16 Temmuz 2024 Sal

Fıtratına Aykırı Şekilde Kadını Makineleştirenler

Av. Elif Uzunpınar,Hak İhlaleri Komitesi Başkanı’nın Yazısı

FITRATINA AYKIRI AYKIRI ŞEKİLDE KADINI MAKİNELEŞTİREN YAKLAŞIM

EN BÜYÜK KADIN HAKKI İHLALİDİR

8 Mart 2008

Kadın, her gün kadın.

Başı açıkken de kadın, kapalıyken de. Evde de kadın, işyerinde de. 8 Mart’ta da kadın, diğer 364 günde de.

Kadının “kadın” cinsiyetinden dolayı değil, “insan” olduğu için önemsenmesi ve değere layık bulunmasının gerekliliği açıktır.

Kadın problemlerinin temelinde “ayrımcılığın” yattığını ifade edenlerin, kadın problemlerini tek güne indirgeyip, yılın 364 günü kadına karşı şiddet, istismar ve sömürü gibi durumları yok sayarak, senede bir tek gün paneller tertip edip, meydanlara çıkmak, kadına yönelik ayrımcılıkla mücadelede yetersiz kalacağı açıktır.

Kadın problemini önemsediğini iddia edenlere, kadına karşı ayrımcılığın yalnız ve ancak “kadın ile erkek arasında adaletin tesis edilmesi” ile aşılabileceğini, kadın – erkek “eşitliği”nin ancak kadının aleyhinde uygulamalara sebep olduğunu ve olacağını hatırlatırız.

Ülkemizde bu amaçla kurulduğunu ifade eden kadın oluşumlarının ise, Kadınların sorunlarının nasıl giderileceğinden ziyade, kadınlara yönelik ayrımcılığı savunması, kendi gibi düşünmeyen ve yaşamayan kadını eğitim ve çalışma hakları başta olmak üzere her alanda kısıtlayan uygulamalara ses çıkarmaması hatta alkış tutması kaygı vericidir.

Ülkemizde kadın problemi olarak en önemli problemlerden biri de “başörtüsü yasağı”dır ve uzun yıllardır devam etmektedir. Binlerce kadın hiçbir yasal dayanağı olmayan, fiili uygulamalarla mağdur edilmiştir ve edilmektedir.

Kişinin kendini tanımlama hakkı kişiliği ile biri bütündür. İnsanın kendi yaşamına dair yapacağı tercihlere ancak saygı duyulabilir. “Eğitim” yoluyla kadın sorunlarının aşılacağını söyleyenler, on binlerce kadının eğitim hakkının elinden alındığı bir ülkede kadınlara yönelik mevcut ayrımcılığın giderileceği bir yaklaşım ve inanç ortaya koymalıdır.

Maddi ve manevi şiddete maruz kalan, oto lastik reklâmlarına kadar alakalı alakasız birçok konuda bedeni ve görüntüsü pazarlanan, çalışma şartları ile yıpratılan kadının, ekonomik özgürlüğü konusunda yapılan vurgularda bu özgürlüğün bedeli konusuna değinilmemekte, şahsi özgürlük, ekonomik özgürlüğe feda edilerek kadın, başta annelik olmak üzere birçok güzellikten mahrum bırakılmaktadır. Çocuğu ve ailesiyle geçireceği zamanı, maddi kaygılarla daraltmak hatta yok etmek suretiyle, fıtratına aykırı şekilde kadını makineleştiren yaklaşım en büyük kadın hakkı ihlalidir.

Av. Elif Uzunpınar

Hak İhlaleri Komitesi Başkanı

Related Articles

1 Yorum

  1. İSLAM DİNİN DE KADINA ANALARIMIZA ÇOK ÖNEM VERİLMİŞ TİR BEN ŞAHSEN DÜNYA KADINLAR GÜNÜ DİYE BİRŞEY TANIMAM CENNET ANNELERİMİZİN AYAGININ ALTIN DADIR SÖZÜ NÜ TAKİBEN 365 GÜN 6 SAAT KADILARIMIZIN OLMALIDIR ONLAR OLMAZSA BEN ŞUAN OLMAZDIM NE MUTLU ANNELERE NEMUTLU KADINLARA SAGOLSUNLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
19AboneAbone Ol

Çok Okunanlar