.
 
Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, ülkemizde de milyonlarca engelli insan bulunmaktadır. Bu insanların en önemli problemi çalışma, eğitim, sağlık ve sosyal alanları kuşatan bir takım haklardan insan onuruna yaraşır bir şekilde yararlanamamalarıdır.
 
Zira partimiz; programında da vurguladığı gibi özürlü vatandaşlarımızın insan onuruna yakışacak şekilde yaşamalarını sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak görmektedir. Yine hiçbir özürlü vatandaşımıza zihinsel ve bedensel özürleri nedeniyle ayrımcılık yapılması müsaade edilmeyeceği de özürlülere yönelik bakış açımızı açık ve net bir şekilde ortaya koymaktadır.. 
 
 
Özürlülük konusunda tespit edilen sorunların çözümü ve ihtiyaç duyulan hizmetlerin Türkiye'nin her bölgesine, her beldesine götürülmesi yolunda Ak Parti Hükümeti olarak hummalı bir faaliyet içinde olduğumuzu ifade etmek isterim. 2005 yılında bir önceki iktidar dönemimizde yürürlüğe giren özürlüler Kanunu ve bunu takip eden süreçte hazırlanan yönetmeliklerle çağdaş bir  özürlüler hukuku oluşturularak çok önemli bir eşik geride bırakılmıştır.
 
Gerçekleştirilen yasal düzenlemelerle 'engelsiz bir Türkiye' özlemine paralel olarak 8.5 milyon engelli vatandaşı ve ailelerini evlerine hapseden kısıtlamaların giderilmeye başlandığını görmek bizim açımızdan sevindirici olup umut vericidir. Günümüz çağdaşlık göstergeleri arasında yer alan eğitim, sağlık ve ekonomik gelişmişlik kavramları içinde olduğu kadar, insan haklarına ilişkin göstergelerde de özürlülerin durumu önem kazanmıştır.
 
Bu bakımdan engelli vatandaşlarımızın meslek edinip üretken hale getirilmesi, sağlık, eğitim, ulaşım ve rehabilitasyon başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarının karşılanması suretiyle, kendi kendilerine yetebilen bireyler haline gelebilmelerini ve toplumsal hayata katılmalarını sağlamak, devletimizin öncelikli görevleri arasındadır.
 
Bu gün dolayısıyla .Saygılarımla…
 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar