12 Nisan 2024 Cum

Kurtbogaz Köyü insaat isçileri ile Sohbet

Fotoğraflar Çok şeyleri Anlatıyor

kurtboazisci8.jpgkurtboazisci8.jpg

KURTBOĞAZ KÖYÜ İNŞAAT İŞÇİLERİYLE SOHBET

Öncelikle Allahın selamı ve bereketi üzerinize olsun diyerek yazıma başlamak istiyorum.

kurtboazisci8.jpgkurtboazisci8.jpg

         13.07.2008 tarihinde kurt boğaz köyünün köyünden uzak kalan insanlarının yanında idim. Sizlere daha önceki yazılarımda bu insanların durumlarını anlatmaya çalışmıştım fakat, görsel olarak bir bilgi aktaramadığımdan dolayı, anlattıklarımın yeterli olmadığı kan atinde idim. Evet bir vesile ile yolum düşmüştü onların yanına. Hemen onlarla sohbete dalmıştım otururken orada. Konuşmaya başlarken, ben daha önceki yazılarımda anlattığım ben ve benim gibi babasının gidişini sabah göremeyen çocuklar aklıma gelmişti o insanların yanında.         

         kurtboazisci8.jpgkurtboazisci8.jpg

         Ben yine üzüldüm hüzünlendim onları çocuklarından ayrı görünce. Zaten onlarda farkında idi bu durumun ki, sohbetimiz bu ayrılık konusundan açılmıştı. Âcizane üstümüz başımız biraz onlardan daha temizdi ya belki özenti belki başka bir şeydi bu soruları sorduran şey onlara. Bir abim dedi ki, ne kadar maaş alıyorsun. Aslını sorarsanız ben maaşımı onların yanında söylemeye biraz çekiniyordum çünkü, biliyordum ki onlar benden çok fazla kazanıyorlardı. Olsun bize sorulan soruya yalandan yüksek rakam söyleyip de gururlanmanın manası olmadığı için ben şu kadar alıyorum sigortam var hafta sonu tatilim var diye anlattım. Benim aslında onlardan beklediğim cevap şu idi ya bu maaşa çalışılırımı bu zamanda ama, düşündüğüm değildi doğru cevap onlar tam tersiyle bana Amman işini bırakma bak sabah işine gelip akşam evine çoluk çocuğunun yanına gide biliyorsun. Biz bunu yapamıyoruz dediler. Az kazan evini görerek kazan nasihatlerini yazmıştım kafamda bir yere. Bak yaşımız kaç oldu hala inşaatta sigortasız çalışıyoruz sözleri bir kere daha boynumu büktü orada.

kurtboazisci8.jpgkurtboazisci8.jpg

         Hiç İstanbul’da yaşayan insanlar çalıştıkları binaların, oturdukları evlerin inşaatı kimin elinden geçti acaba, 1,5*3 metre genişliğinde 20 veya 25 metre derinliğinde o daracık kuyuların dibinde kimler uğraştı kimler çalıştı diye hiç düşündüler mi? Eğer düşünmedilerse onları düşünmeye davet ediyorum. O insanların üzerleri yağ, çamur, kir, pas olabilir fakat, o maharetli ellerle makinelerin dahi altına girmekte çekindiği o insanların emekleri var gök delenlerin, holdinglerin, otellerin, pastane ve postanelerin üzerinde. Ben yine söylüyorum ki, benim köyümün insanları hep daha iyisine layıktır. İmkan verilsin inanıyorum ki akkuşumuzu misalen cennete çevirecek enerjileri, kabiliyet ve yetenekleri vardır bizim halkımızın. Artık zamanı gelmedi mi yatırımcılar ve iş adamları akkuşumuzu ne zaman fark edecek sizin. Ben onların her haliyle gurur duyuyor ve onların isteği üzerine bizim sesimizi Türkiye ye duyur görevini az da olsa kah yazıyla, kah fotoğraflarıyla anlatmaya ve duyurmaya çalıştım. Belki yazılarımdan pek bir şey anlatamasam da fotoğraflar daha iyi anlatır diyorum ve yazıma son veriyorum.

dursunali.jpg                                            

 Haber:

Kurtboğaz köyü muhabiri

Dursun ali DEMİR

 

 

 

 

 

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. DURSUN ALI YIYENIM SENI YAZILARINDAN DOLAYI TEBRIK EDIYORUM NE GUZEL KUYU SISTEMINI CEKMISSIN KOYUMUZDEN BU ISIN TASORONLUNU YAPAN IS ADAMLARIMIZIN KOYUMUZE COK BUYUK KATKILARI OLMUSTUR KESKE US YAPI FIRMASIDA OLSA KOYUMUZDEN NEKADAR IYI OLUR CALISAN TUM HEMSERILERIME KAZASIZ BELASIZ CALISMALAR DILIYORUM ALLAHA EMANET OLUN SLM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar