18 Nisan 2024 Per

Karaçal Mahallesi

Bu köyümüzle ilgili bilgi ve resimler gönderirseniz hemen yayınlarız.  Bizimle iletişime geçmek için tıklayın…. 

KARAÇAL MAHALLESİ

Karaçal Köyü Ordu İlinin 30 Mart'ta Büyükşehir Olmas İle

Karaçal Mahallesi Olmuştur

Muhtarın Adı ve Soyadı : Nedim OTÇU 

Muhtarlık Telefonu       : 0452 611 26 11  Cep: 0 532 463 00 11 – 0 535 602 35 83

Nüfus                         : 01.01.2015 Tarihi İtibariyle Toplam Nüfus: 583

Mart 2014 Tarihi İtibariyle Toplam 582  Kişi

31.12.2012 Tarihi İtibariyle Toplam 517 Kişi (Erkek 250, Bayan 267)

31.12.2011 Tarihi İtibariyle Toplam 534 Kişi (Erkek 262, Bayan 272)

2010 Nüfusu Toplam 480 Kişi, (Erkek 246, Bayan 234) 

2009 Ocak Ayında Toplam 587  ( Erkek 301, Bayan 286 )

  

Image

 

Image Image Image

 

Image Image Image

 

Image Image Image

 

Image Image Image

 

Image Image Image

 BAHADIR KAYIM'IN

ÇALIŞMASI

KARAÇAL  KÖYÜNÜN

COĞRAFYASI, SOSYAL YAPISI, EKONOMİSİ ve TARİHÇESİ

      Karaçal Köyü; Akkuş İlçemizin Güneydoğu istikametinde yer  alan ve Kumru ile Niksar İlçelerine komşu bir Köyümüzdür.14 Mahalleden oluşan Karaçal Köyünün Yerleşim şekli dağınık olup,Doğu Karadeniz tüpü yerleşim biçimindedir.1990 Nüfus Sayımına göre 274 Hane bulunan Köyün 1990 Nüfusu 1482 kişi iken,2007 adrese dayalı yeni ve son Nüfus Sayımına göre Nüfusu   587 Kişidir.

      Karaçal Köyü dik ve engebeli arazi yapısına sahip olup, Tarım değeri  ve evrimi düşüktür.Ancak bu tamamen arazi ve toprak yapısından değil, İklim özelliğinden de kaynaklanmaktadır.Karaçal Köyünün 17320 dekar toplam Tarım Arazisi olup, buralarda Buğday(Ekin), Yulaf, Arpa,Çavdar,Mısır,Fasulye,Fiğ,Yonca ve Korunga yapılmakta olup,ekonomik değeri azdır. Daha çok Halkın yıllık Hane ve Hayvan Gıda ihtiyacını gidermektedir. Hayvancılık esas geçim kaynağıdır.Daha çok Büyükbaş Hayvancılık yapılır.Bunun yanında azda olsa Ormancılık yapılmaktadır.Ancak Köyden bütün Ülkemizde olduğu gibi,Tarım ve Hayvancılığın ekonomik ve yetersiz  olması,İş ve Eğitim  gereksinimi nedeniyle başta İstanbul olmak üzere Ankara ve diğer  Batı bölgesi şehirlerine göç edilmiştir.Son 20 yılda yoğun olan bu göç bugün azalmış olsa da sürmektedir.Köy nüfusuna kayıtlı başka Ünye,Niksar,Samsun,Ordu gibi çevre Şehirlerde de İnsanlar yaşamaktadır.Köyden göç edenler yerleştikleri yerlerde genellikle Fabrika,Tesis,Nakliyat,Lokanta  gibi özel sektör iletmelerinde çalışmaktadırlar.Bunu yanında kendi işini kurmuş İnsanlarda vardır.Ve Köyden yetişmiş yahut dışarıda yaşayarak-okuyarak,Tahsil-Eğitim görerek Memur,Öğretmen,Avukat,Bürokrat olmuş nice İnsan da bulunmaktadır.

      Karaçal Köyü İklim olarak geçiş özelliği gösterir. Şöyle denilebilir:% 60 Karadeniz,%40 Karasal İklim özelliği görülen Köyün Güney kesimlerinde Karasallık artar.Mesela Güneydeki komşu Gökçebayır Köyü %70 Karasal iklim özelliği taşır.Fakat Her mevsim görülen yağışlar,Sis ve Yoğun Orman örtüsü Karadeniz İklimi özelliği taşır.Köyün Rakımı Yerleşim yerleri itibariyle ortalama 1200 metredir.Bu rakım Gökçebayır Köyü-Tifi Mahallesine doğru olan yerlerde oldukça düşer.Köyün en yüksek yerleri zamanında bir Hayvancılık Köyü olan Karaçalın Yaylalarıdır:Çekiç,Dereoba,Büyük ve Küçük Gökçebel Yaylaları,Yalın,Tütünlük Yaylası,Tepearuk,Tuzla,Karaağaç,Kaleboynu Tepeleri en yüksek noktalardır.

      Yerleşim daha çok Akkuşa yakın olan Karaağaçtepesi Mahallesinden başlayan Yamaç Hattı ile Kepekli deresinin Doğu yamaçları, Tifi Çayının Kuzey yamaçlarında yoğunlaşmıştır.Ancak dağlık olan Kumru istikametinde yerleşim yoktur.Karaçalın Mahallelerinin bazılarının  ilçe Merkezine  uzaklığı şöyledir:

  -Karaağaçtepesi  Mahallesi: 5 km.                      İskenderli Mahallesi: 9 km.

   -Alan    Mahallesi:-13 km.                                Hacılı  Mahallesi  :18 km.

    Irmakkıyısı Mahallesi:14 km.                             Eğlenceli  Mahallesi:18 km.

   Karaçal Merkez Mahalle:12 km.          Karaçal Köyü ve Mahalle yolları, Stabilize yahut Toprak Yollardır.Ancak son yıllarda önem verilen Yollar daha iyi hale getirilmeye çalışılmakta olup;AB   Üyeliğine aday Ülke olmamız nedeniyle AB  Ulaşım uyum süreci kapsamında 2013 Yılına kadar bütün Türkiye Köy yolları asfalt hale gelmesi gerektiğinden sonunda Asfalt yol olacaktır.Bu amaçla KÖYDES kapsamında çalışmalar yapılacaktır.

    Karaçal Köyü Sosyal yapı olarak kısaca denebilir ki; Ordu ile Tokat arası bir İnsan yapısına sahiptir. Ancak  Kardeniz insanı özelliği yanında daha çok Tokat-Sivas iç kesim İnsan özelliği ağır basar.Buda normaldir,çünkü Tokat-Niksar’a  Köyün yakın olması ve İnsan Kökenlerininde birçoğunun buradan gelmiş olması nedeniyledir.Bunu anlamak için Folklorik özellikler,Türkçe ağız yapısı,Gelenek/Görenek/Örf/adet,Düğünler v.s.gibi Kültürel öğelere bakmak yeterli olacaktır.Ancak  Karadeniz Kültür öğeleride dediğimiz gibi vardır,bunu bazı İnsani davranış ve yapı özellikleri ile bilhassa Yeşile dayalı  yemek çeşitlerinde görmek mümkündür.Genel olarak ise Köy aşağıda bahsedeceğimiz üzere,kökenleri itibariyle Türkmen karakter taşır. Bunun bir Delilide Yüzyıllar önceki yerleşme bir yana, Yüzyıllardır Hayvancılıkla uğraşan ve Göçebelik neticesi buraya yarlaşan ve Yüzyıllardır pek az değişmiş kapalı Toplum olması ve taşıdığı Kültür özellikleridir.

      Köyün isiminin nereden geldiği tam bilinmemektedir.Burada iki ihtimal mevcuttur:Birincisi Karaçalı isimli ancak Osmanlı mı,Selçuklu mu yoksa Beylikler döneminde mi yaşadığı  bilinmeyen bir Türkmen Beyinin buraya gelip fethederek yerleştiği şeklindedir.Yani bu Beyin getirdiği Türkmenler Alan Mahallesine yerleşmiş ve Köyün imside bu beyden dolayı Karaçal kalmıştır..ikincisi ise tahminen bir Türkmen Grubu olan KARACALU-GARACALU oymağından gelmiş olabileceği şeklindedir.

      Karaçal  Köyününün  Tarihi, Mahalle Mahalle farklı olup, Yerleşim nedenleri bile farklıdır.Ancak Yazılı bir Tarih olmayışı ve Sözlü Tarihinde güvenilir olmaması nedeniyle araştırıp- yazdığımız Bilgiler kesinlik taşıyan bilgiler değildir.

      Karağaçtepesi Mahallesinin Tarihi 17.Yüzyıla uzandığı sanılmaktadır.-1600’lü yıllar!-Daha önesinde muhtemelen Orman olan bir yerdi. Yerleşimler,Tarlalar birçok Köyde olduğu gibi Orman açılarak meydana getirilmiştir.Mahalledeki Kayım Soyisimli kişilerin iki Büyük dedelerinin bir ihtimal Sivas daha güçlü ihtimal ise Samsun-Bafra’dan bir anlaşmazlık ve ya bir Dava nedeniyle kaçarak yahut başka biçimde geldiği,bir kardeşin Yolbaşı(Körmen) Köyüne,diğer Kardeşin ise Karağaçtepesi mahallesine yerleştiği söylenmektedir.Bu nedenle Soy isim kanunundan öncede kendi aralarında Topallu,Kayımlu  denilen bu İnsanlar aslında aynı köken oldukları için,Soyadı Kanunu ile –Kayım- Soyisimini almışlardır.Kayım Soyisimi ;’Kuvvetli,Sağlam’anlamına gelmekte olup,Osmanlı Devletini kuran KAYI Boyu ile bir alkasının olup-olmadığı bilinmemektedir.Çünkü KAYI Kelimeside aynı anlamı taşıyan bir Türkmen Boyudur.

      Kaaraağaçtepesi Mahallesinin İskenderli Mahallesi Yolu üzerindeki Hesekülü denilen mevkide yaşayan İnsanlarımızın geçmişinin iki şekilde olduğu söylenir: Buraya adını veren kişinin Sultan II.Mahmut (Ölümü:1839) döneminde Topkapı Sarayında görevli bir Haseki iken,bir suça karışması nedeniyle ceza alma korkusu nedeniyle izini kaybettirmek için aylarca yolculuk-yürüyüş yaptıktan sonra Karaağaçtepesindeki bugünkü Mevkiiye yerleştiği ve burada çoğaldığı-Türediği söylenir.Bu nedenle buraya HASEKİLİ Kelimesinden bozma ‘Hesekülü’denmiştir.Bir diğer rivayette Türediler  ve diğerleri  Gökçebayır-Tifi Mahallesinden ’den gelmişlerdir.

      Karaağaçtepesi isimide; Mahallenin başında bulunan Karaaağaç denilen Ağaç  ve Mahallenin bu ağacın olduğu Tepede kurulmasından geldiği söylenir. 

      İskenderli Mahallesininde kökeninin iki şekilde rivayeti vardır: Birincisi, yine Sultan II.Mahmut (Ölümü:1839) döneminde Topkapı Sarayında görevli İskender İsminde birinin aynı şekilde Haseki gibi bir suça karışması nedeniyle ceza alma korkusu nedeniyle izini kaybettirmek için beklide Haseki ile birlikte buraya geldiği-yerleşip,çoğaldığı söylenir.Belkide bu Olay başka bir zaman olmuş olsada,neticede İskender isimli bir Kişi buraya adını verdiği kuvvetli bir rivayettir.Bir diğer ihtimal de,Osmanlı Döneminde Terme-Ünye veya Fatsa taraflarından 200 -250 sene  önce Sıtma Salgını nedeniyle buraya gelen kişilerin yerleşmesiyle oluştuğu söylenir.

      Alan Mahallesinin Tarihçesi çok eskiye dayanır. Türklerden öncede burada bir Rum Köyü bulunuyordu.Bu köyün yada bu civarların Rumlarının Beyi,Reisi olan Olcan adlı Rum Beyi ile Karaçal adında bir Türk Beyinin belli olmayan bir Tarihte Alan Mahallesi arazisinde savaştığı anlatılır.Burası yüksek bir yerde etrafı Ormanlık alanla çevrili geniş bir yer olduğu için Alan denmiştir.Buraya ilk gelen ve yerleşen kişinin Sivastan  Erkonaş  isminde biri olduğu ve bu kişinin Ermiş,Derviş,Dindar bir kişi olduğu belkide buraya Konduğu için eski ağızla Er(miş)kon(muş) aş  denmiştir.Erkonaş Rivayete göre daha sonra Sivasa geri dönmüş ancak ondan çoğalanlara Konaşlar denmiş ve bu Soyadı kanunu ile Konaş Soyisimi verilmiştir.

      Kepekli Mahallesinin  ismi  ise; Kepek  isimli  Köyün eski  Zatlarından olan Geçmişte yaşamış,  Yaşlı bir Şahıstan gelmektedir. Mahallenin geçmişi; Rivayete göre Kepekli Mahallesinin bir kısmı Sivas-Tokat civarından,bir kısmı ise Samsun-Bafra’dan gelmişler ve buraya yerleşmişlerdir.Diğer yandan,Hacılı Mahallesinden  gelen bir kısım İnsanların burayı oluşturduğuda söylenmektedir.Buraya muhtemelen Yaylak yani Hayvancılık nedeniyle yazları gelip-gitme neticesi kesin olarak yerleştikleri söylenebilir.

       Hacılı Mahallesinin geçmişi de çok eskidir. Mahallenin  Kaleboynu Tepesinde Karaçalın en eski yerleşimlerinin kalıntıları bulunmuştur.Burada bulunana Harç ve Tuğla parçaları,yıkık duvar kalıntıları,Topraktan yapılmış Çanak-Çömlek parçaları ve Küpler içinde ortaya çıkan İnsan İskleti parçalarının varlığı burada Karaçalın,beklide Akkuş’un İlk yerleşimlerin olduğunu bize göstermektedir.Hacılı Mahallesine ilk yerleşenlerin, Niksar’dan Yaylamak amacıyla buraya gelen bir Türkmen olan Yapalak Koca’nın ve oğulları olan Hacı Ahmet,Hacı Veli,Hacı İmam ve Hacı Molla’nın olduğu söylenir.Buna göre bu Türkmenin oğullarının Hacı olan yahut lakabı bu olan Oğullarından ötürü   buraya Hacılı denmiştir.

      Merkez Karaçal Mahallesi ise; Karaçal adlı Türkmen Beyinin buraya yerleşmesi yada bir şekilde etrafındaki  kişileri yerleştirmesi neticesi yada buraları kullanması nedeniyle bu Beyin isimi Köyün ve Merkez Mahallenin  ismi olarak  kalmıştır diye tahmin edilmektedir. Ancak kuvvetli bir diğer İhtimal Niksar yada Gökçebayır-Tifi civarından ,buraya gelip yerleşecek,Hayvancılık yapacak İnsanların bize göre Türkmen Gruplarının yerleşecebilecekleri bir  arazi  ararken,Tifi  Çayını aşarak ,Çayın Doğu yamaçlarına-Bayırlarına-  geçmesiyle yerleşilmiştir.Yani Gökçebayıra  sığmayan ,geçimi Hayvancılık olan Türk göçebe Toplulukları Yaylak amacıyla gelip;Irmakkıyısı,Eğlenceli,Hüseyinahmet,Tilkicidere ve Merkez Karaçal Mahallelerine  yerleştikleri tahmin edilmektedir.Yalnız Eğlenceli Mahallesine yerleşenlerin, Niksarın Hosaf Köyü yönünden gelip-yerleşmiş olabilecekleride bir diğer ihtimaldir.

      Karaçal Köyü,ilk Türk Fetihleri zamanında ,Danişmentoğulları sınırında yada egemenliğinde kalmıştır.Köye ilk yerleşmelerde Danişmentliler zamanındadır.Daha sonra ise Selçuklu dönemini yaşayan Akkuş gibi Karaçal Köyü daha sonra Beylikler döneminde Taceddinoğulları  egemenlğinde kalmış,sonra Mehmet Çelebi zamanında Osmanlı egemenliğine girmiştir.Osmanlının son zamanında Samsun sancağının,Ünye kazasına  bağlı bir Köy iken,daha sonra Ordu’ya bağlanmıştır. Bahadır KAYIM

 

Image

 

 Image

   Image

 

Image

 

Image
Image
 
ImageImageImage
 
ImageImageImage
 
ImageImageImage
 
ImageImageImage
 
ImageImageImage
 
ImageImageImage
 
ImageImageImage
 
Image
 45.jpg46.jpg
 

 

 

Image Image

 Image46.jpg

 

ImageImage

 

 45.jpg

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karaçal Köyü Kepekli mahallesinde 1950 yıllara Merhum Salim usta tarafından tamamen el emeği ile yapılmış olup,  halen konut olarak hizmet verebilecek durumdadır. Bilgiyi Sitemize gönderen Salih BİLGİLİ'ye teşekkür ederiz.


47.jpg

 

Related Articles

75 YORUMLAR

 1. sayın bahadır kayım kayım oğulları 4 kardeş olarak bafranın alaçam ilçesi ısırgan çukuru denilen yerden (eski ismi yeni ismini bilmiyorum) yolmaşı köyü (kömran) kayımoğullar mahallesine gelmişler kayimoğlu Ali kayımoğlu veli kayımoğlu Ahmet kayımoğlu yakup daha sonra karaçal köyünün yukarısına yaylaya gitmişler yakup geri gelmemiş orda kalmış 3 kardeş geri kayım oğulları mahallesine gelmişler yakupda karaçal köyüne yerleşmiş Burdur Bucakda kütahya hisarcık ilçesi kutluhanlar köyunde adana yüreğil ilçesinde hatay dörtyolda kastamonu daday ilçesinin selalmaz köyü kayımoğulları mahallesinde kayımlar vardır küzey kıbrıs türk cumhuriyetinde hüseyin kayım milletvekilidir adana yüreğilden giden kayımoğullarından oluğunu değerlendiriyorum 4 kuşakdan büyük dedem 1839 doğumlu kayımoğlu veli torunu kömranın 1901 1917 yıllarında muhtarlığını yapmıştır 1917 yılında savaştan kaçan eşkiıya dedem hüseyin oğlu hüseyin kayım ın anlattığına göre niksar ın ağdıley köyünden kişiler köyumüzdeki halkın malını zorla almaya gelmişler muhtar büyük dedem hüseyin silahı ile karsı çıkmış çıkan çatışmada dedem şehit olmuştur dedem den duyduğum oğlum bizim sulalemiz patişahlık sülalesi dediğini duydum yolbaşı kayımoğullarından Duran KAYIM selamlar

 2. Bizler köyümüzden uzakta yetiştiğimiz vede imkanlardan dolayı her zaman köyümüze gelemediğimiz için bu site çok iyi ve çok güzel olmuş. Sayenizde Köyümüz hakkında bilmediğimiz bilgiler öğrendim Köyümüzden çok güzel bizler genç kesim olarak köyümüze sahip çıkmamız gerekiyor. Benim Kuzen Süleyman Bıyık abim geçen yıl trafik kazasında kaybettik .Belki sizlerinde bilgileri vardır. Ben onun kadar köyünü seven birisini görmedim. Genç yaşında muhtar oldu ve bişeyler yapmaya çalıştı. Ben bu siteyi takip ediyorum vede köyümüz hakkında bilgi sahip oluyorum. çok teşekkür ederim. En yakın zamanda sizleri tebrik için tanışmak isterim.Teşekkürler……

 3. ben pursaklarda ikamet edip aslen merkez mahallesi karaçal köyündenim ve gurur duyuyorum kurmuş oldugunz dernegimizi destekliyorum başarılarınızın devamını diliyorum saygılarımla.

 4. merkez mahallesinden yunus savaş kurmuş oldugunuz dernegimizin gururla taktir ediyor ve destekliyorum nice nesillere saygılarımla pursaklar.

 5. merhabalar ben çankırı / ılgazlı yım köyünüzü merak ettim güzel bir köyünüz var ne derece ilerleme var onu bilmiyorum ama güzel bir köy saygılarım la :-):-):-)

 6. bende karaçal köyündem meltem çok güzel resimler göndermişsiniz her sene gidemesemde var olması bana yetiyor teşekkür ederim böyle bir sayfa açtığınız için ellerinize sağlık

 7. sayın site yöneticisi arkadaşlar karaçal adına neyapılsa azdır karaçal köyümuz için hepimizin elini taşın altına koyması gerekir sadece yapılacak işler mutarlarla olmuyor köyümüzü bölmeye ugraşmayalım karaçal köyümüz büyük bir köydür herkesin işideğildir bu köyü idare etmek bence bölünmeden bir bütün halinde mevcut heyete destek verip yola devam etmeliyiz tüm site calışanlarına teşekkür ederim

 8. Ailem ile birlikte KONYA da yaşıyoruz.Burada yaşayan tüm ORDU lular ve ailem adına bayramınızı kutlar , sonsuz sevgi ve saygılarımızı sunarız.

 9. Karaağaç tepesi ile ilgili bir resim göremedim. Buna çok üzüldüm. burdan ilgililere sesleniyorum lütfen köyümüzle ilgili resim ekleyiniz.(tepenin üstü , çifte pınarlar yanı ,çukurağıl , çoraklık,yayla,v.s)

 10. Sayın karaçallı hemşerilerim analarım bacılarım kardeşlerim sizlere köyümüz hakkındaki sorunlardan bahsetmek istiyorum köyümüzün yaylalarının mera istimlak programına alnımış bu mera istimlak programı olduğu zaman sayın köyü yöneten kişiler neredeydi neden itiraz etmediler veya itiraz süresi içinde neden mahkemeye vermediler sonradan halk duyunca mahkeye verelim diyorlar ve halkın cebinden masraf ettiriyorlar sonra köyümüzde bilir kişi olarak önerelen kişiler dogru konuşuyorlarmı dogru biliyorlarmı bunları araştırmak lazım sonra köyümüze baraj yapılıyor yapıldığı yer hosafdan aşağı gelen eglenceli mahallesinin altından geçen ırmak üzerine kuruluyor buradaki mağdur olan insinlarımızada sahip çıkalım yol geçen yerlere ve su altında kalan yerlere devletten dönüm başına 7 milyar ile 10 milyar arasında para alınması konusundu devletle pazarlık yapılması lazım sonra bizim köyümüzün tarımdan ve hayvancılıkdan başka geliri yok onun için tapu kadastura geçen yerlerde ekilen yerlere tam olarak tapularının tam olarak verilmesi gerekir.zaman zaman sorunları dile getiriyorum getirmeyede devam edeceğim.SAYIN KÖY İHTİYAR HEYETİMİZ BUNLARLA İLĞİLENİR ONLARA SAYGILAR SUNARIM

 11. köyümün tüm halkına sevgilerimi gönderiyorum.böyle bir sitenin oluşumuna emek vvermiş tüm kişilere teşekkür ediyorum.oguzhan ve hakana selemlarımı gönderiyorum.

 12. karacal köyümün hakkında araştırma yapıp yayınlayan BAHADIR KAYIM A sonsuz teşekkürler.Tüm kayım sülalesine selamlar.muhtar NEDİM OTCU yada selamlar calışmalarının devemını etmesini.köyümüzden bol bol resimler yayınlarsanız seviniriz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar