21 Temmuz 2024 Paz

Devlet, Eğitim Öğretim Hakkından Mağdur Olan Başörtülü Öğrencilerden Özür Dilemeli

Başını örten kızlarımız ve sebep ne olursa olsun kanuni dayanağı olmadan eğitim öğretim hakkı elinden alınan evlatlarımızdan özür dilemeliyiz.

 

Devlet birçok kesimden özür diledi

Başörtülülerden de özür dilemesi gerekiyor

 

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, devletin birçok kesimden özür dilediğini, başörtülülerden de özür dilemesi gerektiğini söyledi.

MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, 2010-2011 akademik yılı açılış töreninde konuşan Rukiye Işık'ın konuşma metninin üniversite yönetimi tarafından hazırlandığı şeklindeki iddialarla ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulundu. Konuşma metninin içeriğinden haberinin olmadığını ifade eden Rektör İnanç, öğrenciye çıkıp istediği gibi konuşmasını ve istediği kişiyi eleştirebileceğini söyledi. Bu görüşmeden sonra Rukiye Işık'ın kendi hayat hikayesini anlatan bir konuşma hazırladığını belirten Rektör Prof. Dr. Nihat İnanç, bu hikayenin toplantıya katılanları çok duygulandırdığını kaydetti.

Başörtüsü yasağının geçmişte çok sayıda öğrenciyi mağdur ettiğini savunan İnanç, bunlardan özür dilenmesi gerektiğini ifade etti. Başörtüsünden dolayı eğitim hakları ellerinden alınan öğrencileri "sürgün edilen öğrenciler" olarak nitelendiren Prof. Dr. Nihat İnanç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim açımızdan baktığınız zaman Muş Alparslan Üniversitesi bizim göreve geldiğimiz günden bu yana hep özgürlüklerin savunulduğu bir yer oldu. Sadece savunulmak ile kalmadı, uygulanıldığı bir üniversite oldu. Bir tek bizim öğrencilerimize değil ÖSYM ve açık öğretim sınavlarında da bu özgürlük kısıtlanmadı. YÖK ise bu süreci sahiplendi. YÖK bu süreci sahiplenmeseydi bu konu bu kadar gündemde olmazdı. Bizim açımızdan baktığınız zaman, başından beri tavrımız neyse o. Yani Ankara'nın tavrı ne olursa olsun doğrusu bizi pek fazla ilgilendirmiyor. Çünkü mevcut yasalar belli, Anayasa ve kanunlar belli. Dolayısıyla kanunu olmayan bir şeyde emre itaat diye bir şey olmaz. 2547'ye ek olan 17. madde zaten temelinde özgürlük olan bir maddedir.

Ben bir kez daha söylemek istiyorum sürgüne gönderilen öğrencilerimiz özellikle inancından dolayı başını örten kızlarımız ve sebep ne olursa olsun kanuni dayanağı olmadan eğitim öğretim hakkı elinden alınan evlatlarımızdan özür dilemeliyiz. Bu devlet çoğu kesimden özür diledi, sürgüne gönderilen öğrencilerimizden de özür dileyecektir."

 

Haber: İhlas Haber Ajansı ( Memurlar Net. İnternet Sitesi)

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
19AboneAbone Ol

Çok Okunanlar