21 Haziran 2024 Cum

Külekçili Mahallesi

Site Yönetimi ile iletişime geçmek için tıklayın…. 

KÜLEKÇİLİ MAHALLESİ

Külekçili Köyü Ordu İlinin 30 Mart'ta Büyükşehir Olmas İle

Külekçili Mahallesi Olmuştur

Muhtarın Adı ve Soyadı : Şükrü BOLAT 

Muhtarlık Telefonu       : 0 535-871 08 87

Nüfusu                        : 01.01.2015 Tarihi İtibariyle Toplam Nüfus: 105

Mart 2014 Tarihi İtibariyle Toplam 102  Kişi

31.12.2012 Tarihi İtibariyle Toplam 104 Kişi (Erkek 52, Bayan 52)

31.12.2011 Tarihi İtibariyle Toplam 115 Kişi (Erkek 59, Bayan 56)

2010 Nüfusu Toplam 104 Kişi (Erkek 50, Bayan 54)

2009 OCak Ayında Toplam Nüfus 124 Kişidir (  Erkek 63, Bayan 61 )

Daha Önce Görev Muhtarlar

Osman BOLAT

 

Image 

 30 MART 2014 TARİHİNDEN ÖNCEKİ HABERLER

ImageImage

 

ImageImage

BEKLENEN ÖZLEMDİR KÜLEKÇİLİ KÖYÜMÜZ

Akkuş İlçesi Külekçili köyü;  aslında Akkuş'un görünmeyen güzelliklerinden bir tanesidir. Köyün esrarengiz güzelliklerinden birisi de, merkezden uzak dere ve tepelerden oluşan güzelliklere sahiptir. Kışları bir başkadır, yazları bir başkadır. Derinden bir nefes çektiğinizde ciğerleriniz oksijenden patlayacak gibi olur. Hele birde yaz yaklaşınca o güzelim tarlalarda başlar bir telaş, topraklarda başlar bir telaş, acaba ben bu sene neler vereceğim diye ve ne ekecekler acaba diye heyecanla bekler topraklarımız. Köyün geçim kaynakları, çiftçilik ve büyük baş hayvan yetiştiriciliğidir. İlkbaharda başlar ormanlarda menekşeler koku saçmaya ve gene biz o kokuları ciğerlerimize çekmeye.
Bizler ve köyden ayrılmış gençler hep bu özlemleri kalbinde duygulu bir şekilde saklarlar ve nerede köylerinin adı geçse yürekleri uzaktan cııız eder. O güzelliklere kalp dayanmaz ki köyümüzden birisi gelse gurbete yanımıza, duyanlar hemen birikiverir köyümüzden gelenin yanına, can kulağı ile dinleriz acaba köyümüzden neler anlatacak diye ve sorarız Ahmet amca nasıl Mehmet amca nasıl diye başlarız soru yağmurlarına.
Artık o bizim özlemle beklediğimiz gün gelip çatıverir, artık o gün bizlerin beklediği senelik izinlerimizi kullanma zamanıdır. Burjuvanın (zenginlerin ) tatil yapmak için milyonlarca para harcayıp ta bulamadığı huzuru, bizler köyümüzdeki havayı teneffüs etmekle buluruz ve hayal dünyamız birden renkleniverir sevinçlenir huzur buluruz. Yaz aylarında başlar bir telaş, gurbette yaşayan köyümüzün insanları yıllık izinlerini aynı zamanda kullanmaya çalışırlar ve köyümüz yaz aylarında cıvıl cıvıl olur ve giderilir hasretlikler. Geçim derdinden gurbette bile göremediğimiz dostlarımıza o güzelim köyümüz Külekçilide görürüz ve gideririz candan hasretliklerimizi.
Hayatı paylaşmanın bir mekânıdır memleketimiz ve bütün paylaşmışlıklar burada yaşanır. Allah bizleri bu güzelliklerden uzak koymasın. Köyümüz ün bir diğer güzellikleri veliahtları yaşlılarımızdır. Onlar köyümüzün gülleri ve incileridir, ışık saçarlar hep etraflarına huzur verirler. Onların varlığı bizlerde bir heyecandır mutluluktur. Onları gördüğümüzde kalplerimize huzur dolar.
Köyümüzdeki ismi ile gülüşan bacı (diğer adı ile Saniye Bolat) olan teyzemiz köyün en yaşlılarından olup, yaşı 100'ü geçkindir ve herkes onu ziyaret etmekten mutluluk duyar, sohbet etmekten mutluluk duyup huzur bulur.
Külekçili'deki etkinliklerden bir tanesi de köydeki ırmaktan balık tutmaktır. Balıkçılar sabahtan çıkarlar ve oltaları ile başlarlar avlanmaya ve artık Allah rast getire…
Düğünlerimize gelince, işte bunu kalemle anlatmak yetmez yolu düşenlerin bu anı yaşaması gerek, tavsiyede ederim,  köydeki düğünlerimiz üç gün iki gece sürer ve herkes başlar eğlenmeye, huzur bulurlar. Bizde izinlerimizi kullandığımız da rast geliveririz o güzelim düğünlerimize ve bir ah çeker herkes içten. Gurbette hasret çekenin sılaya kavuşmasıdır o anlar.
Artık vakit ayrılık vaktidir, tekrar gurbete dönme vaktidir, keşke biraz daha kalsam demenin vaktidir ve kimsenin dönmek istemediği vakittir, kimsenin ayrılmak istemediği vakittir o vakit. Kimse sılayı terk etmek istemez ve kalalım demenin vaktidir. Annelerimizin ve Babalarımızın çocuklarıma bir şeyler yapayım, bir şeyler yetiştireyim ve bir hediyemiz olsun dediği, çalışıp çırpınışta yetiştirdikleri ürünleri toplayıp bizleri yolcu ederken verdikleri armağanlar hediyeler bizleri yeterince duygulandırmaktadır. Ve artık onlar orada yalnız elleri koynuna bağlanmış boynu bükük ve bizler onların hasreti ile sılaya tekrar özlem duymak için döneriz memleket edindiğimiz gurbete ve bir dahaki iznimizin gelmesini sabırla bekleriz. Artık seneye görüşmek dileği ile.
Selam ve dua ile…
Mehmet GÜMÜŞ

mehmetgumusle@gmail.com

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

Image Image

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

Image

 

 Image

 

 

 

temmuzresim3.jpg

temmuzresim1.jpg temmuzresim2.jpg

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Related Articles

105 YORUMLAR

  1. değerli külekçilili dostlarım.1978-80 yıllarında sizlere dingörevlisi olarak hizmet etmeğe çalıştık orada geçen zamanım güzel bir anı olarak her zaman hayalimdedir.ört.k hamdi hoca ile görüşmelerimizde bu anılarımızı tazeliyoruz.tüm dostlarn mübarek ramazanını ve gelecek kandillerini bayramlarını kutluyorum.Rabbimden dünya ve ahiret mutluluğunu nasip etmesi dileğiyle büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinde öpüyorum,slm…Ekrem kardeşime Rabbimden sabırlar diliy0rum.birileri bana ekremin telefononu verirse sevinirim.veya yorum köşesine yazarsa memnun olurum.

  2. ORDU AKKUŞ KÜLEKÇİLİ VE ÇEVRE KÖYLERİ DERNEĞİ BİR YAŞINA GİRMİŞTİR. 31 MART 2010 YILINDA KURULUŞUNU İLAN EDEN DERNEĞİN BİRİNCİ YILI KUTLAMALRINDA TÜM DOSTLARIMIZI ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYACAĞIZ.

    DERNEK YÖNETİM KURULU

  3. bolat ailesinden EKREM hocanın kızı genç yaşta hayatını kaybetmiştir
    bu büyük acımızı hep beraber paylaşıyoruz kardeşimize ALLAH tan rahmet diliyoruz mekanı cennet olsun tüm bolat ailemize ALLAHTAN sabır diliyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar