21 Şubat 2024 Çar

Löseminin ŞİFRESİ çözüldü

Hedef, mutasyonları engelleyecek tedavileri geliştirmek.

Akkuş Devlet Hastanesinden Görüntü

Bilim Adamları, Devamlı Araştırmalar İçindeler

Löseminin ŞİFRESİ çözüldü

İkizlerden biri lösemiye yakalandı. Diğerinde hastalık yoktu. Böylece şifre çözüldü

Tek yumurta ikizlerinden Olivia, 2 yaşında lösemiye yakalandı. İkizi Isabella’da ise kanserden eser yoktu. Oxford’lu bilim adamları nedenini araştırıp buldu

İngiltere’de doğan ikizler çocukların en sık görülen kanser türlerinden biri olan löseminin şifresini kırdı. 4 yaşındaki tek yumurta ikizlerinden Olivia, 2 yıl önce kan kanserine yakalandı. Doktorlar Isabella’nın da bu hastalığa yakalanma riskinin çok yüksek olduğunu belirterek Isabella’yı da inceledi. Ancak Isabella’nın kan testlerinde hiçbir bozukluğa rastlanmadı.

Olivia hastalıktan kurtulmak için 3 ay boyunca ağır kemoterapi gördü. Bu süre içerisinde büyümesi sekteye uğradı ayrıca gözlerinden biri kör oldu. Oxford üniversitesi uzmanları aileden izin alarak tedavi öncesinde ve sürecinde sürekli kan örnekleri toplayıp neden her ikisinin de bu hastalığa yakalanmadığını tespit etme çalışması başlattı.

HASTALIK TARİHE KARIŞABİLİR

Alınan kan örnekleri üzerinde yapılan incelemede kan kanserinin oluşması için gereken iki mutasyondan birinin her ikisinde de bulunduğu, ancak doğum sonrası gerçekleşmesi gereken mutasyonun sadece Olivia’da görüldüğü belirlendi. Bu şekilde Olivia ile Isabella’nın gen dizilerini inceleyen uzmanlar, hangi genlerin mutasyona uğradığını belirledi. Böylece löseminin şifresi de kırılmış oldu. Şimdi bilim adamları bu mutasyonları engellemek için ne yapılması gerektiğini tespit edecek. Eğer başarılı olurlarsa kan kanseri de tarihe karışabilecek.

BU GELİŞME NEDEN ÖNEMLİ?

Mutasyonların hangi genlerde görüldüğünü tam olarak tespit edilemiyordu. Tek yumurta ikizlerinde yapılan bu karşılaştırma genlerin belirlenmesini sağladı. Şimdi hedef bu mutasyonları engelleyecek tedavileri geliştirmek.  

Çocuklardaki en yaygın kanser

* Çocuklarda görülen her 3 kanserden biri lösemi.

* 5 yaş altındaki çocuklar arasında ise bu oran yüzde 50’ye çıkıyor.

* Kurtulma oranı yüzde 55 ile yüzde 80 arasında değişiyor.

* 1960 öncesinde bu oran yüzde 0’dı.

* 1970 ile 1989 yılları arasında Avrupa’da lösemi vakalarında yüzde 1.4’lük artış kaydedildi.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar