24 Mart 2023 Cum

Dinde Yozlaşma

Çok görmüyorum, kıyamet yaklaşıyor normaldir bu tür şeyler..Bir şekilde ayrılmalıdır birbirinden, Allah rızası için başını örtenle,modayı takip edenler..

DİNDE YOZLAŞMA

   Son zamanlarda moda haline gelen tesettür defileleri ile ilgili haberleri izleyince,kendime kendime “pes yani” dedim, “ne zamandan beri örtmek ve gizlemek anlamına gelen tesettür,insanların kendilerini sergilemesi olmuş”..Şimdi birileri “yahu onlar kendilerini değil,kıyafetleri sergiliyor” gibi cümleler kurabilir.Doğrudur,sırf mankenlerin başlarındaki örtünün desenini merak edip,en ön koltuklardan yer kapan ve gözlerini podyuma diken erkekler de vardır..Ama böyle bir organizasyonun yani,bayanların erkeklerin de olduğu bir ortamda,gösteriş amaçlı kendilerini ve kıyafetlerini sergilemesinin dindeki yeri nedir bunu da araştırmakta fayda vardır..

   İnançlar,Allah’a ulaşmak için bir yol olmalıdır.Ama hiçbir şekilde ticari ya da siyasi çıkarlar doğrultusunda istismar edilmemelidir..Bugün,Kur’an ahlakını ve Peygamber sünnetini anlamadan,bu işin özünü sözünü kavramadan,İslamiyet gibi yüce bir dini sadece başörtüsüne indirgemek doğru bir şey değildir..Elbette ki Kur’an-ı Kerim’de geçen hiçbir emir küçümsenemez ve yok sayılamaz ama insanları sadece kılık kıyafetine göre yargılamak ve kendi kafamıza göre cennete cehenneme göndermek de,İslam ile bağdaşmaz..

   Bugün gördüğüm kadarıyla yüce dinimiz, birileri tarafından yozlaştırılmaya çalışılmaktadır. Dini işlerine geldiği gibi, kendi kafalarına göre yorumlayan bu insanlar, manevi değerler üzerinden, maddi hesaplar yapmaktadır. Dinin bu şekilde sömürülmesi kesinlikle iğrenç bir olaydır ve herkesten önce gerçek dindarların bu olaya karşı tavır koyması gerekmektedir.

   “Dinde yozlaşma tehlikesi yoktur, her şey güllük gülistanlıktır, bunlar hüsnü kuruntudur” gibi yorumlar yapmaya hazırlananlara, düğün salonlarında sahneden inmeyen, saatlerce oynayıp zıplayan, mini etekli, pür makyajlı, göbeği açık ama başı kapalı(!) bayan arkadaşları görmelerini tavsiye ediyorum…

   Malum moda stiline göre, malum bir şekilde başını örten,gözleri fırıldak gibi dönen,vücüt hatlarını belli edecek dar elbiseleri tercih eden bayanların dindar sayılmasına ama bunun yanı sıra, sessiz,efendi ,edepli ama başı açık olan kızlarımızın da dinsiz yerine konmasına isyan ediyorum..

   Ayrıca, türbelerde,yatırlarda, telli babalarda fink atan,bizzat Yaratan’a dua etmek dururken, ağaçlara çaput bağlayarak bilmeden şirk yapan, kendine faydası olmayan uydurma hocalardan medet uman,nazar boncuğu ve muskalar arasında yaşayan bir toplumun da bu gibi tehlikeleri üretmesini normal karşılıyorum..

   Çok görmüyorum, kıyamet yaklaşıyor normaldir bu tür şeyler..Bir şekilde ayrılmalıdır birbirinden, Allah rızası için başını örtenle,modayı takip edenler..

   Fikir sahibi olmadan zikir sahibi olmaya çalışanların ellerinden düşmeyen Çin malı zikir matikler (Maazallah sayıyı falan şaşırırız!), ezan okuyan saatler, internet üzerinden fatiha yollayan siteler, pusulalı seccadeler..Her ne kadar paramız kedi köpek yiyen çekik gözlü adamlara gitse de, olsun, en azından pusulamız şaşırmaz!!

   Hani belki bir gün, dinimizi bu gibi menfaatçiler yerine, bizzat Kur’an-ı Kerim’den öğrenmeye karar veririz ümidiyle, Maun Suresi’ni sizlerle paylaşıyorum:

“.Gördün mü hesap ve ceza gününü yalanlayanı,

.İşte o yetimi itip kakan, yoksula yedirmeye özen göstermeyen kişidir..

.Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, onlar namazlarını ciddi almazlar..

.Onlar, namazlarıyla gösteriş yaparlar..

.Ufacık bir yardıma bile engel olurlar..”

NOT:Bu yazıdaki eleştirdiğim kişiler, dini bir rozet gibi kullanarak, ondan çıkar sağlamaya çalışan çok bilmişlerdir..Hedefim kesinlikle, bilinçli ve samimi bir şekilde dinini yaşamaya çalışan müminler değildir..

Selam ve dua ile…

Akkuş İnternet Sitesi

Seferli Beldesi Muhabiri

Orhan DOĞANGÜNEŞ

Related Articles

6 YORUMLAR

 1. Doğan bey,sizin fikir ve düşüncelerinize yürekten katılıyorum.yazınızı ve gelen eleştirileri okudum.Karşı olanlarda olabilir,sizinle hem fikir olanlarda olabilir.Herkes herşeyi söylemekte özgürdür.”Türkiye laik bir devlet”herkes geçmişi gözünün önüne getirsin.şuda bir gerçek ki tükiye gizliden gizliye şeriat’a doğru sürüklenmektedir.önemli olan bu konuda susmamaktır.”gün gelir devran döner” tşk.

  Site Yönetimi: Lütfen Adınızı ve soyadınızı yazınız. AKsi durumda yazınız yayınlanmayacaktır

 2. Doğan Bey yazınızı dikkatle okudum ve en çok da Dinde Yozlaşma ile alakalı olan bölüm dikkatimi çekti. Az çok bilgim ve görgüme dayanarak söylüyorum ki maalesef dinimiz müthiş bir şekilde yozlaştırılmaktadır. Bu bilinçli ya da bilinçsiz şekilde olmaktadır. Binlerce yıldır bu topraklarada hayat bulmuş insanımızla bütünleşmiş manevi değerlerimiz eritilmekte, hor gösterilmekte ve küçümsenmektedir. Bunun yerine ise şekilci bir yaklaşım gelmiştir. O şekle uyulmak kaydıyla her şeyin neredeyse mübah olduğu bir şekilcilik bu! Kutsal değerlerimiz her türlü olay karşısında öne atılarak dejenere edilmekte ve taraf yapılmaya çalışılmaktadır ki bu bizim özümüze ve değerlerimize aykırı,ayrıca kutuplaşmayı da beraberinde taşımaktadır. Onun için kutsal değerlerimizin kesinlikle hiç bir tarafa yama yapılmaması ve özellikle de Diyanet tarafından muhafazası ve geliştirilmesi icap etmektedir.
  Daha evvel din yahut türban konusunda yapılan bir takım yorumlar vardı ki bazıları yobazlığın ve cehaletin timsali sayılırdı işte o tür yazılara tepkili olmalıyıyız. Buna mukabil bu yazı ile çok doğru bir sosyal yaraya parmak basmışsın ve meseleyi iyi ifade etmişsin tebrik ediyorum ve milletçe kutsal ve manevi değerlerimizi yozlaşmasına müsade etmemeliyiz. Ben kutsal ve manevi değerlerimiz karşısında genel olarak gelenekçiliği savunuyorum şöyle ki 1400 yıllık İslam herhalde son 50-60 yıl içinde filizlenen fikirlere göre şekilenemez. Bu geleneğin temsilcisi de Osmanlı’dan beri gelen ve genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Saygılarımla…

 3. Bir an kendimi katı bir materyalist ideoloji ile yönetilen ve dini afyon sayan bir ülkede yaşıyorum sandım..Daha sonra site yönetiminin yazısını okuyunca ferahladım..Öncelikle değerli yönetimine bana ve yazıma sahip çıktığı için teşekkür ediyorum.Kur’an ayetini ve Allah lafını görür görmez “yobaz” tanımlasını yapıştıran Umut Bey’e ise,müslüman bir ülkede yaşadığını hatırlatmak istiyorum.Bu yazı her türlü eleştiri göze alınarak yazılmıştır..Hakaret içermediği sürece,farklı görüşlere saygılıyım.. Ama şuna itirazım var ki, ben gerici değil,ilericiyim.Zira,ölümden ilerisini/sonrasını düşünüyorum..Allah,kalbimizden merhameti eksik etmesin ve bizleri gönül kapısı kapalı olan kullarından eylemesin..

 4. YETER ARTIK BU DİNCİ YAYINLARINIZ ASLINDA BOYLE BİR SİTENİN TARAFSIZ OLMASINIZ İSTERİM AMA BU YOBAZ GERİCİ TAVIRLARLA BİR YERE GELİNEMEZ

  Site Yönetimi: Umut bey tespitlerinizde yanılıyorsunuz. Sitemiz de dini konuların yüzdesi çok azdır. Ağırlığımız Akkuş’a ve Akkuşlulara hizmettir. Dini konular hakkında kişilere yararlı olmayı çok isteriz. Ama sitemiz ancak bu kadar bu konuları ele alabiliyor. Bu kadarcık yayınlanan haberlere ve yazılara da tepki gösterirseniz diyecek bir şey yok. Müslüman bir ülkede bunlara olacak. Neden neye karşı çıkıyorsunuz anlamış değiliz. Sitemiz çalışmaları tarafsızdır. Ancak dini konularda da, Müslüman olmaktan da şeref duyarız. Bu bağlamda da kimseden bir çekincemiz yoktur. Yüce Mevlam inşallah Müslüman olarak doğduğumuz gibi aynı şekilde ölmeyi de nasip etsin.

 5. Okuduğunuz,değer verdiğiniz ve yorum yazdığınız için teşekkür ederim..Allah doğrunun yardımcısıdır.Bizim dinimiz,haksızlıklar karşısında susanı, dilsiz şeytan olarak tanımlayan bir dindir.Müslüman,gördüğü çarpıklıkları cesurca dile getiren ve hakkını arayan insan olmalıdır.Cenab-ı Hakk,fikrimizi ve zikrimizi doğrudan ayırmasın..Ayrıca “senli-benli”konuşmak bir saygısızlık değil,samimiyet göstergesidir.Haklısınız,bu samimiyete gerek duymayacak kişiler olabilir,saygı duyarım.Ama benim bu şekilde iletişim sorunlarım yoktur,bana rahatlıkla ismimle hitap edebilirsiniz..
  Hakk’tan yana kalabilmemiz dileğiyle..En samimi saygılarımla..

 6. Akkuş Sitesine Ha böyle gerçekleri yazacak Birileri varmış demekki.Bende düşünüyordum yayınlanmaz düşüncesine kapılmıştım.Fazlada gerçeklere gitme barındırmayabilirler Sizi. bizi kelimelerini eleştirilmeyeyim diye özenle kullanıyorum.Sen-ben kelimelerden hoşlanmayanlar var.Size Brova diyorum ve devamına…
  TEBRİKLER.!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar