16 Haziran 2024 Paz

KIZILELMA BELEDİYE BAŞKANI İSA DEMİRCİ’NİN ORT TV. YAYINLANAN PROGRAMDAKİ KONUŞMASI

11.12.2006 TARİHİNDE ORDU TELEVİZYONUNDA CANLI YAYINLANAN

"ZEKİ SALMAN'LA SÖYLEŞİ"

PROGRAMINA KATILAN

KIZILELMA BELEDİYE BAŞKANI İSA DEMİRCİ

GENEL BİR DEĞERLENDİRME YAPARAK, BELDEDE YAPILAN HİZMETLERİ

 VE YAPILACAK OLAN ÇALIŞMALAR HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

{mosimage}{mosimage}{mosimage}

    Yayın başlaması ile ilk sözleri Ordu Televizyonu çalışanlarına ve Kızılelma'da ve Kızılelma dışında yaşayanlara selamlarını ileterek başlayan Başkan DEMİRCİ, Zeki SALMAN'nın başkanım sizi tanıyalım sözlerine karşılık, kendini tanıtarak, Beldenin kurulması ile birlikte, ilk seçimlerde ailesinin ve halkın talebi üzerine Belediye Başkanlığına adaylığını koymak için Ankara'daki esnaflığını bıraktığını, Kızılelma'ya döndüğünü belirterek seçimlerde beldenin ilk belediye başkanı olduğunu daha sonraki seçimde de tekrar seçilerek 2 dönemdir başkanlık görevini sürdürdüğünü anlattı.

    Kızılelma İsmi Nereden Geliyor sorusuna karşılık başkan,  Kızılelma bitişik yazılan tek kelime olduğunu, kızıl elma ile bir ilgisi olmadığını, Kızılelma'nın tarihte Orta Asya kullanılan bir kelime olduğu, Türklerin yaşadıkları bölgeye, ulaşılması gereken yerlere, Kızıl toprak, Fethedilmek üzere olan bir beldenin son noktasına verilen ad yada yer adı olduğu gibi anlamlarda kullanıldığı, Kızılelma'nın da çok eski bir yerleşim yeri olduğunu, Beldenin ismini ise Danişmentliler beylerinden Melik Gazi'nin verdiğini anlattı.

AŞAĞIDAKİ DEVAMINI OKU KISMINA GİRDİĞİNİZ TAKTİRDE BAŞKANIN AÇIKLAMALARININ TAMAMINI OKUYABİLİRSİNİZ

 

Yenikonak İsmi neden Kızılelma olarak değiştirildi sorusuna karşılık, Başkanımız Beldemizin Belde Belediye olarak kurulması 5 Nisan 1996 tarihinde gerçekleşti. İsim olarak da o dönemde görevli İl Encümenlerince Yenikonak olarak belirlendi. Ancak bu isme alışmak zor oldu. Halkımız bu adı benimsemedi, 29 Nisan 2006 tarihinde belediye meclisimizce alınan bir karar ile Yenikonak ismi değiştirilerek tekrar asıl adını alarak Kızılelma olarak beldemizin ismi değişmiştir.

    Geçen dönem Türkiye'de en genç belediye başkanı olarak görev yaptınız. Bu dönemde başkansınız neler değişti? Sorusuna karşılık Demirci, 1996 yılında seçildiğimde Türkiye'de en geç Belediye Başkanıydım. Başkan olmak istemem ise hayallerim vardı. Beldenin gelişmesi için çaba harcanması gerektiğini biliyordum. Hayallerimi gerçekleştirmek için çok çalışmam gerektiğinin bilincinde olduğunu sözlerine ekledi.

    Siyasetteki Hedeflerinin Sorulması üzerine, Başkanımız Hedeflerine ulaştığını, Yol, Su, Sağlık, Eğitim konularında hedeflerine ulaştığını, manevi anlamda istediğini bulduğunu belirterek hız kesmeden çalışmalara devam edeceğini dile getirdi.

  {mosimage}

    Ankara'dan Kızılelma'ya başkan olarak döndünüz. Peki geri Ankara dönüş yaparsanız çok farklı bir siyasi kimlik ile mi olur? Demirci her şeyin kısmet meselesi olduğunu, kısmet ne ise onun olacağını, ancak Kızılelma'yı çok sevdiğini ve burada yaşamaya devam edeceğini dile getirdi.

    Belediyenin İller Bankası ödeneği dışında başka gelirinin olmadığını, ancak bu sene çıkarılan bir kanun ile köydes ihalelerine girerek az da belediye bütçesine kaynak aktarıldığını söyledi.

    Nüfus Sayımında Belde olarak kalacak mı Kızılelma? İsa DEMİRCİ nüfus sayımı ile ilgili bir sorunlarının olmadığını, Belde nüfusunun 2946 olduğunu bu sayının 2000 sayısının altına düşmeyeceğini bu nedenle de herhangi bir kaygılarının olmadığını sözlerine ekledi. (Şu anda beldede 300 emekli yaşamaktadır.)

{mosimage}

     Kızılelma'da yapılan hizmetler hangileri? Yapılan hizmetler göçü önlemede etkili oldu mu? Başkan yapılan hizmetler insanlarımızın göç etmemesi içindir diyerek, Yol, Su, Sağlık, Eğitim konularında çalışmalar sürekli devam etmektedir. Biz belde yolu yapalım demedik, her mahalleye her eve yol yapacağız dedik. Şu anda da yol gitmeyen 8 ev kaldı. Çok kısa sürede de bu evlerin yolları yapılacak. Sağlık Evini Sağlık Ocağına dönüştürdük, 12 derslik ilköğretim okulu yaptık. Bu okul 400 milyara çıktı maliyeti, 90 milyar ödenek aldık geri kalan ödeneği ise belediyemiz karşıladı. (Okul arsasını bağışlayan Dursun ÇİMEN'e teşekkür ediyorum) Öğrenci sayımız 253 olup, 3 taşımalı aracın olduğu, 2 Öğretmen Lojmanı olduğu, 2 Lojmanın da inşaatının devam ettiğini, Belediye Misafir hanesinde ise 3 Öğretmenin kaldığını, iyi bir eğitim kadrosu bulunduğunu, okulun bilgisayar sınıfı, araç gereç sınıfı olduğu, Çevre düzenin ise yakında tamamlanacağını ve kaloriferli olduğundan ısınmanın çok rahat olduğunu söyleyebilirim, Beldede ev yapmak isteyenlerin evinin yerinin temelini ücretsiz açıyoruz. Okuyan Öğrencilere Esnaflarımız yardım etmektedirler dedi.

{mosimage}

{mosimage}

    Öğrencilere 150 kişi kapasiteli Yurt yapılacak müjdesi veriyorsunuz maliyeti kim karşılayacak? Başkan İsa DEMİRCİ Yurt konusunu defalarca dile getirdik. Ancak çözüm bulmakta zorlanıyorduk ki Sayın Valimiz Beldemizi Ziyarete geldiğinde kendisine de konuyu anlatınca 150 öğrenci kalabilecek şekilde bir yurt yapılması için gereken desteğin verileceğini ve masrafın yarısının belediyemizce karşılanması halinde geriye kalanın da devlet bütçesinden karşılanacağını söyleyince kabul ettik. Valimize çok teşekkür ediyoruz. 2007 yılında yurt inşallah bitecek dedi

    Kızılelma'da yol sorunu gerçekten çözüldü mü? Sorusuna verilen cevap ise başkan tarafından şöyle cevaplandı. Beldemizde 8 km ana yol bulunmaktadır. Bu yolumuz şu an için asfaltlı yol çalışmasına hazırdır. 2007 yılı yaz döneminde 8 km asfaltlı yol olacak. Akkuş ilçesinde ilk asfaltlı yol 4 km olarak Çayıralan ile Beldemizin ortak kullandığı yola serildi. 14 mahalle bulunmakta olup, 72 km yol yaptık şimdiye kadar. Belde de 650 hane bulunmaktadır. Komşu Belde ve köylere yol bağlantımız yapılmıştır. Bütçemizin çoğunu yola harcadık. Çakıllama devam ediyor. Ham yol açma işimiz kalmamıştır. İlerleyen günlerde yol konusunu konuşmayacaklarını anlattı.

{mosimage}

    Çakıl uzak mesafeden geldiği için maliyet artışı olmasından dolayı Çakıl Kırma Makinesi Aldığınızı söylüyorsunuz. Peki belde içinde taş ocağı var mı? DEMİRCİ, Yol çalışması konusunda en büyük sıkıntılarından birsinin ise çakıl bulma ve taşıma işi olduğunu söyleyerek bu sorunu çakıl kırma makinesi alarak, belde yakınlarında taş ocağı kurarak, çözüm bulduklarını, çok yakında cihazların montesinin yapılarak çalışmalara başlanacağını ifade etti.

    Belediye araçları ne durumda, kış ayında kar ile mücadele nasıl olacak? Başkan Belediyenin 1 Dozer, 1 Greyder, 1 lastikli kepçe, 1 paletli kepçe, 2 kamyon ve 1 hizmet aracından oluşmakta olduğunu, Kışın yollarımız kapanmayacak çünkü gece gündüz çalışmalarımız devam edecek, kar ile mücadele devam edecek. Bu mücadele belediye bütçesini çok sarsıyor ama başka çaremiz yok. Bunun yanı sıra 3 katlı hizmet binamız, lojmanımız, misafirhanemiz, 10 adet dükkan ve telsiz sistemi bulunmakta olup, 3000 m meydan bulunmaktadır.

{mosimage}{mosimage}{mosimage}

{mosimage}{mosimage}

    Bazı Belediye Başkanları enkaz devir aldık diyerek dert yanmaktalar siz bu konuda ne diyeceksiniz? Belediye Başkanlığı Makamının ağlama duvarı olmadığını dile getiren başkanımız, sorunlar bilinerek aday olunup seçilenlerin sonradan ağlamalarının hoş olmadığını belirterek, Kendilerinin bu tür konularla vakit geçirme yerine çalışmayı sürdürdüklerini, Hizmet için elimizi taşın altına koyarız isterse kolumuz omuzdan kopsun diyerek kararlı çalışmalarını ifade etti.

{mosimage}{mosimage}{mosimage}

    Bundan sonraki çalışmalar hangileri olacak?

    1.Çok Amaçlı Kapalı Salon Yapmak İstiyorum. ( Düğün, toplantı ve çeşitli faaliyetleri gerçekleştirmek için yapacağımız işlerin arasında çok amaçlı kapalı salon bulunmaktadır.)

    2.İçinde Göletti de olan Mesire yeri yapılacak ( Beldemizin havası, suyu, doğası, kışı, yazı ve yayla turizmi ile turizm potansiyeli yüksek bir bölge bu nedenle ve halkımızın da dinlenmeye ihtiyacı olduğu düşünülerek böyle bir projeyi gerçekleştirmek istiyorum.)

    3.Belde de çok yakında toplu konut çalışması yapılacak (Çok yakında beldemizde toplu konut çalışması başlayacak. Aslında şu an için böyle bir çalışmaya gerek yok ama ilerleyen günleri düşünmemiz gerekiyor.)

{mosimage}

    Canlı yayına kimler bağlandı neler söylendi, Akkuş Milli Eğitim Müdürü Sedayi ALTUN, Eğitimci Yazar M.Ali KURU, Akdat Dernek Başkanı Necdet DEMİR telefon ile yayına bağlanarak Başkan DEMİRCİ'nin çalışmaları hakkındaki görüşlerini dile getirdiler.

    Çevre İlçe, Belediye, Belde ve köyler ile dayanışma içindeyiz. Başkanımız son sözlerini çevre İlçe, Belediye, Belde ve köyler ile dayanışma içinde olduklarını, zaman zaman görüşmelerde bulunduklarını, gerektiği zaman araç gereç temininde birbirlerine yardımcı olduklarını ifade ederek, Akkuş ilçesinde siyasi kısır çekişmeler yerine hizmet alanında en güzel çalışmaları yapma gayreti içerisinde olduklarını dile getirerek, Çalışmalarına yardımcı olan herkese teşekkürlerini sunarak sözlerini tamamladı.

{mosimage}

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar