27.Eki.2020
ad

Yazar hakkında

5 Yorumlar

 1. Celal KARABACAK

  Meslek liseli EVLATLARIMIZI OYALAMAK ne KELİME – ADETA ONLARLA OYNANIYOR.
  Aynı Bayrağın altında aynı vatanın evlatlarına yapılan bu HAKSIZLIK ne zaman BİTECEK. Bitmeli ve herkes istediği okulu terch ederek, arzuladığı ÜNİVERSİTE hayalinede KAVUŞMALI.
  OKUMUŞ İNSANLAR {bunu dava eden ve mahkemede kararverenler} BUNU DAHA İYİ ANLAMALI…

  Yanıt
 2. ORHAN DOĞANGÜNEŞ

  Deniliyor ki,doktor olmak isteyen meslek liseli niye düz lise okumuyor?Yahu hangimiz ilköğretimde vermiş olduğunuz kararlara göre yaşıyoruz?14-15 yaşındaki çocuklardan bahsediyoruz.Bu çocuklar kendi özgür iradeleriyle mi,yoksa anne-baba,öğretmenler ve hatta konu komşunun yönlendirmeleriyle mi liselere gidiyor?Ben ilkokulda futbolcu olmak isterdim,ortaokulda matematiğe merak sardım,lisede temel bilimler okumaya karar verdim ve kimyacı oldum.Bu karar tamamıyla zaman ve çevre faktörüyle ilişkilidir.Hem meslek liseli çocuğun son sınıfta düz liseye geçmesi o kadar kolay değildir.Bu memlekette hala kayıt parası olmadığı için okula yazılamayan insanlar vardır.Türkiye’de herşey güllük gülistanlık değildir,gerçekleri görmemiz lazım.Mühendislik fakülteleri,meslek liselilerin hakkıdır.Hayatında kontrol kalemini eline almamış bir bayan arkadaşımızın,sırf iş imkanı var diye elektronik mühendisliğini okumasını,bunun yanı sıra hayatını elektriğe vermiş meslek liselinin yüksek okulla yetinmesini aklım almıyor.Bakın düz liseliler 4 yıl boyunca üniversite sınavına yönelik eğitim görüyor.Ancak meslek liseliler sadece lise birinci sınıfta ÖSS konularını yüzeysel olarak işliyor.Buna karşın meslek liseliler sınavda daha yüksek not alıyorsa,bu düz liselinin başarısızlığıdır.Ayrıca meslek liselilerin direk olarak iki yıllık hakları kalkma aşamasındadır.Bu ülkede YÖK var,MEB var,ÖSYM var,ancak ne yazık ki eğitim konularında bile kararı üç beş danıştay üyesi veriyor.Bu milleti hazmedememektir.Katsayı meselesi 28 Şubat gibi antidemokratik ve sancılı bir sürecin ürünüdür.Ayrıca ben meslek lisesi değil,yabancı dil ağırlıklı lise mezunuyum.Yani ne katsayı engeli,ne de puan eklemesi nedir bilmedim,görmedim,tamamıyla ÖSS’de almış olduğum puanla,kendi emeğimle yerleştim.Selamlar.

  Yanıt
 3. ihsan çam

  Adem bey, Genel olarak yazdıklarınızı okuyunca doğru olarak algılanabilir. Ancak, gerçek anlamda konu diğer konular ile ilişkilendirilmeden hemen acel yazılmış gibi geliyor bize. Benim bu konuda kitaplar dolusu yazacaklarım var. Ancak, burada hepsini yazmaya zaman yok. Size bir örnek verelim isterseniz. Akkuş İlçesinde Bir Düz lise yani Akkuş Lisesi birde İmam Hatip Lisesi var. Akkuş Lisesinin kontejanı belli dolunca yer olmadığı için Öğrenci kabul etmiyor. Peki Akkuş’ta okumak zorunda kalan Öğrenci ne yapsın. Maddi durumu iyi değilki Ünye yada Niksar’a gitse. Öğrenci ne yapıyor gitmek istemese bile çaresizlikten İmam Hatip Lisesine gidiyor. Şimdi sizin yazdıklarınız bu gerçeğe uydu mu? Bu hayatın acı gerçeği birde Öğrenciyi robot gibi kukla gibi yönetmek ne derece doğru, Öğrenci Liseyi İmam Hatip yada Meslek Lisesinde okumak ister ama üniversiteyi başka bölümlerde okumak ister. Kişi her öğün aynı yemeğimi yiyor hayır değişik yemeklerin tadına bakıyor. Öğrenci de istediği okullarda okumak istese suçmu işlemiş oluyor. Sizin yazdıklarınız ile kişilerin özgürlükleri kısıtlanmış olmuyor mu? Meslek Lisesi Öğrencileri konusunda bir pencereden değil de yüzlerce pencereden bakarak yorum yazarsanız çok daha faydalı olacağı düşüncesindeyim. İmam Hatip Lisesine gitmeyen ve bu okullardaki eğitimi görmeden ezbere yazanlar ne kadar yanlış yazdıklarını bir bilseler. Gelişmiş ülkeler Meslek Lisesine Önem verirken ülkemizde ise bazı kişiler ve kurumlar Meslek Lisesine gidenleri cezalandırıyorlar. Özgür bir ülkede isteyen istediği okula gitsin. Hangi çağdayız.

  Yanıt
 4. altun bayram

  meslek lisesini bitirenler sınavsız yüksek okullara girebiliyor ya düz lise okuyan öss yi kazanamayınca hangi üniversiteye girebiliyor. meslekliseleri ara eleman kalifeye işgücü için var. doktor olacaksan mesleklisesinin motor bölümünde neişin var. avukat olacaksan tornayı okumayacaksın.motor okumuşsan yüksek okulda makina ve okuduğun bölümle ilgili alan seç sende kazan. imamhatipliysen ilahiyat fakültelerini seçki sende daha kaliteli din eğitmeni imamı müezzini ol. maduriyet fakir olup iyi lisede okuyamayan dersaneye gidemeyen yada eğitimini yarıda bırakan öğrencilerimizin durumunda olanlarında hakkı ama sesleri cıkmıyor çünkü gene fakirlik seslerini kesiyor onları savunacak kendileri gibi fakirlikten okuyamayan bir başbakan seçemedilerde ondan. sahip çıkanlarıda yok

  Yanıt
 5. adem cürebal

  kesinlikle yanlıs düşünüyorsunuz bu insanlar cahil değil meslek lisesine gitmeden önce önünün kapalı olduğunu biliyorlardı ve lise sona gelipte biziim önümüz kapalı demek çok yanls olur sen biliyordun ve lise sona geldiğin zaman mı unutuyorsun kapalı olduğunu eğer hedefleri farklı ise daha cok calışıp iyi bir liseye veya düz liseyede başvuru yapabilir…

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi ANKARA  E-posta:webmaster@akkusilcesi.com ihsancam64@hotmail.com gunes99@hotmail.com
Copyright © 2002 Akkuş İlçesi İnternet Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır . Tasarım İhsan GÜNEŞ