16 Mayıs 2021 Paz

Değerini Bilmek?

sokaktakalanlar

 

Değerini Bilmek?

 

Bugün  metroda meczup zannettiğim  bir adamın yanındakilerle konuşmasını dinledim. "Nereye gidiyorsun?" sorusuna Yenikapı-Kirazlı yönünde  olduğu  halde "Mecidiyeköy" dedi, "Zeytinburnu da olur, fark etmez ya da Aksaray'da, Otogar'da da inebilirim" diye ekledi. Muhatap olan çocuklar  çoğu kez kendinden emin şekilde gitmek  istediği  yere dair bindiği istikametin tersinde yerler söyledigi için gülmeye başladı, komikti;  ancak bana çok  acı geldi bu. Hem aklî dengesi pek yerinde değildi hem de hangi durakta indiği mühim değildi, her yer eviydi ve her yerde evsizdi çünkü. Hangi  durakta inerse insin tehlike ve soğuk aynıydı onun için. Hangi durakta inerse insin kimsesizliğiyle beraber  inecekti.

 

Yanındaki  çocuktan  1 lira çay parası istedi. Çocuk 2 lira verdi, "Çok bu" dedi ve dua etmeye  başladı. "Oralet bile içerim" dedi. Çocuk şakayla parasının yarısını isteyince geri vermek zoruna gitmedi ve çocuk şaka yaptığını  söyleyince "Gülüyorsun bak, sen beni  seviyor musun? Gülüyorsun sen bana!"

 

Epey muhabbet ettiler ve şakalaştılar. Sonra "Sana gömlek  alayım mı? " deyince, "Ooo! Gömlek  çok pahalı, ekmek al" dedi. "İçine peynir koyarsan da olur" diye ilave etti. Çocuk "Abi zeytin  de alayım" deyince sinirlenerek "Yok yok, sakın! Zeytin çok pahalı" dedi.

 

Hiçbir şeyi olmayan adama her şey pahalıydı çünkü ve hatta benim gibi onun tehlikeli biri olduğunu  düşünüp  yanına  yaklaşmayanlardan ve konuşmayanlardan, ondan korkanlardan sebep birinin ona gülmesi dahi pahalıydı.

 

Nereye gittiğini bilmeden son durağa  kadar geldi. "Metronun hemen önünde  gözlemeci vardı. Bari sıcak gözleme yese" dedim içimden. Kalabalığın dağılmasını bekledim. Çoktan gözden kaybolmuştu.

 

Peynir-ekmek yerken aklıma geleceksin amca. Zeytini beğenmeyenlere çok kızacağım. Eskimemiş gömleğini modası geçtiği  için  giymeyenler bana seni hatırlatacak ve kalbimiz seni üşüten havadan çok daha soğuk, çok daha sert yargılarımızla ısınmıyor ruhumuz.

13 Mart 2016

Mehmet GÜMÜŞ

mehmetgumusle@gmail.com

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,447BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
13AboneAbone Ol

Çok Okunanlar