6 Aralık 2022 Sal

Geçmişten Geleceğe – AKKUŞLU’ya Sesleniş. Ordu İli Akkuş İlçesi Dernekler Federasyonu

 

Geçmişten Geleceğe
AKKUŞLU’ya Sesleniş.
Ordu İli Akkuş İlçesi Dernekler Federasyonu

AKDEFTEN; Geçmişten Geleceğe

AKKUŞLU’ya Sesleniş

Akkuşlular olarak Anadolu’nun zor bir coğrafyasında yaşamanın bedelini yıllardır memleket özlemi çekerek dünyanın dört bir yanına göç etmiş, geleneklerimizi değerlerimizi, akrabalıklarımızı, dostluklarımızı, kardeşliklerimizi unutmuş şehir hayatında geçim derdine düşerek unutup gittik. Bir toplumda, sokakta bir olay içerisinde karşılaştığımız zaman aynı köylerden olduğumuz halde akrabamız da olsak birbirimizi tanımayacak hale geldik.

Güzel şirin ilçemiz Akkuşumuz, yıllardır ekonomik mücadele vermiş, insanlarımız bu zor şartlarda ayakta kalmanın mücadelesini vererek bu güne kadar yaşayıp gelmişler. Yıllardır göç veren ilçemiz, ne bir yatırım, ne bir kalkınma, nede bir hizmet almış. Seçim zamanlarında siyasiler tarafından hatırlanıp vaadlerde bulunulup oy sömürgeciliği yapmıştır. Gurbette yaşayan Akkuşlular olarak, Akkuşlu sivil toplum kuruluşları olarak bir araya geldik ve akkuşumuza sahip çıkmak için Akkuş Dernekler Federasyonu AKDEF’İ Kurduk. Artık Akkuş için eskisi gibi olmayacak. Artık AKDEF akkuşun ve akkuş halkının sorunlarını çözmek ve akkuşun kalkınması için elinden gelen mücadeleyi verecektir.
Bu sebeptendir ki, kurumsal anlayışın oturması, birimlerin ve kavrayışın değişen yönetimlerden etkilenmeden yürümesi, kongrelerin rutinleşmeye karşı verimlilik ivmesi olarak değerlendirilmesi sıhhatli bir yürüyüş için gerekli gözükmektedir.

Sağlam misyonu, güçlü bir vizyonla pratiğe aktarmak ve hep yapılanın daha iyisinin olduğunu düşünmek zamana cevap vermenin bir zorunluluğu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda geçmişi iyi analiz etme zorunluluğu karşımıza çıkar. Geçmiş, olumlu ve olumsuz yanlarıyla, geleceği belirlemede öğretmen hükmündedir.
Yapılan bu çalışma, tekrar tekrar başa dönmeye karşı, yolcusu değişse de kayba uğramayan ve sürekli ritmi hızlanan bir yürüyüş öngörmektedir. AKDEF “ne yapar”ın ötesinde “nasıl yapar”ı da kayıt altına alan bu çalışmada –dikkatsiz olunduğu takdirde- bazı handikaplar da söz konusudur.

Kayıt altına almanın, tanımlama/formatlamanın dondurmaya yönelik bir yanı vardır. Oysa sabit olan misyondur. Yapılacak çalışmanın biçim ve mahiyeti zamanın algısı ve estetiği ile değişkenlik gösterir. Çalışmaya getirilen formatlamanın amacı, ortaya konan çalışmanın alt sınırını tespit etmek içindir. Yapılacak çalışmalar için toplu tanım ve kalkış zemini olarak, bir kıyas oluşturma çabası kastıyla bu çalışmayı değerlendirmek mümkündür.

Merkezine Akkuşu ve Akkuşluyu alan, hiçbir zaman ayrım gözetmeyen, misyonuyla, ilk günden beri, bu kutlu yol için kim bir tuğla koymuş, bir adım atmış ve bu duyarlılığı, erdemiyle birlikte, hâlâ sürdürüyorsa, hepsine selâm olsun.

İyilik makinesini daha verimli çalıştıracak gelecek dönemlerin AKDEF yöneticisi/delegesi, bu yol çetin, ancak doğrunun arkadaşı olma gibi kutlu bir ayrıcalığı barındırıyor.
Cesur ol ve yürü…

akdef basın bürosu

Ordu İli Akkuş İlçesi Dernekler Federasyonu

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
15AboneAbone Ol

Çok Okunanlar