27 Eylül 2021 Pts

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılı Yıl Sonu Sergisi

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılı Yıl Sonu Sergisi Açılışı

Sayın Kaymakamım,

Garnizon Komutanım,

Belediye Başkanım,

Değerli Konuklar

 

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak, 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılında İlçe Merkezinde, Giyim Öğretmenimiz Nevin ERDEMİR tarafından yürütülen Giyim ve Ev Mefruşatı; Makine Nakışı Kadrolu Usta Öğreticimiz Yasemin GÖRGÜLÜ tarafından yürütülen Makine Nakışı, Ahşap Boyama, Cam Süsleme ve Porselen Boyama; Usta Öğreticimiz Hülya BULUT tarafında yürütülen Bartın İşi Tel Kırma, Usta Öğreticimiz Orhan TÜRK tarafından yürütülen Aşçılık, Usta Öğreticimiz Züleyha AKSU tarafından yürütülen Bilgisayar Operatörlüğü ve İşletmenliği, Usta Öğreticimiz Nuriye DALGIÇ tarafından yürütülen Kuaförlük, Usta Öğreticimiz Lokman KOCAKOÇ tarafından yürütülen Berberlik, Cumhuriyet Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Müzik Öğretmeni Feride ARSLAN tarafından yürütülen Bağlama, Fatih İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmeni Nihat BACANAK tarafından yürütülen Satranç, Akkuş İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Yatılı İlköğretim Bölge Okulu Sınıf Öğretmeni Arda Nihat YILDIRMIŞ tarafından yürütülen Masa Tenisi Kurslarımızı başarı ile bitiren kursiyerlerimizin başarı belgelerinin dağıtımı ve bu kurslarımızdan bazılarında kursiyerlerimizin el emeği göz nuru dökerek yapmış oldukları çalışmaların yıl sonu sergisinin açılış töreni münasebetiyle toplanmış bulunuyoruz. Hepinize hoş geldiniz diyor, teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

 

Hepinizin bildiği gibi öğrenmenin yaşı yoktur. Öğrenmenin beşikten mezara kadar devam eden bir süreç olduğunu yine hepimiz çok iyi biliyoruz. Çağımızda bilimsel, teknolojik, siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel gelişmeler çok hızlı olmakta. Bu hızlı gelişmelere ayak uydurabilmenin ve Büyük Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine ulaşabilmenin yolu sürekli öğrenmekten ve çok çalışarak bu öğrendiklerimizi en iyi bir şekilde değerlendirmekten geçiyor. Bu süreci en iyi şekilde değerlendiren toplumlar ile değerlendiremeyen toplumların durumu yine hepimizin malumu. Büyük Atatürk’ün: “Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar” veciz sözü, hiç yorulmadan sürekli öğrenmenin ve çalışmanın önemini en güzel şekilde vurgulamaktadır.

 

Devletimiz bu düşünceden hareketle, örgün eğitim olarak ifade ettiğimiz okullarda yapılan eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra; okul eğitiminin içinde ve dışındaki kadın-erkek tüm vatandaşlarımızın hayat boyu ihtiyaç duydukları eğitim-öğretim ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Yaygın Eğitim olarak ifade ettiğimiz Halk Eğitimi Hizmetleri de yürütmektedir. Bu faaliyetlerin öncelikli amacı, ilköğretim çağı dışına çıkmış okur-yazar olmayan vatandaşlarımızın okur-yazar hale getirilmesi, mesleki ve teknik eğitim kursları yoluyla vatandaşların birer meslek sahibi olmaları ve üretici duruma geçerek istihdam imkanına kavuşmaları, aile ekonomisine ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalarının sağlanması, sosyal kültürel kurs ve faaliyetlerle toplumun sosyal ve kültürel yönden gelişmesinin sağlanmasıdır.

 

Biz, Akkuş Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü olarak, bu eğitim-öğretim yılında, biraz önce belirttiğim amaçlar doğrultusunda yaptığımız çalışmalar sonucu, 5 adet Birinci Kademe Okuma-Yazma Kursu, 2 adet İkinci Kademe Okuma-Yazma Kursu; Mesleki ve Teknik Kurs olarak 1 adet Hazır Giyim, 1 adet Ev Mefruşatı, 2 adet Makine Nakışı, 1 adet Ahşap Boyama, 1 adet Cam Süsleme ve Porselen Boyama, 5 adet Bilgisayar Operatörlüğü ve İşletmenliği, 2 adet Aşçılık, 1 adet Berberlik, 1 adet Kuaförlük, 1 adet Kalorifer Ateşçiliği, 2 adet El Sanatları Bartın İşi Tel Kırma ve 1 adet Avcı Eğitimi Kursu ile Sosyal ve Kültürel Kurs olarak İlköğretim Okulu Öğrencilerimize yönelik olarak 19 adet Ortaöğretim Kurumları Sınavlarına Hazırlık Kursu, 4 adet Kamu Personeli Seçme Sınavlarına Hazırlık Kursu, 1 adet Yabancı Dil Arapça, 4 adet Güreş, 2 adet Satranç, 1 adet Aerobik, 2 adet Masa Tenisi, 1 adet Futbol ve 1 adet Bağlama Kursunun açılmasını gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

 

Gerçekleştirmeye çalıştığımız bütün bu faaliyetlerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz, ancak yürütmeye çalıştığımız bu faaliyetleri asla yeterli görmüyoruz. İlçemizin coğrafi şartları ve ekonomik durumu göz önüne alındığında, istihdam yaratmaya yönelik Mesleki ve Teknik Kursların İlçemiz açısından çok önemli olduğuna inanıyoruz. Ancak bu kurslarımızda görevlendirilecek usta öğretici bulma sıkıntısı nedeniyle bu tür kursları İlçemizin Belde ve Köylerine yaygınlaştıramamanın üzüntüsü içinde olduğumuzu da özellikle belirtmek istiyorum. Ancak önümüzdeki eğitim-öğretim yılında yapacağımız çalışmalarla bu konuda ilerleme kaydedeceğimize, değişik türde kurs ve etkinlikleri gerçekleştireceğimize inandığımı da ayrıca belirtmek istiyorum. Ayrıca, önümüzdeki yaz aylarında Bilgisayar Operatörlüğü ve İşletmenliği Kurslarımızın devam edeceğini, yaz tatiline giren öğrencilerimizin ve diğer vatandaşlarımızın bu kurslarımızdan yararlanabileceklerini; bundan böyle Açık İlköğretim Okulu ve Açıköğretim Lisesi kayıtlarının ve kayıt yenileme işlemlerinin Merkezimizce yapıldığını, Açık İlköğretim Okuluna kayıtların halen devam ettiğini ve bu ayın sonuna kadar devam edeceğini, Açıköğretim Lisesine kayıtların 1 Temmuzda başlayacağını ve Ağustos ayı sonuna kadar devam edeceğini de duyurmak istiyorum.

 

Ben bu vesileyle, Merkezimizin, araç gereç, bakım onarım ihtiyaçlarının karşılanmasında bizlerden yardımlarını esirgemeyen İlçemiz Kaymakamı Sayın Murat SARI başta olmak üzere, Belediye Başkanımız Sayın Lütfi EFİL’e, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin KOCAKOÇ’a, Akkuş Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği Başkanı İlçemiz Esnaflarından Atilla GÜL’e, İlçemiz Esnaflarından Kuyumcu Cemil GÖRMÜŞ’e, yine İlçemiz Esnaflarından Nihat GÜL Beylere huzurlarınızda ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Sözlerimi bitirirken, bu Eğitim-Öğretim Yılında gerçekleştirdiğimiz, biraz önce açıklamaya çalıştığım faaliyetlerimizin gerçekleşmesinde ve yürütülmesinde bizden yardımlarını esirgemeyen herkese, alacakları ücreti asla önemsemeden, işin manevi yönünün daha önemli olduğuna inanarak, kurslarımızda öğretmen ve usta öğretici olarak fedakarca ve başarılı bir şekilde görev yapan tüm öğretmen ve usta öğretici arkadaşlarıma da huzurlarınızda ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu faaliyetlerimizden yararlanan kursiyerlerimize, öğrendikleri mesleklerin, bilgilerin ve biraz sonra kendilerine vereceğimiz başarı belgelerinin hayırlı ve yararlı olmasını diliyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyor, teşekkür ediyorum.

 

13/06/2008

İhsan GÖRGÜLÜ

Akkuş Halk Eğitimi Merkezi Müdürü

 

halkegt1   halkegt1

 

halkegt1  halkegt1

 

halkegt1  halkegt1

 

halkegt1  halkegt1

Related Articles

1 Yorum

  1. Akkuş Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünüz tarafından organize edilen yaygın eğitim kurslarınızın oldukça geniş ve renkli bir yelpazede gerçekleşmiş olması beni oldukça mutlu etti.bu tür kursların ayrıca bölge insanlarımızın örgün eğitim dışında da mesleki teknik ve sosyal anlamda yeterliliklerinin arttırılması verimli hale getirilmesi bakımından çok büyük paya sahip olduğu kanaatindeyim.
    Ayrıca ilçe tanıtımında turizminde de katkısı hiç şüphesiz ki büyük öneme sahip.
    Kursların açılması ve etkin hale getirilmesinde başta ilçe kaymakamımıza,belediye başkanına , ilçe milli eğitim müdürlüğümüze , ilçe halk eğitim müdürlüğüne ve personellerine , usta öğretici , eğitimci ve öğretmenlerimize ayrıca gerek maddi gerekse manevi desteklerini esirgemeyen Akkuş Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği üyesi esnaf ve emeği geçen diğer esnaflarımıza ,konuyu akkuş internet web sayfasına taşıyan site çalışanlarını ve ekibini canı gönülden kutluyor tebrik ediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,459BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
14AboneAbone Ol

Çok Okunanlar