5 Aralık 2023 Sal

Kadir Gecesi’nde önce Kuran’ı Kerim anlaşılmalı Ünye Müftüsü Mustafa Bilgiç

Akkuş Müftülüğünün de bu konulardaki mesajlarını yayınlamak isteriz.

Ünye Müftüsü Mustafa Bilgiç

Kadir Gecesi’nde önce Kuran’ı Kerim anlaşılmalı
 
Ünye Müftüsü Mustafa Bilgiç, Kadir Gecesi’nin önemine ilişkin bilgi vererek, bu geceyi ihya etmenin asıl yolunun Kuran-ı Kerim’i anlamaktan geçtiği mesajını verdi.
 
Kadir Gecesi’nin 83 yıllık bir insan ömründen daha hayırlı olduğunu ifade eden Ünye Müftüsü Mustafa Bilgiç; “Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlı olan yani 83 yıllık insan ömründen hayırlı olan kutsal bir gecedir. İslam dünyasının en önemli gecesidir. Çünkü dünyanın en büyük doğumu olan insanlığın, tabiri caizse zihnen, ruhen doğumu olan Kuran’ın inmeye başlaması Kadir gecesiyle gerçekleşmiştir” dedi. Kadir Gecesi’nin Ramazan ayında Kuran’ın indiğine tanıklık ettiğini söyleyen Bilgiç; “Kadir isminden de anlaşılabileceği üzere kadrini, değerini bilmek anlamına gelir. O geceyi değerli yapan gecenin kendisi değildir, Ramazanı değerli yapan da Ramazanın kendisi değildir. Her ikisinin değeri Kuran’a tanıklık etmesinden kaynaklanır. Yani Ramazan’da, Kadir Gecesi de Kuran’ın indiğine tanıklık ediyor” şeklinde konuştu. Kuranı yüzünden okumak değil özünden anlamak gerektiğini bildiren Bilgiç; “Kuran bütün insanlığa, kâinata, varlık âlemine tanıklık ediyor. Bizde bütün zihnimizle, duygularımızla, insiyatımızla kurana tanıklık ediyoruz. Bu tanıklık yüzünden bir tanıklık değil, özünden, yüreğinden, ciğerden, damardan bir tanıklık olmalıdır. Bu öyle bir tanıklık ki Kuran hayatımızın merkezine oturuyor” diye konuştu. Ömrünü Kura’nla geçirenin ahretinin bayram olacağını dile getiren Bilgiç; “Ömrünü Kuranla geçiren, inşa edenlerin ahreti bayramdır. Dolayısıyla bütün hayatımız boyunca şu varlık âlemi içerisinde en kutsal, en mübarek, en muhteşem ve en güzel tanıklığımız Kuran tanıklığımızdır. Ve bu tanıklık bize Kuranın gösterdiği hedefler doğrultusunda kendinizi tanımayı, kâinatı tanımayı, var oluşumuzu tanımayı, diğer bir deyişle nerden geldin, niçin geldin, nereye gidiyorsun sorusunun da ipuçlarını vermektedir. Onun için en büyük vazifemiz bütün bunları anlamak için Kuranı anlamak olmalıdır. Kuranı anlamak, peygamberi anlamak, kâinatı anlamak, insanı anlamak olmalıdır” dedi ve bütün İslam âleminin ve Ünyeli vatandaşların Kadir Gecesinin mübarek olmasını temenni etti.

Haber: ÜNYE Kent


Site Yönetimi: Ünye Müftümüze, Hem Ünye'deki Henşehrilerine, hemde Gurbetteki Hemşehrilerine günün önemine binaen verdiği mesaj için teşekkür ederiz. Aynı konularda Akkuş Müftümüzün de mesajlarını yayınlamak isteriz.

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar