18 Mayıs 2024 Cts

KURTULUŞ SAVAŞI BİTTİ Mİ?

Bu millet “birinci” Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla geçmiştir. Şimdi ise asıl mesele ikinci ve büyük Kurtuluş Mücadelesi’ni vermektir.

Sitemiz Köşe Yazarı

Orhan Doğangüneş'in

Haber7.com internet sitesi

Okur temsilciliği bölümünde

KURTULUŞ SAVAŞI BİTTİ Mİ?

Başlıklı haberi Yayınlanmıştır.

Yazarımızın Sitedeki Yazısı Hakkıdaki görüşler ve köşe yazısı

KONUK YAZAR

Geçen hafta yazınızı gönderin yayınlayalım demiştik. Gelen tüm yazılar birbirinden güzel ve anlamlı. Ancak burada hepsini yayınlama imkanımız şimdilik yok. Okurumuz Orhan Doğangüneş’in gönderdiği ‘Kurtuluş savaşı bitti mi?’ başlıklı yazısını aşağıda okuyabilirsiniz.

Yazmak isteyenler için köşemizi açmıştık. Güzel yazılar arasından seçmek zor oldu. İlk konuk yazarımız Orhan Doğangüneş oluyor… Orhan Doğangüneş’in ‘Kurtuluş Savaşı bitti mi?’ başlıklı yazısını okuyabilirsiniz.

http://www.haber7.com/haber/20100331/Musluman-hic-Hiristiyan-olur-mu.php

Orhan Doğangüneş’in yazısı:

KURTULUŞ SAVAŞI BİTTİ Mİ?

Cumhuriyet’in ilk yıllarında, milletimizle batı müziğini tanıştırmak amaçlı bir organizasyon düzenlenir. Buna göre dönemin senfoni orkestrası, bazı şehirlere konser vermek üzere gönderilir. Uygulamanın ilk “kurban”larından olan Bayburt halkı, muhtarların zoruyla açık havada yapılan konser alanına doldurulur.

Orkestra şefinin elindeki batonla bayan sopranoya işaret vermesini ve sanatçının biraz sesli bir şekilde eseri seslendirmesini“vay be, adama bak, kadını sopayla korkutuyor” diye yorumlayan halkımız, programın saatlerce sürmesine karşın, takdire şayan bir sabır örneği sergileyerek, konserin bitimine kadar itiraz etmeden bekler…

 Nihayet konser sona erer ve insanlar koşar adımlarla evlerinin yolunu tutar. Halkın, bu müziği nasıl karşılayacağını merak eden yetkililer, yoldan çevirdikleri birine konserin nasıl geçtiğini sorar. Nasrettin Hoca’nın torunu olması muhtemel kişinin verdiği cevap aynen şu şekildedir:

    -Valla gardaş ne diyeyim, Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi!

   Bayburtlu amcamızın o gün verdiği cevap tarihe geçecektir ve yıllar sonra bile, ülkemizin çeşitli yerlerinde söylenecek, güldürecek, düşündürecektir…

Söylenecektir, çünkü halkımız balık hafızalı olarak anılsa ve “halkçıyım” diye geçinenler tarafından küçümsense bile, aslında çok iyi bir hafızaya sahiptir.

Güldürecektir, çünkü bu millet, her ne kadar birileri tarafından aşağılansa ve komedi adı altında ahlaksız ve rezil filmlerle yozlaştırılmaya çalışılsa da sağlam bir mizah ve eğlence anlayışına sahiptir.

En önemlisi de, düşündürecektir. Çünkü bu toprağın evlatları, eylemleriyle ve söylemleriyle her zaman tarihe geçmeyi bilmiştir. Bu millet, vatanına da, toprağına da, namusuna da, inancına da sahip çıkmıştır, yeniden çıkması gerekecekse de tereddütsüz çıkacaktır.

Memleketin en zorlu dönemlerinde, yabancıların vatanı sahiplendiği günlerde, “burası artık Türk memleketi değildir. Fransız müstemlekesinde peçe ile gezilmez!” diyen ve Müslüman kadınların örtüsüne el uzatan işgalciye “gâvur oğulları! Dokunmayın bacılarıma!” diyerek gürleyen Çakmakçı Saitler ve Sütçü İmamlar var olmuştur, kimsenin şüphesi olmasın ayni şartlar gerçekleşse yine olacaktır…

Olacaktır da işte sıkıntı da burada başlıyor zaten…

Dünya görmüştür ki “Türk milleti milli birlik ve beraberlik içerisinde güçlükleri yenmesini bilmiştir”  Yine dünya görmüştür ki vatana göz koyup gelenler, “geldikleri gibi gitmiştir.”

Ancak şu da var ki, önceden düşman, “düşman” gibi gelmiştir. Şimdi ise düşmanlar, dost gibi görünmektedir, evimize girmiştir!

Topla, tüfekle, silahla bu milleti sömürge yapamayacağını anlayan emperyalizm, önce kültürümüzü, sonra fikirlerimizi, sonra kişiliğimizi sonra da ülkemizi sömürmenin mücadelesini vermektedir.

Müslüman mahallesinde artık “salyangoz” şefin tavsiyesi haline gelmiştir. Başörtüsüne el uzatan düşmana karşıya gelmek artık “gericilik,” başörtüsüne dil uzatmak ise “ilericiliktir.”

Artık bu ülkenin gençleri kendi aralarında “Tarzanca” bir dil üretmiştir. Bu vatanın evlatları “aşk” diye ete kemiğe gönül vermiştir. Fatih’in yaşındakiler İstanbul’un fethini “işgal” sayacak kadar cahildir. Falanca ülkenin ikinci lig takımlarını bile ezbere sayan yeni nesil, kendi tarihinin büyüklerini, yazarlarını, düşünürlerini, sanatçılarını bilmeyecek kadar acizdir…

Bu satırların karamsarlık olduğunu düşünenler ve bardağın dolu tarafını görmemi isteyenler söylesinler, bardak mı kaldı Allah aşkına?

Evet, belki de Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılanlar iyi niyetli sayılabilirdi. Belki de o zamanlar devleti yönetenler bir milletin kültür anlayışını bir iki imzayla değiştirebileceğini zannetmekteydi.

Ya şimdikiler?

Evet, doğru ya da yanlış o dönemdekiler baskı ve emirle batılılaşmaya çalışmışlardı. Şimdikiler ise kendi istek ve arzularıyla doğu düşmanlığına kalkışmıştı. Ama onlar da haklıydı. Çünkü bu gençliğe belki de İslam medeniyeti, İslamiyet’in dostları tarafından değil, düşmanları tarafından anlatılmıştı.

Peki, ne yapmalıydı?

Peygamber Efendimiz bir cihadın ardından şöyle demişti:

-Şimdi küçük cihattan büyük cihada gidiyoruz.

Yani nefisle olan mücadeleyle baş başa kalıyoruz.

Bu millet “birinci” Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla geçmiştir. Şimdi ise asıl mesele ikinci ve büyük Kurtuluş Mücadelesi’ni vermektir.

Televizyon dizileri diye önümüze sunulan ahlaksızlıkları, gazete diye masamıza konulan kağıt parçalarını, edebiyatçılığa soyunan “edep” yoksunlarını ve milletçiyim diye dolaşan millet düşmanlarını tanımanın ve tanıtmanın zamanı gelmiştir.

Hatta geçmektedir…

Orhan DOĞANGÜNEŞ

dogangunes_1987@hotmail.com

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. değerli kardeşim orhan yazınızın tamamını bir güzel okudum hakikaten bende çok beyendim yazından bir parça ile nokta koymak isterim

    Televizyon dizileri diye önümüze sunulan ahlaksızlıkları, gazete diye masamıza konulan kağıt parçalarını, edebiyatçılığa soyunan “edep” yoksunlarını ve milletçiyim diye dolaşan millet düşmanlarını tanımanın ve (dinciyim diye gecinen din tacirlerini)tanıtmanın zamanı gelmiştir. diye bitirmek daha güzel olurdu diye düşünüyorum

    kimse bu sitete yorum yapmaz oldu neoldu hep yorumları banamı bıraktınız eyy ahali selamlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar