11 Aralık 2023 Pts

MEB uyardı: Öğrenci gezilerinde başörtüsü yasağı yok

Cumhuriyet Bayramına Yakışır Bir Açıklama, Teşekkürler Milli Eğitim Bakanlığı

MEB uyardı:

Öğrenci gezilerinde

başörtüsü yasağı yok

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 6 yıldır düzenlediği ‘Cumhuriyet Eğitim Gezileri Projesi’ kapsamında Çanakkale’ye giden öğrencilerden başörtülü olanların otobüsten indirilmesi olayları üzerine bakanlık, il milli eğitim müdürlükleri ve okulları uyardı. MEB Müsteşarı Muammer Yaşar Özgül imzalı yazıda "öğrencilerin gezilerde kılık kıyafet yönetmeliğine uyma zorunluluğu bulunmadığı" vurgulandı.

Bakanlığın 23 Ekim 2009 tarihli yazısında Cumhuriyet eğitim gezilerinde uyulması gereken esas ve usullerin daha önceki yazılarda belirtildiği hatırlatılarak, buna rağmen gazetelerde eğitim gezilerine katılan öğrencilerin kılık kıyafet yönetmeliğine uygun olarak hareket etmedikleri için programdan çıkarıldıkları, gezi rehberlerinin bu konuda öğrencilere müdahale ettiklerine ilişkin haberlerin yayınlandığı belirtildi. "Söz konusu geziye katılan öğrencilerimizin resmi törenler dışında kılık kıyafet yönetmeliğine uyma zorunluluğu bulunmamaktadır." denilen yazıda, rehberlerin de öğrencilere müdahalede bulunamayacağının altı çizildi. Her gezi otobüsünde valiliklerce görevlendirilen iki yönetici veya öğretmen bulunduğu ifade edilerek, şunlar kaydedildi: "Şartname gereği otobüslerde yüklenici firma tarafından görevlendirilen profesyonel turist rehberlerinin öğrencilere müdahale yetkileri bulunmamaktadır." Geziye katılan öğrencilerin bu açıklamalar doğrultusunda gezilerini başarıyla tamamlamaları hususunca valiliklerce gerekli duyarlılığı göstermeleri istendi.

Geçtiğimiz günlerde Muğla ve Mardin’de Çanakkale gezisine katılan iki kız öğrenci, başörtülü oldukları gerekçesiyle otobüsten indirilmişti. 2003 yılında ‘Çanakkale Eğitim Gezileri’ adıyla başlayan, 2006 yılından itibaren ise kapsamı genişletilerek ‘Cumhuriyet Eğitim Gezileri’ yapılıyor. Proje kapsamında bu yıl 7 bin civarında öğrencinin katıldığı geziler, 5 Ekim ile 7 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenleniyor.

Haber: İBRAHİM ASALIOĞLU   ZAMAN

 

Akkuş İnternet Sitesi Yönetimi Analizi: Başörtülü oldukları için Otobüsten indirilen öğrencilerin durumu ne olacak, Önerimiz işgüzarlık edip, görevini ve maksatını aşan ve öğrencileri Çanakkaleye götürmeyen idareci ve eğitimcilerin maaşlarından kesinti yapılarak bu öğrenciler Çanakkaleye götürülmesi gerekmektedir. Bu mümkün olmaz ise, Milli Eğitim Bakanlığı emri altındaki eğitimcilerin hatalarını telafi edecek ve bu öğrencileri Çanakkaleye götürecektir. Götürmelidir. Yeter artık. Bir hata oldu kusura bakmayın denmesin artık. Yılarca meslek liseli öğrencileri o kadar çok mağdur ettiniz ki, çocuklar istedikleri okula gidememişler, farklı okullarda okuyan arkadaşları arasında ikinci üçüncü sınıf muamelesi görmüşler. Çekmedikeri eziyet kalmamış. Şimdi ise meslek lisesi katsayı oranı hatası düzeltilmiş. Peki yanan yürekler, okuyamayan öğrenciler, bunların hesabını kim verecek. Bu dünyanın birde öbür dünyası vardır. Bu kul hakkı ile rahmetlik olanların durumunu düşünmek bile istemiyoruz. Allah her şeyin en iyisini bilendir.

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar