19 Ekim 2021 Sal

Hız limitini bir anda 50’ye düşürüp radar cezası yazıyorlar

hızlimit50

Hız limitini

bir anda 50’ye düşürüp

radar cezası yazıyorlar

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı, belediyelerin özel şirketlerle kurdukları radarların yarattığı mağduriyetin önüne geçileceğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, şehiriçi ve şehirlerarası yollarda hız limitinin bir anda 40’a 50’ye düşürülüp ceza yazıldığını açıkladı.

 

Bu yöntemi uygulayanların belediyelere trafik sistemi kuran ‘avcı şirketler’ olduğunu belirten Bakan Özhaseki, bu şirketlerin vatandaşa kesilen trafik cezalarından daha çok pay alabilmek için sürücülere adeta tuzak kurduğunu ifade etti.

 

“EMNİYET CEZANIN YÜZDE 30’UNU BELEDİYEYE VERİYOR”

 

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, belediyelerin yollara kurduğu elektronik sistemlerin Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından trafik ihlallerinin tespiti amacıyla kullanıldığını belirten Bakan Mehmet Özhaseki, bu kullanımın karşılığında da sürücülere kesilen trafik cezalarından elde edilen hasılatın yüzde 30’unun belediyelere, “sistem kullanım bedeli” olarak Emniyet tarafından ödendiğini anlattı.

 

“BELEDİYELER ŞİRKETLERLE HASILAT PAYLAŞIMI YAPIYOR”

 

Sistemi kurmak için yeterli kaynağı olmayan belediyelerin ise gelir elde etmek için bu işi şirketlere havale edip“hasılat paylaşımı” yoluyla sistem kurdurduğunu ifade eden Özhaseki, şöyle konuştu:

 

“RAMPA AŞAĞI HIZ SINIRINI 40 YAZIYORLAR”

 

“Belediyeler kendi ellerindeki bu imkanı, daha çok kamunun yapması gereken bu imkanı hasılat paylaşımı şekliyle özel şirketlerle paylaştıklarında ortaya büyük sakınca çıkıyor. Avcı firmalar geliyor sistemi kuruyor. Avcı firma, kör noktalarda veya başka yerlerde, örneğin rampa aşağı yolda hız sınırını 40 yazıyor, 50 yazıyor. Hakikaten orada 40’la 50’yle gitmek mümkün değil. Öyle yerler var ki Türkiye’de, bulunması imkansız yerler var. Oralarda, kör noktalarda veyahut da avcılık yapacağı yerlerde tezgahı kuruyor, herkese hile kurmuş gibi oluyor.”

 

“BUNU ENGELLEMEK İÇİN YASAYI DEĞİŞTİRECEĞİZ”

 

Bu konuda hem Emniyet’ten hem de vatandaşlardan çok yoğun şikayetler geldiğini belirten Bakan Özhaseki, belediyelerin bu işi şirketlere hasılat paylaşımı yoluyla devretmesini önlemek, sistemleri kendi paralarıyla kurup avcı şirketleri devre dışı bırakmalarını sağlamak için yasayı değiştirmeye karar verdiklerini söyledi.

 

“PAY YÜZDE 30’DAN 10’A DÜŞECEK”

 

Bakan Özhaseki, bu amaçla torba tasarıya koydukları maddeyle, elektronik sistemlerini hasılat paylaşımı yoluyla kurduran ve işlettiren belediyelere sistem maliyeti çıkana kadar cezaların yine yüzde 30’unun ödeneceğini, ancak sistem maliyeti çıktıktan sonra bu payın yüzde 10’a düşürüleceğini bildirdi.

 

“MALİYE YÜZDE 5’İ İSTEDİ AMA…”

 

Bakan Özhaseki, hasılat paylaşımı yoluyla şirketlere elektronik trafik izleme sistemi kurdurup işlettiren belediyelere trafik cezalarından verilecek payın yüzde 30’dan yüzde 5’e düşürülmesi konusunda Maliye Bakanlığı’nın ısrar ettiğini, dolayısıyla maddenin ilk haline “yüzde 5” yazıldığını söyledi. Ancak madde Meclis’te görüşülürken çok sayıda belediye başkanıyla telefon trafiği yaşandığını belirten Özhaseki, başkanların

 

“Hiç değilse yüzde 10 olsun”

 

talepleri üzerine oranın yüzde 10’a yükseltildiğini açıkladı.

 

Haber:  Memurlar Net

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,459BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
14AboneAbone Ol

Çok Okunanlar