30 Mayıs 2023 Sal

Karadeniz, Doğu İllerinden Daha Geride. Bizim sesimiz çıkmıyorsa, biz isyan etmiyorsak, bu devletimize bağlılığımızdandır

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Meclis Başkanı Fahri Tanrıkulu, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin de Güneydoğu kadar geri kaldığını belirterek, "Ama bizim sesimiz çıkmıyorsa, biz isyan etmiyorsak, bu devletimize bağlılığımızdandır" dedi. 
   

 

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO)

Meclis Başkanı Fahri Tanrıkulu,

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin de

Güneydoğu kadar geri kaldığını belirterek,

"Ama bizim sesimiz çıkmıyorsa,

biz isyan etmiyorsak, bu devletimize bağlılığımızdandır" dedi.

Başkan Tanrıkulu, Bu paketin

siyasetçileri de yalanlayan bir paket olduğunu ifade etti

 
Yeni teşvik paketini değerlendiren Fahri Tanrıkulu, teşvik paketinde kendilerinin de yıllardır istediği, yıllardır ısrarla söyledikleri bir takım olumlu gelişmelerin olduğunu söyledi. Sürekli teşviklerin bölgesel olması gerektiğini söylediklerini hatırlatan Fahri Tanrıkulu, "Teşvik dediğinde böyle olmalı yani her sektör her bölgede teşvik edilmemeli. ‘Belli sektörler belli bölgelerde teşvik edilmeli’ dedik, evet, o da var bu pakette. Türkiye’de özellikle büyük medyada köşe yazarlarımız falan hep aldılar
sazı eline ‘işte Güneydoğu, Doğu çok geri kalmış, batmış, yanmış, yıkılmış’. Biz dedik ki ‘hayır, yanan yıkılan sadece Güneydoğu değil, bizim Korganımızda yanmış yıkılmış, bizim Kumrumuz da bizim Akkuşumuz da bizim Aybastımız da bizim Kabataşımız da bizim Çatalpınarımız da yanmış yıkılmış’. Bizim bölgemiz de Doğu kadar geri kalmış ama bizim sesimiz çıkmıyorsa, biz isyan etmiyorsak, bu devletimize bağlılığımızdandır. Biz onurlu insanlarız, biz gururlu insanlarız. Karadeniz insanı aç kalır, ‘açız’ demeyiz, bağırmayız, meydana çıkartmayız, sıkıntı oluşturmayız devletimize. Ama bu demek değil ki biz de ekonomi çok düzgün. Biz hep şunu savunduk: Doğu’da, Güneydoğu’da ekonomik anlamda bir sıkıntı varsa bizim bölgemizde de var" diye konuştu.

"BU BÖLGEDE İŞLERİN İYİ GİTMEDİĞİNİ BU PAKET TESCİL EDİYOR"


Başkan Tanrıkulu, bu paketin siyasetçileri de yalanlayan bir paket olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti: "Bu teşvikte onu da görüyoruz ki ‘4. bölge’ olarak tabir edilen en geri kalmış bölgelerin içinde bu bölgenin de yani Ordu bölgesinden itibaren Doğu Karadeniz’in alınmış olmasını da önemsiyoruz. Bu tabii aynı zamanda bu bölgede her şeyin iyi gittiğini her şeyin düzgün gittiğini söyleyen siyasetçileri de yalanlayan bir pakettir. Niye? Bu bölgede işlerin iyi gitmediği paketle tescil edildi. Güneydoğu’yla, Doğu’yla aynı paket içine koyarak bu bölgede de sıkıntı olduğunu tescil ettin devlet olarak. Bundan sonra hiç kimse bize ‘biz şunu yaptık, bunu yaptık, her şey iyi gidiyor’ demesin. Hayır, işler iyi gitmiyor. Biz iyi gitmediğini söylüyoruz. İşte bu paket iyi gitmediğini gösteriyor. Şimdi tabii bu paketle teşvik edilen sektörler var, sektörler de doğru seçilmiş. Onu da tarım ve tarıma dayalı sanayi de bu bölgede teşvik ediliyor. Doğru bir tespit. Tekstil teşvik ediliyor, doğru bir tespit."

Paketteki eksiklere de değinen Tanrıkulu, şöyle konuştu: "Eksik olan şu: Bu sıkıntılı bölgede bu ekonominin dar olduğu bölgede iş adamalarımız didiniyor, çalışıyor, ayakta durmaya çalışıyor ama onlara hiçbir şey yok. Yeni yatırım alanları. Peki eskiler ne olacak, eskileri nasıl ayakta tutacağız, yeniyle rekabet şansını nasıl devam ettireceğiz? Tarıma dayalı sanayiyi destekliyoruz. Köyümüzde fındık var. Önce tarımın kendisi destekleyelim bu bölgede o zaman. Bu bölgeye destek vermeden tarıma dayalı sanayiyi nasıl destekleriz? Nasıl olacak? Esas üreteni desteklememiz gerekiyor. Mesela tarıma dayalı sanayiler neler olabilir ki? Entegre et fabrikası olabilir. Hayvan mı kaldı bu bölgede, et mi kaldı? O zaman üretim kısmından da almak gerekiyor desteği diye düşünüyorum."

Haber: Haberordu İnternet Sitesi

SİTE YÖNETİMİ AÇIKLAMASI: Saygıdeğer site takipçileri, biz yayında olduğumuz 9 senedir bu konulara dile getiriyoruz. Bu dile getirme konusunda yaptığımız haberlerden ötürü de bir çok siyasetçiden ve Mülki Amirden uyarı aldık. Şimdi Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Meclis Başkanı Fahri Tanrıkulu, da bizim haberlerimize benzer açıklamlar yaptılar. Bizler merak etmekteyiz. Bizlere yapılan uyarı Haberordu İnternet Sitesi Yönetimine yapılacak mı? Yada açıklamada bulunan kişiye de sen sivil toplum kuruluşunda görevlisin neden bu tür açıklamalarda bulunuyorsun diye uyarı yapılacak mı? Ordu’lu olup da yada burada görev yapan ve bölge ile ilgili görüşleri dile getiren kişilerin görüşlerini açıklamaları doğal değilmi sizce?

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar