30 Ocak 2023 Pts

Çayıralan Belalan’lı Öğrenciler Ordu Valisi ile görüştü

Bu çocukları ne kadar çok sevindirmişsiniz. Öğretmenleri ve destek verenleri kutluyoruz.

 

ÇAYIRALAN BELALAN İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİ
HAFTA SONUNU GEZEREK GEÇİRDİLER
 2008 yılının Eylül ayında il dışı atamayla geldiğim Ordu ili Akkuş ilçesi Çayıralan Belalan İlköğretim Okulun ‘da her birleştirilmiş sınıflı okulda olduğu  gibi birçok olanaksızlık vardı. Öğretmenlik mesleğinin asla ders giriş ziliyle başlayıp ders çıkış ziliyle bitmediğine inandığım için okulun fiziki şartlarını düzeltmek, öğrencilerimizi de eğitim öğretim yönünden en iyi seviyelere getirmek için yanımda ücretli sınıf öğretmeni olarak çalışan arkadaşım E.Bilgihan ÇAM ile kolları sıvadık. Daha sonra onun tayini çıktığı için, yerine gelen arkadaşım Aynur BİRDİR ile çalışmalarımıza devam ettik.
      Akkuş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Çayıralan Belediyesi, Kardeşini Seç sitesinden öğrencilerimize gönüllü abla ve abi olan hayırseverlerden ve Akkuş’un çeşitli esnaflarımızdan aldığımız desteklerle okulumuzu boyadık, duvarlarımıza pano yaptırdık, pencerelerimize tül, sıralarımıza örtü diktirdik. Okulumuza okul kütüphanesi kurup Türkiye’nin birçok vilayetinden kitap yardımı aldık, öğrencilerimizin tamamının 1.Dönem bot, 2.Dönem ayakkabı ayrıca diş fırçası ve diş macunu ihtiyaçlarını giderdik. Sınıflarımıza askılık yaptırıp, tüm okula yer tabanı döşedik. Okulumuzda çok büyük bir eksiklik olan okul tuvaletlerinin yapımına başladık. Okulumuza 5+1 zil sistemi kurduk. Bu ve bunlar gibi birçok ihtiyaçlarımız bu eğitim ve öğretim yılı içerisinde birçok hayırsever desteği ile giderildi.
   
      Okulumuzun fiziki şartlarını elimizden geldiği ölçüde iyileştirmemize rağmen bir yerlerde eksik olan bir şeyler vardı. Öğrencilerimiz. Öğrencilerimizin ufukları çok dardı. 31 öğrencimizden bırakın Ordu’yu, Akkuş Merkezi; bağlı bulundukları Beldenin merkezini dahi görmeyenler vardı. Her köyde klasik olan bazı sorunlar ne yazık ki bizim okulumuzda ki öğrencilerimizde de fazlasıyla mevcuttu. Kız çocukları okutulmuyor, erkek çocukları ise garsonluk ya da inşaat işçiliği gibi mesleklere yönlendiriliyordu. Bunu yıkmak için tek tek veli ziyaretleri yapıp veliyi okula ısındırmak için 6 kez veli toplantısı düzenledik. Ama bir şeyler yine eksik kalıyordu.Ve bir gün farkettim ki çocuklara asla yemedikleri bir şeyin ne kadar lezzetli olduğunu anlatmak onların ağzını sulandırmayacaktı.
Görmek, yaşamak, hissetmek gerekiyordu. Senenin başında öğrencilerime derslerine çok çalışırlarsa onları Ordu’ya geziye götüreceğime söz vermiştim.Ve geçtiğimiz hafta işlediğimiz bir derste artık çok iyi olduklarını söylediğimde Ordu’ya gidecek miyiz? diye sordular bana. Unutmamışlardı.
        Akkuş ilçesinin önemli simalarından Genç Turizmin sahibi Adem DUMANI’ı arayarak durumu anlattım ve kedisinden bize araç temin etmesini istedim. Bizi kırmayan Adem BEY , Çayıralan Belediye Başkanı Metin İNCE ile birlikte bize istediğimiz aracı temin ederek isteğimizi geri çevirmedi. Hemen hazırlıklara başladık. Öğrencisini göndermeyecek olan velilerimizin tek tek evlerini ziyaret ederek onları ikna ettik. Ordu Belediyesi’ni arayıp kendilerinden bize bir günlük, bu gezimiz sırasında bizi yönlendirebilecek ve bize yardımcı olabilecek bir rehber istedik. Bizi kırmadılar. Ordu Belediyesi‘nde Halka İlişkiler Müdürü olarak görev yapan Hüseyin TİRYAKİ ile gezi günü Ordu Belediyesi önünde buluşma kararı aldık. 24 Mayıs Pazar günü 4 veli 26 öğrenci ve 2 öğretmen ile Ordu’ya gittik. Hüseyin Bey rehberliğinde Boztepe’ye çıktık. Buranın manzarası karşısında öğrencilerimiz büyülenmişti. O sırada Ordu Valimiz Sayın Ali KABAN’da  Boztepe’de bulunuyordu. Kendisinden görüşme talep ettiğimiz sayın valimiz bizi kırmayıp görüşmemizi kabul etti. Öğrencilerimizle tek tek ilgilenen Valimiz Akkuş’a geldiğinde okulumuza uğrayıp öğrencilerimize onları ziyaret edeceğine dair söz verdi ve bizimle hatıra fotoğrafı çektirdi. Öğrencilerimiz için unutulmaz bir an olmuştu.
       Boztepe’den ayrılıp Tabya Başına gidip Üç Kız Heykelini ziyaret ettik. Hep beraber o türküyü söyleyip, eski kiliseye gittik. Burada ki görevli aracılığıyla eski kilisenin çevresini ve içini gezdik. Buradan da Ordu merkez caddesi olan Fidangör’e gidip öğrencilerimizi gezdirerek, Ordu Belediye Tiyatro Binasını tanıttık. Buradaki işimiz bitince de hayatlarını denizi hiç görmemiş olan öğrencilerimizi sahile götürdük. Öncelikle sahilde ki İlk Adım Heykeli ‘ni gösterip bilgi verdik. Ve işte öğrencilerimiz için en büyük an gelmişti. Hayatım boyunca denizi ilk gördükleri andaki bakışlarını unutmayacağım. Sahil tamamen Akkuş’lu miniklerin mutluluk çığlıklarıyla dolmuştu. Ayaklarını denize sokup, dalgalarla oynadılar, en uzağa taş fırlatma yarışması yaptılar. Bizlerde onların her anını ölümsüzleştirmeye çalıştık.
        Aktaşlar Lokantasında hep birlikte yemeğimizi yedikten sonra Sinevizyon Sinemasına giderek öğrencilerimizle birlikte Parti Tırtılları adlı animasyon çizgi filmi seyrettik. Ordu’ya gelmişken her şeyi görsünler istiyorduk. Sinemadaki perdenin büyüklüğünden şaşkınlığını gizleyemeyen miniklerimizle buradaki işimiz bitince Ordu Belediye binasının önüne geri döndük. Burada bizi Hüseyin Beyin hazırladığı bir sürpriz bekliyordu.Öğrencilerimize ve okulumuza çeşitli hediyeler hazırlayan Hüseyin Bey bunları bize verirken artık onların Ordu ‘da manevi bir abisi olduğunu söyledi.
       Hüseyin Bey’den ayrıldıktan sonra Ordu’ya veda edip Ünye’ye geldik. Ünye’de Çakırtepe’ ye çıkıp buradaki parkta oynamalarını sağladık. Hayvanat Bahçesini gezdik. Uzun ve güzel bir günün ardından Akşam saat 9’da tekrar Belalan’ daydık.
       Ertesi günkü dersimizde tüm öğrencilerimiz çakmak çakmak bakıyordu. Şimdi biliyorum. Eksik kalan taşlar da yerine oturdu. Kapılarının önünden ve köydeki uçsuz bucaksız harmanlardan başka hayatlarda olduğunu artık gördüler, hissettiler. Ve oralarda olmak için okumak gerektiğinin farkındalar.
        Öğrencilerim adına emeği geçen herkese tekrardan teşekkürü bir borç bilirim. Yüreğinize sağlık.
 
Hülya EYİGÜN

Çayıralan Belalan İÖO Müdür Yetkili Sınıf Öğretmeni

 

 

SİTE YÖNETİMİ: Haber geldiğinde sıradan bir gezi, gittik. gördük gibi klasik cümlelerden oluşan bir yazı olarak düşündük. Acele okuyup yayına hazırlamayı düşünüyorduk. Okumaya başladık ki, bu yazıda bir ceher var. O kadar güzel kaleme alınmış ki, bir çırpıda bazen hüzün, bazen sevinç bazen göz yaşı ile okuduk. Bazen de bu düşünceyi uygulayan Öğretmenleri ve araç tahsisi ile diğer bir çok konularda destek verenlere helal olsun iyiki de destek vermişsiniz düşüncesi ile okumaya devam ettik. Hep şunu söylüyoruz. Akkuş İlçesinde görev yapan herkes özverili olmaz ise değişen bir şey olmaz. Klasik devlet memuru tarzındaki davranış Akkuş’a hiç bir şey kazandırmaz. İlçedeki Kaymakamdan, Sağlık Ocağındaki Ebeye kadar her görevlinin özverili olmasını yapılanlar ve bilinenlerin dışında ilave bir şeyler yapmalarını bekliyoruz. Farkın farkını lütfen Akkuşlulara hissettirin. Gün olup, göreviniz tamamlanınca gittiğiniz zaman lütfen unutulanlardan olmayın. Çalışmanız, davranışınız ve yaptığınız işler ile her zaman anılın. Bu bağlamda bu okulun bu saygın Öğretmenlerini ve Öğrencilerini seven, okul- veli işbirliğinin ne demek olduğunu çok iyi anlayan Öğretmenlerimizi bu öğrenciler ve Belalanlılar unutmayacaklardır. Haberimizden sonra İnşallah Akkuş İlçesi de unutmayacak. Site Yönetimi olarak bizlerde tebriklerimizi sunuyoruz. Bir jest de biz yapalım bu öğrencilere ve gönderilen tüm fotoğrafları yayınlamayı uygun gördük. Çayırılan Belediye Başkanım ve Beldedeki diğer Okul İdarecileri sizlerde bu tür gezileri düzenlemeyi düşünmezmisiniz?

 

 

 

 

 

Related Articles

3 YORUMLAR

  1. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.Yorumunuz için de teşükkür ediyorum.Okulumuzda mutlaka hala giderilmemiş eksikliklerimiz var.Çok acil olarak fotokopi makinesi ihtiyacımız var.Biz konuyla ilgili bir çok yere yazımızı yazarak isteğimizi dile getirdik,ancak henüz olumlu bir yanıt alamadık.

  2. En azından, Ordulu olup ta daha denizi ve Ordu’yu görmeyen çocuklarımızın ilk defa Ordu ve deniz ile tanışması beni çok etkiledi…Sayın hocalarım emeklerinize sağlık..Sizinle gurur duyuyoruz..Okulumuzun eksiklerini bu site aracılığı ile buraya yazarsanız hepimiz haberdar ve seferber oluruz…Çalışmalarınızda başarılar diliyorum…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar