31 Ocak 2023 Sal

Kanserli Hastaya İçin Yardım Gecesi

Seferli Derneği Hemşerisine Yardım Gecesi Düzenledi Şaban Könez ( Körük Şaban ) Kan Kanseri…..16-06-2009 Akşamı Seferli Derneginde Yardım Gecesi

  

 

İSTANBUL’DAKİ

SEFERLİ DERNEĞİ

KANSER HASTASI HEMŞERİSİNE

YARDIM GECESİ DÜZENLEDİ

Seferli beldesin körük şaban lakablı Şaban Könez Amansız Hastalıga Yakalandı Şimdi Bizim  ve Sizin Yardımına İhtiyacı Var düşmez kalkmaz bir allah buğün ona yarın bize olmıyacagını nerden bile biliriz bir günlük sigara bir günlük ekmek paranızı yardıma muhtaç olan şaban köneze vermenizi diliyoruz ……istanbulda bulunan seferli dernegi şaban köneze yardım için seferli derneginde yardım gecesi düzenliyor tarih.16-06-2009 salı günü akşam saat.20:00-24:00 arası dernegimizde yardım gecesi düzenlecektir lütfen insanlıgımız unutmayıp hepinizi bu geceye bekliyoruz düğün bayram her zaman olur sağlığınız yerınde olursa

 

Not.yardım yapacaklar lütfen zarf usulu yardım yapınız zarfın üstüne isminizi yazmayı unutmayınız….
ayrıca bütün dernekleri bu geceye bekliyoruz
alanköyü dernegi
aliimamlar dernegi
ortabölme dernegi
akgündernegi
iş adamlarımız
siyasi parti mensupları
hepinizi bekliyoruz
sitelerinde bu yardım ilanını yayınlayan sitelere şimdiden teşekkür ediyoruz
 

KAN KANSERİ (Lösemi). Kandaki ak­yuvarların sayıca çok fazla artmasıyla belirlenen bir hastalık grubudur.


Nedeni: Bilinmemektedir. Radyasyo­nun neden olduğu iddia edilememekle beraber, iyonlaştırıcı ışınlara maruz kal­manın, hastalığın oluşum olağanlığını artırdığı tahmin edilmektedir. Lösemiler, başlıca üç sınıfa ayrılır: Akut, kronik miyeloid ya da granülositik ve kronik lenfatik.

1. Akut: Erkekte daha fazla görülen bu tip, başlıca çocuk lösemilerinin de şek­lidir.
Belirtileri: Hastanın boğazı, ke­mik ve eklemleri ağrır, ateşi vardır ve bitkinlik hisseder. Derisinde ufak kana­malar belirir ve çok kolay çürük oluşur. Kansızlık başgösterir ve sindirim siste­mi, burun kanamaları ortaya çıkar. Ay­rıca, idrarda da kan bulunabilir. Lenf bezleri büyümüştür ve göğüs kemiğine basıldıkça ağrı duyulur. Teşhis klinik belirtilere ve kanın mikroskopik tahlili­ne göre konur. Akut lösemi, sık rastla­nan bir hastalık olmamakla beraber, art­tığı dikkati çekmektedir.


Tedavi: Prednison gibi kortikoste-roidler ve vinkristin sülfat gibi sitotoksik ilaçlarladır. Hastalığın ve tedavinin gi­dişi, patolog tarafından çok dikkatle iz­lenmeli ve en az 15 günde bir, kan sa­yımı yapılmalıdır. Hastalığa eşlik eden kansızlık ve enfeksiyon tedavisi için, kan nakli ve antibiyotik uygulanması gere­kebilir.


2. Kronik miyeloid: Çocuklarda pek gö­rülmeyen bu tipe, genellikle, orta yaş­lılarda, her iki cinste eşit. sıklıkta rast­lanır. Belirtileri: Karında belirsiz rahat­sızlık, devamlı yorgunluk duygusu, gece terlemeleri ve ateşi, genel durum bozuk-luğuyla birlikte, dalağın aşırı büyüdüğü ve karın sol üst bölümünde ele geldiği görülür. Hastalık ilerledikçe, dalak çok fazla büyüyüp, hastanın soluk almasıyla, karın duvarı altında hareket ettiği görü­lür. Kanın mikroskopik tahlili, teşhisi kesinleştirir. Yaklaşık olarak mm3 te 200.000 – 300.000 nötrofil akyuvar (bkz. Lökosit) sayılır.


Tedavi: X-ıs.mları ya da busulfan (Myleran) adlı sitotoksik ilaçladır.
3. Kronik lenfatik: Orta ve ileri yaşlar­daki erkeklerde daha sık rastlanır.
Belirtileri: Bütün vücudun lenf bezlerinin yavaş yavaş büyümesidir. Bu büyümeye, dalakla karaciğer de katıla­bilir, hasta kilo kaybeder, genellikle hal­sizdir, geceleri terler ve ateşlenir. Sin­dirim ve sinir sistemi çalışma bozukluğu şikâyetlerinin yanında, zona da belire-bilir. Hastalığın ileri devrelerinde, akut enfeksiyon belirebilme olağanlığı artar. Teşhisi kesinleştiren, kanın mikroskopik tahlilidir: Bütün alyuvar sayısı miyeloid lösemidekinin yarısı kadar olduğu halde, lenfosit sayısında çok fazla artış görü­lür.

Tedavi: Radyoterapi, sitotoksik ilaç­lar ve kortikosteroidlerdir. bkz. Sitotok­sik Maddeler.  Haber Seferli İnternet Sitesi

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar