21 Haziran 2024 Cum

Dinimizde Organ Naklinin Önemi

Sitemiz Ceyhanli Köyü Muhabiri Salim BOLATLI, Dinimizin Organ Nakli Konusundaki Açıklamalarını Dile Getirdi.

DİNİMİZDE ORGAN NAKLİNİN ÖNEMİ

İslam Dini, insana ve insan sağlığına özel bir önem vermiştir. Çünkü yaratılmışların en şereflisi olan insanın, üzerine düşen bütün sorumluluklarını yerine getirebilmesi için sağlıklı bir vücuda sahip olması gerekir. Sevgili peygamberimizin beş şey gelmeden beş şeyin kıymetini bilin buyurduğu şeylerden biri de hastalık gelmeden önce sağlığın kıymetini bilmektir. Sağlığın kıymeti ancak kaybedildiğinde daha iyi anlaşılmaktadır.

İnsan bünyesinde bir dengenin varlığı aşikârdır. Sağlık diye adlandırabileceğimiz bu denge, gereği gibi korunmak üzere insana emanet edilmiştir. İnsan vücudundaki organlardan birinin bile görevini yerine getirememesi, bu dengeyi bozmaktadır. Dengesi bozulan insan da, hastadır. Hastalık kimi zaman ilaçla kimi zaman da değişik tedavi yollarıyla giderilmeye çalışılmaktadır. Pek çok sayıda insan da tedavisi olmayan hastalıklarla uğraşırken bir o kadar insan da, tedavisi olmasına rağmen ilgisizlik sebebiyle ızdırap çekmeye devam etmektedir. Başkasından alacağı organla hayata dönecek ve sağlıklı bir hayat sürmesi mümkün olacak insanlar, ya dini gerekçelerle, ya da ilgisizlik sebebiyle buna yanaşmamakta, fakat kendi başına geldiğinde de hiç tereddüt etmeden acıdan kurtulmak ve deva bulmak için ne gerekiyorsa onu yapmaktadır.

O halde, organ bağışı nedir? ve ne yapmalıyız? Sorusunun cevabını vermeliyiz. Organ bağışı ölümden sonra kişinin organlarının başka bir insan için kullanılmasına izin verilmesidir. 18 yaşını dolduran herkes organ bağışında bulunabilir. Bu gün dünyada ve ülkemizde bağışlanmış organlardan kalp, akciğer, böbrek, karaciğer, pankreas gibi organlar ile kalp kapağı, kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokular başarı ile nakledilebilmektedir.

O halde organ bağışı hakkında Dinimizin görüşü nedir?

Organ ve doku nakli dini ve fıkhı açıdan ZARURET olarak değerlendirilmektedir. Bu konuda Bakara suresinin 173, Maide suresinin 3 ve Enam suresinin 119. ayetlerinin hükümlerinden yola çıkılarak caiz olduğuna dair hüküm verilmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu 1980 yılında yayımladığı kararda, organ ve doku naklinin dini açıdan caiz olduğunu şu şartlar çerçevesinde olduğu takdirde yapılabileceğini açıklamıştır.

1) Zaruret halinin bulunması, yani hastanın hayatını veya hayati bir organını kurtarmak için bundan başka bir çarenin olmadığının mesleki ehliyet sahibi bir hekim tarafından tespit edilmesi.

2) Hastalığın bu yolla tedavi edilebileceğine dair doktorun kuvvetle muhtemel kanaati olması.

3) Organ dokusu alınacak kişinin bu işlemin yapılacağı esnada ölmüş olması.

4) Organ veya dokusu alınacak kişinin ölmeden önce buna izin vermiş olması veya hayatta iken aksine bir beyanı olmamak şartıyla yakınlarının izninin sağlanması.

5) Alınacak organ karşılığında hiç bir şekilde ücret alınmaması.

6) Tedavi yapılacak hastanın da kendisine yapılacak bu nakle razı olması.

İsra suresinin 70. ayeti ile Tin suresinin 4. ayetinin hükümlerine göre insan gerek sağ iken gerekse öldükten sonra da muhterem ve mükerrem bir varlıktır. Allah onu şerefli ve mümtaz kılmıştır.

O halde bir şekilde organ bağışını hızlandırmalıyız. Organ veya doku nakli bekleyen binlerce hatta milyonlarca insanın derdine çözüm getirecek olan kadavradan organ alımının hızı, bağış hızına bağlıdır. Toplumda ihtiyaç kapıyı çalmadan organların bağışlanması bilinci yaygınlaştıkça, zorda kalan insanlara destek oranı da artacaktır.

O nedenle beyin ölümü oluşmuş insanın yatağını ölüm döşeği değil de hayat kaynağı olarak görenlerin sayısı yükseldikçe, toplumun insani boyutu da genişleyecektir.

Ülkemizde 2000–2003 yılları arasında 2014 böbrek, 500 karaciğer, 81 kalp, 71 kalp kapağı, 5525 kornea, 1608 de kemik iliği nakli gerçekleşmiş.

Yine 2003 yılı sonu itibariyle 6500 böbrek, 351 karaciğer, 191 kalp, 64 kalp kapağı, 1 akciğer, 23 kalp-akciğer, 65 pankreas, 277 kemik iliği nakli beklerken, 20.000 böbrek hastası da haftada bir ila üç kere diyaliz makinesine girerek hayatını sürdürmekte ve bir gün böbrek nakli olma ümidiyle yaşamaktadır.

Mensuplarını dünya ve ahiret hayatında mutlu etmeyi hedefleyen dinimiz İslam’ın emir ve yasaklarındaki hikmetleri, yardımlaşmaya ve dayanışmaya verdiği önemi dikkate aldığımız zaman, rahatlıkla söyleyebiliriz ki, organ veya doku bağışlayarak çok büyük manevi kazançlar elde edebiliriz. Organ bağışlayarak bağış yaptığımız hastayı sıhhate kavuştururken, hastanın yakınlarını da tarifi imkânsız mutluluğa kavuşturmuş oluruz. Böylece bağışlanan organ sebebiyle sosyal barışın teminine, acıların ve sevinçlerin de paylaşılmasına büyük katkıda bulunmuş oluruz.

Hastalığın pençesine düşerek inim inim inleyen, sağlığına kavuşmak için bir organ veya doku bağışı bekleyen insanlarla birlikte yaşamak bizimde huzurumuzu kaçırmalı, onların acılarını paylaşmadan ve mümkünse bir organ bağışında bulunmadan rahat edememeliyiz. Unutmamalıyız ki o hasta biz de olabiliriz.

Organ bağışlamanın dinen bir sakıncası yoktur. İnsanlar din ve milliyete bakmadan birbirlerine organ bağışlayabilirler. Hiç tereddüt etmeden organlarımızı bağışlayarak manevi haz ve sevap kazanma kampanyasına katılalım. Bu konuda ailemize, dostlarımıza, komşularımıza ve arkadaşlarımıza örnek olalım. Onları organ bağışına teşvik edelim. Organ bağışı konusunda sağlık kuruluşları gereken yardımı sağlayarak rehberlik edeceklerdir. Organ bağışı yaptığımıza dair belgelerimizi alalım ve devamlı yanımızda taşıyalım.

“Kim bir kimseyi bir kimseye veya yeryüzünde bozgunculuğa karşılık olmadan öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de, onu ölümden kurtarırsa (diriltirse) bütün insanları diriltmiş gibi olur.”(Maide 32).

SALİM BOLATLI

(Niksar Yolkonak kasabası merkez camii imamı)

AİS CEYHANLI KÖYÜ MUHABİRİ

Related Articles

4 YORUMLAR

 1. Dünyada ki insan sayısı kadar din denirse hakiki manada din olmaz. Herkesin kendi keyfine göre uymak istediği, sınırları belirsiz olan düşünceler karmaşası olur. Din vahiy kaynaklı ALEMLERİN RABBİ nden gelen, yaşamın her alanına ışık tutan, evrensel, çağlar ne kadar geçse de, bilim teknoloji ne kadar gelişse de aksinin daha doğru olduğu ispatlanamayan tam aksine doğruluğunun hakkaniyetinin daha da yakınına varılan ilahi hükümler bütünüdür.
  Dine akıl yada bilim dışı diyenler hangi dinden bahsediyor. Kelamullah ta “Allah katında din ancak islamdır” buyurulur Ali İmran suresi 19. ayette. Yani bizce hak din sadece islamdır. Yok islam dışındaki dinler akla bilime uymaz denilirse saygı duyar hatta destekleriz. Çünkü islam dışındaki tüm dinler tahrif olmuş aslından fersah fersah uzaklaşmıştır.
  Ancak İslam hakkında hakiki manada ehli sünnet vel cemaat akidesine uygun kaynakları incelemeden böyle bir ithamda bulunmak hiç te hoş olmayan bir durumdur.
  İSLAM çocukların diri diri toprağa gömülmesini engeleyerek mi, akıl bilim hocamız dediklerimiz kadına şeytan deyip mal gibi alıp satarken kadınları erkeklere EMANET olarak göstererek mi, 1400 yıl önce günlük 5 defa abdest temizliği ile mi, 1400 yıl önce dünya zalimlerin elinde inlerken seçimle iş başına gelen RAŞİD HALİFELERİ yada adalet timsali ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR sözünün sahibi Hz. Ömer ile mi, tüm bunlar bir tarafa ilk emrinin “OKU” olması, Habibullahın “İLİM ÇİNDE DE OLSA ALIN” buyruğu ile mi akla bilime aykırı?. Ya da tüm bu gerçeklere rağmen hâlâ İSLAMA gerici gözü ile bakanlar insafla bakılırsa ne kadar akla bilime uygun duruyorlar delilleri nedir.?

 2. DEĞERLİ İRFAN KARDEŞİM TÜRKİYEMİZDE DİN İŞLERİ İLE İLGİLİ FETVA VEREN DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIMIZ VARDIR DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIDA ORGAN NAKLİNİN UYGUN OLDUĞUNU AÇIKLAMIŞTIR.DİN ADINA DİYANETİN ÜSTÜNDE BİR KURUM VARSA SİZİN BİLGİNİZ DİYANETTEN FAZLAYSA LÜTFEN DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞINI ARAYARAK BİLGİ ALINIZ.HİÇBİR ŞEYİN DEĞERİ ELDEYKEN BELLİ OLMUYOR LÜTFEN BİR KONUYU AYRINTILI BİLMEDEN ELEŞTİRMİYELİM SAYGILARIMLA

 3. öncelikle muhtarımı kutlamak isterim.Aydın bakış açısından dolayı.Ancak:organ nakli gibi bir konuda ve daha bir çok konuda birilerinin dini görüşlerini referans gösterme çağdışılığını ne kadar sürdüreceğiz.Yaşamın her alanını akıl ve bilimin dışında dini referaslara dayandırmanın sonucunun gericiciliğin karanlığına gömülmek olduğunu nezaman göreceğiz.Kaldı ki aynı konuda büyük bir günah işlendiğini ileri süren dini görüşler de vardır.hangisi doğru din. Dünyadaki insan sayısı kadar din………
  geçelim bunları lütfn..Aklımızı kullanalım.Bize akıl veren iradenin bundan rahatsızlık duyacağını sanmıyorum.

 4. Hocam gerçekten çok yerinde ve anlamlı bir çalışma, sizi tebrik ediyoruz. Allah Razı Olsun. Bu vesile ile Kızkardeşinizin rahatsızlığını öğrendik. Çok geçmiş olsun. Yüce Mevlam Şifa Versin. Allah Yar ve Yardımcınız olsun. Site Yönetimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar