21 Şubat 2024 Çar

HOR GÖRÜLMEK

BİZLER   AKKUŞLUYUZ   Bu  hakikati  artık  bazı  hemşerilerimiz   kabullense  iyi olur. Köylülük –kentlilik bizim kaderimiz olabilir ama, bizim kendi irademizle beğendiğimiz, tercih ettiğimiz   şeyler   değildir. tercihi biz yapmadık. Herkes  kadere inanacak saygı duyacak. Kimsenin kimseyi, köylü-kentli-fakir-zengin sınıflarına  tasnif yapması  ahlaki ve edebi  asla olamaz.Seçimler gelir geçerler. Ama  ilçemizin insanları  hadlerini-hudutlarını bilmek zorundadır.

 

HOR GÖRÜLMEK

  Kıymetli   hemşerilerim! Ecdad  ne kadar  güzel demiş   ‘SÖZ OLA  KESE  SAVAŞI—SÖZ OLA KESTİRE BAŞI’ daha önceki  yazılarımdan  iki  seri  yazıda  haddini bilmek  1- ve  2. başlıklı  yazılarım  vardı. Bu yazılarım  tam bu günlere  şamil  yazılardı. Herkesin bu yazıları birkaç kez okumasını  tavsiye  ederek  konuya girmek istiyorum. 29 mart 2009  yerel seçimlerine   kısa bir süre kala, meydanlar,    insanların  birbiriyle, sanki  ebedi  ve ezeli  düşmanmış gibi  savaştığı, akla  hayale gelmeyecek    iftiralar- -karalamalar-yani  insani vasıflarla hiç  bağdaşmayacak  fiiller –saygısızlıklar- sevgisizlikler- seviyesizce sataşmalar-edep  ve haya  kurallarının ihlalleri-hülasayı kelam, insani ve İslami  vasıflarımızı unutturucu  tüm  amellerimizin,  getirisini  ve  götürüsünü artık  hesap edebilecek  bilinç  sanırım  bizlerde  yerleşmiş olması  gerekirdi. Görüyoruz  ki, meydanlar  sadece  düşmanlık  sesleriyle  inlemekte, insanlar birbirlerine  nefretle bakmakta-birbirini dışlayan dışlayana. Böylesi  demokrasi  sanırım Dünyanın hiçbir yerinde  mevcut değildir.
 
       Kıymetli  hemşerilerim! Her zaman, her fırsatta  bir hakikatin altını  çizmeye çalışıyorum, itibara alınır yada alınmaz –  ayrı şey, ama ben vazifemi yapmış olmanın huzuru içindeyim. Demokrasi kültürü- herkesin birbirine saygı duyduğu zeminlerin oluştuğu  zamanlarda  insanlara  tat verir-huzur verir. Gittiğimiz  yerlerde  dilimin döndüğü kadar, ilçemizin  içinde bulunduğu sıkıntıları ve çözüm  önerilerimi  dile getirmeye çalışıyorum. Bu benim memleketime olan  sevdamdan kaynaklanan  içimdeki hislerimin dışarıya  yansımalarıdır. Hoş  bu saatten  sonra ilçeme kaymakam   yada  belediye başkanı olacak değilim. İmkanlarım nispetinde  vefa borcumu  ödemeye çalışıyorum. Kimseden  özel ilgi alaka da beklemiyorum.  Taraf olmamak adına  kelimelerimi  özenle  seçmeye çalışıyorum. Benim çalışmalarımın  karşılığında  ne rütbe var  nede makam. Sadece      rıza  i   bari (Allah rızası) var. İlçemiz bizim için  5 beldesi- 32 köyü  ile tüm  gurbette kileriyle –  yörede mukim insanlarıyla  bir bütün  olarak telakki edilmek zorundadır. İlçemizde hiç kimse   diğerinden   ne üstündür-ne eksiktir. Ne azdır  nede  fazladır. Herkes   ama her kes  ilçemizin  insanlarına  bu   minval  üzere bakmalıdır.  Aksi durumda, tefrika baş gösterir ve  telafisi  mümkün olmayan  yaralar açılır. Siyaset sanatıyla ilgilenen  hemşerilerimiz  azami  ölçüde  neferlerine  ve kendilerine, ağızlarından çıkan  cümlelere- kelimelere   öylesine dikkat etmeli ki,    yanlış anlaşılmalara mahal   bırakacak  kelimeler,     sarf edilmemelidir. Bu  nasıl olsa  seçimdir, burası nasıl olsa seçim  meydanıdır  diye  har vurup  harman   savurmaya kalkışanların –sele serpe konuşanların   akıbetlerine, mükerreren    şahit olmuşuzdur. Köyden gelenleriyle-beldeden gelenleriyle-ilçede yaşayanlarıyla-gurbette  olanlarıyla  -amirleriyle –memurlarıyla-fakirleriyle  zenginleriyle- kadınlarıyla erkekleriyle   BİZLER   AKKUŞLUYUZ   Bu  hakikati  artık  bazı  hemşerilerimiz   kabullense  iyi olur. Köylülük –kentlilik bizim kaderimiz olabilir ama, bizim kendi irademizle beğendiğimiz, tercih ettiğimiz   şeyler   değildir. tercihi biz yapmadık. Herkes  kadere inanacak saygı duyacak. Kimsenin kimseyi, köylü-kentli-fakir-zengin sınıflarına  tasnif yapması  ahlaki ve edebi  asla olamaz.Seçimler gelir geçerler. Ama  ilçemizin insanları  hadlerini-hudutlarını bilmek zorundadır. Yani bana kalırsa  herkes   ama herkes  haddini  -hududunu bilmek zorundadır.
 
       Kıymetli  hemşerilerim! Bu günlerin yarınları da vardır. Kimse  ne oldum delisi olmamalıdır-rehavete  kimse kapılmamalıdır. Ankara ‘da  -Ordu ‘ da  ilçemiz  AKKUŞ ‘ da hep yerindedir. 29 marttan sonrada hep yerinde olacaklar. Bizlere düşen, Devletimizin  imkanlarından  ilçemize- beldelerimize –köylerimize  ne kadarcık  daha fazla hizmet alarak, yörede mukim  insanlarımızın hayat şartlarını ne kadarcık   yükseltebiliriz  hesaplayarak  hareket etmektir. Geriye kalan her şey hikayeden  ve teferruattan ibarettir. Bu hakikat böylece bilinmelidir. Bu dönemlerde her yerde olduğu gibi  basit  basit  metaı   lara  kanan  menfaat şebekeleri  türeyecektir. Ödün verilmemelidir. Bu dönemlerde insanların midelerini bulandırıcı konuşmalar yapanlar-kaş yapacağım diye  göz çıkaranlar- üzerine vazife olmayan işlere burnunu sokanlar- kendini  sayın başbakanımızın yerine  koyanlar- Ankara’ da   yada  il ‘de   bir siyasetçi  yada bürokrat  tanıdığı- hatta  tanıdığının  tanıdığı olanlar, kendilerini  Türkiye’yi  idare ediyor   olarak görenler   vs. HERKES  HADDİNİ  HUDUDUNU BİLECEK.  Herkes  işini yapacak, siyasetçi  siyasetini edebi kurallar içinde  kırmadan dökmeden  yarınını düşünerek yapacak. Diğer insanlarda kendi işlerini yapacaklar. Herkes  kendi işini yaparsa, memleket huzur bulacak. Biz  AKKUŞ  VE AKKUŞLULAR  için  en önemli şey, Haddimizi bilerek, hangi seçim olursa olsun  bunu saygınlık içinde, oyunu kurallarına göre oynayıp, ilçemize  -beldelerimize-köylerimize  ne kadar   devletimizin  hizmetlerini çekebiliriz   hesaplayarak hareket etmektir. Seçimler  gelir geçer, bizler  yine  yüz yüze bakarız. Bu gerçek asla unutulmamalıdır. Demokrasinin güzelliklerini  sonuna kadar yaşamalıyız, diyorum, seçim sonuçlarının, öncelikle ilçemize –beldelerimize-köylerimize- kentlerimize- ülkemize  -insanlarımıza hayırlar getirmesini temenni ve niyaz ederek, en derin saygı ve sevgilerimi  sunarım.
 
Her şey gönlünüzce olsun.Memleketime yakışan olsun.
 
Yaşar EFİLOĞLU

Related Articles

1 Yorum

  1. HANİ DEMİŞYA , BEN KÖTÜ BİR İNSAN DEĞİLİM , FAKAT, BU İŞİN İÇİNDE BİR KARABALTALIK LAKABIM VAR . İŞTE SAYIN EFİLOĞLU HOCAM VE SAYIN VEKİLİMİNDE HER NE KADAR MÜKEMMEL İNSANLAR OLSALARDA , İŞİN İÇİNDE BİR KURTBOĞAZ LILIK MESELESİ OLDUĞU BİRKEZ DAHA VURGULANMIŞ OLDU. DEMOKRATİK SEÇİMDİR. KAZANAN SAYIN ERGÜDER EFİL BEY DE AKRABAMIZ VE SEÇİLMİŞ BAŞKANIMIZDIR, TEBRİK EDER BAŞARILAR DİLERİZ.FAKAT, SEÇİM ARENASINDA VE SÜREÇ İÇERİSİNDE , MAKAM VE MEVKİ HIRSIYLA, İNSANLARIN OLMAZSA OLMAZI OLAN ONUR-GURUR-NAMUS- ŞEREF VB. ÖZELLERİYLE AİLE HAYATLARIYLA TABİRİMİ MZUR KARŞILARSANIZ, BELDEN AŞAĞI POLİTİKALARLA İNCİTİLMESİ- RENCİDE EDİLMESİ ,NE SİYASİ NEDE AHLAKİ OLMADIĞININ BİLİNMESİ GEREKİR. BİZ AKKUŞLUYUZ, KABUL GÖRSEKTE GÖRMESEKTE AKKUŞLUYUZ. ÇÜNKÜ KİMLİĞİMİZDE AKKUŞ YAZIYOR. HAKİKATEN KURTBOĞAZLI OLMAK SUÇSA ,BİZ İSTESEKTE İSTEMESEKTE BU SUÇU İŞLEDİK.CEZAMIZIDA YILLARDAN BERİ ÇEKİYORUZ, DAHA NE KADAR ÇEKECEĞİMİZİDE ALLAH BİLİYOR.KENDİ DOĞUP BÜYÜDÜĞÜMÜZ YÖREDE YABANCI MUAMELESİ GÖRMEK -ÖTEKİLEŞTİRİLMİŞ OLMAK GERÇEKTEN ÜZÜCÜ- BİR O KADARDA TEHLİKELİDİR. İNANIYORUMKİ, HER AKKUŞ KİMLİĞİNE SAHİP İNSAN AKKUŞUN YÖNETİMİNE TALİP OLMA HAKKINA SAHİPTİR. ANAYASAL DÜZENDE BU DEMOKRATİK BİR HAKTIR.KURTBOĞAZDA DOĞUP BÜYÜMENİN SUÇ TEŞKİL EDEN BİR YAŞAM TARZI OLDUĞUNU BİRKEZ DAHA MÜŞAHEDE ETMİŞ OLDUK.UMARIM KAZANAN AKKUŞ OLUR. BİZ ADAYIMIZLA VEKİLİMİZLE PARYA OLMAYA RAZIYIZ. TEKRAR KAZANAN SAYIN AKRABAMIZA BAŞARILAR DİLERİM.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar