21 Haziran 2024 Cum

Hukuk Varsayımlar ve İdeolejilere Feda Edilmemelidir.

MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Ayhan Küçük tarafından yapılan açıklama

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kapatılması talebiyle Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru ile ilgili olarak MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Ayhan Küçük tarafından aşağıdaki açıklama yapılmıştır.
15.03.2008

HUKUK VARSAYIMLARA ve İDEOLOJİLERE FEDA EDİLMEMELİDİR

Türkiye’nin demokrasi tarihinde kara leke olan siyasi partileri kapatma davalarına maalesef bir yenisi daha eklenmiş bulunmaktadır. Bazen dini, bazen etnik, bazen siyasi sebepler gerekçe gösterilerek siyasi partilerin kapatılmasına bir son verilmelidir.

Ülke tarihinde tekrar tekrar izlemek zorunda bırakıldığımız film, ülkenin sadece ekonomik ve sosyal dengesini bozmakla kalmayıp, ulusal ve uluslararası arenada yıpranmasına da sebep olmaktadır.

Siyasi partiler demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Yapılan son seçimlerde neredeyse her iki seçmenden birinin oyunu almış bir siyasi partiye -tam da sivil anayasa çalışmalarının gündeme taşındığı sırada- kapatma davası açılması, demokrasiye ve örgütlenme özgürlüğüne vurulmak istenen bir ket olup, manidardır.

"Laikliğe aykırı eylemlerin odağı olmak" gibi soyut bir iddia ile iddianame hazırlamak dahi hukuki bir vahamettir.

Dünya literatüründe dini özgürlüklerin garanti altına alınması, kimsenin inanışından dolayı ayrımcılığa maruz bırakılmaması anlamına gelen laiklik ilkesi, maalesef ülkemizde dinsizlik -hatta daha da öte din düşmanlığı- olarak tanımlanmaya çalışılmakta, hak ve özgürlüklerden yana söylemlerde bulunan kişiler, kuruluşlar ve siyasi partiler laiklik ilkesinin mantığına aykırı bir şekilde cezalandırılmaktadır.

Cumhuriyet yönetiminin sadece laiklikten ibaret sayılması, demokrasi, halk iradesi, hukukun üstünlüğü, hak ve özgürlüklerin teminat altında olması, sosyal devlet gibi nitelikleri yok sayarak "laiklik korumacılığı" yapılması, hele ki bu hedefe giderken yargının kullanılması kabul edilemez bir yaklaşımdır.

Son günlerde bulundukları makamın ve sorumluluklarının gereğine aykırı şekilde bazı yargı mensupları tarafından, darbeleri ve idamları övücü açıklamalar yapılması hukuka ve hukukun tecelli edeceği yer olan yargı makamlarına olan güveni zedelemekte, "Türkiye Yargıçlar Devleti mi yapılmak isteniyor?" sorusunu akıllara getirmektedir.

Uygulamaların en kabul edilemez kısmı ise bu işlemlerin "Türk Milleti Adına" karar vermesi gereken mekanizma tarafından yapılıyor olmasıdır. Yargı mensuplarının tek kaygısı "hukukun korunması" olmalıdır. Farklı kaygılar güdülerek, varsayımlar üzerinden, zamanlaması hesap-kitaba dökülerek yapılan işlemler hukukun doğal refleksi değil, farklı amaçların olabileceği ihtimalini akıllara getirmektedir ki; bu da yargının saygınlığını zedeleyecek bir hadisedir.

Anayasa Mahkemesi tarihi bir imtihanın eşiğindedir. Mahkemenin, hukukun üstünlüğünden, hak ve özgürlüklerden yana tavır alacağına olan inancımızla, yapılacak değerlendirmede, konu ile ilgili anayasa değişikliğinin göz ardı edilmeyeceğini ve kamu vicdanını yaralayan bir karar verilmeyeceğini umut ediyoruz.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği

Kalenderhane Mah. C.Y.Tosyalı Cd. No:124 Vefa / İstanbul

Telefon: 0212 526 24 38-39-40 Faks: 0212 526 24 41

Web: www.mazlumder.org | E-mail: contact@mazlumder.org | info@mazlumder.org

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar