7 Haziran 2023 Çar

Fotoğraflara 4. Akkuşlular Platformunda Yapılan Konuşmalar

4. Akkuşlular Platformuna Katılanların Yaptıkları Konuşmalar ve Dernek Başkanları ile Vekilimiz HAMARAT’ın Toplantıya Damgasını vuran konuşması

  

4. Akkuşlular Platformu Toplantısının Açılış Konuşmasını
Akkuş İnternet Sitesi Yapımcılarından İhsan ÇAM yaptı
“Saygıdeğer konuklarımız 4. Akkuşlular Platformu Toplantısına hoş geldiniz. Bilindiği gibi bundan öncede burada 2 defa daha toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantılar adına da Akkuşlular Platformu dedik. İlk 2 toplantımıza Akkuşluların yanı sıra, Ordu Milletvekilleri Eyüp FATSA ve Mustafa HAMARAT’ta katılmışlardı. Ayrıca toplantı yaptığımız tarihte Ankara’da bulunan geçen dönemin Akkuş Belediye Başkanı Lütfi EFİL’de bizleri yanız bırakmamıtı.
 
 
 
Sizlerin birlikteliğinizden ve bizlere verdiğiniz destekten güç alarak 3. Akkuşlular Platformu Toplantısını Akkuş İlçesinde 3. Akkuş Kurultayı olarak gerçekleştirdik. Bize göre çokta başarılı bir kurultay oldu. Her ne kadar siyasi arenaya çekilmek istense de her ne kadar her türlü engelleme çalışmaları alabildiğine sürdürülse de Yurdun değişik bölgelerinde görev yapan Akkuşlu Akademisyenlerin, Akkuşlu Kaymakamların, Akkuşlu Bürokratların, Yurdun her bölgesinden Akkuş’a gelerek kurultaya katılan Akkuşlular ile İlçemizdeki kişilerin ve esnafların katılımı ile başarılı bir kurultay oldu. Kurultayda gene bilindiği gibi Vekilimiz Hamarat bizleri yalnız bırakmamıştı. Kurultaya destek veren Akkuş Kaymakamlığımız ve Akkuş Belediyesi Başkanı ile Görevlilerinin de yardımlarını bir kez takdirle anıyoruz.
 
 
Bu toplantımız ise, hem biz site yönetimin isteği ve hem de Özellikle Necattin TÜREDİ, İbrahim CÜREBAL, Şefik CÜREBAL, Durmuş EREN ve Akkuş İnternet Sitesinin zaten Akkuşluları bir araya getirme isteği ile Ankara’daki Akkuş Dernek Başkanlarını bir araya getirme isteği de buna eklenince bu toplantı kaçınılmaz oldu. Bu aşamadan sonra ise tek tek ulaştığım siz değerli konuklarımızın olumlu talepleri ortaya çıkınca bir de baktık hep beraber buradayız.
 
 Başta Bölge Milletvekilimiz Avukat Mustafa HAMARAT olmak üzere tüm konuklarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Bizleri kırmayıp değerli zamanlarınızı ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Bir kez daha 4. Akkuşlular Platformuna Hoş Geldiniz Diyorum.
 
Toplantımızın herhangi bir gündemi bulunmamaktadır. Amaç bir araya gelerek birbirimizi görmek, hal hatır sormak. Gündemi, toplantıya katılan siz değerli konuklar zaten oluşturuyorsunuz. Bizim gündemimizi sormaya gerek olmasa gerek. Akkuşlular bir araya gelince gündemi bellidir zaten. Akkuş İlçesinin daha çok, daha çok kalkınmasının sağlanması, Akkuşluların birlik ve beraberliğinin daha çok sağlanmasıdır.
 
 
Yemeklerimizi yerken bir taraftan da konuklarımıza sıradan söz verelim. Akkuş İlçesinin Kalkınması için, köylerimizin kalkınması için ve Ankara’da daha çok Akkuşluların birlik ve beraberliğinin sağlanması için ve diğer konular ile ilgili olarak herkesin görüşlerini açıklamalarını bekliyoruz. Son sözleri ise Ankara’da kurulu bulunan ve şu anda aramızda bulunan 3 Dernek Başkanına ve konuşmaları değerlendirmesi için bizleri yalnız bırakmayıp, aramızda bulunan Vekilimiz Mustafa HAMARAT’ta söz vereceğiz.” Cümleleri ile açılış konuşmasını tamamladı.
 
 
Toplantıda, genel olarak
Katılanların dile getirdikleri konular
 
Ulaşım
Yatırım
Hayvancılık
Tarım
Bürokrat ataması
Eğitim
Sağlık
Ankara İstanbul ve Akkuşta birlik ve beraberliğin sağlanması konuları
 
Ulaşım: Toplantıya katılanların %80’i Ünye Akkuş Niksar yolunun genişletilmesi, ilçedeki grup yollarının asfaltlanması, köy yollarının ise bakımının yapılması konularında görüşlerini ifade edip, bu konuda gereken çalışmalarının bir an önce yapılmasını istemişlerdir.
Yatırım: En çok konuşulan konulardan biri olan yatırım konusu, toplantıya katılanların en çok dile getirdikleri gündem maddesi olmuştur. Gerek maddi durumu iyi olan kişilerin ve iş adamlarının ilçeye gereken yatırımları yapmada çok da duyarlı olmadıklarının altı çizildi. Devletin de ilçeye gereken yatırımların yapılması bağlamında çok fazla çalışma yapmadığı üzerinde duruldu. Dumantepe’ye turistik yatırımın yapılması konusunda katılımcıların çoğunluğunun ısrarlı isteği oldu.
 
Hayvancılık: İlçede tarımdan daha çok, hayvancılığın yapıldığını, hayvancılık konularında köylülerin teşvik edilmesi ve devletin de bu konularda gereken çalışmaları yapması ifade edildi.
 
 
Tarım: Tarım alanlarının nasıl değerlendirileceği konusunda, hangi ürünlerin ekilip ekilmeyeceği konularında, Tarım Müdürlüğü görevlilerinin daha titiz ve köylülerle birebir görüşmeler yapılarak ekim alanlarından en iyi şekilde nasıl yararlanılacağı konularında eğitimlerin verilmesinin üzerinde duruldu.
 
 
Bürokrat ataması: Onlarca Akkuşlunun tahsil, kariyer ve kendini yetiştirme bağlamında her türlü teknik bilgi ve diğer birçok alanlarda bilgi birikimine haiz olmasına rağmen, yıllardır Akkuşlu bürokrat atamasının yapılmadığı ifade edilerek Akkuşlu bürokratların değerlendirilerek bir üst görevlere atanmasında Akkuşlu ve Ordulu siyasilerin gereken önemi göstermeleri ivedilikle istendi.
 
 Eğitim: Akkuş Meslek Yüksekokulunun açılması çalışmalarından ötürü vekilimiz Mustafa Hamarat’a ve emeği geçenlere teşekkür edildi. Bu yıl içinde okula öğrenci kabulünün başlaması için çalışmalara hız verilmesi talep edildi.
 
 
Sağlık: Devlet hastanesinin doktor ihtiyacı karşılandığı için başta vekilimiz olmak üzere emeği geçenlere teşekkür edildi. Diyaliz ünitesinin yakında açılacağının memnuniyet verici olduğu dile getirilerek, beklenen doktor atamasının yapılması için vekilimizden gereken desteği vermesi istenildi.
 
 
·         Ankara’daki, Akkuşlu esnafların bazı sorunları ile siyasilerin ilgilenmesi talep edildi.
 
·         Ankara’da kurulu bulunan Akkuş derneklerinin birlik ve beraberliğin sağlanması hususunda ve Akkuş ile koordinasyon sağlanmasında daha etkin rol üstlenmeleri istenildi.
 
·         Ankara’daki esnaflardan ve işletmecilerden, Ankara’daki Akkuşluların ailece çocuklarıyla birlikte yemek yiyebilecekleri Akkuşlu işletmeciler tarafından “Akkuş aile restorandı” adı ile restorand açarak işletmeleri istenildi.
 
·         Meyvalı Köyünde yapılacak olan barajın akıbeti hakkında araştırma yapılarak sonucundan köylere bilgi verilmesi isteğine bulunuldu.
 
·         Dernek Başkanları ise genel olarak, derneklere sahip çıkılmasının, üyelerin aidatlarının zamanında ödemeleri, derneğe üye olmayanların bir an önce derneklere üye olmalarını istediler. Siyasilerden ve yetkili kişilerden hizmet konularında talep olunacağı zaman, iki ya da üç konu dışına çıkılmadan görüşmelerde bulunulmasının faydalı olacağı ifade edildi.
 
·         Toplantıya katılanlar Ankara’daki üç Akkuş derneğinin birleşerek bir gece düzenlemelerini böylece hem dernekler arasındaki birlik beraberliğin sağlanacağının hem de Akkuşluların başkentte birlik beraberlik adına bir araya gelmenin ileriye dönük daha büyük yakınlaşmaların temellerinin atılacağını dile getirdiler.
 
·         Vekilden, ısrarla istenen ve geceye damgasını vuran, Salman yolu konusundaki ödeneğin az olduğu ve köydes, beldes ve özel idare ödeneklerinin bu yolun yapımında yeterli olmayacağından, bu kalemler dışında diğer kurumlardan ödenek çıkartılması ile Salman- Akpınar- Seferli yolunun bu sene içinde asfaltlanması istenilmiştir.
 
·         Toplantıya katılanlardan istenilen diğer bir talep ise, maliyeti 10.000 TL olan cenaze yıkama aracından, her köye birer tane kazandırılması doğrultusunda gurbettekilerin destek vermesi istenildi.
 
4. Akkuş platformunda yapılan konuşmaları değerlendiren
Ordu Milletvekili Mustafa HAMARAT’ın yaptığı açıklamalar:
Bu toplantıyı düzenleyen Akkuş İnternet Sitesi yönetimine özellikle İhsan Çam’a ve site ekibine teşekkür ediyorum. Yapılan toplantı katılımcıların gelmesiyle anlam kazanır. Şu anda burada bulunan Akkuşlu hemşerilerime de toplantıya katıldıkları için teşekkür ediyorum.
Yol konusunda Ünye Akkuş Niksar yolunda çalışmalarımız gerek proje aşamasında, gerekse sıkıntı virajların kaldırılarak düzeltilmesi bağlamında devam etmektedir. Grup yollarının asfaltlanması konusunda ise Salman yolunun asfalt serilecek seviyeye gelmesi için çalışmalar sürdürmektedir. Bütçe imkânları kısıtlı olduğu için çalışmalar istenilen düzeyde gittiğini söylemek zor olsa gerek.
Yatırım konusunda ise, sizler gibi ben de çok istekliyim. Çıkardığımız teşvik yasası ile yatırımcılara birçok kolaylıklar sağladık. Akkuş’lu işletmecilerin ve esnaflarımızın ilçeye yapacakları yatırımlarda elimden gelen tüm desteği vereceğime söz veriyorum. Sözünü ettiğiniz Dumantepe ve Akkuş’un en büyük köylerinden biri olan Damyeri köyüne çok güzel yatırımların olabileceğine inanıyorum. Bu konuda Akkuşlu iş adamlarımıza büyük iş düşmektedir. Hazırlanan tüm yatırım projelerine gereken destek verilecektir. Projeleri bekliyorum.
Akkuş Meslek Yüksekokulunun açılması için siyasi irade olarak şahsım ve diğer birçok arkadaşımız ile birlikte çalışmalar yaparak YÖK’ten, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan, Maliye Bakanlığı’ndan, Ordu Valiliği ve Ordu Üniversitesine kadar tüm gelişmeler takip edilmiş olup, Sayın Başbakanımızın da imzasıyla Meslek Yüksek okulumuzun açılması kararı sonuçlanmıştır. Bu aşamadan sonra yerel yönetimlerin çalışmaları devreye girecek. Okul için ayrılan binalarda gereken tamir bakım onarımlar yere yönetimlerce tamamlanarak, okula öğrenci kaydı başlanacaktır.
Kızılelma Çayıralan ve Damyeri köyünün ortasına lise yapılması konusundaki talepleri değerlendirebilmek için o bölgede, lisede okuyacak öğrenci sayısının tarafıma bildirilmesi halinde gerekli çalışmaları başlatacağımı söyleyebilirim.
Girişimlerimiz sonucunda, Ordu Valimizin ve Sağlık İl Müdürümüzün de gayretleriyle Akkuş Devlet Hastanesine diyaliz ünitesi kurulumu tamamlanmış olup, Doktor ataması yapılınca, inşallah hep beraber çok yakında diyaliz hastalarımızın tedavi görebileceği ünitenin kurdelesini keseceğiz.
Meyvalı köyüne yapılacak olan baraj konusunda incelemeler yaptırarak köylülerimiz ilerleyen tarihlerde aydınlatılacaktır.
 
Vekilimiz sözlerine şu cümleleriyle son verdi.
”Akkuş milliyetçiliği, Akkuş’un menfaatini düşünebilmektir. Akkuş milliyetçiği Akkuş’un yararına kendi yararından önde tutmaktır. Yapılan festivaller eğlence ağırlıklı olmak yerine, kültürel ağırlıklı olmalı. Akkuş’un yetiştirdiği ürünlerinin bazıları herkes tarafından sevilmekte ve beğenilmektedir. Örneğin Akkuş fasulyesi gerek bölgede gerek ise Samsun’a kadar bilinmekte ve sevilmektedir. Fasulye gibi diğer birçok ürünlerin tanıtılması için köylülerimizin ve ilçedeki ilgili kurumların çabaları gerekmektedir. Akkuşluların düzenlediği ve çağrıldığım her toplantıya şimdiye kadar iştirak ettim. Derneklerimizin her çalışmalarında da iştirak edebilirim. Tekrar bu güzel toplantıda buluştuğumuz için sizlere teşekkür ediyorum. Akkuş İnternet Sitesi Yönetimini ve ekibini de kutluyorum.”dedi.

 

Related Articles

1 Yorum

  1. Toplantı resimlerini görünce bir noktaya değinmeden edemedim. Toplantıda sanırım davetli bayan yoktu. Ece Hanım sanırım toplantıyı duymuş ve gelmişler. Çok da güzel olmuş.Bundan sonnraki toplantılarda inşallah bizlerde bulunacağız. Ece Hanım’ı kıskandık…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar