17 Temmuz 2024 Çar

Kar ve Buzda Yürümenin Yolları

Sitemiz Ormancık Köyü Muhabiri Gökhan DEMİR’in Yazısı

KAR VE BUZDA YÜRÜMENİN YOLLARI

Yurdun büyük bölümünü etkisi altına alan kar yağışı ve beraberinde getirdiği buzlanma nedeniyle ortopedi servislerinin yoğunluğu da artıyor. Kırık çıkık vakalarının büyük bölümü buzlu yolda bilinçli yürümemek ve dikkatsizlikten kaynaklanıyor.

Yürümeye dikkat

Buzlu havalarda yürümenin inceliklerini bilmemek ve dikkatsizlik, ağırlıklı olarak el bileği kırığının yanında ciddi yaralanmalara, zaman zaman ölümlere bile neden olabiliyor. Uzmanlar eller cepte yürünmemesini, adımların kısa ve yere yakın atılmasını, çok sık aralıklarla yere bakılmasını ve kaymayan lastik tabanlı ayakkabı giyilmesini öneriyor. Özellikle yaşlıların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları da tavsiye ediliyor.

Sakat kalabilirsiniz, Kırık çıkık olaylarının en önemli nedenlerinden biri de, dengeyi sağlamak için serbest olması gereken kolların, eller genellikle cebe sokulduğu için kullanılamaması olarak gösteriliyor. Bu durumda genellikle baş kısmının ellerle korunamaması sonucu sert zemine çarpmadan kaynaklanan ve ölümle sonuçlanan ağır travmalarla karşılaşılıyor. Uzmanlar, buzda yürürken adımların çok önemli olduğunu belirtiyor. Adım büyüdükçe vücut dengesini sağlamak zorlaştığı için adımların yere yakın, hatta sürükleyerek atılması gerekiyor. Dikkatin kaybolmaması için çok sık aralıklarla yere bakarak yürünmesi de öneriliyor.

 Ayakkabı tercihleri

Kar ve buzlu ortamın bir olduğu yerlerde ayaklar ıslanacak endişesiyle daha kuru olan buzlu ortam seçilmemesi gerektiğini dile getiren uzmanlar, bunun yerine daha yumuşak ve kayma riski daha az olan karda yürünmesi gerektiğini ifade ediyor. Kişiler ayakkabı tercihlerini ise lastik ve kauçuk tabanlı tırtıklı ayakkabılardan yana kullanması öneriliyor. Yaşlılardaki kırık tedavisinin ameliyat gerektirdiği ve tedavi süresinin de uzun olduğuna dikkat çekilerek buzlanma olduğu zamanlarda, özellikle yaşlıların mümkün olduğu ölçüde dışarı çıkmamaları da tavsiye ediliyor.

Akkuş İnternet Sitesi

Ormancık Köyü Temsilcisi

GÖKHAN DEMİR

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. yayınladığınız habenden dolayı once muhabırınızı tebrık ederım sonra sıtenıze tesekkür ederım ellerınıze sağglık hep boyle ınsanların yararınna calısan siteler olsa sızın gıbı

  2. sıtenızı cok beğenerek takıp edıyorum boyle ınsınları bılgılendıren haberler yayınladığınız ıcın sızı tebrık ederım ellerınıze sağlık k,ı. b basarılarınızın devamını dıler muhabırınıze tesekkür ederım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
19AboneAbone Ol

Çok Okunanlar