29 Mayıs 2023 Pts

Köyüne Ev Yapanlar Mahkemeye Veriliyor

Akkuş’un köylerinde Kadastro Geçtikten sonra köye ev yapanlar mahkemeye veriliyor

AKKUŞ İLÇESİNDE KADASTRO ÇALIŞMALARI BAŞLAYINCA

KÖYLÜLERE MAHKEME İLE TANIŞTILAR

GÜN GEÇMİYOR Kİ

AKKUŞ ADLİYESİ KORİDORLARINDA

MAHKEMELİK KÖYLÜ VATANDAŞ GÖRÜLMESİN

İlçemizde kadastro çalışmaları olacak diye insalarımız sevinirken, şimdi ise gün geçmiyor ki bazen tarla konusu bazen orman konusu bazen de neden buraya ev yaptın diye köylüler mahkameye veriliyor.

Orman arasizi tabirinden ne anlıyoruz. Boyu bir metreyi geçmeyen tiken ve çetirilerin olduğu bölge orman arazisi mi geçiyor. Buraya ev yapan kişi neden mahkemeye veriliyor.

Konunun diğer boyutu da, Hükümetler şehirdeki insanları köylere geri dönüşe sevk ediyor. Teşvik ediyor. Vatandaşda gurbette biriktirdiği üç beş kuruş ile gidip kendi arazisi üzerine ev yapıyor. Sonra aradan 5 yıl 10 yıl geçiyor. Köylerden kadastro geçiyor. Ev yapanlar yanıyor. Sizler orman arazisi üzerine ev yapmışınız denilerek kişilere mahkemeye veriliyor. Gurbette işinde gücünde olanlar ilçedeki mahkemeye duruşmalara her zaman gelemiyor. İş Yerlerinden izin alınamıyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yüzyıllardır İlçemizdeki ormanı devlet mi korudu ki, zaten köylüler kendileri korudu. Gözü gibi baktı. Bölge zaten Orman köyü diye geçiyor. Köylü her şeyin bilincinde olarak, Ormanlık alana değil. Azıcık düzlük gördüğü ve çetiriden başka ağaç yetişmeyen kırsal ve taşlık yerlere evini yaptı. Yıllardır bu bölgede hiç bir çalışma yapmayan, sadece kesimdem kesime bölgeye gelerek güzelim ağaçları sözüm ona seyrekleştirme adı altında ormanı kesen kurumlar şimdi ise birden bire Orman arazisi diye taşlık ve kayalık yerlere ve kalınlığı 1 yada 2 cm geçmeyen boyu da bir metreye varmayan çetiri ağaçlarının olduğu yerlere orman diyerek sahip çıkmaya ve köylüleri Mahkemelere doldurmaya çaba harçıyor.

Bu konuda sıkıntısı olanların ve şikayeti olanların haberin altına yorumlarını yazmalarını bekliyoruz. Ayrıca soruna acilen çözüm bulunmasını yetkililerden talep ediyoruz.

 

 

Related Articles

1 Yorum

  1. eğer bu uygulama böyle devam ettirilirse inanın akkuşta kimse yer bulamaz akkuş un bütün köyleri orman ağırlıklıdır halka eziyetten başka birşey değil dönüm başına ödenen para insanlarımızı arazi ekiminden soğuttu bu arazilerde makilik olmaya başladı sonra devlet orman diyor. sonra bu köylülerden para talep edilecek 2b yasası çıksın sen orman vafını yitirmiş devlet arazisinde oturuyorsun deyip dönüm başına para ödeyecek özelliklede karadeniz köylüsü yandı.siyasiler bunuda becerir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar