28 Mayıs 2023 Paz

Kurtboğaz Köylülerinin İş Adamlarına Çağrısı

Kurtboğaz Köyünde Hüzün Var, Sitemiz Kurtboğaz Köyü Muhabiri Dursun Ali DEMİR’in Kaleminden Köylülerin İş Adamlarına Çağrıları

KURTBOĞAZ KÖYÜNDE HÜZÜN VAR

         Yine ayrılık vakitleri geliyordu. Acaba ne ayrılığıydı bu. Bakın beraber hem yazalım hem de dinleyelim.

         Ben 1981 ORDU-AKKUŞ/kurtboğaz köyünde dünyaya geldim. 5 yaşına kadar tabi küçüklüğümden pek bir şey hatırlamıyorum ama, o yaştan sonrasını çok iyi hatırlıyorum.  Neyi mi hatırlıyorum babamın yanımda olmayışını hasret kalmadan yüzüne bakmayı beni okşayıp kucaklamasını ellerimden tutup benimle oynamasını. Hep düşünüyorum acaba çok mu şey istiyorum? Her çocuğun belki de en doğal haklarıydı istediğim. Peki bu ayrılık ve hasret neydi, bizi birbirimizden ayırıp özlem duyduran şey neydi acaba?

         Bu sorunun cevabı aslında çok basitti kurtboğaz çocukları için. Neden mi çünkü onlar da iyi bilirdi gurbeti gurbet denilen ayrılığı, hasreti. Sabah uyandığında babasını yanında bulamayan çocuklar iyi bilirdi. Sorumuzun cevabını yıllardır bildiğim halde hep düşündüm ve iki saniyelik bir kelime gurbet gurbet gurbet diye nitelendirdim. Acaba gurbete sebep neydi bizi birbirimizden ayıracak. Acaba işsizlik mi idi birinci sebep. Evet olabilir ama neden işsizlik yoksa kurtboğaz köyünün halkı çalışamazlarmıydı bir fabrika olsa köyünde, ilçesinde, ilinde. Onların ne eksikleri vardı büyük şehirdeki işçilerden yoksa onlar köylümüydü yapamazlarmıydı. Buna en mükemmel cevap olarak akkuş ilçesi internet sitesinde yer alan akkuşun yetiştirdiği kişileri bürokratlarımızdır. Bakın ne insanlarımız nerelerdeler. bizim köylümüzünde memurumuzda işçimizinde millet olarak çalışkanlığını biliyoruz peki o zaman sorun nerde, yoksa ilçeye bir fabrikamı istiyordu halkımız. Biri kurulur bir yenisi daha eklenir ve bu yükü kaldırır bizim halkımız yeter ki bu adımı atsın iş adamlarımız. sahip çıksın halkına.

Başımdan geçen konuyla ilgili küçük bir anı ve benim için ders alınması gereken bir durumdu. Sene 2000 Çanakkale Çan ilçesinde seramik fabrikasına tadilat işi için gitmiştim. Genel bir araştırmamda bir de baktım ne göreyim. yüzlerce çalışanın içinde bir tek on kişilik bir gurup olarak sadece biz vardık yabancı ve başka şehirden gelen. Orada çalışan bütün işçiler hep kendi halkıydı ve kalkınmayı öğretiyordu belki örnek alması gereken kişilere,

          Ve bir kaç işçiye sordum maaş ne kadar veriyorlar. İlk aldığım cevap neydi bakın, ayrıca beni çok şaşırtmıştı. Ne önemi var maaşın sabah evimizden geliyoruz akşam evimize gidiyoruz yetmez mi dediler. aile hasreti çekeceğimize asgari ücretle çalışırız huzurlu yaşarız dediler                                                      

Düşündüm sadece düşündüm. Ben belki de onların maaşının üç katı kazanıyordum ama ailemden uzak her günü kaybediyordum. yani çok parayla her şeyi satın alamazdım.

         İşte sadece bir kelime ve istemediğin kadar mana var içinde. Ne anlarsan anla kendi bildiğince. gurbet gurbet gurbet. Konumuza başlık olarak attığım kurtboğaz köyünde hüzün var cümlesi de şu dur ki, karlar eridi ilk bahar geldi. Şükürler olsun. Şimdi evin direkleri kış sezonuna kadar nerede ne yapacaklar. Bir kısım erkekler İstanbul bursa ve Ankara’ya inşaat işçisi olarak gidecek. Ne zaman döneceksin diye soran çocuğa cevap vermekten çekinen baba şafak vakti çocuğu uyanmadan çıkar gurbetin yoluna. Çünkü ona cevap vermemek hatta verememek Dönüşü belki bir ay belki bir yıl sonra. 20-25 metre toprağı kazmaya başlar baba buradan kazandıklarıyla bakar ailesine. Bir kısım erkekler de senede 3 dönem üretilen çayın merkezi Rize’ye çay işciliğine giderler. Bir ay çalışırlar köye dönerler 3 ay kazandığı bu parayı acaba nereye harcasak diye düşünürler. Yanlış anlamayın kazancın çokluğundan değil bu düşünce azlığındandır. ve koca bir sene sadece üç ay çalışan baba ne yapsın.?

         Ben yazıma son verirken hem kendi il ve ilçemin iş adamlarını hem de yatırım yapmak isteyen iş adamlarının dikkatini çekerek bakın bu halk size kazandırmaya hazır peki siz burda kazanmaya hazırmısınız?

Akkuş İnternet Sitesi

Kurtboğaz Köyü Muhabiri

DURSUN ALİ DEMİR

Related Articles

12 YORUMLAR

 1. sayın büyüklerim bu nimeti birbirinizle tartışmak yerine eski hataları yazıya dökmek yerine bir araya gelin ve köyümüzü hakettigi yere getirin. oralardan yazmayla taş örülmüyor yol yapılmıyor.gerçekten bazı şeylerin yapılmasıiçin birlik olmak ve köyün dışarıdaki büyüklerinin köye gelmesi gerekir

 2. sevgili akküş şlçesi site yönetimi bende bir akküşlü hemşeriniz olarak sitemizi sevdim ve akküşumla ilgili köylerimle ilgili konuları okuyorum sizden bir itegim var aküşun yetiştirdigi degerleri belitmiş ve aküşlu olarak gururlandık bende size akküşlu bir degerden bahsetmek istiyorum aylesi istanbul da ikamet etmekte kendisi mili sporcu süper lik denizli sporda futbol oynuyor ayrıca pamuk kale spor akedemisinde ögrenim görüyor köyu akküş ilçesi tifi.gökçebayır köyünden detaylı bilgi için site yönetimi yle irtibat kumak için telefon ceb 05444873859 hberleşmek

 3. SELAM VE DUA İLE HERKESE ÖZELLİKLE GURBETÇI HEMŞHERİLERİME MEMELEKET LERİNİN HASRETİ BURUNLARUNDA TÜTEN SEVGİLERİ KALPLERİNDE ATAN,MAHABBETLERİ DİLLERİNDE OLAN TÜM DOSTLAR SİZLERİ EN İÇTEN SAMİMİ DUYGULARIMLA SELAMLIYOR DAREYNDE MUTLULUK ,SAĞLIK VE SIHHATLER DİLİYORUM.BU ARADA TÜM GEÇMİŞLERİMİZE RAHMET DİLİUORUM.ÇÜNKÜ BEN DİN GÖREVLİSİYİM BU DA BENİM FARKIM OLSUM.
  SEVGİLİ DOSTLAR SEVGİLİ KURTBOĞZ KÖYÜNE GÖNÜL VEREN DOSTLAR,AKKUŞLU OLDUĞUNU HER PLATFORMDA GÖSÜNÜ GEREREK SÖYLEYEN DOSTLAR.BELKİ NEDEN BÖYELE SÖYELEDİN HOCAM DİYE SORAN LARA SEBEBİNİ BURADA SÖYLEMEK İSTEMEM .ANCAK BEİR SEBEBİ OLDUĞUNU SÖYLEMEK İSTEDİM.
  HER NEYSE SEVGİLİ DOSTLAR ARTIK SANAL ALEMDE GALİBA BERABER OLACAĞIZ SIK SIK.BU TEKNOLOJİYİDE İCAT EDENLERE TEŞEKKÜR ETMEK LAZIM.DÜNYANIN ÖBÜR UCUNDADA OLSA ARTIK KÖYÜMÜ,VATANINMI YURDUMU GÖREBİLME İMKANI VARDİ BİZE SANAL ALEM.AMA BUNU GÜZEL VE YARARLI KULLANMAK KOŞULU İLE!
  BELKİ BAZEN BAZILARINA ÇOK HAFİF GELEBİLİR,BAZEN İLGİLERİNİ ÇEKMEYEBİLİR ANCAK YENİ NESİLİ TEBRİK EDİYORUM HEMENDE ADOPTE OLDULAR VE SANAL ALEMİN ARTIK DAİMİ ÜYESİ OLDULAR.
  BAŞTA AKKUŞLULAR SİTESİNİ KURAN İHSAN ÇAM BEYE YANINDAKİ ARKADAŞLARA BUNA EMEĞİ GEÇEN HERKESE KURBOĞAZ KÖYÜ HALKI ADINA ,BİR AKKUŞLU OLARAK DA TEŞEKKÜRÜ BİR BORÇ BİLİYORUM.BİZİM DE ONLARA NE KADAR NE KATKI YAPABİLİRSE YANLARINDA OLDUĞUMUZU BİLDİRMEK İSTERİM.
  SEVGİLİ KURTBĞOZ KÖLÜ DOSTLARIDAN BİR RİCAM OLACAK BU SANAL ALEMDEKİ BULUŞMA HİZMET AMAÇLI VE MEMLEKET TANITIM VE REKLAM AMÇLI OLMALI,LÜTFEN ELBETTE ELŞTİREL YAZILARIMIZ OLACAK AMA BAZI KURALLARI AŞMADA OLMALI YAPICI ELEŞTİRİ YAPARSAK DAHA İYİY OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.BU KÖY HEPİMİZİN KÖYÜ ,BU MEEMLEKET HEPİMİZİN ARTIK KURU TARTIŞMALARI RAFA KALDIRIM HİZMET ZAMANI OLSA GEREK ONUN İÇİN KİM NE YAPIYORSA VEYA YAPACAKSA ONLARI BURALARDA PAYLŞALIM İSTİYORUM.
  08-06-2008 PAZAR GÜNÜ KURTBOĞAZ KÖYÜNDE TANITIM AMAÇLI BİR ÇEKİM YAPTIRDIK EKSİKLERİ OLABİLLİR ANCAK BU İLK İNŞALLAH TEMMUZDA SAMSUN A K S TV DE YAYINLANCAK KÖYÜMÜZÜ DÜNYA İZLEYECEK .HATTA DÜĞÜN MERASİMİNİDE ÇEKTİK RESİMLERİNİ SİTEDE YAYINLAYACAĞIZ.
  ŞİMDİLİK GÖRÜŞMEK ÜZERE HER ŞEY AMA HER ŞEY GÖNLÜNÜZCE OLSUN,KALPLERİNİZ KURTBOĞZ SEVGİSİ İLE DOLU OLSUN SELAM VE DUA İLE ALLAHA EMANET OLUN SEVGİLİ DOSTLAR……

 4. SAYIN DURSUN ALİ DEMİR BEYEFENDİYE İTHAF OLUNUR.KÖY İMAMININ SİZDEN İSTEDİĞİ HİZMETE YAZILAN YORUMDAN YOLA ÇIKARAK,AKLIMA TAKILAN BİR KONUYU GÜNDEMİNİZE TAŞIYASINIZ İSTEDİM. O KÖYE YILLARCA MUHTARLIK YAPAN GÜCÜK OĞLU VE YANDAŞLARI YILLARCA SAYIN ŞÜKRÜ YÜRÜR BEYİN TÜM YOLLARIN BİTİRİLMESİ İÇİN TAHSİS ETTİĞİ DOZERİ KAPSINDA YATIRIP İÇKİLİ VE DİĞER ALEMLERLE ÇVAKİT ÖLDÜRÜP İŞTE O KADARCIK AÇTIKLARI YOL BU GÜN KULLANILAMAZ HALDE OLDUĞU BELLİ. İSMAİL HOCANIN HATIRINA VE SEVMEDİKLERİ DAĞCIOĞLU YAŞARIN HATIRINA O DÖNEM KÖYE ÇOK BÜYÜK HİZMETLER GELMESİNE RAĞMEN, FALANCA yapmış olur,iktidarımız biter diye bunca hizmetler başka başka yerlere dönemin muhtarı nca satılmıştır,yollarda yapıldı gösterilmiştir.ALLAH AŞKINA BU DENLİ KISKANÇLIK NEDEN *?KİM YAPARSA YAPSIN NETİCEDE KÖYE YAPILACAKTI.AMA ANLAMADILAR VE İKTİDARIN ,DAMADININ PARASINA GÜVENİP , YURTLAR YUVALAR DAĞITTILAR,NAMUSLARLA ŞEREFLERLE OYNADILAR ,YANLARINDA ÇALIŞANLŞARI KULLANARAK OCAKLAR SÖNDÜRDÜLER,ŞİMDİKİ MUHTARA DESTEK VERİLDİ DİYE YAPMADIKLARI GAYRI MEŞRU HİÇ BİR ŞEY BIRAKMADILAR,HALBUKİ HALEN O KÖYÜN ELİNDE İSMAİL HOCA , DACI YAŞARI GİBİ NİCE HİZMETKAR VE ÇEVRESİYLE KÖYLERİNİ PARİS EDECEK İNSANLAR MEVCUT OLMASINA RAĞMEN, HİÇ BİR SANTİM İLERLEYEMEZLER. ŞİMDİKİ İSE TAM BİR MUAMMA.NE İSA DAN NEDE MUSA DAN NEDE HİZMETTEN, HİÇBİR HİZMET ATILIMI YOK BAZI LARININ YAPTIĞI GİBİ MUHTARLIĞI ETİKET VE NAM OLSUN DİYE KULLANMAKTAN ÖTEYE GİDEMEMİŞLERDİR.TABİ BİZİM KÖYLÜLERİMİZDE AYNI KALİTE OLDUĞU İÇİN DAHA ÇOK DÖNEMLER BU ŞAHISLAR İDARECİLİK YAPARLAR.KİM KENDİLERİNE KÖTÜLÜK EDERSE ONLARA TABİDİRLER,KÖYLERİNİN YETİŞTİRDİĞİ VE DIŞARDA ÇEVRESİ OLAN İNSANLARDAN YARDIM İSTEMEZLER,KENDİLERİDE HİZMET ETMEZLER. EFİLOĞLUNUN SİTENİZDE İFADE ETTİĞİ GİBİ HADLERİNİ HUDUTLARINI BİLMEZLER VE KÖYLÜ İÇİN ÇİLE BÜLBÜLÜM ÇİLE

 5. HOCA EFENDİ YANLIŞ ANLAMADIYSAM,MEİL ATABİLDİĞİNİZE GÖRE KURTBOĞAZDA İNTERNET YADA BİLGİSAYAR VAR İNŞALLAH YANILMAMIŞIMDIR. KURTBOĞAZIN MERKEZ İMAMAI OLDUĞUNUZU YAZMIŞSINIZ. SİZE BİR ÖNERİM VAR. NERELİSİNİZ BİLMEM. GEÇMİŞ KÖY YÖNETİMİNİN BAŞINDAKİ LANETLİ ŞAHSA BİR SORUNUZ. KÖYÜNÜZE YOL İÇİN SAYIN ŞÜKRÜ YÜRÜR BEYEFENDİNİN ANAP DÖNEMİNDE TAHSİS ETTİĞİ VE YILLARCA KÖYDE KALAN DEVLETİN İMKANLARINI KİMLERLE NERELERE HARCADILAR, YOL VE KÖY TELEFONLARI İÇİN İSTANBUL FLORYADA TÜM GAZETECİLERE VE TELEVİZYONCULARA BİR TARİH YEMEK VERDİRERN KÖYÜNE 800 ABONELİK SANTRAL TAHSİSİ YAPTIRAN, HEMEN LOJMANININ ÖNÜNDEKİ SÜT KOMBİNESİNE MAKİNALAR TAHSİS ETTİREN O BULUNDUĞUN LOJMANIN RESMİYETİNİ ALAN ,O KÖYE YILLAR ÖNCE HANE BAŞI 50 000TL. PARA VE HER HANEYE YETECEK ERZAK ,GİYİM KUŞAM MALZEMELERİNİ GÖNDEREN O KÖYLÜ ,FAKAT DAHA EBEDİYYEN O KÖYE GELMİCEK OLAN ŞAHSA KARŞI VEFA BORÇLARINI NE ŞEKİLDE ÖDEMİŞLER ? MÜMKÜNSE BİZAHMET ARAŞTIRIVER. ŞAHSİYET VE ŞEREF MEFHUMUNDAN YOKSUN MALUM ŞAHIS VE YAKINLARININ O HİZMET EHLİ KÖYÜNÜN DELİSİ MUHTEREM ŞAHSA KARŞI İŞLEDİKLERİNİDE SORUVER, EVET DURSUN ALİ BEY YOL SORUNUNUDA YAZSIN TAMAM DA , YILLARCA PELİTLİYATAK BAĞLANTISI VE ADAM GİBİ İLKÜVEZ BAĞLANTISI İÇİN VERİLEN O DOZERCİYLE KM. LERCE YOL YAPILABİLİRDİ. AMA YAPMADILAR,İKTİDAR GÜCÜ KAYBOLMASINA GERKÇE OLARAK DA O MUHTEREE ETMEDİKLERİNİ BIRAKMADILAR, O ŞAHSIN KIYMETİ BİLİNSEYDİ ŞİMDİ O KÖY PARİS GİBİ OLURDU,KUSURA BAKMA AMA HESABINI BİRAZCIKTA HALK UYANSIN VE ONLARDAN SORSUN

 6. sayın yaşar efiloğlu ve köyümüzün merkez camii imamı mustafa karayiğit e ilgilerinden dolayı teşekkür ederim. sayın hocam sizinle daha önceden tanışmıştık nasip olursa bu yaz da geleceğim inşallah geniş kapsamlı bir çalışmalarım olacak şimdiden yardımlarınıza tekrar teşekkür ederi. saygılarımla

 7. dursun ali kardeş sizi tebrik ederim ben kurtboğaz merkez camiinin imamıyım henüz tanışamadık köyümüzün özellikle yol sorunu büyük bu gün ilküvezden geldim bu ayda arabaya zincir taktık ve iki saate geldik kışın neyse ama yazında yolumuz iyi değil bunlarıda yazarsanız sevinecem selamlarımı sunarım

 8. 80li yıllarda rahmetli anam beni okula göndermek için ,köyün ağasından 2000tl. para alır, faizine tam bir hafta çapa yapar, ana para ödenene kadar ,anacığazım adeta her an ,tarla çapalamak üzere çağırılmayı bekler. işte benim gibi şartlarda okuyan köyde kim bilir kaç kişi vardır.akkuş m ve akkuşluya vefam şudurki, fitre ve zekatlarıyla gerektiğinde bana maddi manevi destek oldular, bende allahımın bana lütfettiği imkanları ,yeri geldiğinde onlar için kullanmakta karar kıldım, o eli öpülesi anacığımın, çilekeş anacığımın bana sağladığı imkanların vefa borcunu ödeyebilmek için, elimden gelen ne varsa o yöre insanı için sarfettim ve etmeye devam ediyorum, bilenler bilir, bilmeyenleri allahım zaten bilir. AKKUŞUN -34 KÖYÜNÜN 5 BELDESİNİN TOPLAM 50 000 NÜFUSUN %YÜZDE 95 İ AYNI ÇİLENİN İÇİNDE OLDUĞUNU BİLİYORUM. BUNUN İÇİNDE MÜKEMMEL TAHLİL YAPMIŞ OLAN DURSU ALİ DEMİR E TEŞEKKÜR EDİYORUM , BU VECİZ DAVETE HERKESİN İCABET ETMESİNİ TEMENNİ EDİYORUM,DURSUN ALİ BEYE DE BU TAHLİL NEDENİYLE TEŞEKKÜR EDİYORUM. KENDİSİNİ TEBRİK EDİYORUM. BAŞARILARININ DEVAMINI DİLİYORUM. HERKES ÜZERİNE DÜŞENİ DOĞUP BÜYÜDÜĞÜ KÖYÜ İÇİN YAPARSA,, İŞTE OZAMAN KİMSECİKLER AKKUŞLUYU DURDURAMIYACAK. DİYORUM

 9. ÖNCELİKLE SİTE ÇALIŞANLARINA VE MEMHMET ARKADAŞIMA İLGİ VE ALAKALARINDAN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. SY MEHMET KARDEŞİM BİZİM YAPTIĞIMIZ ÇOK AZ KEŞKE ELİMİZDEN DAHA ÇOK ŞEYLER GELSEDE YAPSAK MURADEDİYORM Kİ SİTEMİZ SAYESİNDE HEPİMİZ BİRBİRİMİZE DESTEK OLARAK DAHA İYİ GÜNLERE ULAŞACAĞIZ. SAYGILAR.

 10. Dursun Ali Demir kardeş.Kaleme almış olduğun bu yazıyla hepimizin diline tercüman olmuşsun.Bu yerinde tespitlerin hakikaten çok dikkate değer ve üzerinde hassasiyetle düşünülmesi gereken bir mevzuu.Bizim insanlarımız için sıla,ana,baba ve yar özlemi bir kader mi?Senin nezdinde tüm Kurtboğaz köylü hemşehrilerime selamlar iletiyor ve kolaylıklar diliyorum.ALLAH’a emanet olunuz efendim.Selam ve dua ile

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar