24 Mayıs 2024 Cum

İnsan Onuruna Aykırı Yasak Her Alanda Sonlandırılmalıdır

Mehmet GÜMÜŞ’ün, Hazırlayıp Gönderdiği Haberi Sizlerle Paylaşmayı Düşündük

İNSAN ONURUNA AYKIRI YASAK,

HER ALANDA SONLANDIRILMALIDIR! 

Yeni anayasa taslağı hazırlığıyla gündeme taşınan ve Başbakan Erdoğan’ın İspanya ziyareti sırasındaki açıklamalarından sonra gündeme oturan başörtüsü yasağının kaldırılması süreci tartışmaları, kişi ve kurumların peşpeşe yaptıkları açıklamalarla geçmişte olduğu gibi yine kısır bir polemik halini almıştır.

  Hükümetin ve diğer partilerin yasağa karşı tepki –yada tepkisizlikleri- halk ve sivil toplum kuruluşları tarafından dikkatle izlenmektedir.

Üniversitelerdeki başörtüsü yasağını sonlandırmak üzere AK Parti Hükümetine MHP yönetiminin önerdiği teklif ise önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının ardından da Danıştay Başkanlar Kurulu’nun bildik, tanıdık karşı çıkışları ve tehditleriyle engellenmeye çalışılmaktadır.

 Yüksek Yargı, sivilleşememiş bürokrasinin oluşturduğu kaos ve kriz ortamlarında durumdan vazife çıkarmalarıyla meşhurdur. Yargıtay ve Danıştay sadece seçilmiş hükümeti değil, temsil ettiği halk iradesini de hizaya getirmeye(!) kalkışmaktadır. Yüksek Yargı kurumları yasalarla belirlenen yetkisini aşıp,  siyasetin, toplumsal taleplerin, düşüncelerin ve daha önemlisi İslam dininin de sınırlarını belirlemeye kalkışmaktadır.

Bu yüzden hükümet, yeni anayasa çalışmalarında başta Yüksek Yargı kurumları olmak üzere darbe ve muhtıra süreçlerinde siyasete ve topluma karşı otoriter ve totaliter icraatlarla cephe açan bürokratik kurumların yetkilerini açık ve net biçimde belirlemeli ve sınırlamalıdır.

  Görevi Hukuku uygulamak olan yüksek yargı organlarının, kendilerini yasama organının yerine koyarak -ve hatta üstünde görerek-  “yasaların, yargı içtihatlarına aykırı olamayacağı” yönündeki açıklamaları ise asla kabul edilemez.  Hiçbir güç ya da kurum kendisini halk iradesinin üzerinde göremez.

  İktidar partisi ve MHP’nin yasağın kalkması hususunda sadece üniversite boyutunu dillendirmek suretiyle hizmet alan-veren kavramlarını somutlaştırmaya ve meşrulaştırmaya yönelik tutumu hiçbir şekilde kabul edilemeyecek bir yaklaşım tarzıdır ve sorunu kangrenleştiren sakat mantığın bir tezahürüdür. Yasağın üniversitelerde uygulanan hali ne kadar haksız/hukuksuz ise kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet veren statüsünde olamama  hali de o denli haksız ve insan onuruna aykırı olacaktır.

Bu konuda duyarlılık sahibi olan Sivil Toplum Kuruluşları olarak bir kez daha yüksek sesle dillendiriyoruz ki  Başörtüsü siyasi bir simge değildir. Başörtüsü; Allah’a ve ahiret gününe inanan Müslüman kadınların inancının bir tezahürüdür.

Hiçbir insani, mantıki ve meşru/hukuki temeli bulunmayan başörtüsü yasağı zulmünün önünde CHP’nin, TÜSİAD’ın, Medya’nın, Yargıtay’ın ya da Danıştay’ın daha fazla engel olması mümkün değildir. Hükümet bürokratik oligarşinin siyaset, sermaye, yargı cephesinden yükseltilen bu bildik “tehdit yoluyla kriz yaratma senaryoları”na pabuç bırakmamalıdır. Hükümet, yeni anayasada başörtüsüne kısmi değil bütünüyle özgürlük yolunu açıp anayasal teminat altına almalıdır. Siyasal irade toplumsal talepleri teminat altına almakla mükellef olduğunu unutmamalıdır.

Hiç bir insani değere uygun olmadığı halde fiili durumlarla dayatılan insan haklarına ve onuruna aykırı olan yasağı meşrulaştırmaya yönelik her türlü girişimi reddediyor,  hizmet alanlar için kaldırılacağı anlaşılan yasağın hizmet verenler için meşrulaştırılmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz. Başörtüsü yasağı her alanda ve koşulsuz kaldırılmalıdır. Hiç kimse kendisini hak dağıtıcısı konumunda görmemelidir. Kimseden  ödünç hak talebinde bulunmuyoruz.

İMZA VEREN KURUMLAR: 

–         AKABE VAKFI (Akabe Kültür ve Eğitim Vakfı)

–         AKDAV (Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı)

–         AKDER (Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği)

–         AKV (Araştırma Kültür Vakfı)

–         ASDER (Adaleti Savunanlar Derneği)

–         BAKIRKÖY ÖNDER (İmam-Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği)

–         EĞİTİMBİRSEN (Eğitimciler Birliği Sendikası)

–         HUKUKÇULAR DERNEĞİ

–         İHH (İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı)

–         KARDELENDER

–         MAZLUMDER (İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği)

–         MEDENİYETDER

–         ÖZGÜRDER (Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği)

–         TÜKETİCİLER BİRLİĞİ 

Related Articles

9 YORUMLAR

 1. degerli büyügümüz ahmet agbinin başına geçeni üzülerek sitemizden ögrendim. kendisine acil şifalar dilerim. inşallah kısa zamanda saglıgına kavuşursun gönlümüz seninle geçmiş olsun

 2. Bizim problemimiz en çok birbirimizi dinlerken veya bir şey okurken karşı tarafı anlmayarak konuşuyoruz veya anlamak istemeyerek konuşuyoruz tek problem bu bunuda aşmanın yolu karşındakini anlamya çalışarak dinlersek o zaman farklı olur.

  Selam ve dua ile…..

 3. Eğer geçmişinizden ders çıkarmaz, tarihinizi hiçe sayarsanız işte o zaman gerçekten kaybednlerden olursunuz, nasıl unutulu o şanlı tarihimiz yarın mahşerde bu tarihi yazanlara nasıl cevap verceğiz, biz Allah’ın emri olan baş örtüsünü şekilden şekile soktuk, yüce yaratıcıdan gelenleri hiçe mi saydık diyeceğiz? O yüzden bir söylerken bin düşünmek gerekir, insan hakkına yönelik her türlü kısıtlamaya bakacağımız açı nasıl olmalıdır? iyi düşünmek gerekir, bu gün baş örtüsünü savunan insanlar (ki haklılar) yarın senin başına gelen ihlaller için gayret içinde olurlar bunu iyi anlamamız gerekir, vatan insanın dinin özgürce yaşayabileceği bir yerdir.

 4. kardeşim sen dogru olanı yapıyorsun mehmet insanlarımızın anlıyamadıgı şeyler anlayıp okumadan yargısı s infaz e neyapalım arada böyle şaşkın hemşerilerimiz de çıkaçak neyapaçaksın sayın mustafa bey yazınız herşeyibelirtiyor zatn anlayana

 5. Nene Hatunlar, Sütçü İmamlar, Şahin Beyler başörtüsüne uzanan eller kırılsın, ezanlar susmasın diye savaşırken acaba torunlarının şu anki gafletini görse ne yaparlardı?
  Başörtüsü haberinin burada yayınlanmasına tepki gösteren hemşerim, senin ninen, bu ülkeyi kuran Gazi Mustafa Kemal’in annesi Zübeyde Hanım başörtülü değilmiydi? Bi cevap ver hele?
  Elin gavurunun din adamı istediği dini kisvesiyle gezerken tamamına yakını müslüman olan, müslüman başörtülü ninelerimizin cepheye mermi taşımalarıyla kurtulan bu vatanda bu vatanın asıl sahibi bizlere niye inancımız gereği başörtüsü yasak ediliyor.

 6. Sayın site yetkilileri, Akkuş ve Akkuş’luya hizmet için var olduğunuzu, tarafsız site olduğunuzu dile getirmenizi bırakın da, sitenizin hizmet vermesinde gerçek amacınızı dile getirin. Biz de ona göre sitenizi ziyaret edelim, veya etmeyelim. Ya da ona göre değerlendirelim. İçiniz başka dışınız başka olmasın. Haber diye nitelendirdiğiniz bu bildiriyi sitenizde yayınlamanıza doüğrusu yakıştıramadım. Tarafsızlık böyle olmaz.

  Site Yönetimi: Önce adınızı soyadınızı yazın ondan sonra size cevap verelim. 7 senedir bizi tanıyamadıysanz ne diyelim

 7. Bu gördüğün bir basın açıklamasıdır, ve yapılan haksızlıkları ortaya koyan açıklamadır ülkdeki ayrımcılığı savunmayan bir açıklmadır, şimdi soruyorum size tarafsızlık ve ayrımsızlık adına ne söyleyebilirsiniz ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar