21 Temmuz 2024 Paz

Gün Geçmiyor Ki, Ünye Basınında Sitemiz Yerini Alıyor. “AKKUŞCULUK OYNUYORLAR”

Akkuşlu olmayan ve Akkuş’u sevmeyen ve kendini Akkuşlu gibi görmeyen kişiler nereden bilsin Akkuşluluk Ruhunu, nereden bilsin Akkuşlu gibi düşünmeyi. Nereden bilsin Akkuşluların çektiği çileyi.

 

Haberordu İnternet Sitesi

Yazarı: Ufuk KAPTAN’nın

08 Ağustos 2010

Tarihli Köşe Yazısı

Sitemize hitaben yazılan köşe yazısına

Kırmızı renkli cümlelerimiz ile cevap vermeye çalıştık

 

 Akkuş İnternet Sitesinin Adı, 1350 Rakımdaki Akkuş Argan Dağının Tepesine

Akkuşlular tarafından bir daha indirilmemek Üzere Yazılmış ve Flaması Dikilmiştir.

 

Ufuk KAPTAN'nın Yazısı ve Yazıya Verdiğimiz Cevaplar

 

Akkuşculuk Oynuyorlar ! 

Akkuş'ta kendine medya diyen bir internet sitesi var. Bu siteyi uzun süredir takip ederim. Bu sitenin 2 şeye düşmanlık ettiğini gördüm. Birisi Akkuş diğeri Ak Parti.

Sayın Ufuk KAPTAN, Kalplerde olan ancak ve ancak Allah bilir. Ya bu söyledikleriniz yalan ise ahret gününde sualini nasıl vereceksiniz. Kaldı ki Akkuş İnternet Sitesi ailesinin ve yönetiminin kimseye düşmanlığı olmaz. Zaten böyle bir hakkı da yok. Kaldı ki bizim Akkuş Sevgimizi ölçmek kimsenin üzerine vazife değildir. Parti konusuna gelince size söz veriyoruz. Emekli olunca bu konuları sizlerle konuşabiliriz.

……………………………….Ne devlete, ne millete ne de Akkuş'a bir faydaları ve hizmetleri var. ……………………………..birer masa, birer de bilgisayar internette Akkuşculuk oynuyorlar"

 

Yönetimde 2 kişi olabilir ama bu site, 3000’e yakın kayıtlı üyesi, temsilcileri, muhabirleri, yazarları ve üst danışma kurulu üyeleri ile büyük bir ailedir. Akkuşculuk oynamak kolay iş değildir. Siz, bu sitenin günde kaç farklı bilgisayardan izlendiğini biliyor musunuz?

 

2 yıl önce bir dostumun tavsiyesi ile bir haber vesilesi ile takip etmeye başladığım bu siteye zaman zaman girer bazen güler bazen de gerilirim. Şaka gibi bir habercilik anlayışı var bu sitenin. Ne istediğini bilmediği gibi, nasıl isteyeceğini de bilmeyen, haber yazanların halet-i ruhiyesi hiç bir zaman anlaşılmayan, olaylara ve insanlara karşı hastalıklı bir yaklaşım sergileyen bir tavrı var bu sitenin.

Sitemizi sürekli takip etmenize çok sevindik. Diyorsunuz ya hiçbir zaman anlaşılmayan site yönetimi diye, işte siz ne zaman ki, site yönetimini anlamaya çalıştığınız ve tanıdığınız anda bu yazdıklarınızın yanlış olduğunu karar vereceksiniz.

Bu siteyi ve yöneticileri olan bu iki İhsan'ın yaklaşımlarını anlatmaya gerçekten kelimeler kifayetsiz kalıyor. Hem bilgi ve tecrübe, hem de kelime dağarcığım, bu arkadaşların işlerini anlatmakta güçlük çekiyor.

Siz üzülmeyin bizim niyetimiz Salih bir niyet. Bizim niyetimiz, Akkuş hak ettiği hizmeti alsın yeter. Bizim niyetimiz Akkuş’a hizmet ve hizmet yapanlara destek vermek.

Peki ne oldu da sen bunları yazıyorsun? dediğinizi duyar gibiyim.

"Artık yeter diyoruz ! Bizlere verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz. Seçimlerden önce yollarımızda asfaltı görmek istiyoruz. Yok öyle yapacaz, edecez, az sabredin lafları bize hitap etmiyor. Başka ilçelere gelince devletin bütün imkanları sunulurken bize gelince neden cimri davranılıyor? Bizlerde insan değilmiyiz?

Sayın site ziyaretçilerinden de artık seslerini heryerde yükseltmelerini rica ediyoruz. Artık hakkımız olanı istemeliyiz. Bize bu imkanları sunmayanlardan hesap sormalısınız? Lütfen fikirlerinizi bizlerle paylaşın yorumlarınızı bekliyoruz. Ama lütfen herkes korkmadan cesaretlice adını ve soyadınız yazsınlar. Site Yönetimi

diyorlar sitede.

Akkuş için bir şeyler istemek yanlış değildir. İstememek yanlıştır. 

Ancak istemek ne kadar doğruysa. Verileni görmemek o kadar yanlıştır.

Allah şükürler olsun şimdilik bizlerde bir körlülük yok. Sitemizin, Ulaşım, Sağlık, Kaymakamlık, Siyasi, Eğitim gibi haber sayfalarına bakarsanız kör olmadığımızı ve yapılan çalışmaları defalarca haber yaptığımızı görürsünüz.

Ünye den başlayarak, taa Tokat'a kadar uzanan güzergahta kaç ilçe, belde varsa burada yaşayan insanların onlarca yıldır yapılmasını beklediği Ünye Akkuş Niksar yolu duble yol olacak. Öğrendiğim kadarı ile bu yolun proje ve güzergah çalışmaları tamamlanmak üzere.  Ordu'nun bütün ilçelerinin gazete ve internet sitelerinde Ordu milletvekillerinin açıklamaları günlerce haber oldu.  Dikkat ettim bu site bu açıklamalara hiç yer vermedi. Diğer gazete ve internet siteleri bu haberi bayrama dönüştürürken bu site görmezlikten geldi.

O zaman bende soruyorum. Hani siz Akkuş için istiyordunuz, "biz insan değil miyiz?" diyordunuz. Peki neden bu müjdeli haberi sitenizden bayrama dönüştürmediniz? Okuyucularınızla paylaşmadınız? İsterken krize dönüştürdüğünüz hizmetleri, verdiklerinde neden bayrama dönüştürmüyorsunuz?

Tarihi İpek Yolu denilen Ünye-Akkuş-Niksar yolu varken, Nerede ise bölgede İç Anadolu’ya bağlanan yol yok gibiydi. Peki şimdi durum ne? bu yol varken ve bakımı yapılmaz iken, son zamanlarda bölgeden İç Anadolu’ya bağlanan kaç yol yapıldı. Yapılan yollar nasıl yapıldı. Akkuş yolu neden hep geri itildi. Dağlar delindi. Irmaklar aşıldı İç Anadolu’ya süper yollar yapıldı. Ama tarihi Akkuş yolu hep geri bırakıldı. Her gelen söz verdi. Sözünü ettiğiniz yoldaki çalışma Ünye’den Akkuş’a kadar yapılana kadar kolay kolay Akkuşlular yol yapılacak demezler. Size, söz veriyoruz, bahse konu yol çalışması Akkuş’a kadar gelince, bizlerde sağ kalırsak bayram havasını dönüştürürüz.

Köylere asfalt istiyorsunuz. Hakkınızdır isteyin. Ancak "Başka ilçelere gelince devletin bütün imkanları sunulurken bize gelince neden cimri davranılıyor?" demeniz gerçekten hasta bir yaklaşım. Akkuş'un Cumhuriyet tarihi boyunca çözülmemiş problemlerinin iki günde çözülmesini beklemek sizce gerçekten makul bir şey mi?

Evet makul bir istek. Akkuş’un 4 tane grup yolu var. Hatta 3 Beldenin yolları da bu grup yolları üzerindedir. Şunu asla unutmayın Akkuş İnternet Sitesi Olmayacak bir hizmeti istemez. İstenilse idi son 5 yıl içinde bu 4 adet grup yolları asfaltı yol olurdu. Akkuş ilçesine sadece köydes, beldes, Özel İdare ödenekleri verilirken diğer ilçelere bir sürü devlet yatırımları yapılmaktadır. Bir örnek verelim. Ünye Çevre Yoluna ayrılan ödeneğin yüzde 5 kadarı Akkuş ilçesine de ayrılsa idi saydığım 4 grup yolu asfaltlı yol olmuştu.

Bakınız; benim bildiğim son 3 yıldır KÖYDES'ten en çok pay Akkuş'a ayrılıyor.  Bu yıl yılın ilk yarısında Ordu'ya 15 milyon KÖYDES parası geldi. Bunun 1.9 milyon TL'si Akkuş'a verildi. Yine bu yılın ikinci yarısı için Ordu'ya gönderilen 17 milyon TL'dan  yine en fazla pay, 1.7 milyon TL ile yine Akkuş'a ayrıldı. 2008 ve 2009 yılında da en çok pay Akkuş'a ayrılmıştı.

Bunu görmemek, körlükle izah edilemez. Bence altında başka bir şey yatıyor. Bu hastalıklı yaklaşım Akkuş'a zarar veriyor. Bu hastalığın derhal tedavi edilmesi lazım.

Akkuş’un 4 tane grup yolu var. Hatta 3 Beldenin yolları da bu grup yolları üzerindedir. Şunu asla unutmayın Akkuş İnternet Sitesi Olmayacak bir hizmeti istemez. İstenilse son 5 yıl içinde bu 4 adet grup yolları asfaltı yol olurdu. Akkuş ilçesine sadece köydes, beldes, Özel İdare ödenekleri verilirken diğer ilçelere bir sürü devlet yatırımları yapılmaktadır. Bir örnek verelim. Ünye Çevre Yoluna ayrılan ödeneğin yüzde 5 ‘i kadarı Akkuş ilçesine de ayrılsa idi saydığım 4 grup yolu asfaltlı yol olmuştu.

Akkuş'u düşünüyor olacaksın. "Bizlere verilen sözlerin yerine getirilmesini istiyoruz" diyeceksin.

Fakat, Akkuş belediye başkanı Ergüder EFİL'in 29 Mart seçimleri öncesinde vaat ettiği; Argan yaylasına teleferik projesi, yine Argan Yaylasına 100 yataklı Otel, Kır lokantaları, Tekke tepesinde 2 katlı sosyal tesis projesi için ki başkada proje açıklamamıştı. Başkan bu projelere tek bir çivi çakmamışken Akkuş basını olarak nitelediğiniz sitenizde tek kelime edememenizi nasıl açıklıyorsunuz? Akkuşlu bunları merak etmiyormu sanıyorsunuz?

Biz bu konudaki düşüncemizi daha önce söylemiştik. Şahsımıza yapılan bir hakaretten sonra, sitemizin o tarihten sonraki yayınlarında belediye ile ilgili yapacağı haberde nasıl bir tutum izleneceğini açıklamıştık.

Ufuk KAPTAN

Sayın Ufuk KAPTAN, bizlerin şahsına ve sitemize yapmış olduğunuz hakaretleri cevap verme gibi bir gafletin içinde olmayacağız. Çünkü Akkuş İnternet Sitesinin Yönetimine bu tür davranışlar uygun düşmez. Akkuşluluk Oynanmaz, Akkuşluluk Yaşanır. Elbette siz de haklısınız. Akkuşlu olmayan ve Akkuş’u sevmeyen ve kendini Akkuşlu gibi görmeyen kişiler nereden bilsin Akkuşluluk Ruhunu, nereden bilsin Akkuşlu gibi düşünmeyi. Nereden bilsin Akkuşluların çektiği çileyi.

Not: Ufuk KAPTAN'nın yazısı haberordu internet sitesinden alınmıştır. Ancak, Sitemizin yayın ilkelerine uymayan bazı cümlelerine yer verilmemiştir.

Related Articles

6 YORUMLAR

 1. Bu yazıları yazanlara teşekkür etmeliyiz. Çünkü Akkuşluların fikirlerinden rahatsız olmaları demek, Akkuşluların değer taşıyan fikirlerini onaylamak demektir. Sahil bölgesinin insanları Akkuşluları hep amele, hep günedlikçi, paçaları çorabının içinde köylü takımı olarak görmektedirler. Bir kere bu imaj onlara babadan miras kalır gibi yerleşmiş. Akkuşun uyanışı onlarda bir gerileme, ve bir gerilme yapmakta. Pastadaki payları azalmakta. Bütün dünya böyle aslında. Bir kesim hep geri kalmalı ki diğerlerine hizmte etsin… Oysa Akkuşlu aydın, Akkuşlu bilinçli, Akkuşlu kabuğunu kırmış ve orantıya vurursanız ezici bir üstünlükle okumuş, makam sahibi olmuş insanlar bu bölgede fazla… Yazı yazarak sadece kendi hissiyatlarını kusanlar bilmeliler ki, duygularında tepişen Akkuşluluk antipatisi onların boğulacağı yularıdır. Hiç boşuna sağa sola tekme atmaya bakmasınlar, çünkü bağlı oldukları kazıktan öteye uzanmaz ayakları. Başkalarını hastalıklı veya küçük görmek saplantısına kapılanlar, sadece kendilerini aydın oldukları vehimlerini güçlü tutmak ve kendilerinde bulunan hastalık seviyesindeki aşağılık kompelksini bu yolla tatmin etmek istmektedirler.

  Neden güzel insan? Abraham Lincoln anlatır: Onlar çiftçi çocuklarıdır ve abisi ile birlikte at koşarlar, çift sürerler. At öylesine huysuz ve hızlıdır ki, Lincoln bir gün atın kuyruk altındaki At sineğini farkeder ve onu öldürür. Ama At öylesine ağırlaşır ve tembelleşir ki…. Abisi der ki, ben o sineği bilerek öldürmedim çünkü atı arkadan dürterek hızlı gitmesini sağlıyordu…

  Hiç kızmayınız bu türlere onlar atları dürtecek rahatsız edecek, atlarda hizlanacak işini görecek…

 2. haberordu sitesinin bölgemizin çok değerli milletvekili mustafa hamarat beyin kontrolünde yayın yapmakta olduğunu herkes biliyor ancak kendisinin yayın politikasını yakından takip edip etmediği konusunda bir fikrim yok.sitede yazarlık yapan en az üç müstear isim var yani kendi isimleriyle değil de takma isimlerle yazıyorlar.bunlardan ikisi kadir balyos ve ufuk kaptan.her iki isim de aynı kişi.kadir balyosun ve ufuk kaptanın tüm yazılarını okudum uslüp ve yazı tanzimi tıpkı aynı.zaman zaman eleştiri sınırlarını aşıp hakaret moduna geçebiliyorlar.sitede kendi adıyla yazan bir üçüncü kişi ile kıyaslanıp eşleştirildiğinde ufuk kaptan ve kadir balyosun kim olduğunu anlamak için fazla bir IQ ye gerek yok sanırım.inşaallah bu durum bölgemize gerçekten güzel hizmetler veren gece gündüz bölgemizde gezen sayın vekilimize bir zarar vermez.ancak zararın neresinden dönülürse kardır.önemli olan milletvekilliğini her halükarda nasıl olursa olsun sürdürmek değil mutlu ve halkın sevgisini kazanmış olarak sürdürmektir.yoksa padişah da olsan o makamı taşımak işkencedir.

 3. Ufuk bey,anladığım kadarıyla o, dostum dediğiniz kişinin
  dolduruşuna gelmişsin.Sitede yazı yazan bir insanın biraz üsluba dikkat etmesi gerekir.Sokakda küçük meseleler için olmadık hakaret
  leri edenlerde var.Onlardan farkın biraz olsun “Hastalıklı” kelimesi hiç hoş değil.
  Herkesin malumudur ki AKKUŞ yıllardır hizmet alamadı. Ama son yıllarda yapılanlarıda görmezden gelemeyiz.Bunlarıda daha önce yapılan ihmallerin telafisi olarak görüyorum. Bu yapılmayan, eksik kalanlar için sesimizi çıkarmayacağımız anlamına gelmez..Akkuş internet sitesi de bizim adımıza bunu yapıyorlar.Bu konular için onlara yapılan eleştiriler bize yapılmiştır. Kimsenin AKKUŞ lunun ihtiyaçlarını dile getirmesine engel olma hakkı yoktur.Ünyeden AKKUŞ’a çıkarken-inerken yolardaki köstebek yuvalarına düşmemek için olmadık manevralar yapıyoruz.Köylere gidenler çamurlara saplanıp kalıyorlar. Bu sıkıntıların giderilmesini istemek hakkımızdır.

 4. Sevgili AKKUŞ’lu hemşerilerim sizler birbirinizle laf dalaşı yaparken birileri hizmeti almış bitirmiş oluyor.Hasta olanla sağlamı karıştırıyorsunuz . Gerçek ne yolun yapılması ama yapılmadı,yapılacak dendi,başka ilçelerde duble yol yapıldı(fatsa kumru dere yolu)gibi.Çokmu zor bu projeyi uygulamaya sokmak AKKUŞLU uyutuluyor bu uyumaya AKKUŞUN yerlileri alet olmasın yalanlı vaade değil,gerçeğe doğruya inanalım

 5. sevgili ufuk sizi tanımıyorum ama ne adına ve kim namına hareket ettiğiniz belli.ergüder efilin eleştirilmediğini de ifade etmişsiniz.peki bu süreci üreten,arpacıoğlu ile akkuşta ekip kurma yarışına girerek akkuşun son derece başarılı bir belediye başkanını adaylıktan vazgeçiren müstear isimlerle yıpratan senin yazı yazdığın site değilmiydi.akkuşa verdiğiniz zararın vebalini taşıyabiliyormusunuz.akkuş ilçesi internet sitesi akkuşun ilk sitesidir ve kurulduğundan beri akkuşun gündemini saygılı bir uslubla belirlemiştir.salman yolu,akkuşun su problemi,yüksekokul,festivaller,köy yolları,sanayi sitesi..gibi birçok gündemi sürekli zihinlerde tutmuş bu konularda mesafeler katedilmiştir.siz akkuşa gölge etmeyin başka ihsan istemez.devletimiz ve hükümetimiz her ilçeye olduğu gibi aynı oran ve miktarlarda akkuşumuza da sahip çıkmaktadır.

 6. Sevgili Ufuk bey;
  Gazeteci isen, sen gazetici olamamışın.Gazetecilik hakaret gerektirir yazı yazmazlar ancak ve ancak eleştiri getirirler ve eleştiri alırlar.Ben oyle biliyorum.Bu yazılarınızı okuyunca üzüldüm.Avukat değilim, kimsenin avukatlığını üstlenecek yetkim yok. Gazetici iseniz yakıştırmadığımdan yorum getirdim.Zira ben gazeteciyim diyebiliyorsanız kendinize lütfen gazetici gibi davranın…
  Gazeteciler öyle hakaret yazılarıyla ortaya çıkmazlar.Bir şeyler biliyor olabilirsiniz ama haddinizi aşmaya yetmez bunlar.Bir okur olarak üzüldüğümden yorum yapmaya çalıştım.kusurma bakmayın…
  saygılarımla…
  Ben Mehmet CÜREBAL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
19AboneAbone Ol

Çok Okunanlar