8 Aralık 2023 Cum

İlçemizdeki Şehit Mezarları Ne Durumda

Bir Çok İlçede Özel İdare yada Diğer Kurumlar Şehit Mezarlarını Tamir Ettiriyorlar

yusuf

Şehit Yusuf YILDIRIM Çukurköylü,

 Mezarı Çukurköy Merkez Mezarlığı

 alikose3

Şehit  Ali KÖSE   Çayıralanlı

ÇAYIRALAN BELDESİ ESKİKÖY MEZARLIĞI

Sitemiz Kayıtlarında bulunan 2 şehitimizin resimlerini yayınlayarak

Tüm Şehitlerimizi Saygı İle Anıyoruz.

İlçemiz Köylerini Dolaşırken, Mezarlıklarda her zaman ilgi alanımıza girmiştir. Birde Şehit Mezarlarının bulunduğu mezarlıklar gereğinden fazla ilgimizi çekmektedir. Gerçeği söylemek gerekirse, köylerimizdeki mezarlıkların ve şehit mezarlarının bulunduğu mezarlıklarında bir çoklarının da bakımsız olduğu gözlemlerimizdir.

Aşağıdaki haberde sitemizde gelince

Acaba Dedik

Akkuş İlçesindeki Konu ile ilgili kurumlarda, şehitlerimiz için böyle bir çalışma yapabilirler mi diye  aklımıza geldi. Kaymakamlığımız, Özel İdare Müdürlüğümüz, Belediyeler, Belde Belediyeler, Muhtarlar ve bir çok kuruluş ele ele vererek, diğer yerlerdeki hizmetlerin çok daha iyisini yaparak şehit mezarlarına sahip çıkacaklarına yürekten inanıyoruz. Hep Beraber el ele vererek, Tamire ihtiyacı olan Şehit Mezarlarını Onaralım. Çevre düzenini sağlayalım.

Ayrıca Kaymakamlığımızdan ricamız da köy ve mahalle muhtarlarına köylerindeki mezarlıkların en azından etrafının çevrilmesi için hemen çalışma yapmaları yönünde ikazda bulunmalarını önemle belirtiyoruz. Bir çok Mezarlıklarda hayvanlar otluyor. Hayvan pislikleri mezarların yanlarında.

Sitemize gelen haberi okuyalım 

"Sivas'ta bakımsız şehit mezarları onarılıyor


SİVAS Özel İdare Müdürlüğü, köylerdeki bakımsız şehit mezarlarını onarmaya başladı. Çalışmalar çerçevesinde toplam 129 mezarın tek tip görüntüye kavuşturulacağı belirtildi.

Sivas 5'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı ile işbirliği yapan İl Özel İdaresi, köylerde bulunan şehit mezarlarını tespit ederek bu mezarlardan tahrip olanların mermer kısımlarının değiştirilmesi, bayrak direklerinin sağlamlaştırılması ve çevre düzenlemesinin yapılması için çalışma başlattı.

İl Genel Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda ayrılan ödenekle gerçekleştirilmeye başlanan çalışmalarda şu ana kadar Adem Kaynar, Ürüşan Kılıç, Akif Çiftçi, Doğan Ateş, Süleyman Aydın, Cemal Tut, Rıza Köstek, Hakan Topçu ve Mücahit Irmak adlı şehitlerin mezarlarının onarıldığı belirtildi. Özel İdare Genel Sekreteri Mahmut Kayhan yapılan incelemeler sırasında mezarların çoğunun tahrip olduğunun belirlendiğini ve Vali Veysel Dalmaz'ın da talimatıyla bu mezarların şehitlere layık bir görüntüye kavuşturulması için çaba gösterdiklerini kaydetti.

Toplam 129 mezardan 60'a yakının düzenleme çalışmalarının bu yıl içinde tamamlanacağını ve geri kalan kısmının de önümüzdeki yıl içinde yapılarak bitirileceğini vurgulan Kayhan, "Vatan uğuruna şehit düşmüş evlatlarımızın kabrini onlara layık bir hale getirmek için çaba gösteriyoruz" dedi. Kayhan, köylerde bulunan şehit mezarlarının da tek tip bir görüntüye kavuşturulacağını sözlerine ekledi."

 

Related Articles

2 YORUMLAR

 1. haklısınız hocam ne deseniz haklısınız ama akkuş insanı kimleri unutmuyorki biz yaşayan insanımızı unutuyoruzki şehidlerimizi hatırlıyalım biz akkuşlular neden birlik beraberlik kuramuyoruz çok düşünüyorum ama bir cevap daha doğrusu mantıklı bir cevap bulamadım gitmesekte görmesekte soyumuz akkuş olmayacakmı sonuçda nereye gidersek gidelim en sonunda akkuşlu çıkmayacağızmı neden bu utanma sıkılma korkusunu yaşıyoruz biz bilmiyorum son olarak bütün şehidlerimize Allahtan rahmet diliyorum

 2. Şehitlerimiz… Kendilerine vefa borcu olduğumuz, ancak isimlerini bile unuttuğumuz şehitlerimiz. Dünyada sahipsiz, ahiret hayatında duasız kalan şehitlerimiz. Ancak bayramdan bayrama hatırlanan şehitlerimiz. . . Gerşide hısımakrabası kalanlar, eli kalem tutan dostları olanlar arada bir hatırlanıyorlar. Allah, o şehitlerimizden de, hatırlatanlardan da razı lsun. Ben şimdei siz değerli okuyucularımıza unuttuğumuz şehitlerimizi hatırlatmak istiyorum.
  çayıralan Kasabasının ilk şehidi; Cevat DALKIÇ. 12.04.1966 doğumlu veVatan borcunu öderken 09.01.1987 yılında şehit oldu.
  Zekir KESKİN 1972 (?) doğumlu.Vatan borcunu ödeyip, ailesine kavuşacakken yolda şehit oldu. Ancak şehitlik tarihini tam olarak hatırlayamadım.
  Muzaffer KARTLI. 10.05.1978 Doğumlu. Vatan borcunu öderken 31.01.2000 tarihinde şehit oldu.
  Ali KÖSE, Polis memuru iken görevi başında şehit oldu.
  Bu şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar