30 Mayıs 2023 Sal

KAPİTALİST MÜSLÜMANLIK(!)

Kur’an’daki tevhid anlayışı, La ilahe illallah’tır, burada ise anahtar kelime La ilahe illapara’dır!

 

 

KAPİTALİST MÜSLÜMANLIK(!)

Cemil Meriç’in kızı Prof. Dr.Ümit Meriç’in başlattığı tartışma,çoğu kişiye anlamsız gelse de,yine de bir çok anlamlı gibi gözüken kavramdan çok daha fazla anlam taşıyordu gözümde..

Soruyordu Sayın Meriç;
           -Başörtülü bir kadın cipe biner mi, cip alır mı, kullanır mı?

Sorunun altında yatan derin anlamı algılayamayıp meseleye yüzeysel yaklaşanlar soruyu şu şekilde cevaplayacaktırlar:

         -Aaaa neden binmesin, ayrımcılık mı yapıyorsunuz yoksa, tabiî ki de binebilirler…

Oysa mesele, çarpık aile ilişkilerinin anlatıldığı tuhaf televizyon dizilerinin reklam aralarında cevaplanacak kadar basit ve kısa değildi halbuki…

     Asıl soru  şudur;
             -Bir Müslüman, lüks meraklısı olabilir mi, gösteriş peşinde koşabilir mi?

Kur’an’daki  Müslümanlık tarifine göre, gösteriş peşinde olmak da israf da haramdır. Ancak bizim önümüze sunulan liberal/kapitalist din anlayışına göre “artistlik yapmak”, “hava atmak”, “mağrurlanmak” sevaptır, vaciptir hatta farzdır! 

      Başörtüsü, her ne kadar günümüzde moda haline getirilmeye çalışılsa da, yine de dini bir simgedir. Başörtüsü takan bir kadın, çevresine “ben dini kuralları ciddiye alıyorum ve yerine getirmeye çalışıyorum” mesajını verir. Ama gel gelelim iş, sadece başı örtmekle bitmemektedir. Kur’an, kadınlara, “iffetinizi koruyun” emrini vermiştir ve her iki cinsiyete de,”gözünüzü haramdan esirgeyin” ayetini indirmiştir. Ancak iş öyle bir noktaya gelmiştir ki, sanki iffeti korumaktan tek kasıt başı örtmek anlamına gelmiştir, getirilmiştir. Evet, başörtüsü önemlidir ama tek başına yeterli midir? Ya da başı örtülü olan ancak vücudunun diğer bölgelerinin bu örtüden nasibini almadığı bayan kardeşlerimiz İslamiyet’in neresindedir? 

    Ve gelelim olayın en trajikomik tarafına… Tamam, başörtüsü takmak ve tesettüre uymak bir nevi muhafazakarlıktır, ancak, podyumlarda kırıtarak yürüyen başörtülü mankenleri seyretmenin neresi Müslümanlıktır! 

     Din, öğüttür, insanlara iyiyi ve doğruyu anlatır. Hak ile batılı kesin çizgilerle birbirinden ayırır. Haramlar ve helaller ayrıntılarıyla açıklanmıştır.Ancak,bu bilgilerden haberdar olabilmemiz için ayet ve hadislerle haşır neşir olmamız gerekmektedir.Herşey elimizin altındandır,önümüzdedir.Kur’an bize fazla değil iki yol önermektedir.Ya müslümanca yaşayıp cennete gidilecektir, ya da ayetlere uymayıp cehennem seçilecektir.

    Elbette ki akıllı insan müslümanca yaşamayı seçecektir.Ama bu sefer de insanın önüne yine insanlar tarafından konulan farklı Müslümanlık çeşitleri gelmektedir;

     Ya Hak olan Kur’an’daki Müslümanlık tercih edilecektir ya da haksızlığa sessiz kalan hatta ortak olan bir Müslümanlık icat edilecektir.

     İcat edilecektir, çünkü nefsin ihtiyaçları bunu gerektirmektedir. Çünkü Kur’an’daki İslam nefsin, dolayısıyla insanların işine gelmemektedir. Çünkü Kur’an, israf etmeyin demektedir. Kul hakkı yemememiz gerektiğini söylemektedir. Zinaya yaklaşmayıp, yalandan, riyadan ve alkolden uzak durmamızı emretmektedir. Kur’an, sevgiden,saygıdan,muhabbetten bahsetmektedir.Çünkü bu din “komşusu açken tok yatan bizden değildir” diyen ve işçinin hakkını teri soğumadan vermemizi isteyen bir Peygambere sahiptir..
  Ya diğer taraftaki “modern”, “çağdaş” ve “kapitalist” Müslümanlık…

Bu cenahta merhamete yer yoktur. Şekilcilik esastır. Din daima birilerinin tekeli altındadır. Aşka,tasavvufa ve muhabbetullaha gerek duyulmamaktadır.Eğer mesele dünya malıysa,her yol mübahtır.Kul hakkı diye bir dert bulunmamaktadır.Altın kural, her zaman güçlüden yana olmaktır.Düşenin elinden tutmamak,aksine tekme vurmaktır.Ama iş lafa gelince mangalda kül bırakmamaktır.Özde değil belki ama sözde dindar Müslüman olmaktır.

Kur’an’daki tevhid anlayışı, La ilahe illallah’tır, burada ise anahtar kelime La ilahe illapara’dır!

Allah,fikrimizi/zikrimizi bencilleştirmesin ve Kur’an ile sünnetin dışındaki bir yolu bize nasip etmesin.. 

Amin!
 
Orhan DOĞANGÜNEŞ
 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar