2 Nisan 2023 Paz

Kızılelma Beldesi ve Belediyesi Haberleri

Kzılelma Beldesi ve Belediyesine İlişkin Sitemizin Önceki Yıllara Ait Haberleri

KIZILELMA   BELEDİYESİ

 

Image

KIZILELMA

BELEDİYESİ

Image

Kızılelma Beldesi

Başkanımız

Encümenlerimiz 

Personelimiz

Önceki Başkanlarımız

Mahallelerimiz

Çalışmalarımız

Projelerimiz

Haberler

Araç Filomuz

İhaleler

Resim Albümü

İletişim

YERLEŞİM YERİNİN ADI

:

KIZILELMA (YENİKONAK) KURULUŞ YILI: 1996

BELEDİYE BAŞKANI

:

İSA DEMİRCİ (AK PARTİ)

NÜFUSU 2007 YILI

:

2.326   ( 2000 Yılı Nüfusu : 2946 ) 

YÜZ ÖLÇÜMÜ (km2)

:

20

İL, İLÇE MERKEZİNE UZAKLIĞI KM

:

24

TELEFONU

:

TEL: 0452 621 30 31 FAX: 0452 621 30 30

 

DAHA ÖNCE GÖREV YAPMIŞ BELD. BŞK. : İSA DEMİRCİ

 

 

KIZILELMA BELDESİ VE BELEDİYESİ İLE

 İLGİLİ TÜM HABERLERİ GÖRELİM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ImageImage


Image
Image


ImageImage

 

KIZILELMA İLKÖĞRETİM OKULUNDAN BİR İLK….

Kızılelma İlköğretim Okulu yararına Okul Aile Birliği tarafından düzenlenen kermes büyük bir coşkuyla açıldı.

ImageImage


ImageImage


ImageImage


ImageImage


Image

 

Okul Öğretmenleri, Öğrencileri, beldemiz ev hanımları ve genç kızlarının hazırladığı ürünler ile Kızılelma Belediyesi ve esnaflarımızın katkılarıyla hazırlanan kermesimiz yoğun ilgi gördü.

 

ImageImage


ImageImage


ImageImage

 

Açılış sırasında bir konuşma yapan Kızılelma Belediye Başkanı İsa DEMİRCİ böyle bir etkinliğin beldede ilk defa yapıldığını, eğitime yardım etmenin değişik yolları olduğunu kermesin de bu amaçla hazırlandığını belirterek emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

ImageImage


ImageImage


ImageImage

Okul müdürü Cevat AKMAN ise bu çalışma ile öğretmen – öğrenci – veli – halk işbirliğinin, birlik ve beraberliğin, dayanışmanın güzel örneklerinin yaşandığını belirtti. Eğitimin amaçlarından birinin de bu olduğunu vurgulayarak bu dayanışmanın artarak devam etmesi temennisinde bulundu.  Haber :Mustafa TETİK

 

 

11.12.2006 TARİHİNDE ORDU TELEVİZYONUNDA CANLI YAYINLANAN "ZEKİ SALMAN’LA SÖYLEŞİ" PROGRAMINA KATILAN KIZILELMA BELEDİYE BAŞKANI İSA DEMİRCİ GENEL BİR DEĞERLENDİRME YAPARAK, BELDEDE YAPILAN HİZMETLERİ  VE YAPILACAK OLAN ÇALIŞMALAR HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Image

 

    Yayın başlaması ile ilk sözleri Ordu Televizyonu çalışanlarına ve Kızılelma’da ve Kızılelma dışında yaşayanlara selamlarını ileterek başlayan Başkan DEMİRCİ, Zeki SALMAN’nın başkanım sizi tanıyalım sözlerine karşılık, kendini tanıtarak, Beldenin kurulması ile birlikte, ilk seçimlerde ailesinin ve halkın talebi üzerine Belediye Başkanlığına adaylığını koymak için Ankara’daki esnaflığını bıraktığını, Kızılelma’ya döndüğünü belirterek seçimlerde beldenin ilk belediye başkanı olduğunu daha sonraki seçimde de tekrar seçilerek 2 dönemdir başkanlık görevini sürdürdüğünü anlattı.

 

    Kızılelma İsmi Nereden Geliyor sorusuna karşılık başkan,  Kızılelma bitişik yazılan tek kelime olduğunu, kızıl elma ile bir ilgisi olmadığını, Kızılelma’nın tarihte Orta Asya kullanılan bir kelime olduğu, Türklerin yaşadıkları bölgeye, ulaşılması gereken yerlere, Kızıl toprak, Fethedilmek üzere olan bir beldenin son noktasına verilen ad yada yer adı olduğu gibi anlamlarda kullanıldığı, Kızılelma’nın da çok eski bir yerleşim yeri olduğunu, Beldenin ismini ise Danişmentliler beylerinden Melik Gazi’nin verdiğini anlattı.

 

    Yenikonak İsmi neden Kızılelma olarak değiştirildi sorusuna karşılık, Başkanımız Beldemizin Belde Belediye olarak kurulması 5 Nisan 1996 tarihinde gerçekleşti. İsim olarak da o dönemde görevli İl Encümenlerince Yenikonak olarak belirlendi. Ancak bu isme alışmak zor oldu. Halkımız bu adı benimsemedi, 29 Nisan 2006 tarihinde belediye meclisimizce alınan bir karar ile Yenikonak ismi değiştirilerek tekrar asıl adını alarak Kızılelma olarak beldemizin ismi değişmiştir. 

 

    Geçen dönem Türkiye’de en genç belediye başkanı olarak görev yaptınız. Bu dönemde başkansınız neler değişti? Sorusuna karşılık Demirci, 1996 yılında seçildiğimde Türkiye’de en geç Belediye Başkanıydım. Başkan olmak istemem ise hayallerim vardı. Beldenin gelişmesi için çaba harcanması gerektiğini biliyordum. Hayallerimi gerçekleştirmek için çok çalışmam gerektiğinin bilincinde olduğunu sözlerine ekledi. 

 

    Siyasetteki Hedeflerinin Sorulması üzerine, Başkanımız Hedeflerine ulaştığını, Yol, Su, Sağlık, Eğitim konularında hedeflerine ulaştığını, manevi anlamda istediğini bulduğunu belirterek hız kesmeden çalışmalara devam edeceğini dile getirdi. 

 

    Ankara’dan Kızılelma’ya başkan olarak döndünüz. Peki geri Ankara dönüş yaparsanız çok farklı bir siyasi kimlik ile mi olur? Demirci her şeyin kısmet meselesi olduğunu, kısmet ne ise onun olacağını, ancak Kızılelma’yı çok sevdiğini ve burada yaşamaya devam edeceğini dile getirdi. 

 

    Belediyenin İller Bankası ödeneği dışında başka gelirinin olmadığını, ancak bu sene çıkarılan bir kanun ile köydes ihalelerine girerek az da belediye bütçesine kaynak aktarıldığını söyledi. 

 

    Nüfus Sayımında Belde olarak kalacak mı Kızılelma? İsa DEMİRCİ nüfus sayımı ile ilgili bir sorunlarının olmadığını, Belde nüfusunun 2946 olduğunu bu sayının 2000 sayısının altına düşmeyeceğini bu nedenle de herhangi bir kaygılarının olmadığını sözlerine ekledi. (Şu anda beldede 300 emekli yaşamaktadır.) 

 

     Kızılelma’da yapılan hizmetler hangileri? Yapılan hizmetler göçü önlemede etkili oldu mu? Başkan yapılan hizmetler insanlarımızın göç etmemesi içindir diyerek, Yol, Su, Sağlık, Eğitim konularında çalışmalar sürekli devam etmektedir. Biz belde yolu yapalım demedik, her mahalleye her eve yol yapacağız dedik. Şu anda da yol gitmeyen 8 ev kaldı. Çok kısa sürede de bu evlerin yolları yapılacak. Sağlık Evini Sağlık Ocağına dönüştürdük, 12 derslik ilköğretim okulu yaptık. Bu okul 400 milyara çıktı maliyeti, 90 milyar ödenek aldık geri kalan ödeneği ise belediyemiz karşıladı. (Okul arsasını bağışlayan Dursun ÇİMEN’e teşekkür ediyorum) Öğrenci sayımız 253 olup, 3 taşımalı aracın olduğu, 2 Öğretmen Lojmanı olduğu, 2 Lojmanın da inşaatının devam ettiğini, Belediye Misafir hanesinde ise 3 Öğretmenin kaldığını, iyi bir eğitim kadrosu bulunduğunu, okulun bilgisayar sınıfı, araç gereç sınıfı olduğu, Çevre düzenin ise yakında tamamlanacağını ve kaloriferli olduğundan ısınmanın çok rahat olduğunu söyleyebilirim, Beldede ev yapmak isteyenlerin evinin yerinin temelini ücretsiz açıyoruz. Okuyan Öğrencilere Esnaflarımız yardım etmektedirler dedi. 

 

    Öğrencilere 150 kişi kapasiteli Yurt yapılacak müjdesi veriyorsunuz maliyeti kim karşılayacak? Başkan İsa DEMİRCİ Yurt konusunu defalarca dile getirdik. Ancak çözüm bulmakta zorlanıyorduk ki Sayın Valimiz Beldemizi Ziyarete geldiğinde kendisine de konuyu anlatınca 150 öğrenci kalabilecek şekilde bir yurt yapılması için gereken desteğin verileceğini ve masrafın yarısının belediyemizce karşılanması halinde geriye kalanın da devlet bütçesinden karşılanacağını söyleyince kabul ettik. Valimize çok teşekkür ediyoruz. 2007 yılında yurt inşallah bitecek dedi 

 

    Kızılelma’da yol sorunu gerçekten çözüldü mü? Sorusuna verilen cevap ise başkan tarafından şöyle cevaplandı. Beldemizde 8 km ana yol bulunmaktadır. Bu yolumuz şu an için asfaltlı yol çalışmasına hazırdır. 2007 yılı yaz döneminde 8 km asfaltlı yol olacak. Akkuş ilçesinde ilk asfaltlı yol 4 km olarak Çayıralan ile Beldemizin ortak kullandığı yola serildi. 14 mahalle bulunmakta olup, 72 km yol yaptık şimdiye kadar. Belde de 650 hane bulunmaktadır. Komşu Belde ve köylere yol bağlantımız yapılmıştır. Bütçemizin çoğunu yola harcadık. Çakıllama devam ediyor. Ham yol açma işimiz kalmamıştır. İlerleyen günlerde yol konusunu konuşmayacaklarını anlattı. 

 

    Çakıl uzak mesafeden geldiği için maliyet artışı olmasından dolayı Çakıl Kırma Makinesi Aldığınızı söylüyorsunuz. Peki belde içinde taş ocağı var mı? DEMİRCİ, Yol çalışması konusunda en büyük sıkıntılarından birsinin ise çakıl bulma ve taşıma işi olduğunu söyleyerek bu sorunu çakıl kırma makinesi alarak, belde yakınlarında taş ocağı kurarak, çözüm bulduklarını, çok yakında cihazların montesinin yapılarak çalışmalara başlanacağını ifade etti. 

 

    Belediye araçları ne durumda, kış ayında kar ile mücadele nasıl olacak? Başkan Belediyenin 1 Dozer, 1 Greyder, 1 lastikli kepçe, 1 paletli kepçe, 2 kamyon ve 1 hizmet aracından oluşmakta olduğunu, Kışın yollarımız kapanmayacak çünkü gece gündüz çalışmalarımız devam edecek, kar ile mücadele devam edecek. Bu mücadele belediye bütçesini çok sarsıyor ama başka çaremiz yok. Bunun yanı sıra 3 katlı hizmet binamız, lojmanımız, misafirhanemiz, 10 adet dükkan ve telsiz sistemi bulunmakta olup, 3000 m meydan bulunmaktadır.

 

    Bazı Belediye Başkanları enkaz devir aldık diyerek dert yanmaktalar siz bu konuda ne diyeceksiniz? Belediye Başkanlığı Makamının ağlama duvarı olmadığını dile getiren başkanımız, sorunlar bilinerek aday olunup seçilenlerin sonradan ağlamalarının hoş olmadığını belirterek, Kendilerinin bu tür konularla vakit geçirme yerine çalışmayı sürdürdüklerini, Hizmet için elimizi taşın altına koyarız isterse kolumuz omuzdan kopsun diyerek kararlı çalışmalarını ifade etti. 

 

    Bundan sonraki çalışmalar hangileri olacak? 

 

    1.Çok Amaçlı Kapalı Salon Yapmak İstiyorum. ( Düğün, toplantı ve çeşitli faaliyetleri gerçekleştirmek için yapacağımız işlerin arasında çok amaçlı kapalı salon bulunmaktadır.) 

 

    2.İçinde Göletti de olan Mesire yeri yapılacak ( Beldemizin havası, suyu, doğası, kışı, yazı ve yayla turizmi ile turizm potansiyeli yüksek bir bölge bu nedenle ve halkımızın da dinlenmeye ihtiyacı olduğu düşünülerek böyle bir projeyi gerçekleştirmek istiyorum.) 

 

    3.Belde de çok yakında toplu konut çalışması yapılacak (Çok yakında beldemizde toplu konut çalışması başlayacak. Aslında şu an için böyle bir çalışmaya gerek yok ama ilerleyen günleri düşünmemiz gerekiyor.) 

 

    Canlı yayına kimler bağlandı neler söylendi, Akkuş Milli Eğitim Müdürü Sedayi ALTUN, Eğitimci Yazar M.Ali KURU, Akdat Dernek Başkanı Necdet DEMİR telefon ile yayına bağlanarak Başkan DEMİRCİ’nin çalışmaları hakkındaki görüşlerini dile getirdiler. 

 

    Çevre İlçe, Belediye, Belde ve köyler ile dayanışma içindeyiz. Başkanımız son sözlerini çevre İlçe, Belediye, Belde ve köyler ile dayanışma içinde olduklarını, zaman zaman görüşmelerde bulunduklarını, gerektiği zaman araç gereç temininde birbirlerine yardımcı olduklarını ifade ederek, Akkuş ilçesinde siyasi kısır çekişmeler yerine hizmet alanında en güzel çalışmaları yapma gayreti içerisinde olduklarını dile getirerek, Çalışmalarına yardımcı olan herkese teşekkürlerini sunarak sözlerini tamamladı. 

KIZILELMA BELEDİYESİNDEN ÖĞRETMENLERE ANLAMLI JEST 

ImageImage

Kızılelma Belediyesi 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla hazırladığı müzik–eğlence programıyla Kızılelma Beldesinde görev yapan öğretmenleri memnun etti. 

 

ImageImage

 

Akkuş İlçe Milli Eğitim şube müdürü Sedayi Altun ve İl Genel Meclisi üyesi Mehmet Duman ın da hazır bulunduğu programda öğretmenlerin yanı sıra muhtarlar, Belediye encümenleri,imamlar ve öğrenci velileri de katıldılar.

 

ImageImage

 

Yöresel sanatçılarımız Kaymakam ve Mustafa Aksu nun gerçekleştirdiği müzik programında Çağlar Turizmin Sahibi Aden Duman’da söylediği türkülerle renk kattı. 

Ayrıca beldede 5 yıl görev yapmış olan sınıf öğretmenleri Muhittin GÜRLER ve Mehmet YIKILMAZ a teşekkür belgesi verildi.

 

ImageImage

 

Belediye Başkanı İsa Demirci her zaman egitimin ve eğitimcinin yanında olduklarını ve bu tür etkinliklerin ileriki zamanlarda  da daha güzel bir şekilde devam edeceğini belirtti.

Image

 

Çok eğlenceli ve neşeli bir ortamda geçen programda öğretmenler halaylar çekti, oyunlar oynadı,türküler söyledi ve hatırlanmanın vermiş olduğu büyük mutlulukla geceyi bitirdiler.

 

 

BELDEMİZE 2007 YILINDA 150 YATAKLI ÖĞRENCİ PANSİYONU YAPILACAKTIR 

Image

Ordu Valiliği ile yapılan görüşme sonucunda 80 yataklı öğrenci pansiyonu talebimiz Sayın Valimizce 150 yataklıya çıkarılması ile maliyetin % 50 sini Valilikce % 50 sini ise Belediyemiz imkanları ile karşılanması kararı alınmıştır. Beldemize, Öğrencilerimize hayırlı olsun. Belediyemiz eğitim için her türlü desteği sağlamaya devam edecektir.
 


AKKUŞ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BELEDİYE BAŞKANLARINA PLAKET VERDİ
BELEDİYE BAŞKAMIZA EĞİTİME KATKILARINDAN DOLAYI  AKKUŞ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNCE PLAKET VERİLMİŞTİR.

Image

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ’NDE İLÇEMİZDE EĞİTİME KATKILARINDAN DOLAYI BELEDİYE BAŞKANLARIMIZA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SAYIN HÜSEYİN KOCAKOÇ TARAFINDAN PLAKET VERİLDİ.

 

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü Kutlama Programı çerçevesinde Eğitime katkıda bulunan Belediye Başkanlarına İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Hüseyin KOCAKOÇ tarafından birer plaket verildi.

 

Plaketler Akkuş Belediye Başkanı Sayın Lütfi EFİL’e (Yerine Başkan Vekili Orhan TÜRK’e), Akpınar Belediye Başkanı Sayın Fikri ÇAMOĞLU’na ve Kızılelma Belediye Başkanı Sayın İsa DEMİRCİ’ye İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından verildi.

 

Başkanlar yaptıkları kısa konuşmalarda; “Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da eğitime desteklerinin devam edeceğini” söylediler.

 

Bizlerde belediye başkanlarımıza eğitime gösterdiği katkılardan dolayı teşekkür ederiz.  
 


Akkuş Ünye Yol Ayrımından, Beldemize dönen yoldan başlanarak Belediyemiz Binasının önüne kadar asfaltlı yol çalışması 2007 YILI İLKBAHAR MEVSİMİNDE BAŞLANACAKTIR. Çok yakında Beldemiz halkına yapılan çalışmaları içeren resimleri  ve bilgileri sunacağız.

Image

 

Image

 

Image

BELEDİYE BAŞKANI

İSA DEMİRCİ 

 EĞİTİME YAPTIĞI KATKILARDAN DOLAYI 

 MİLLİ EĞİTİM BAKANI  HÜSEYİN ÇELİK

TARAFINDAN TAKDİRNAME İLE ÖDÜLLENDİRİLDİ.

TÜRKİYE GENELİNDE İLK DEFA

BİR BELEDİYE

BAŞKANI OKUL YAPTIRDIĞI İÇİN

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINCA TAKDİR BELGESİ İLE ÖDÜLLENDİRİLMİŞTİR.

Image

 

Image

M. Ali KURU
Eğitimci-Araştırmacı Yazar
 

 

KIZILELMA BİR SEMBOL MÜ,YOKSA BİR ÜLKÜMÜDÜR? 

 

M.Ali KURU”nun çok büyük araştırma yaparak yazmış olduğu yazıyı okumak ister misiniz. 

 

KIZILELMALILARA BAYRAM MÜJDESİ

Kızılelma beldesinin çalışkan belediye başkanı İsa DEMİRCİ Beldesinin kalkınması ve ihtiyaç duyduğu hizmetleri sağlamak için belediyenin imkanlarını ve şahsi gayretlerini sürdürmektedir. 2005 Eğitim Öğretim yılında büyük bir özveri örneği göstererek yapılan 16 dershanelik Kızılelma ilköğretim okulu hizmete açıldıktan sonra çalışmalarına hız kesmeden devam eden başkan DEMİRCİ bayramdan önce de belde sakinlerine bayram müjdesi vermek için kolları sıvayarak LASTİK TEKERLEKLİ KEPÇE alarak hizmete sokmuştur. Yeni hizmete sokulan iş makinesinin beldeye hayırlı olmasını ve çok başarılı hizmetlerde kullanılmasını dileriz. Akkuş İnternet Sitesi Yönetimi olarak çalışmalarını devamlı takip ettiğimiz ve başarılı bulduğumuz Belediye Başkanı İsa DEMİRCİ ”yi ve Kızılelma Belediyesi Personelini tebrik ederiz.

 

Hizmete açılan okulumuzdan sonra Lastik Tekerlekli Kepçenin Beldemize hayırlı uğurlu olmasını dilerim. İsa DEMİRCİ Kızılelma Belediye Başkanı

 

 KIZILELMA BELDESİNDE
 İLKÖĞRETİM OKULU YAPILARAK HİZMETE AÇILDI

 

Image

Kızılelma Belediyesinin Katkıları ve köylülerin yardımları ile bir sene içerisinde tamamlanarak hizmete açılan okul, Kızılelma Beldesine hayırlı olsun. Çok yakında öğrencilerin ders başlarındaki resimlerini yayınlayacağız. Sık sık görüştüğümüz ve çalışmalarını yakından bildiğimiz başarılı belediye başkanı İsa DEMİRCİ okulun yapılması için gece gündüz durmadan çalışmalarını sürdürdü.

 

Image


Image

Akkuş İnternet Sitesi Yöneticileri olarak Başkan İsa DEMİRCİ,ye belediye çalışanlarına, yardımını esirgemeyen belde insanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Akkuş köylerinde göçlerden (Öğrenci kalmadığından) okullar bir bir kapanırken Kızılelma”da yeniden okul yapılmasına sevinmemek elde değil. Bu hizmet ancak ayakta alkışlanır. Resimleri gönderen Eğitimci-Yazar Öğretmen M.Ali KURU”ya teşekkür ederiz.

 

KIZILELMA HALKINA OKUL MÜJDESİ

DEVLETİN YAPAMADIĞINI 3.000 NÜFÜSLU BELEDİYE YAPTI Akkuş ilçesi Çayıralan Beldesine de 12 derslikli okul yıllardır çözüm beklerken, yine Akkuş ilçesine bağlı Kızılelma Beldesi Belediyesi 12 derslikli okul yaparak milli eğitime tahsis ediyor. Beldede 6-7 ve 8 sınıflar olmadığı için yıkılma tehlikesi olan Çayıralan beldesindeki okula taşımalı sistemle gitmek zorunda kalan Kızılelma beldesi öğrencilerine belde belediyesi büyük bir jest yaparak, onları İlçenin en modern okuluna kavuşturuyor. Çayıralan Beldesinde yıkılma tehlikesi olan okula öğrencilerin can güvenliği nedeniyle gitmek istememesi üzerine Kızılelma Belediyesi devlet Vatandaş iş birliği ile başladığı 12 derslikli okulu 5 ayda tamamlayarak öğrencilere tahsis etti. Beldenin çalışkan Belediye Başkanı İsa Demirci, “Beldemizde yeterli okul olmadığı için 6-7 ve 8 sınıf öğrencileri Çayıralan beldesindeki okula taşımalı sistemle gidip gelmek zorunda kalıyorlardı. Kış şartları çok ağır olduğu için çocuklarımız çok mu zor şartlarda eğitimini sürdürüyorlar. Birde gittikleri Çayıralan Beldesi ilköğretim okulunun yıkılma tehlikesi olması, bizi okul yaptırmaya mecbur kıldı. 18 Nisan 2005 tarihinde bir vatandaşımız tarafında bağışlanan 3 dönüm arazi üzerinde 450 metre kare olarak temelini attığımız okul 2 katlı ve 12 derslikli. Son derece modern olarak planladığımız okul için şu ana kadar 260 milyar lira harcadık. 350 milyar liraya mal etmeyi planladığımız okul kaloriferli ve ilçenin en modern okulu olacak. Belediye ve vatandaşlarımızın yardımı ile bitme aşamasına gelen okul için devlet 75 milyar lira destekte bulundu. 19 Eylül 2005 tarihine kadar okulu tamamlayarak eğitim ve öğretime başlanmasını sağlayacağız” dedi.Belde halkı ise belediye ve başkana teşekkür ederken, artık bizimde ihtiyacımıza cevap verebilecek düzeyde güzel bir okulumuz oldu. Belediye başkanımız maddi boyutunu sağlarken bizde işçiliğinde kendilerine yardımcı olduk. Devlet-vatandaş işbirliği ile yapılan bu okul tüm Türkiye’ye örnek olsun. Bize sadece 5 km uzaklıkta ki ilköğretim okul 7 yıldır onarılamazken, biz 5 ayda ilçenin en modern okuluna kavuştuk. Allah yardımcı olan herkesten razı olsun dediler. 2005-09-13 – Muhabir Haber http://www.hizmettv.com.tr

 

Image Image

 

Image Image

Beldenin çalışkan belediye başkanı İsa DEMİRCİ”den alınan bilgiye göre "İlköğretim Okul İnşaatı başlamış olup, bu seneki Eğitim-Öğretim yılına kadar bitirilmesi planlanmaktadır." Site Yöneticileri olarak bizlerde Okulun hayırlı uğurlu olmasın diliyoruz. Düşüncemiz odur ki Kızılelma”lılar ve İlçe halkının okul için gereken maddi yardımlarını esirgemeyeceklerini düşünüyoruz.

 

 

Yenikonak Belediyesi isim değişikliği yaparak yeniden

 

KIZILELMA BELEDİYESİ 

 

olarak değişiklik yaptı. Kızılelma Belediye Başkanı İsa DEMİRCİ Halkın isteği doğrultusunda tarihi isimlerini tekrar Beldelerine kazandırdıkları belirterek halkımıza hayırlı uğurlu olsun dedi.

 

 Yerel Basında Kızılelma

 

  

BELEDİYE BAŞKANI: İSA DEMİRCİ

( 1999- 2004 / 2004 – 200..)

 

KIZILELMA BELEDİYE BAŞKANI

1971 yılında Kızılelma Kasabası Akkuş’ ta doğdu. İlkokulu Kızılelma Köyü İlkokulunda okudu. Akkuş lisesi orta bölümünü bitirdikten sonra lise öğrenimini Ankara Anafartalar Lisesinde tamamladı. 1986 – 1994 yılları arasında Gazi Osman Paşa Spor Kulübünde amatör olarak futbol oynadı. Lise eğitiminden sonra Üniversite sınavlarında istediği bölümü kazanamayınca kardeşleri ile beraber Ankara da esnaflık yaptı.18 Nisan 1999 tarihinde yapılan seçimlerde Yenikonak Belediye başkanlığına seçildi. Yenikonak belediyesinin kurucu başkanı olarak bir çok ilklere imza attı. Beş yıl Yenikonak kasabasında bazı gelişmelerin de öncüsü oldu.İkinci dönem 28 Mart 2004 seçimlerinde tekrar aday oldu. Yenikonak”lıların ikinci kez teveccühleri ile bir dönem daha belediye başkanlığını kazandı. İsa DEMİRCİ II. Kez Yenikonak belediye başkanlığı görevini üstlenmiş olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Başkanımız evli ve bir kız babasıdır. Fransızca bilen başkanımız çevresine daima güler yüzlü, sevecen, gayretli, çalışkan ve dürüst olarak tanınır.

 

 M. Ali KURU

(KIZILELMA İLETİŞİM REHBERİ II.)

KIZILELMA BELEDİYESİ VE FAALİYETLERİ

Bu bölümde Yenikonak Belediyesinin nasıl kurulduğu ve belediye kurulduktan sonra neler olduğu, belediyenin değişik faaliyetlerini bulacaksınız. Öncelikle bunları bir sıralama yaparsak belediye ve faaliyetleri ile ilgili olarak neler okuyacağımızı şöyle açıklayabiliriz.

  1. Belediye Nasıl Kuruldu?

  2. Belediye Kurulduktan Sonra Neler Oldu?

  3. Yollar ve Ulaşım Ne Haldedir?

  4. Sağlık ve Eğitim Durumu

  5. İletişim ve Telefon Durumu

  6. Belediye ve Spor

  7. Belediyenin Değişik Faaliyetleri

1) Belediye Nasıl Kuruldu?

Kızılelma köyü 1990”lı yıllarda belediyelik için karar aşamasına geldiğinde bir halk oylaması yapılması istendi. 12.12.1993 yılında yapılan halk oylamasında köyün belediye olması yönünde bir karar alınmıştır. Yapılan demografik ve fiziki çalışmalardan sonra İçişleri Bakanlığının 96/4528 sayılı karar sayısı ile Kızılelma köyünde “Yenikonak” ismiyle bir belediye kurulmuştur.

Yenikonak 1999 seçimlerinde ilk defa belediye başkanlığı seçimlerini yapmış ve ilk defa tarihinde bir belediye başkanı seçmiştir. Yapılan bu seçimlerde sn. İsa DEMİRCİ ilk belediye başkanı olarak seçilmiştir.

Image

Kasaba daha sonra üç idari mahalle muhtarlığına bölünmüştür. Kızılelma mahallesi, Çubuklu mahallesi ve Kışla mahallesi muhtarlığı diye bilinen üç mahalleye ayrılmıştır.

 

28.03.2004 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Yenikonak Belediye Meclis üyeleri şöyle oluşmuştur.

1) İsa DEMİRCİ Belediye Başkanı

2) Kadir DEMİRCİ

3) İsmet YILMAZ

4) Cemal DEMİRCİ

5) Osman ÇİFTÇİ

6) Ali DEMİRCİ

7) Enver ORMAN

8) Ali DUMAN

9) Ramazan KURU

10)Musa ACAR

2) Belediye Kurulduktan Sonra Neler Oldu?

Böyle bir soruya ancak belediyeyi yöneten bir kimse cevap verebilir. Zaten bu sorunun cevabını sayın başkanın bize verdiği istatistik bilgilere göre yazacağım. Yenikonak belediye olduktan sonra olanlar kısaca şunlardır.

1) Kasabamız sürekli göç veren bir yöre olmaktan çıktı. Nüfus tespitlerine göre göç olayı durmuş ve geriye dönüş başladı. 1997 nüfus sayımında 2115 olan nüfus belediye kurulduktan sonra Ekim 2000 genel nüfus tespitine göre 3000 e ulaşmıştır. 885 kişilik bir fark söz konusudur. Bu sayı bizim gibi ufak bir belediye için az değildir.

 

2) Belediye kurulduktan sonra çeşitli meslek dallarında dükkanlar ve iş yerleri de beraber açıldı. Belediye hizmet binasının alt kısmında bir tane Ekmek Fırını açıldı. Bir demir doğrama atölyesi bir market ve iki tane kahve açıldı.

 

Image Image Image

 

3)Yeni inşaatlar yapıldı. Üç katlı belediye binası hizmete açıldı. İlk katlar dükkan, ara katlar belediye hizmet büroları, son kat da lojman olarak faaliyete geçti. Yine belediye kurulduktan sonra bir adet kepçe (paletli), 1 adet Fatih Damperli Kamyon, 1 adet Kartal SLX hizmet otosu alındı. Daha sonra Grayder ve D8K Dozer alındı.

 

4) Bu sayılan makine ve araçların çalıştırılıp hizmet alınması için 5 kişi işe alındı. Bunlar geçici işçi statüsünde istihdam edilmektedirler. Salı günleri Halkın gıda ve diğer ihtiyaçlarını gidermek için semt pazarı açıldı.

 

5) Kasabanın Halihazır haritası ve imar planı yapıldı. Bu plan çerçevesinde Mezar düzü mevkisinde bir spor kompleks sahası düzenlendi.

Image Image

 

 

3) Yollar ve Ulaşım Ne Haldedir?

Yenikonak kasaba belediyesi olduktan sonra yolların taliyesi ve ilavesi yapıldı. Kasabanın anayolları hariç mahallelere tali yollar açıldı. Taşpınar mahalle yolu, Çubuklu, Çukur, Çetleğen, Kışla, Alçak, mahalle yolları açıldı. Ayrıca Çetleğen mahalle yolu Eski Türk Divan Köyüne bağlantı yolu açıldı. Taşpınar Kuyumcular ve Yenikent bağlantı yolu açıldı. Yenikonak – Tuzak köyü bağlantısı açıldı.

 

Belediye imar planı çerçevesinde Belediye hizmet binasının bulunduğu kısımda çevre düzenlemesine gidildi. Belediye binasının bulunduğu ana caddeye Atatürk caddesi, taşpınardan başlayan ve caminin yanına kadar gelen caddeye de Adnan MENDERES caddesi ismi verildi.

 

Image Image

 

 

4) Sağlık ve Eğitim

Belediye kurulduktan sonra 1990 yılında yapılmış olan sağlık evi faaliyete geçirilmiştir. Kasabamızda bir adet Sağlık Evi ve Lojmanı vardır. Şu anda başkan sağlık evinin her türlü sorunu ile yakından ilgilenmektedir. Son yıllara kadar bir ebe bile bulunmayan kasabamızda Sağlık Bakanlığının sözleşmeli personel yasasından sonra bir ebe görevlendirilmiştir. Kasabamızda salgın ve bulaşıcı herhangi bir hastalığa rastlanmaz. Mevcut sağlık evimiz ana sağlığı ve çocuk sağlığı alanında halkımıza hizmet vermektedir.

 

Kasabamızda 4 adet ilköğretim binası mevcuttur. Ancak henüz II. Kademe için yeterli derslikler yoktur. Bu nedenle 6.7. ve 8. sınıflar Çayıralan kasabasına taşınmaktadır. Bu durum eğitimimiz açısından normal değildir. Hali hazır okullarımızın hepsi eğitim öğretime açıktır. 8 çalışan personelle 4 ayrı binada öğrenciler derslerini yapmaktadırlar.

 

Belediye, kasabanın eğitim öğretim etkinliklerine direkt katkıda bulunmak için bir halk kütüphanesi açmayı planlamış ve bu konuda çalışmaları tamamlamıştır.

 

Image Image

 

5) İletişim ve Telefon Durumu :

Kasabada elektrik ve P.T.T. acenteliği vardır. Uydu yayınları sayesinde bütün dünya televizyonları izlenmektedir. Yani bir iletişim söz konusu ile bu telefonla ilgili olacaktır. 1986 yılından 2002 yılına kadar yılan hikayesine dönen telefon sorunu yeni bir santral kurulması sayesinde çözülmüştür.

 

İlk önceleri köye ait iki adet telefon numarası vardı. Bütün kasaba halkı bu telefonları kullanırdı. Günümüzde yurt içi ve yurt dışı haberleşme kolaylaşmıştır. Kasabamızda artık 900 kapasiteli bir telefon santrali vardır. Henüz bu santralin 400 tanesi dolmuştur.

 

Belediyemizin modern dünya ile iletişimini sağlayan Fax. Telefon, internet ve bilgisayar ağları mevcuttur. Teknolojinin getirmiş olduğu bütün yeniliklerden faydalanmaktadır.

 

Belediye telsiz sistemi kuruldu. Belediye hizmetlerinin düzenli akışını sağlamak ve personel arası iletişimi hızlı ve etkin kılmak için sistem çok faydalı olmuştur. Ayrıca belediye ilanlarını kasaba halkına duyurmak için kasabanın değişik 5 noktasına ses yayın cihazı yerleştirilmiştir.

 

Image

 

 

6) Belediye ve Spor Faaliyetleri :

Belediye kurulduktan sonra Yenikonak Amatör Futbol takımı kurulmuştur. Bu takım belediye desteği ile futbol çalışmalarını sürdürmektedir. Takımın forma renkleri mavi – beyaz olarak benimsenmiştir. Takım düzenli olarak Akkuş Kaymakamlığı kupa maçlarına katılmaktadır.

 

Yine yöremizde çok sevilen Yağlı Güreşler için bir takım oluşturulmuştur. Yenikonak Belediyesi Güreş takımı adı altında kurulan bu takım zaman zaman düğünlerde ve festivallerde kasabamızı temsil etmektedir. Ayrıca kasaba adına bir folklor ekibi kurulması planlanmıştır. Futbol sahası için yer alındı. İleride bir takım spor müsabakaları yapılması planlanmaktadır.
 

 

Image

 

 

7) Belediyenin Değişik Faaliyetleri :

Belediye kurulduktan sonra kasaba halkının her türlü sıkıntısını gidermek için çözümler üretmeye başlanmıştır. Bu çalışmaların başında ev ve inşaat yaptıracaklara uygun ve ucuz kum, tuğla, çimento,çakıl nakliyesi gelmektedir.

 

Sosyal ve kültürel yönden halkın aydınlanmasını sağlamak için “ Yenikonak Halk Kütüphanesi” kurulmuştur. Ayrıca kasabadaki okulların eğitim ve öğretimini aksatmamak için kış aylarında sürekli yolların açık tutulmasını sağlamak.

 

Hayvancılıkta ve tarımda öncü ve ıslah edici örneklerin uygulanması ilk defa belediye tarafından yapılmaktadır. Halkın yakıt ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ithal linyit kömürü getirip dağıtımını sağlamak. Biçki dikiş ve arıcılık kursları düzenlemektedir. Bütün bu faaliyetleri düzenlerken bir tek gaye vardır. O da yenikonak ‘ın ilerlemesi ve kalkınmasıdır.

 

Image

 

 KIZILELMA BELDESİNDEN RESİMLER

Image Image

Image Image

"Kızılelma Belediyesine ilişkin sitemize gönderilen bilgiler ve resimler için Başkan: İsa DEMİRCİ, Öğretmen: Mehmet Ali Kuru ve Necati DEMİRCİ”ye ilgilerinden dolayı teşekkür ederiz."

 

ImageImageImage

 

ImageImageImage

 

ImageImageImage

 

ImageImageImage

 

ImageImage

 

 ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

  

 

 

 

Eski Belediye Amblemi

 

 Akkuş İnternet Sitesi Yapımcıları olarak Kızılelma Belediyesine ziyarette bulunduk. Çekilen Resimleri yayınlıyoruz. Başkanımız İsa DEMİRCİ ve Öğretmen M.Ali KURU”nun siteye ve bizlere karşı göstermiş oldukları ilgiye çok teşekkür ederiz.

 {mosimage}{mosimage}

 

{mosimage}{mosimage}

 

{mosimage}{mosimage}

 

{mosimage}{mosimage}

 

{mosimage}{mosimage}

 

{mosimage}{mosimage}

 

{mosimage}{mosimage}

 

{mosimage}{mosimage}

 

{mosimage}{mosimage}

 

{mosimage}{mosimage}

 

Eski Belediye Amblemi

{mosimage}

 Akkuş İnternet Sitesi Yapımcıları olarak Kızılelma Belediyesine ziyarette bulunduk. Çekilen Resimleri yayınlıyoruz. Başkanımız İsa DEMİRCİ ve Öğretmen M.Ali KURU”nun siteye ve bizlere karşı göstermiş oldukları ilgiye çok teşekkür ederiz.

 

 

KIZILELMA BELDESİ VE BELEDİYESİ İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİ GÖRELİM

 

 

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar