22 Şubat 2024 Per

Dernek Üyelerinin Dernek Yönetim Kurulu Başkanını Seçme Yetkisi Yoktur. Peki! Dernek Yönetim Kurulu Başkanını Kimler Seçer?

Dernek Üyelerinin Dernek Yönetim Kurulu Başkanını Seçme Yetkisi Yoktur.  Peki! Dernek Yönetim Kurulu Başkanını Kimler Seçer?

Dernek Genel Kurullarında; Üyelerin Dernek Yönetim Kurulu Başkanını seçme yetkisi yoktur.

Peki! Genel Kurulda Dernek üyelerinin kullandığı oy ile seçilen kurullar hangileridir.

Genel Kurullarda; Yönetim Kuruluna ve Denetim Kurulu Üyeliklerine aday olmak isteyenler hem yönetim hemde denetim için ortak liste çıkararak adaylıklarına açıklarlar. Hatta genel kurullarda birden çok liste çıkarılarak oylama yapılabilir.

Listesi oylama sonucu seçimi kazanan asil üyeler daha sonra kendi arasında toplantı yaparak önce Yönetim Kurulu içinden başkanlığa aday olmak isteyenler içinden oylama yapılarak çoğunluk kararı ile Dernek Yönetim Kurulu Başkan seçilir. Diğer üyelerde arasında da görev dağılımı yapılarak yönetim kurulu görevine başlar. 

Listesi seçimi kazanan denetim kurulu asil üyeleri de hemen toplantı yaparak aday olan denetim kurulu başkanını çoğunluk kararı ile seçer. Diğer üyelerde görev dağılımı yaparak Dernek Denetim Kurulu görevine başlarlar.

Asil üyelerde istifa ve diğer nedenler ile ayrılanlar olması halinde ilk yedek üyeden başlanmak üzere boşalan yönetim yada denetim kurulu üyeliklerine her hangi bir şart aranmadan yedek üye atanmış sayılır.  Birinci yedek atlanarak diğer yedek asıl üyeliğe alınamaz.

Özetlemek gerekir ise; Dernek Genel Kurullarında Yönetim ve Denetim kurulu asil ve yedek üye listeleri oylanarak seçim yapılıyor. Görev dağılımını seçilen kurullar kendi arasında yaptığı için dernek üyeleri hiç bir zaman dernek başkanı yada dernek yönetim kurulu başkanını seçme yetkilileri bulunmamaktadır.

Ancak üyelerin bağlayıcı yönü ise şöyledir. Üyeler diyor ki! genel kurulda bizim oylayarak seçtiğimiz yönetim kurulu asil listesi içinden kendi aranızdan bir başkan seçin diyor. Aynı şekilde denetim kurulu asil üyelerine de benim seçtiğim liste içinden asil yönetim kurulu üyeleri arasından bir başkan seçin diyor. Yani üyeler; başkan seçim taktirini yönetim ve denetim kurulu asil üyelerine bırakıyor.

Dolayısı ile daha önceki haberimizde sözünü ettiğimiz gibi dernek yönetim kurulu başkanlığına; genel kurul öncesi yada genel kurulda hiç bir kimse başkan olarak adaylığını açıklayamaz. Başkanlığa adaylık açıklanacak yer. Seçimi kazanan asil yönetim kurulu ilk toplantısının yapıldığı yerdir.

Sorumlu basın yayın organı olarak dernek üyelerimizi ve derneklerde görev alacak kişileri aydınlatıcı bilgileri vermeyi düşündüğümüz için bu haberi kaleme aldık. İnşallah faydalı olur.

İhsan ÇAM

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar