21 Haziran 2024 Cum

DAMYERİ- TUZAK KÖYLERİ YARDIMLAŞMA DERNEĞİ BAŞKANI NECDET DEMİR 2006 YILI ÇALIŞMALARINI ANLATTI

 DERNEĞİMİZİN 2006 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ANA FAALİYETLER

Derneğimizin 2006 yılında gerçekleştirdiği faaliyetler başlıklar halinde aşağıdadır.

{mosimage}{mosimage}

1.      DAMYERİ KÖYÜ İLKÖĞRETİM OKULU YAPIMI Ağustos 2006 yılında Damyeri Köyü ziyaret edilerek, Eğitimine Prefabrik yapıda devam eden Damyeri Köyü Merkez İlköğretim Okulunun işlevini tamamlayarak yeni bir okula ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda vatandaş işbirliği veya Devlet kanalı ile yeni bir okul yapılması için köy idaresi ile işbirliği yapılarak gerekli girişimlerin yapılması için çalışma yapılması kararı alınmıştır. Bu konuda yönetim kurulunun da görüşü alınarak. Çalışmalara destek verilmesi yönünde görüş bildirilmiştir.

{mosimage}{mosimage}

Bu doğrultuda 2006 Ağustos ayında Damyeri Köyü Muhtarı Sn.Kemal Helvacı, İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sn.Sedai Altun, Ordu Damızlık Süt İneği Yetiştiricileri Birlik Başkanı Sn.Resul Demir ve AKDATDER Dernek Başkanı Sn.Necdet Demir’den oluşan bir heyet Ordu Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyaret edilerek

Haberin Devamını Okuyunca Derneğin Diğer Çalışmalarını resimlerle birlikte görebilirisiniz

Damyeri Köyünün okul ihtiyacı yetkililere şifahen iletilip. Okul yapılması için destek istenmiştir. Bu görüşmede gerekli prosedürler konuşulmuş okul talebinde bulunmamız istenmiştir. Ayrıca bu görüşmede okul yapılması onaylanması durumunda Zemin Etüdü tutarı olan yaklaşık 3.000 YTL nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından karşılaması sözü alınmıştır. Köy idari heyeti yönlendirilerek Akkuş Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kanalı ile Damyeri Köyüne 8 Derslik standart projeli bir İlköğretim Okulu yapılması talep edilmiştir. Bu talep doğrultusunda gerekli incelemeler yapılmış olup, ilgili makam tarafından okula ihtiyaç olduğu kararına varılmıştır. Okul yapılması için mevcut okul arsasının 7 dönüm olduğu 1,5 dönüm arsa eksik olduğu tespiti yapılmıştır. Eksik olan arsa önceden de okul arsası bağışlayan Köy Muhtarı Sayın Kemal Helvacı tarafından bağışlanmıştır. Şu anda okul yapılmasına dair ilgili yazının Köy muhtarlığına ulaşması beklenilmektedir. Zemin etüdü yapılıp proje onaylanması durumunda okulun temelinin açılması için Kızılelma Belediye Başkanı Sn. İsa Demirci yardımcı olacağını bildirmiştir. Buradan kendilerine teşekkür ederiz.

2.      OKULLARIN İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI

Damyeri Merkez ve Derebağ ilköğretim okullarının ihtiyacı olan iki adet fotokopi makinesi ve çok amaçlı yazıcı Sayın Resul Demir tarafından temin edilmiş olup ilgili okullara bağışlanmıştır.

3-AKKUŞ İLÇESİNE EĞİTİM KİTAPLARI YARDIMI

Üniversite hazırlık sistemi değişmesi sebebiyle ilçedeki dershaneye destek vermek için Başkan Necdet Demir tarafından temin edilen yaklaşık 100 adet OKS ve ÖSS için Kasım 2006 ve Ocak 2007 de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmiştir. 

{mosimage}{mosimage}

4-AKKUŞ VE KÖYLERİNİN SORUNLARININ MECLİSTEKİ İLGİLİ MAKAMLARA İLETİLMESİ

Yönetim Kurulumuzda yapılan tespitler sonucunda Akkuş İlçesi ve Köylerinin bazı sorunlarının bir dosya hazırlanarak TBMM sine ilimiz sorunları ile ilgilenen birimlere ulaştırılması karar alınmıştır. Bu doğrultuda

              a-Akkuş- Kumru yolunun yapılması,

              b-Damyeri Köyü Merkez İlköğretim Okulunun yapılması,

             c-Damyeri Köyüne Çok Amaçlı Kültür Merkezi Yapılması için kaynak    sağlanması,

         d-Damyeri Köyünde Öğretmen Lojmanı yapılması için kaynak   sağlanması,  

        e-Damyeri Köyünde kaba inşaatı tamamlanmış olan Kooperatif binasının bitirilerek binanın bir bölümünün öğretmen lojmanı olarak tahsis edilmesi için gerekli olan malzemelerin temin edilerek binanın işler hale gelmesini temin etmek, maksadıyla,  Enerji Bakanı Sayın Hilmi Güler’in Ordu Masası sorumlusu bakan Danışmanımıza  yukarıda maddeler halinde belirtilen sorunlarımıza destek olması için bir dosya hazırlanıp sunulmuştur. Görüşmemiz esnasında kendileri bizlere gayet olumlu yaklaşmış olup kendileri Ordu’da gerekli incelemeleri yaparak bu konularla bize en kısa zamanda bilgi vereceklerini belirtmişlerdir. Ayrıca Okul ve Lojman la olan taleplerimizi sonuna kadar takip edeceğini belirtmiştir. Kendileri daha sonra bizle irtibata geçerek ilgili Dosyayı Ordu Valiliğine aktardıklarını ve taleplerimize valiliğin gayet olumlu yaklaştığını beyan etmişlerdir. Kendilerine teşekkür ederiz.

{mosimage}{mosimage}

          f- Derneğimizin www.akdatder.com olarak resmi web adresi alınmış olup sitemiz çok yakında yayına başlayacaktır. Mail adresimiz dernek@akdatder.com dur.

          g- Dernek başkanı Necdet Demir kanalı ile temin edilen Yamaha marka bir adet org Akkuş ilçesinde bulunan YİBO (Akkuş Yatılı Bölge Okulu) ya hibe edilmiştir.

          h-Üyelerimizin şahsi girişimi ve mahalle sakinlerinin desteği ile Damyeri Köyü Derebağ Mahallesinde çeşitli amaçlı kullanılmak üzere misafirhane yapılmak üzere arsa tahsisi yapılmış ve temel düzlemesi yapılmıştır.

          ı- Yine üyelerimizin şahsi girişimi ve köy halkının destekleri ile Tuzak köyünde bir cami yaptırılmak için girişimler başlatılmıştır. İhtiyaç duyulan malzemelerden bir kısmı üyemiz Sn Aydın Güllü tarafından Ankara’dan temin edilmiştir. Cami yeni arsa üzerine yaptırılacak olup ileriki zamanlarda eski cami onarılarak misafirhaneye dönüştürülecektir.

          j- 22 Ocak 2006 tarihinde derneğimizi Akkuş İnternet Sitesi yapımcılarından Sn. İhsan Çam ile birlikte Akkuş Belediyesinden bir heyetle ziyaret etmiştir. Bu ziyarette bölgemizdeki nüfus sorunları konuşulmuş olup, bölgenin sürekli göç vermesinden dolayı bölgeye aktarılan yardımların düştüğünü ve dolayısı ile götürülen hizmetlerde de azalma olacağı tespiti yapılmıştır. Köylerdeki nüfus sayımının bittiğini, önümüzdeki dönemlerde ilçe ve beldelerde nüfus sayımının başlayacağını belirten yetkililer, mevsimsel göç nedeni ile henüz sayılamayan vatandaşlarımızın duyarlı davranıp kendilerini ilçe veya beldelerde birinci adresleri olarak saydırmaları gerektiğini belirtmişlerdir. Bizlerde her TC. Vatandaşının bu konuda duyarlı olması gerektiğini ve nüfus sayımına katılmaları gerektiğini ve çevremizi bilgilendireceğimizi ilettik.

          k- Yukarıda belirtilen ziyaret esnasında vatandaş işbirliği ile yapılması düşünülen Damyeri Köyü İlköğretim Okulu Projesi ve bu köyde bulunan natamam kooperatif binasının tamamlanıp bir kısmının öğretmen lojmanı, bir kısmının kültür merkezi ve kooperatif yönetim merkezi olarak hizmete geçirmek istediğimizi belirttik.

l- Yukarıda belirtilen projeler için desteğe ihtiyacımız vardır. Özellikle öncelikli olarak çok   az bir malzeme ile faaliyete geçebilecek olan kooperatif binasının tamamlanabilesi için malzemeye ihtiyacımız vardır. Duyarlı vatandaşlarımızın desteklerini beklemekteyiz. Vesile ile kendiside bir Akademisyen olan ve sosyal konulara duyarlı olduğunu bildiğimiz Akkuş Belediye Başkanımız Sn. Lütfü Efil’in de bizlere destek vermesini temenni ediyoruz.

                   {mosimage}

Kooperatif binası eksik malzeme ihtiyacı:

·         2 metre boyunda 200 adet çatı kaplama sacı

·         40 M3 Sıva kumu, 7,5 ton Çimento

·         5 M3 Kereste

·         18 adet 3 adet daire için Kapı,15 Adet 3 adet daire için Pencere,

·          Kalebodur ve Fayans

·         Wc

·         Mutfak Lavabosu

·         Mutfak dolapları

          Derneğimizin çok yönlü çalışmaları son hızla devam etmekte olup, üye kayıtlarımız devam etmektedir. 23 Ocak 2007

Necdet Demir

AKDATDER                                                

Yönetim Kurulu Başkanı

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar