30 Eylül 2023 Cts

HAYDİ , KIZLAR EVE , OKULUNUZ AÇIK DEĞİL!

Akkuşlu gençlere; idareciler “ Haydi Kızlar Eve ” diyor. Vay halimize…

HAYDİ , KIZLAR EVE , OKULUNUZ AÇIK DEĞİL!

İnsan genel olarak iki türlüdür. Birinci grup, genel anlamda iyi şartlarda doğar, büyür, gelişir ve ölür. İkinci grup ise, genel anlamda kötü şartlarda doğar, küçülür, gelişemez ve ölür. Ortak payda ise doğum ve ölümdür. Bunlar da ilahi takdirdir.

Ben iyi şartlarda doğan, büyüyen ve gelişmeye çalışan genç bir bayanım. Devam eden eğitim hayatım boyunca olsun, katıldığım seminerler, konferanslar da olsun insanı insanca yaşatan temel olgulardan birinin iyi bir idare sistemi ve iyi bir yönetici olduğu anlatıldı. Ne yazık ki şimdi anlatacaklarım yıllardır bizlere öğretilenleri çürüten gerçekler…

Bir hikâye anlatmayacağım, yaşanılan gerçeğin ta kendisi.

Yazımın başında bahsettiğim kötü şartlarsa hayata merhaba diyen bir kız çocuğu düşünün… Karadeniz’in yemyeşil ilçelerinden biri olan Akkuş’ta doğmuştur. Minicik elleri ile soğuğa meydan okumuş, soba yakmayı öğrenmiştir. Her şeye rağmen büyümeye çalışır. Sosyal aktivite olarak her cumartesi, pazara gider. Maddi imkânlar malum… İlkokul biter, lise yıllarına gelir. Ailesi bu kadar okumanın kâfi olduğunu düşünür ama Mukadder okumak ister. Okuldaki öğretmenlerin ısrarlarıyla aile ikna edilir ve Mukadder liselidir artık.

Yaş 17 olmuştur. Sinema, tiyatro, konser, bowling bunları hiç tatmamıştır. Dedik ya aynı sosyal aktivite devam eder her cumartesi, pazara gidilir. Lise biter, artık üniversiteli genç bir kız olmak ister Mukadder. Ailesi buna razı olmaz. Ne öğretmenler ne Mukadder ikna edemezler. Ailesinin gerekçesi çoktur ama ilk gerekçe çocuklarını ilçe dışında göndermek istemezler. İlçelerinde üniversite yoktur ve bu yüzden bütün hayaller burada son bulur. O sene Mukadder’i evlendirirler.

Aynı adı gibi bir yaşamı olan Mukadder, kaderine razı olur. İlçesinde doktor, mühendis, öğretmen olarak görev alacak nice Mukadder’ler yok oldular. Küçücük yüreklerinde kocaman okuma aşkı taşıyan koca yürekli çocuklar…

Şimdi yıl 2012. Hala aynı düşüncede olan insanlar var mı diye soruyorsunuzdur. Hala çocuklarını şehir dışına okumaya gönderemeyen nice aileler var inanın. Haksız da sayılmazlar. Teknolojik gelişmelerde üst sınırda bir millet olmaya aday olsak da gitgide kendini kaybeden bir gençlik var. Ülkenin dört bir yanında terör olayları sürüp giderken, her gün gazetelerde tecavüz olaylarını dinlerken ya da akıl almaz katliamlara şahit olurken aileler nasıl göndersin yavrularını hiç düşündünüz mü? Tüm bunlara rağmen Akkuşlu ailelerin bir çokları elbette çocuklarını zorda olsa okutuyorlar. Ya okuma fırsatını imkansızlıklardan dolayı bulamayanlar ne yapacaklar.

Madem idarecilerimiz; artık köyden şehre değil, şehirden köye yaşamı öngörüyorlar. Küçük kentlere, ilçelere Toki evler yapılarak cazip hale getirmeye çalışıyorlar, Akkuş İlçesinde bir Meslek Yüksekokulunun açılması, hem de kaç yıldır binası hazır olan bir MYO’nun açılması o kadar zor olmasa gerek.

Bu kadar YETER. Başka Mukadder’lerin yaşamını mahvetmeye hiç birimizin hakkı yok.

Bu işte bir tezatlık var ben çözemedim. Haydi , Kızlar Okula adıyla bir kampanya ülkemizde sürüp giderken, Akkuş ilçesinde bu kampanyadan haberdar olan yok. Çünkü okul var. Okulun Müdürü var. Okulun 2 tane memuru var. Ama okul eğitim-öğretime henüz açılmamış. Öğrenci kabul etmeyen okulu , öğrenci ne yapsın.

Akkuşlu genç kızlara ve erkeklere; İdareciler “ Haydi Kızlar Eve ” " haydi gençler eve " diyor. Vay halimize…

Zeynep ÇAM

 

 

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar