5 Aralık 2022 Pts

Katar’daki Akkuşlulardan Haberler (Bölgeselden Ulusal’a)

Erkan ŞENSOY, Katar’dan Bildirdi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN

KATAR’DA YAŞAYAN TÜRKLERLE BİRARAYA GELDİ

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, “Doha Demokrasi, Kalkınma ve Serbest Ticaret Forumu"nun açılış konuşmasını yapmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere Katar`in başkenti Doha`ya geldi.

Başbakan Erdoğan gündüz gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından aksam saatlerinde Katar`da yasayan Türklerle bir araya geldi. Eşi Emine Erdoğan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve beraberindeki milletvekilleriyle Doha Diplomatic Club Otel’e gelen Erdoğan, burada salonu dolduran yaklaşık 500 Türk vatandaşının sevgi gösterileriyle karşılandı.

Erdoğan’dan önce bir konuşma yapan Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Mithat Rende, Katar’da 7 bin Türk vatandaşının bulunduğunu ifade ederek, Türklerin Katar’da birlik ve beraberlik içinde çalıştıklarını söyledi Başbakan Erdoğan ise, dost ve kardeş ülke Katar`da bulunmaktan mutluluk duyduğunu kaydederek gurbette olmanın ne demek olduğunu çok iyi bildiğini ve gittiği tüm ülkelerde Türk vatandaşların sorunlarıyla yakından ilgilendiğini anlattı. Büyük Türkiye’yi gerçekleştirmek için gece gündüz çalıştıklarını söyleyen Erdoğan, büyük Türkiye özleminin sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırlarındakiler için geçerli olmadığını, aynı zamanda gurbettekiler için de geçerli olduğunu dile getirdi. Başbakan Erdoğan, "Burada nasıl fedakarane çalıştığınızı biliyoruz. İstiyoruz ki, buralarda başınız hiç öne eğilmesin" dedi.

Konuşmasında muhalefete de yüklenen Başbakan Erdoğan, Ankara’da oturarak sorunların çözülmediğini belirtti. Erdoğan, "Uzak, gidemediğiniz yerdir. Gönül dünyanızdan uzaklaştırdığınız yerdir. Türkiye ne Avustralya’dan ne Katar’dan vazgeçmiştir. Bunlar Ankara’dan çıkıp Çankırı’ya, Yozgat’a gidemiyorlar. Sivas’ın ötesine gidemiyorlar. Çünkü uzak. Ama bizim gönül dünyamız çok geniş. Dünyanın hangi ülkesinde bir soydaşımız varsa oraya gideriz ilgileniriz, derdiyle dertleniriz. Bunu da görev telakki ederiz." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan konuşmasının sonunda vatandaşların sorularını da cevapladı. Erdoğan, dünyada yaşanan ekonomik krize ilişkin bir soru üzerine, "Türkiye’de henüz bu krizin tesiri olmuş diyemem. Ancak beklentiler noktasında bir bulanıklık var" karşılığını verdi. 2008’i yatırım yılı olarak gören küresel sermayenin şüpheci bir yaklaşım içinde olduğunu kaydeden Başbakan, görüşmelerde yabancı yatırımcıların hep ‘acaba mı?’ diyerek lafa başladıklarını ifade etti. Erdoğan, "Tabi biz de kendilerini ikna etmeye çalışıyoruz. Ekonomik parametrelerde bir sıkıntı yok. Ayaklarımızı yere sağlam bastığımız için bu noktadayız" dedi. Erdoğan, geçmişte bankaların kredi risklerinin yüzde 35’lere vardığını, bugünse bu rakamın yüzde 2.5 olduğunu söyledi. Erdoğan borçlarını rahatlıkla ödeyen Türkiye’nin karşı tarafa da güven verdiğini belirterek, dikkatli ve emin adımlarla gittiklerini dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, Türk vatandaşlarla yaptığı toplantının ardından kaldığı Four Season Oteli’ne geçerek, Türk ve Katarlı işadamlarıyla yemekli bir toplantıda bir araya geldi. 

Erkan ŞENSOY

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
15AboneAbone Ol

Çok Okunanlar