7 Aralık 2022 Çar

İşte Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik ‘Barış Pınarı Harekâtı’nda son durum

 

İşte Türkiye’nin

Suriye’nin kuzeyine yönelik

‘Barış Pınarı Harekâtı’nda son durum

İşte Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik 'Barış Pınarı Harekâtı'nda son durum

Sınırın öte yanından gelen patlama görüntüleriyle ilk kez haberdar olunan Türkiye’nin Suriye’deki 3. kapsamlı askeri operasyonu olan ‘Barış Pınarı Harekâtı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye saati ile 16:10’da Twitter’dan yaptığı açıklamayla resmen başladı. Milli Savunma Bakanlığı ise sonradan yaptığı açıklamada, harekâtın başlama saatini 16:00 olarak kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, harekâtın kapsamını ve hedefini “Türk Silahlı Kuvvetleri’miz Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekâtı #BarışPınarıHarekatı’nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir. Barış Pınarı Harekatı ile, Ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız GÜVENLİ BÖLGE sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız” sözleriyle açıklarken, Milli Savunma Bakanlığı ise müttefik ülke unsurları ile sivillerin zarar görmemesine hassasiyet gösterildiğini belirtti.

Türkiye’nin operasyonunun başlamasının ardından İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika ve Polonya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil olarak toplantıya çağırırken; Avrupa Birliği ile çok sayıda ülke Ankara’nın sınır ötesi operasyon kararına tepki gösterdi.

İşte Barış Pınarı Harekâtı’nda yaşanan gelişmeler…

22.26 Milli Savunma Bakanlığı, kuzey Suriye’ye yönelik hava operasyonlarının ardından kara harekâtının da başlatıldığını duyurdu.

22.06 Suudi Arabistan, Türkiye’yi kınadı.

21.59 Finlandiya hükümeti de Türkiye’nin Suriye’deki operasyonunu kınadı.

21.56 BBC Türkçe’nin aktarımına göre İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Türkiye’nin harekâtının “bölgeyi istikrarsızlaşma” riski yarattığını savundu ve “Türkiye’nin tek taraflı askeri harekatı konusunda ciddi kaygılarım var. Bu, bölgeyi istikrarsızlaştırma, insani acıları artırma ve ortak odak noktamız olması gereken IŞİD’e karşı mücadelenin altının oyulması riski yaratıyor” dedi.

21.50 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini arayarak harekâtla ilgili bilgi verdiğini söyledi ve Türkiye’nin ‘süratle’ Suriye yönetimiyle iletişime geçmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “İki ülke arasındaki ilişkinin düzelmesi, Suriye’nin terörden arındırılması açısından çok önemli” dedi.

21.21 İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı harekâtı ‘sorumsuzca bir eylem’ olarak nitelendirdi ve BM Güvenlik Konseyi’ne gerilimin tırmanmasının önüne geçilmesi çağrısında bulundu.

21.05 Fransa Savunma Bakanlığı: “Türkiye’nin Suriye’ye saldırısı durmak zorunda!”

Trump’ın eski IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi: Türkiye, IŞİD konusunda ciddi işbirliğine engel oldu

20.52 ABD Başkanı Donald Trump’ın eski IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, akşam saatlerinde Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusunda başlattığı harekatla ilgili bir dizi sosyal medya paylaşımında bulundu. “SDG’ye karşı bu ani ve gereksiz ihanet, bölgedeki ve dünyadaki düşmanlarımızın ve rakiplerimizin elini güçlendirir” diyen McGurk, Trump’ın son kararının ardından “Amerikan ipiyle kuyuya inilmez” deyiminin rağbet gördüğü yorumunda bulunarak, “Bunun etkisi uzun vadeli olacaktır” ifadesini kullandı ve şöyle devam etti:

“Türkiye ile stratejik ilişkileri korumak ve geliştirmek için elimizden geleni yapmalıyız, ama bu orada olup bitenlere dair gerçekleri göz ardı etme ve IŞİD ve El Kaide’ye kapıları açma pahasına olmamalı. Türkiye siyasi talepleri için Amerikan vatandaşlarını hapiste rehin tuttu, NATO müttefiki Yunanistan’ı Akdeniz semalarında sürekli tehdit ediyor, ayrıca Suriye iç savaşı başlamadan önce İran’a karşı ambargoları tarihte en fazla delen ülke.

“Türkiye, IŞİD konusunda ciddi işbirliğine engel oldu, 40 bin yabancı savaşçı kendi topraklarından Suriye’ye geçtiğinde bile. SDG ile ortaklığımız ihtiyaç sonucunda doğdu ve kısa sürede 60 bin Suriyeli Arap, Kürt, Hristiyan’dan oluşan bir güce dönüştü. SDG, IŞİD’e karşı savaşta 11 bin kişi kaybetti.”

“Başkan Trump’a majör ve sonuçları büyük ulusal güvenlik kararları almadan önce haritaya bakmasını tavsiye ederim”

McGurk, daha sonrasında da Trump’ın Suriye’deki IŞİD’lilerin Türkiye’nin sorumluluğunda olacağına dair açıklamasının ardından eleştirilerini şöyle sürdürdü:

“Beyaz Saray açıklaması ‘artık’ IŞİD esirlerinden Türkiye’nin sorumlu olduğunu söylüyor ancak o esirler SDG’nin korumasındaki, Türkiye’nin saldırı alanına 230 kilometre ötedeki kampta. Başkan Trump’a majör ve sonuçları büyük ulusal güvenlik kararları almadan önce haritaya bakmasını tavsiye ederim, Google Maps’le başlayabilir. Kamp, Irak sınırı yakınında ve Türk güçlerine herhangi bir şekilde yakın değil. Açıklama, şu anda saldırı altında olan Suriyeli Kürtlerden ve ya da SDG savaşçılarından bahsetmiyor. Suriye’deki ABD askerlerini koruyan güçlerden bahsetmemek bilinçli bir tercih miydi?

Erdoğan: Amacımız belli, açık ve net; terör koridorunu yerle bir edeceğiz

20.39 Milli Savunma Bakanlığı, Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesinin Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekat Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığı direktiflere ilişkin görüntüleri, “Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi, Silahlı Kuvvetler Komuta ve Harekat Merkezi’nde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan‘ın Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin direktiflerini aldı” notu düşerek sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaştı. Görüntülerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakan Akar’a şunları söyledi:

“Şahsınızda gerek kuvvet komutanlarına, gerekse kuvvet komutanlarımız ile birlikte tüm ordumuza, özellikle şahsım, milletim adına, bu terörle mücadelede, bu operasyonda Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum. İnanıyorum ki Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Suriye Milli Ordusu ile birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı büyük bir başarı elde edecektir. Onlarla gurur duyuyoruz. Amacımız belli, açık ve net. Terör koridorunu yerle bir edeceğiz, barış koridoru inşa edeceğiz inşallah. Bu bizim bir güvenli bölge hedefimizdir. Bunlar tamamıyla Suriye Halkına ve Türkiye’deki Suriyeli mülteci kardeşlerimizin tekrar evlerine, topraklarına dönmelerine yönelik bir adımdır. Tüm Mehmetçiklerimizi gözlerinden öpüyor, Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum. Allah’tan yar, yardımcımız olsun”

20.53 – Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Mardin Valiliğinden yapılan açıklamada, “Nusaybin merkez ilçemiz Kızıltepe Şenyurt ve Akdoğan mahallelerinde 10 Ekim 2019 tarihinde 1gün süreli okullar tatil edilmiştir” denildi

20.50 – Avrupa Birliği’nin 28 üye ülkesi adına yapılan ortak açıklamada “Türkiye’ye operasyona son verme” çağrısı yapıldı ve “Türkiye’nin mülteciler için güvenli bölge planlarına yardım sağlanmayacağı” bildirildi. Açıklamada Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda kurmayı planladığı ‘güvenli bölge’nin mültecilerin dönüşü için gereken kriterleri karşılaması düşük bir olasılık. AB yerel halkın haklarının görmezden gelindiği bölgelerde istikrar ve kalkınma yardımı sağlamayacak” ifadeleri yer aldı.

20.40 – 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Twitter hesabından harekâta dair açıklamalarda bulundu. Gül Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin esas alınarak yürütülmesinin akıldan çıkarılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Gül’ün açıklaması şöyle:

“Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak, bölgemizi huzura ve istikrara kavuşturmak amacıyla yapılan harekâtı yürüten Kahraman Ordumuzun görevini başarıyla icra edip Mehmetçiğin salimen yurda dönmesini Allah’tan dilerim.

Bölgemizde tesis edilecek barışın kalıcılığının, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliği esas alınarak, büyük güçlerin küresel hesap ve çıkarlarından bağımsız bir şekilde yürütülecek diplomasiyle sağlanabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır.”

20.13 – ABD Başkanı Donald Trump’tan ilk açıklama

Trump’ın yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Bu sabah bir NATO üyesi olan Türkiye Suriye’yi işgal etti. ABD bu saldırıyı desteklememektedir ve Türkiye’ye bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu açık bir şekilde söylemiştir. Bölgede hiçbir Amerikan askeri bulunmamaktadır. Siyasi arenaya girdiğim ilk günden beri, bu sonsuz ve anlamsız savaşları, özellikle de ABD’nin fayda görmediklerini- savaşmayı istemediğimi açık bir şekilde söyledim.

Türkiye sivilleri, Hrıstiyanlar dahil olmak şekilde dini azınlıkları korumayı ve herhangi bir insani kriz yaşanmamasını taahhüt etmiştir ve biz de onların bu taahhüte bağlı kalmasını sağlayacağız.

Buna ek olarak Türkiye şimdi yakalanan bütün IŞİD savaşçılarının tutuklu kalmasından ve IŞİD’in hiçbir şekilde tekrar  oluşmamasından sorumludur. Türkiye’nin verdiği taahhütlere uymasını bekliyoruz. Durumu yakından takip etmeye devam edeceğiz.”

İstanbul’daki camilerde sela okundu

20.01 ‘Barış Pınarı Harekâtı’ nedeniyle İstanbul’da tüm camilerde sela okundu. Çamlıca Camii’nde yatsı namazı öncesi Fetih Suresi ve dualar okundu. Yarın sabah da yurt genelinde camilerde Fetih Suresi okunacağı kaydedildi.

19.26 – Mısır Arap Birliği’ni toplantıya çağırdı.

TIKLAYIN – Mısır’dan Arap Birliği’ne ‘acil’ toplantı çağrısı

19.24 – “Barış Pınarı Harekatı Koordinasyon Toplantısı” yapıldı.

18.51 – Barış Pınarı Harekâtı dolayısıyla dört ilçede eğitime iki gün ara verildi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Şanlıurfa’nın Akçakale, Ceylanpınar, Suruç ilçelerinde bulunan tüm okullarda, Birecik’te ise sınıra yakın bölgelerdeki okullarda eğitime iki gün ara verildi.

18.48 – BM Güvenlik Konseyi, Suriye sorununu görüşmek üzere yarın toplanacak

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Türkiye’nin başlattığı operasyonun ardından Suriye’nin durumunu görüşmek üzere Perşembe günü toplanıyor.

Reuters haber ajansı, diplomatlara dayandırdığı haberinde, 15 üyeli Güvenlik Konseyi’nin İngiltere, Fransa, Almanya, Belçika ve Polonya’nın çağrısıyla toplanacağını bildirdi.

18.29 – Çavuşoğlu’nda ikinci açıklama: Harekâtı Suriye rejimine bir notayla bildirdik

18.26 – Millî Savunma Bakanlığı: Sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile hazırlanan “Barış Pınarı Harekât Planı” Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bugün saat 16.00’dan itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1373 (2001), 1624 (2005), 2170 (2014), 2178 (2014), 2249 (2015), 2254 (2015) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan “Meşru Müdafaa Hakkı” çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.”

“Fırat Kalkanı Harekâtı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda olduğu gibi, harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta, sivil/masum kişilerin ve harekât bölgesindeki tarihi, kültürel, dini yapılar, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost ve müttefik ülke unsurlarının zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir”

18.20 – Resulayn’da siviller bölgeyi terk etmeye devam ediyor

18.09 – NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Türkiye’nin itidalli davranacağına, faaliyetlerin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum

Reuters’ın haberine göre NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin orantılı ve kısıtlı bir operasyon yapmasını umduğunu söyledi.

“Müttefikimiz Türkiye bir krizin cephesinde yer alıyor ve meşru güvenlik kaygıları var. Korkunç terörist saldırılara maruz kaldı ve milyonlarca Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapıyor” diyen Stoltenberg bölgeyi istikrarsızlaştırma ve gerilimi artırmadan kaçınmak gerektiğini söyledi.

Stoltenberg, Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini belirtti.

18.02 – İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Allah askerlerimizin ayağını taşa değdirmesin

17.59 – Barış Pınarı Harekâtı’nın başlamasıyla beraber dolar 5,87’ye kadar çıktı, BIST 100 endeksinde yüzde 2, bankacılık endeksinde yüzde 3 düşüş yaşandı

Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasının ardından dolar/TL kuru 5,87’ye kadar çıktı. Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksinde yüzde 2, bankacılık endeksinde yüzde 3 düşüş yaşandı.

Türkiye’nin dolar cinsi tahvilleri de değer yitirdi.

Tradeweb verilerine göre Türkiye’nin 2045 vadeli tahvili 0,7 sent düşüşle iki haftanın dip seviyesine geriledi.

17.55 – Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: Ordumuza başarı, devletimize feraset ve dirayet diliyorum

17.48 – Suriye Milli Ordusu: YPG’yi ‘demir yumrukla’ vuracağız

Barış Pınarı Harekatı’na Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte katılan Suriye Milli Ordusu tarafından yapılan açıklamada “YPG savaş dışında bir seçenek bırakmadı. Onları demir yumrukla vuracağız. Cehennemlerinin ateşini onlara tattıracağız” dedi. Açıklamada sivillere zarar verilmemesi ve silah bırakan birliklere ateş açılmaması çağrısı da yapıldı.

17.37 – ABD’den ilk açıklama: Erdoğan’ın ağır bir bedel ödemesi için Kongre’ye liderlik edeceğim

Türkiye’nin kuzey Suriye’ye yönelik düzenlediği ‘Barış Pınarı Harekâtı’na Beyaz Saray açıklamasından bu yana sert bir şekilde karşı çıkan  Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, “Eğer haberler doğruysa ve Türkiye Suriye’ye girdiyse cehenneme giden yolun taşları döşenmektedir. Kürt müttefiklerimiz için dua edin, onlar Trump hükümeti tarafından umarsızca terk edildiler. Bu adım IŞİD’in tekrar ortaya çıkacağının garantisidir. Erdoğan’ın ağır bir bedel ödemesi için Kongre’ye liderlik edeceğim.  Başkanı hâlâ zaman varken yol değiştirmeye ve işleyen bir güvenli bölge sistemine dönmeye çağırıyorum” açıklamasında bulundu.

17.29 – CHP lideri Kılıçdaroğlu: Dualarımız, kahraman askerlerimizin burnu dahi kanamadan #BarışPınarıHarekatı’nın bir an önce başarılı bir şekilde tamamlanması için

17.28 – MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli harekât ile ilgili açıklamalarda bulundu

“Türkiye Cumhuriyeti, saat 16.00 itibariyle başlayan Barış Pınarı Harekatıyla bekasını ve milli varlığını çok ciddi şekilde tehdit eden hain ve bölücü örgütleri yuvalandığı ve saklandığı coğrafi alanlarda etkisiz hale getirmek için kutlu bir sefere çıkmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi Barış Pınarı Harekatı’nın yürekten ve tam bir destekle arkasında ve yanındadır. ABD Başkanı’nın gelgitleri, tehdit dolu ifadeleri, aba altından sopa gösteren açıklamaları hiçbir şart altında itibar ve değeri olmayan zorba yaklaşımlar olarak anılacaktır. ABD Başkanı’nın gelgitleri, tehdit dolu ifadeleri, aba altından sopa gösteren açıklamaları hiçbir şart altında itibar ve değeri olmayan zorba yaklaşımlar olarak anılacaktır.”

 

17.18 – Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean- Claude Juncker, Türkiye’ye harekâtı durdurun çağrısında bulundu. Juncker, AB’nin güvenli bölgenin maliyetini üstlenmeyeceğini ifade etti.

17.15 – Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde okullar tatil edildi.

16.58 – Cumhurbaşkanı Erdoğan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i telefonla arayarak harekâta dair bilgi verdi.
16.49 – Reuters: Türkiye, SDG’nin askeri üslerini ve mühimmat depolarını havan toplarıyla vurmaya başladı
16.45 – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Harekatımız uluslararası hukuk, BM Şartı’nın 51. maddesi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye ilişkin kararları gereğince icra edilmektedir” açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler antlaşmasının 51. maddesi ne diyor?

“Bu Antlaşmanın hiçbir hükmü, Birleşmiş Milletler üyelerinden birinin silahlı bir saldırıya hedef olması halinde, Güvenlik Konseyi uluslararası barış ve güvenliğin korunması için gerekli önlemleri alıncaya dek, bu üyenin doğal olan bireysel ya da ortak meşru savunma hakkına halel getirmez. Üyelerin bu meşru savunma hakkını kullanırken aldıkları önlemler hemen Güvenlik Konseyi’ne bildirilir ve Konsey’in işbu antlaşma gereğince uluslararası barış ve güvenliğin korunması ya da yeniden kurulması için gerekli göreceği biçimde her an hareket etme yetki ve görevini hiçbir biçimde etkilemez.”

16.38 – Fransa, Almanya ve Britanya Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nu toplantıya çağırdı

16.30 – ABD ve diğer Birleşmiş Milletler Genel Kurulu üyesi ülkelerin büyükelçileri harekât hakkında bilgilendirme için Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı

16.10 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine harekâtın başladığını duyurdu

16.00- Millî Savunma Bakanlığı’nın ilerleye dakikalarda yaptığı açıklamaya göre harekât bu saatte başladı

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
15AboneAbone Ol

Çok Okunanlar