10 Aralık 2022 Cts

Başkan Değil. Yönetim Kurulu Başkanı Olmalıdır. İşte Sebebi

Son zamanlarda gerek Dernek Federasyon Genel Kurulundan sonra gerek ise Dernek Genel Kurulundan sonra şöyle bir haber kaydı düşüyor. Dernekler Federasyon Başkanlığına Filan Kişi seçildi. Dernek Başkanlığına filan kişi seçildi.

Bu haberi yayınlanması için seçilen başkan gönderiyor ise bu doğru bir uygulama değil. Bilindiği gibi dernekler genel kurulda bir liste çıkarır ve o liste oylanır. Tek liste olsa bile oylanır. Çift liste varsa her ikisi de oylanır. Liste demek örneğin 5 Kişilik Yönetim Kurulu için 5 asil 5 yedek üye belirlenir. Denetim kurulu için 3 asil 3 yedek üye belirlenir. Kazanan listedeki özellikle asil olanlar oturup istişare ederek aralarından Başkan, başkan yardımcısı, muhasebeci, sekreter seçerler. Denetleme kurulu asil üyeleri de aralarında Denetleme Kurulu başkanını, yardımcısı ve sekreterini seçer.

Bu seçimlerden ne anlıyoruz. Genel kurul başkan seçmiyor. Genel Kurul Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerini seçiyor. Seçilen üyelerde kendi arasında görev dağılımı yaparak Başkanı ve diğer üyeleri seçiyor. Dolayısı ile Başkan Yönetim Kurulunun Başkanı oluyor. Daha sonra da Derneği temsil edeceği zamanda yönetim adına derneği temsil edeceğinden her zaman kullanacağı ifade DERNEK YÖNETİM KURULU BAŞKANI olmalıdır.

Aynı durum Dernek Federasyonları, Apartman Yönetim Kurulu içinde geçerlidir. Dernekler Federasyon Başkanı değil. DERNEKLER FEDERASYONU YÖNETİM KURULU BAŞKANI ifadesi kullanılacaktır.

Bu işlerde genelde iki şekilde atama usulü var biri atama ile diğeri de seçilerek göreve gelme. Atama ile göreve gelen atayan kişinin iki dudağının arasından çıkacak söz ile atanır. Aynı şekilde de bir söz ile görevden alınır. Ama seçim ile gelenleri halk seçmiştir. Dernek seçmiştir. Federasyon seçmiştir. Seçim ile gelen daha güçlü olur. Herhangi bir suç işlemez ise yine seçimle görevinden alınır. Yani bir genel kurulu seçimi ile görevine son verilir. Seçimle geleni güçlü kılan diğer konu da ekip ile gelir. Önce ekip seçilir. Sonra ekipten birisi başkan seçilir. Dolayısı ile Başkan ibaresi bana göre YÖNETİM KURULU BAŞKANI ibaresine göre daha sönük kalmaktadır.

Diğer yandan ben şahsen Başkan ibaresini duyunca; sanki Başkan tek tabanca çalışıyor. Güç bende, ben ne dersem o olur. Yönetim kurulu üyeleri de ben ne dersem onu yapmak zorundalardır. Dernek üyeleri de benim sözümden çıkamaz imajı uyandırıyor.

Dernek yönetilirken ve kararlar alınırken yönetim kurulunun çoğunluk kararı ile alınır. Dolayısı ile zaten kendi başına hareket eden ve ben ne dersem o olur düşüncesinde olan Başkanın başarılı olma şansı yoktur. Tek başına derneği ya da federasyonu tek başıma yönetirim diyenlerde yanılgı içindedirler. Kaldı ki yönetim kurulunun diğer üyeleri de seçimle o görev gelmişlerdir. Bu üyeleri de onura etmek gerekmez mi?

Bana göre federasyonlar ve dernekler gerek basın açıklamasında gerek ise internet sitelerinde acele olarak Yönetim Kurulu Asil Listelerini ve yedek listelerini ve de denetim kurulu asil ve yedek listelerini yayınlamalıdırlar. Seçilerek gelen kişilere hak ettiği değer ve kıymet verilmelidir.

Unutmayın genel kurulda sadece başkan seçilmedi. Yönetim ve denetim kurulu üyeleri seçildi. Başkan hem yönetim kuruluna, hem genel kurula hem de üyelere karşı birinci derece sorumludur. Yönetim kurulunun diğer üyeleri de aynı şekilde sorumludur. Kaldı ki bir hatalı işlem olunca yönetim kurulu tamamı denetimden geçer. Sadece başkan geçmez.

Sanırım konu net bir şekilde anlaşıldı. Daha fazla detaya girmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Ama daha fazla bilgiye ihtiyaç duyan olursa. E-mail adresimden bana ulaşılabilir.

İhsan ÇAM

ihsancam64@hotmail.com

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
15AboneAbone Ol

Çok Okunanlar