22 Şubat 2024 Per

Kamil SEVİNDİK: Hastalardan Alınan 5 Lira Ek Katkı Payının İptali İçin Danıştay’a Başvurduklarını Söyledi

Bu uygulamanın sonlandırılması için gerekeni yapacağız. Kamil SEVİNDİK                                              

Kamil SEVİNDİK

Hastalardan Alınan 5 Lira Ek Katkı Payının İptali İçin

Danıştay'a Başvurduklarını Söyledi.

Türk Sağlık Sen’in bağlı olan Türkiye Kamu-Sen; hastaların 10 gün içinde aynı şikayetle ikinci defa sağlık kuruluşlarına başvurması durumunda alınan 5 lira katkı payının iptali için Danıştay'a başvurdu.

Türk Sağlık Sen Ordu Şubesi Başkan Yardımcısı ve Ünye Sorumlusu Kamil Sevindik, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamasında, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun açıklarının vatandaşların cebinden ödeyeceği paralarla kapatılmaya çalışıldığını söyledi.

Türkiye Kamu-Sen olarak, sadece çalışanların değil, hasta vatandaşların da sağlık hakkını korumak ve adaletsiz olan bu uygulamayı sonlandırmak için Danıştay'a dava dilekçesini sunduklarını belirten Sevindik, şunları söyledi:

“Vatandaşların hastanelere başvurularının azaltılması, bu yolla sağlık harcamalarında kesintiye gidilmesi ve vatandaşlardan alınacak katkı paylarıyla sağlıkta özel sektör uygulamalarına geçilmesi kanunlara ve anayasaya aykırı bir durumdur. Özellikle hastalanan vatandaşlarımız hastaneye gidip ilaç aldıktan sonra iyileşmezlerse devlet 10 gün içinde yeniden hastanelere gitmelerini istemiyor. Bu nedenle de bu hastalardan ayrıca 5 lira katkı payı daha alınıyor. Bu uygulamanın sonlandırılması için gerekeni yapacağız.”

Haber: Ünye Kent Haber
 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar