16 Haziran 2024 Paz

Kurban derisi toplama yetkisi Türk Hava Kurumu’ndan alındı. Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe giren değişiklikle, Türk Hava Kurumu’nun kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi elinden alındı

Herkes Derisini İstediği Gibi Değerlendirecek

                 

Kurban derisi toplama yetkisi Türk Hava Kurumu'ndan alındı. Resmi Gazete'de yayınlanıp yürürlüğe giren değişiklikle, Türk Hava Kurumu'nun kurban derisi ve bağırsak toplama yetkisi elinden alındı.

THK'nın elinden alınan yetkileri arasında kurban derisi toplamanın yanı sıra fitre ve zekat zarfı dağıtmak suretiyle yardım toplama da yer aldı. Kurban derilerinin kim tarafından toplanacağı her yıl tartışma konusu oluyor. Türkiye ’de uzun yıllardır bu konudaki tek yasal kurum Türk Hava Kurumu idi. Bugün yapılan düzenleme ile ise, değeri 100 milyon TL’lerle ifade edilen kurban derisi pazarı, deri toplamak isteyen herkese açılmış oldu.

Resmi Gazete ’de Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkındaki Yönetmelik’te yapılan değişiklikle, kurban derisi ve bağırsağı toplama, fitre ve zekat zarfı dağıtarak yardım toplama konusunda Türk Hava Kurumu’na tanınan tüm yetki düzenlemeleri çıkarıldı. Böylece kurban pazarı derisi herkese açılmış oldu. Yeni karar ilk kez, önümüzdeki günlerdeki Kurban Bayramı’nda uygulanacak.

YILLARDIR TARTIŞMA KONUSUYDU
Kurban derisi toplamada tek yetkili kurum bugüne kadar Türk Hava Kurumu idi. Yasal mevzuata göre Türk Hava Kurumu, Kurban Bayramı’nda toplanan deri ve bağırsaklardan elde edilen gelirleri çeşitli kurumlar arasında bölüştürmekle yükümlü. Buna göre gelirlerin, yüzde 50’sinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na, yüzde 40’ının Türk Hava Kurumu’na, yüzde 4’ünün Türkiye Kızılay Derneği’ne, yüzde 3’ünün Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na, yüzde 3’ünün Türkiye Diyanet Vakfı’na verilmesi gerekiyordu. Ancak söz konusu paylaşıma ilişkin düzenleme de, yürürlükten kaldırıldı. Türk Hava Kurumu’na tanınan kurban derisi toplama yetkisi, tartışmaları da beraberinde getiriyordu. Özellikle son yıllarda büyük illerde Türk Hava Kurumu’na olan bağışların azaldığı belirtilirken, kurban derisinde Türk Hava Kurumu dışında bir pazarın oluştuğu da biliniyor. Buna göre, küçük vakıflar, dernekler, camiler ve özellikle de öğrenci yurtları da kurban derisi topluyor.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar