5 Aralık 2023 Sal

Damyeri ve Tuzak Köylerindeki Cenazelere Gidilemiyor

Sanırız bazıları konunun farkında değil ama ilçemizde kara kış ulaşıma geçit vermiyor.

KARA KIŞ AKKUŞTA ULAŞIMA GEÇİT VERMİYOR

16 Şubat 2008 Cumartesi günü yağmaya başlayan kar yağışı Akkuşun tüm belde ve köyleriyle ulaşımını kesti. Dört gündür sürekli yağan kar yağışı 19 Şubat 2007 Salı günü akşamı tipiye dönüştü.

İlçenin en büyük köyü olan Damyeri Köyünün sakinlerinden Mevlüde KÜÇÜK 19.02.2007 tarihinde Ankara’da tedavi gördüğü hastanede vefat etmiştir. Cenazeyi defin için Damyeri Köyüne götürmek için gelen yakınları 20 Şubat Çarşamba günü saat 05:00 de Akkuşa geldiler. Aynı gün saat 10.30’da Özel İdare Müdürlüğüne ait bir kepçe ve greyder eşliğinde Damyerine hareket eden cenaze sahipleri aradan dokuz saat geçmesine rağmen köye ulaşamadılar. Araçtakilerle yaptığımız telefon görüşmesinde tipi dolayısıyla bazı yerlerde kar kalınlığının 4-5 metreyi bulduğunu bu gidişle köye sabaha karşı ancak varabileceklerini bildirdiler. (Bilgi için: 05355258287   – 05359289794)

Kumru ilçesinde ikâmet eden ve 18 Şubat Pazartesi günü vefat eden Tuzak Köyünün eski muhtarlarından Osman BOLAT (Topal Osman)’ın cenazesi defin edilmek üzere 19 Şubat Salı günü sabah saat 08:30 sıralarında bir kepçe ve greyder Kumrudan hareket etmiş 15 kilometrelik yolu 8 saatte kat ederek akşam 16:30 sıralarında Tuzak Köyüne ulaşabilmiştir.

Bu iki olay herhalde ilçemizde kışın nasıl geçtiğini beyan etmeye yetmektedir.

İlçemiz Kaymakamlığı ve Özel İdare Müdürlüğü konunun aciliyetini ve önemini büyük ihtimalle Ordu Valiliğine ve Ordu Özel İdare Müdürlüğüne bildirerek araç ve personel takviyesi istemişlerdir. ( Bu kurumlar cevap hakkını sitemizde her zaman kullanabilirler.)

İlçemizdeki siyasi parti ilçe başkanları, İl Encümenleri ve Belediye başkanları sanırız, yaşanan bu sıkıntıyı ve sorunu İl Başkanlıklarına, İlimiz Milletvekillerine ve Hatta Bakanlarına, İl Encümenlerimiz ise İl İdare Kuruluna bildirmişlerdir. Elbette bildirmişlerdir ve Araç gereç ile personel takviyesinde bulunmuşlardır. ( Bu kişilerde sitemizde cevap hakkını kullanmaları her zaman olanak sağlanır.)

Akkuşlular merak ediyorlar. İl den ve Vekillerden yardım talebi edildi ise alınan cevap nedir.? Aksama nerede olmaktadır. Aksamanın olduğu yere bilelelim ki, Akkuşlular olarak buraya yazılar yazalım. Halkımıza doğru bilgiler verelim.

Related Articles

5 YORUMLAR

 1. bizim köylerimizin yıllardır sorunlarını gideremiyoruz benim temenlim diyer şehirlerimizin ve köylerimizin dernek toplantı yerleri var bir bizim ceyhanlı köyümüzün kalkınma derneyi yok tüm hemşerilerimin bu konu ile ilgilenmesi ve tez vakitte sorun larımızın giderilmesi temenli ederim.
  ayrıca geşmiş olsun dileklerimi madur olmuş ev sahiplerine bildiririm.
  ALTUNOĞLU ailesi.

 2. bizim köylerimiziz biraz bakıma biraz ilgiye ihtiyacı var bir sürü
  vatandaşı var köylerimizin bir ilgileni yok biraz ilgi lütfen
  yollarımız yapılsın ewlere samanlıklara ve insanlarımıza zarar vermekten vaz geçsinler
  ayrıca üzüntülerimizi bildirir geçmiş olsun dileklerimizi bildiririz
  ALDEMİR ailesi.

 3. ÖNCELİKLE BU TALİHSİZ KAZA MAĞRUZ KALAN TÜM AKRABALARIMA GEÇMİŞ OLSUN BÖYLE Bİ OLAY HERKES GİBİ BENİDE DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR EVLERİ BU OLAYDAN YANA TÜM AKRABALARIMA BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN İNŞALLAH BÖYLE Bİ OLAYI YÜCE RABBİM BİZE DAHA GÖSTERMEZ ÇOK ŞÜKÜRLER OLSUNKİ CAN KAYBININ OLMAMASI BENİ EN ÇOK SEVİNDİREN YÖNÜ BU OLAYA MÜDAHALE ETMEK İÇİN YOLDA KAZA GEÇİREN İTFAYE EKİBİNE MENSUP ARKADAŞLARIMA ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM BENDE ELİMDEN GELENİ YAPMAK İSTERDİM AMA ŞUAN BİTLİSTE VATANİ GÖREVİMİ YAPMAKTAYIM HERKESE TEKRAR GEÇMİŞ OLSUN BÜTÜN AKKUŞ HALKINA SEVGİ VE SAYGILARIMI İLETİYORUM KOMANDO ÇAVUŞ ERKAN BOLATLI

 4. Dediklerinizde haklısınız ama ben cenaze yakını olarak Akkuş ilçesinden Damyeri köyü cenaze evine ( 18 ) onsekiz saatte vardık. Ayrıca bizimle bu kar çilesini çeken tüm dostlarımıza ve yakınlarımıza bizi bu zorlu hava şartlarında yanlız bırakmadıkları için teşekkür eder allahdan mevlüde KÜÇÜK ‘e ALLAH’dan Rahmet dileriz.

 5. Sizin de ifade ettiğiniz gibi Akkuş’ta son yılların en şiddetli kış mevsimi yaşanmaktadır.Kar potansiyeli Akkuş kadar olmasa da Ordu’nun diğer ilçelerinde de kış şiddetli geçmektedir.Bu nedenle her ilçe ve belde ,ek ekipman ve iş makinesi talep etmekte;taleplere cevap verilememekte,dolayısıyla herkes kendi imkanlarıyla başbaşa mecburen kalmaktadır.Şu an itibariyle sahil ilçelerinin çoğu köyleri ile diğer ilçelerin tüm köylerinin yolları hemen hemen kapalı durumdadır.
  Karla mücadeleyi yaşamayanlar,iş makinesinin sırtında ömründe bir kez olsun bu çalışmaya katılmayan bu işin ne kadar zor olduğunu anlayamaz.Sorumluluk taşımayan,gecenin yarısında ‘falanca köyde kanamalı hasta var,yolumuzu açın’ telefonuna muhatap olmayan insanlar bu mücadeleyi çok fazla kavrayamazlar.
  Akkuş çok geniş,geniş olduğu kadar çok zor ve şedit bir coğrafya.Tek başına 5 ilçeye bedel fiziki açıdan.Kış koşulları açısından Ordu’nun tümüne bedel…
  Akkuş’ta karla mücadele çalışmaları;başta Özel idare olmak üzere,Akkuş Belediyesi,Belde Belediyeleri,Orman İşletme Müdürlüğü ile Akkuş Kaymakamlığı ve Akkuş Belediyesinin özel sektörden kiraladığı…Bütün bu unsurlardan oluşan yaklaşık 15 iş makinesi ile yürütülmektedir.Bu makinelerin hiçbirisinin 10 dakika bile boş durduğu vaki değildir.Örneğim son bir haftadır Akkuş Belediyesinin iş makinesi yakın köyler ve ilçe merkezinde hemen hemen 24 saat çalışmıştır.Kanamalı hastasından cenaze işine, Akkuşun,kar kalınlığının yer yer 3-4 metreyi bulduğu,10 metre mesafeyi 1 saatte açamadığı,bir yandan açılan bölgeleri esirginin yeniden kapattığı çetin şartlar altında çalışan oparatörleri takdir etmemiz gerekmektedir.
  Bunun yanında zaman zaman bencillik yaparak yanlış hasta ihbarlarıyla acil olmayan yollarını açtırmak için yetkilileri yanıltan vatandaşlarımızı da vicdan muhasebesi yapmaya davet ediyoruz.
  Yazınızda belirttiğiniz ve öğrenmek istediğiniz hususa gelince;gerek siyasi,gerekse idari ve vilayet bağlamında her türlü girişimlerde bulunulmuş,sayın vekillerimiz zaman zaman durumu takip etmişler bazı taleplerle de bizzat ilgilenmişlerdir.
  Son yılların bu kış afetiyle mücadele etme konusunda emeği geçen herkese,hassasiyetiniz dolayısıyla siz site yönetimine teşekkür eder saygı ve sevgilerimizi sunarız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar