5 Aralık 2023 Sal

Köyündeki 2 Kamu Binasına ve Arsalarına Sahip Çıkmayan Köy İhtiyar Heyeti Hangisi?

Bizde Emekli Olunca Köye Gelip Muhtar Olalım

Köyündeki 2 Kamu Binasına ve Arsalarına Sahip Çıkmayan

Bu binaların camlarının kırılması, kapılarının sökülmesi

ve binaların virane vaziyette olması ile

Köyün ortak malı binaların etrafındaki arsaları çeviren

Tel örgülerin ve kazıkların bazı kişilerce alınmasını

veya çalınmasını araştırmayan

Köy İhtiyar Heyeti Hangisi?

Köyün gelişmesi için daha önce uğraş veren Muhtar ve heyetinden daha çok çalışıp, köye hizmet yapmayı planlamayanların neden Muhtar olmak istediklerini de anlamış değiliz ya neyse,

Köye hizmet yapma gibi düşüncesi olmayan ama Muhtar ve aza olmak için uğraş veren kişiler gibi acaba bizlerde emekli olunca köye gidip muhtar mı olsak. Nasıl olsa köyün ortak mallarına neden sahip çıkmıyorsun diye kimse sormuyor. Köyün okulu-lojmanı, çeşmeleri ile neden ilgilenmiyorsun diye kimse sormuyor. Birde senenin bir kaç ayı köyde gözükürüz. Diğer zamanlarda da Akkuş'ta yada Akkuş'a yakın ilçelerde otururuz. Köyde neden böyle sıkıntılar oluyor diyenlerede fırça atarız. Gurbettekileri de ikaz ederiz. Köyün işlerine karışmayın diye. İşte sana krallar gibi Köy Muhtarlığı kim olmak istemez ki köyde Muhtar olmayı.

Önemli bir açıklama: Bu sözlerimiz, köyüne hizmet için çalışan muhtarlara asla değildir. Bu sözlerimiz köylerindeki okul, lojman, değirmen, çeşme gibi köyün ortak mallarına sahip çıkan, onarımını yaptıran, yada okulu Milli Eğitim Müdürlüğünden devir alarak köy odası yada başka amaçlar için kullanan muhtarlara asla değildir. Kış şartlarından çocuk okutmak yada geçerli mazaretleri için bir iki ay ilçede ikamet eden muhtarlara asla değildir. Sadece devletten maaş almak için muhtar olmak yerine, köyüne hizmet etmek için muhtar olmak isteyenlere değildir. Köyüne hizmet almak için Kaymakam ile İl Genel Meclis Üyeleri ile sık sık bir araya gelip, köye hizmet almak için uğraşan muhtarlara değildir. İşi gücü bırakıp köydeki kişiler arasındaki davalara bakmaktan, köye hizmet yapmayı unutan muhtar tipi yerine, ferdi davalardan çok, kişiler arasındaki sürtüşmelerden kaynaklanan davalardan çok, Köyüne hizmet almak için uğraşan muhtarlara asla değildir.

Bu bağlamda görevini hakkı ile yapmaya çalışan muhtarlarımızı ve köy ihtiyar heyetlerini tebrik ediyoruz. Bu haber görevini yapan Muhtarları ve köy ihtiyar heyetlerini bağlamıyor.

Related Articles

1 Yorum

  1. değerli site yöneticilerim ve editörlerim buradan görevini yapmayan yanlış yapan yada köyüne ve köyün ortak mallarına sahip çıkmayan köy ihtiyar heyetlerini hatta sürekli köyünün dışında oturan haftada bir köyüne gelen muhtarlarımızı ve köylerimizide tanıtalım ki halk bilinçlensin bir sonraki dönemde daha sağlıklı adayları seçsinler. aslında köy muhtarları belediye başkanlarından daha şanslı olmalı hizmet alımlarında iş yaptırmalarda geliri olmayan yerlerdir. bir partinin seçtirdiğide değil hangi hükümet gelse ondan hizmet isteme gibi bir lüksü vardır biliyoruz ki yerel ve merkezi yönetim ayrı siyasi partilerden olduğunda bazı aksaklıklar oluyor bunu kimsede inkar edemez ama muhtarların en büyük şansı partiden değilde direk halkının bağımsız seçtiği insanlar olunca bütün kapılar açık olur bütün muhtarlarımıza çalışmalarında başarılar dilerim, bu dönemde hizmet alamayan köylerimiz olursa treni kaçırmış olur çünkü merkezi hükümet bu işlere biraz önem veriyor, birazda siz gayret edin Akkuş tam bir hizmet yarışına girsin kalkınmış Akkuşun hepimize faydası vardır. saygılarımla Altun BAYRAM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar