21 Şubat 2024 Çar

Meslek Liselerine Uygulanan Katsayı Oranı Kalktı

Tebrikler YÖK Başkanı ve Üyeleri, Yıllardır Öğrencilerin Çektikleri Çileyi Nihayet Kimse Çözemezken Sizler Tarihi Bir Olaya İmza Attınız.

 

Katsayı kalktı, meslek liselerinin önü açıldı

YÖK, meslek liselilerin alanları dışındaki bölümlere girişini zorlaştıran "farklı katsayı" uygulamasını kaldırdı. Alınan kararla İmam hatiplilere hukuk ve siyasal gibi fakültelere girme kapısı aralandı

YÖK Genel Kurulu, uzun yıllardır gündemden düşmeyen "meslek liselerinin üniversiteye girişte kendi alanları dışındaki bölümlere gitmek istediklerinde" yaşadıkları dezavantajlı duruma son verdi. 28 Şubat sürecinin simgesi uygulamalarından "farklı katsayı"nın kaldırılmasıyla, imam hatiplilere devlette yönetici olma imkanı verecek hukuk, siyasal gibi fakültelere girme kapısı aralandı. Ayrıca meslek liselilerin kendi alanlarının devamı niteliğindeki bir bölüme girmek istediklerinde avantajları da sürecek. Böylece, gözden düşen meslek liselerinin yeniden canlandırılması da hedefleniyor. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, bugün yeni sistemin ayrıntılarını anlatacak. YÖK Genel Kurulu’nun dün Başkan Yusuf Ziya Özcan’ın başkanlığında yaptığı 7 saatlik toplantıda katsayı uygulamasının kaldırıldığı yazılı açıklamayla duyuruldu. İşte gelecek yıldan itibaren uygulanacak yeni sistemin ayrıntıları:

FARKLI KATSAYIYA SON: ‘Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları 0.15 katsayısı ile çarpılacak. Öğretmen lisesi veya meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları 0.06 ek bir katsayı ile daha çarpılacak. Böylece, meslek liseliler, kendi alanları dışında herhangi bir bölüme yerleşmelerinde,, genel liselere göre hiçbir farklılık yaşamayacak. Örneğin bir tıp fakültesini sadece fen alanından mezun olanlar değil tüm alanlardan mezun olanlar da tercih edebilecek. Ancak kendi alanlarında üniversiteye devam etmek istemeleri durumunda ise ek bir puan daha alacaklar.

YENİDEN İKİ AŞAMALI: Sınav artık iki aşamalı olacak. Adları Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olacak.

İLK AŞAMA: Türkçe, Temel Matematik, sosyal bilimler ve fen bilimlerinden yöneltilecek 40’ar sorudan toplam 160 soru yöneltilecek. Sınavın süresi üç saat olacak. Bu sınavdan sonra, soru yöneltilen ders gruplarının farklılaşan ağırlıklarına göre altı ayrı puan belirlenecek.

LYS’DE FARKLI TESTLER: LYS’de 50 matematik ve 30 geometri sorusunun bulunduğu birinci sınav için 2 saat; 30 fizik, 30 kimya, 30 biyoloji sorusunun bulunduğu 2. sınav için 2 saat 15 dakika, 56 Türk Dili, 24 Coğrafya- 1 sorusunun bulunduğu üçüncü sınav için 2 saat; 44 tarih, 16 coğrafya-2, 30 da felsefe grubunun bulunduğu 4. sınav için 2 saat 15 dakika, 80 sorunun bulunduğu dil sınavı için de 2 saat verilecek.

SINAV PUANLARI 100-500 ARASINDA: Her iki sınavda, ağırlıklı puanların her biri, en küçüğü 100, en büyüğü 500 olacak şekilde hesaplanacak.

BAŞARI PUANLARI 100-500: Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanları (AOBP) da en büyüğü 500, en küçüğü 100 olarak hesaplanacak. En başarılı öğrencinin puanı 500 kabul edildiğinde, (0.15 katsayıyla çarpıldığında) sınavına 75 puan daha eklenecek. Başarı puanı 100 olan bir adayının puanına ise 15 puan daha eklenecek. Meslek lisesindeki bir öğrenci, kendi alanında devam etmek isterse, başarı puanı 500 ise, ayrıca 30 puan daha alacak.

AVANTAJLI PUANI KULLANACAK: Meslek liseleri alanlarıyla ilgili bir bölüme yerleştirilirken, iki sınavdan hangisinin puanı yüksekse o dikkate alınacak.

SİTE YÖNETİMİ: Öncelikle YÖK Başkanını ve Üyelerini Tebrik Ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Ülkesinde Hiç Bir Kurumun ve Siyasilerin Çözemediği bu kanayan yarayı çözdükleri için her birinin alınlarından öpüyoruz. Tebrik Ediyoruz. Helal Olsun

Bir konuya da değinmeden geçemeyeceğiz. Madem ki bu konuyu çözmek dünyanın sonu değildi ise neden şimdiye kadar çözmediniz. Yasaklandığı günden beri mağdur olan öğrencilerimizin yüreklerindeki yarayı nasıl saracaksınız. Kırılan kalpleri, istenilen hedeflere ulaşamamanın üzüntüsünü ve özellikle bu katsayı konusunda yıllarca mücadele eden dayak yiyen, tutuklanan, horlanan, küçük görülen, ikinci sınıf insan gibi görülen imam hatipli öğrencilerin haklarını, nasıl ödeyecekler bu konuyu çözmeyen kişiler, siyasiler ve ilgili kurumlar.

Haktan söz edenler şimdi mağdur olan bu öğrencileri tek tek bulupta helallık isteyecekler mi? Bu öğrenciler haklarını helal edecekler mi? Bu öğrencilerin mağduriyetlerini önlemek için neler yapacaksınız.

Diğer bir konuda, İmam Hatip liseleri dışındaki meslek liseleri ne yazık ki konuya seyirci kalmışlardır. İmam Hatipliler kadar katsayı konusunda haklarını aramada çok fazla medeni cesaret göstermemişlerdir. İmam Hatiplileri haklı katsayı mücadelesinde yanlız bırakmışlardır.

Yıllarca anlatılmaya çalışıldı bu katsayı konusu sadece İmam Hatiplilere özgü değil diye tüm meslek liselerini kapsıyor diye, şimdi çıkan yeni genelge ile sadece belli okullar mı yararlanacak?

 

Related Articles

1 Yorum

  1. İnsanoğlunun hayatta beklediği önemli günler vardır. BU gün benim için , tüm imamhatipli kardeşlerim için BÜYÜK GÜN…

    Öncelikle Sayın YÖK Başkanımıza ve Üyelerimize canı gönülden teşekkür ederiz. Yüzlerce insanın önündeki haksızlık duvarını yıktınız. Eşitlik gerçek anlamını şimdi bulacak. Ne cevherler çıkacak o imamhatipliler arasından. Bu karardan hoşlanmayanlara , zor zamanımızda yanımızda olmayan meslek liselilere sesleniyorum; Sizler hayal kurarken bile kendinizi sınırlandırdınız mı, arkadaşınızla aynı puanı aldığınız halde arkadaşınız tıp- hukuk tercih ederken siz 2 yıllık bir bölüm tercih ettiniz mi, haykırmak istedik “ben bu değilim” diye, sürekli çevremize açıklamalar yapmak zorunda kaldık “benim puanım aslında şu bölüme yetiyor ama katsayıda adaletsizlik olduğundan şu bölüme girebiliyorum” diye, ya ailelerimiz onlar diğer ailelerin yanında boynu bükük kaldı senki evladı başarısız gibi, biz gençler göremez olduk önümüzü taki bugüne kadar. Tüm bu bahsettiklerim bizlerden yıllarımızı aldı belki, ruhsal çöküntüye uğrattı bizleri ama Rabbim çok büyük, TARİH İMAMHATİPLİLERİN AZMİNİ FEDAKARLIĞINI İŞTE BU GÜN YAZDI. Tüm kardeşlerimin duygu ve düşüncelerini paylaşmalarını bekliyorum. Yolumuz açık olsun…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar