24 Mayıs 2024 Cum

Çayıralan Mahallesi

ÇAYIRALAN MAHALLESİ

30 Mart 2014 Tarihine Kadar Çayıralan Beldesi Statüsündeki Belde

Bu Tarihten Sonra Ordu İlinin Büyükşehir Olması Nedeni İle

ÇAYIRALAN MAHALLESİ

Olarak Akkuş Belediyesine Bağlandı

Muhtar: Kazım KIRTIL

Muhtar Telefon: 0 533-393 66 17

Çayıralan Mahallesi Nüfusu01.01.2015 Tarihi İtibariyle Toplam Nüfus: 1460

Mart 2014 Tarihi İtibariyle: 1675

31.12.2012 Tarihi İtibariyle Toplam: 2.144 kişi (Erkek: 1.094-Bayan: 1.050)

31.12.2011 Tarihi İtibariyle Toplam 1946 Kişi (Erkek 979, Bayan 967)

2010 Nüfus: 2008 Kişi (Erkek 1003, Bayan 1005)

 

2009: 2.433 ( Erkek 1238-Bayan 1195)

Daha Önceki Dönemlerde Görev Yapmış Belediye Başkanları

Metin İNCE

Azmi KOCAGÖZ

Şükrü SEVİNDİK

30 Mart 2014 Tarihindeki Önceki Haberler

YERLEŞİM YERİNİN ADI : ÇAYIRALAN KURULUŞ YILI: 1992
BELEDİYE BAŞKANI : Metin İNCE ( MHP)
NÜFUSU :

31.12.2012 Tarihi İtibariyle Toplam: 2.144 kişi (Erkek: 1.094-Bayan: 1.050)

31.12.2011 Tarihi İtibariyle Toplam 1946 Kişi (Erkek 979, Bayan 967)

2010 Nüfus: 2008 Kişi (Erkek 1003, Bayan 1005)

2009: 2.433 ( Erkek 1238-Bayan 1195)

YÜZ ÖLÇÜMÜ (km2) : 48
İL, İLÇE MERKEZİNE UZAKLIĞI KM : 17
TELEFONU :  
DAHA ÖNCE GÖREV YAPMIŞ BELEDİYE BAŞKANLARI :

Metin İNCE

ŞÜKRÜ SEVİNDİK

AZMİ KOCAGÖZ

 

 

ÇAYIRALAN BELDESİ VE BELEDİYESİ İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİ GÖRELİM

 

29 Mart 2009 Yılı Mahalli Seçimlerinde

Belediye Başkanı Seçilen

Metin İNCE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

53.jpg

 

52.jpg

52.jpg

52.jpg

52.jpg

52.jpg

52.jpg

52.jpg

52.jpg

 

52.jpg51.jpg

ÇAYIRALANLILARA VE AKKUŞ İLÇEMİZE HAYIRLI OLSUN MÜJDELER OLSUN

ORDU VALİSİ ÇOK YAKINDA ÇAYIRALANDA

2007-2008 Eğitim-Öğretim yılının açılış törenleri (İlköğretim Haftası)

Yeniden Yapılacak Olan Çayıralan Yazıkıyısı İlköğretim Okulunda yapılacaktır

 

Valimiz Sayın Dr. Said Vakkas GÖZLÜGÖL'ün Çayıralan İlköğretim Okulu'nun yapım ihalesini alan şirket yetkilisi ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yılmaz UZUN'a ihale bitiminde; "2007-2008 Eğitim-Öğretim yılının açılışında İlköğretim Haftası'nı Çayıralan Beldesine yapılacak bu okulda kutlayacağız." demiştir.Bu da demek oluyor ki, bu beldedeki öğrencilerimiz yeni eğitim-öğretim yılına yeni okullarında başlayacaklardır.

 

VE….

ÇAYIRALAN BELDESİNE YAPILACAK OLAN

 İLKÖĞRETİM OKULUMUZUN İHALESİ SONUÇLANDI!

ÇAYIRALAN BELDESİNE YENİ OKUL AÇILMASI  İÇİN

 ŞAFAK 165 GÜN

 

22.03.2007 Perşembe günü (yani bugün) Çayıralan Beldesi'ne yapılacak İlköğretim Okulumuzun ihalesi İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yapılmıştır. İhaleyi 1.200.000,00 YTL'ye İLTAY Firması almıştır.

 

şartnameye göre ihaleyi alan firma 165 gün içerisinde okulu yapıp teslim etmesi gerekiyor. Emeği geçen herkese özellikle de İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Ömer DEMİRÖZ'e teşekkür ediyoruz. Haber: Akkuş Milli Eğitim Müdürlüğü Akkuş İnternet Sitesi Yönetimi olarak Okulun yapılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.

 

Belediye Başkanımızın Açıklaması

 

ImageImage

Sitenizde yayınlamış bulunduğunuz Çayıralan Beldesinde köprülerin yıkılması ve öğrencilerin geliş gidişleri ile ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını, site okurlarını taraflı ve yanlı düşünmeleri yönünde yönlendirildiğini, birilerinin kendilerine rant sağlamaları uğruna uyduruk ve tasarlanarak yapılan asılsız haberlerden sağ duyulu Çayıralanlı vatandaşların sitede yayınlanan bu haberden rahatsız olduğunu görerek açıklama gereği duydum. şöyle ki;

 

ImageImage

30 Haziran 2006 tarihinde bölgemizde meydana gelen sel felaketinden haliyle beldemizde etkilenmiş, birçok araziler, yol ve menfezler hasar görerek dere yatakları taşmıştır. Ancak bu sel felaketinde sitenizde yayınlanan habere açıklamalarda bulunan kişilerin dediği gibi iki mahalleyi bağlayan 5 adet köprü yıkılmamıştır. Öncelikle belirteyim, Çayıralan Kasabası sadece iki mahalleden ibarettir. 1.si Çayıralan Kasabası Çayıralan Mahallesi, diğeri ise Çayıralan Kasabası Belalan Mahallesi. Bu iki mahalleyi de bir birine bağlayan köprümüz halen hizmet görmekte, araç trafiği köprü üzerinden devam etmektedir. Haberde açıklanan köprüler ise dere yatakları üzerinden kestirme geçiş sağlamak üzere vatandaşlarca ağaçların yan yana dizilerek sağladıkları geçiş yollarıdır. Bir dere yatağı üzerinde bulunan kesilmiş bir ağacın ömrü 50-60 yıl olabiliyorsa dedikleri doğru. Ama bunun mümkün olmadığına göre bu haberle Çayıralan Belediyesinin çalışmalarını karalama yönünde uydurulan asılsız haberler olarak nitelendiriyorum. Hatta bu kişilerin yine belediye ve çalışmalarını karalama amacıyla aynı mahallede Salim KARAYİĞİT adında vatandaşı kağnı arabasına yatak serip yatırarak yol olmadığı yönünde haber yapmaya kalkmış, haber yapmak içinde kendi araçları ile aynı yere gitmişler, sonradan da bu görüntüleri gerçek dışı olduğundan yayınlamamışlardır.

 

ImageImage

 

Öğrencilerin geçişlerine gelince, haberde adı geçen sayın Fedai İNCE kendisi 2 Km mesafede bulunan Çayıralan Yazıkıyısı İlköğretim okulunda okumuş, buraya yani Çayıralan Merkeze gelirken de hiçbir dere yatağından geçmemiştir. Çocuklarını kendi okuduğu okula göndermek varken ve daha yakın, daha eğitim-öğretimin dikkatli yapıldığı, kadrosu tam okula göndermek varken neden bu dere yatağını kullanarak mesafeyi yaklaşık 5 Km. çıkardığını ve neden oradaki okula göndermek istediğini de anlamış değilim. Anladığım şey bu şekilde fotoğraflanmaya ve Fedai İNCE’nin bu tür açıklamalar yapmasına birilerinin yön verdiğidir.

 

ImageImage

 

Bizler elbette ki Çayıralan beldesinin sorunlarını gidermeye, vatandaşlarımızın hizmetine koşturmaya geldik ve bu hizmetlerimizden ve bu yöndeki hızımızdan geri durmuş değiliz. Bu tür boş ve uydurma haberlerle, birilerinin karalama politikalarıyla ne yapacağımızdan geri dururuz, ne de sırf onları söyledi diye yaparız. Bizler yaptığımızı ve yapacağımız hizmetleri Çayıralan kasabasına yakışır şekilde olduğu için, beldenin ihtiyacı olduğu için, doğru olduğu için yaparız. Kimsenin laflarından etkilenmeyiz, bu tür kötü niyetli insanları da önemsemeyiz. Çayıralan beldesinin iyiliği, güzelliği, vatandaşlarımızın ihtiyaçları için hizmet yapan herkese saygılıyız.

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

ImageImage

 

Image

 

Ben Çayıralan belediye başkanı olarak beldemin ihtiyaçlarına belediyemizin imkânları nispetinde siyasi diyaloglarla, beldemiz için önemli kurum ve kuruluşlarla olan iyi ilişkilerimle hizmet etmeye devam edeceğimi, bu hizmet aşkıma kimsenin gölge düşüremeyeceğini belirtirken sitenize ve çalışanlara başarılar diler saygılar sunarım.

 

Azmi KOCAGÖZ

Çayıralan Belediye Başkanı

 

VALİMİZİN AKKUŞ ÇAYIRALAN ZİYARETİNDEN RESİMLER

 

ImageImage ImageImage

Sayın Valimizin Akkuş İlçesine ve Beldeleri ile köylere yapmış olduğu ziyareti ve yapılan çalışmaları daha önce yayınlamıştık. Yukarıdaki resimler Doğan Haber Ajansı İstanbul' dan geldi. Gönderen Abdullah KÖSE evet sırası gelmişken Abdullah KÖSE'den söz edelim. Abdullah KÖSE Çayıranlı olup, İstanbul'da Doğan Haber Ajansında Yurt Muhabiri olarak görev yapmaktadır. Daha önce hatırlarsanız İlçesine, köyüne yardımcı olan, katkı sağlayan herkesi tanıtacağımızı söylemiştik. Abdullah bey sitemiz kurulduğu günden beri devamlı bizimle irtibat halinde oldu. Yıllarca bir sevda uğruna hayırlı bir iş uğruna çaba harcadı. Öyle bir çaba ki Türkiye yi ayağa kaldırdı. Çayıralanda Okul İhtiyacı var diye, Gazetelerde, Televizyonlarda haber yapıldı. Akkuş İnternet Sitesinde defalarca haber yapıldı. Bu çalışmalara Çayıralan Belediye Başkanı, İl Encümenleri, Akkuş Kaymakmalığı, Akkuş Milli Eğitim Müdürlüğü, Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Sayın Milli Eğitim Bakanı ve Siyasilerde katılınca zafer Çayıralanlı Öğrencilerin oldu. İşte Azmin Çalışmanın Zaferi emeği geçen herkese Teşekkürler ve tebrikler. Sayın Abdullah KÖSE bir başka hizmet sevdasında görüşmek üzere, Akkuş İnternet Sitesi olarak bizim en büyük hizmet sevdamız Akkuş Meslek Yüksek Okulu Açılması bizim bu sevdamıza katılmak ister misiniz. Ya siz Akkuşlular Akkuş'a hizmet sevdasında bizlere yardımcı olmak ister misiniz.

 

Image

VALİ; AKKUŞLULARI MÜJDEYE BOĞDU

YILLARCA MÜJDELİ HABERLERİ UNUTAN AKKUŞLULAR

VALİYİ BAĞRINA BASTILAR

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ AKKUŞ'A ZİYARETE GELİNCE ELİ BOŞ GELDİ DİYE DÜŞÜNMÜŞTÜK. ANCAK VALİMİZ İLÇEMİZİ ZİYARET EDEREK GEREK MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ DESTEKLERİ GEREK VALİLİĞİN DESTEKLERİNİ AKKUŞLULARA MÜJDE OLARAK VERDİ

 

Site Yönetimi Olarak Fazla Söz Yazmak Yerine Basında Çıkan Haberleri Sizlere Aktarmayı Daha Uygun Gördük. İlk Haber Memurlar Net İnternet Sitesinden Artık tuvalette okumayacaklar http://www.memurlar.net/ İnternet Sitesinde Çayıralanda Yapılacak Okul için Yayınlanan Haber ORDU’nun Akkuş İlçesi Çayıralan Beldesi’nde yaklaşık 2 yıldır tuvaletten bozma sınıflarda eğitim gören öğrencilerin sorunu çözüldü. DHA’nın haberleri üzerine Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl beldeye giderek, “Yazıkıyısı İlköğretim Okulu çok konuşuldu, çok yazıldı, çok söylendi. Bu okulumuz için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 950 bin YTL’lik ödenek gönderildi. En kısa zamanda yeni okul inşaatına başlanacak” dedi. Vali Gözlügöl, artık öğrencilerin tuvaletten bozma sınıflarda okumayacaklarını söyledi.

 

‘Tuvalette Eğitim’ haberları üzerine Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 360 mevcutlu Yazıkıyısı İlköğretim Okulu’na yeni okul binası yapılması için ödenek gönderdi. Akkuş İlçesi Çayıralan Beldesi’nde tuvaletten bozma sınıflarda eğitim gören 60 öğrencinin beklediği müjdeli haberi ise ilçeye giderek toplantı yapan Ordu Valisi Said Vakkas Gözlügöl verdi. Gözlügöl, “Size iki alanda müjde vermek istiyorum. Birincisi Yazıkıyısı İlköğretim Okulu çok konuşuldu, çok yazıldı, çok söylendi. Bu okulumuz için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 950 bin YTL’lik ödenek gönderildi. Bunu ben size müjdeliyorum. Seferli İlköğretim Okulu da 2006 proğramına alındı. En kısa zamanda inşaatına başlanacak” dedi. Toplantının ardından Akkuş’da bir dizi inceleme ve açılışların ardından Çayıralan Beldesi’ne geçen Vali Gözlügöl, 2 yıldır tuvalette eğitim gören Yazıkıyısı İlköğretim Okulu ve öğrencilerini ziyaret etti.

 

VALİ TUVALET ve SINIFLARI GEZDİ

Kurulduğu 1992 yılından bugüne geçen 14 yıllık sürede ilk kez Vali gören belde sakinleri ve öğrenciler, Vali Gözlügöl’ü çiçekler ve alkışlarla karşıladı. Beraberinde Ordu İl Emniyet Müdürü Sezai Boran, İl Milli Eğitim Müdürü Mürsel Yılmaz, İl Genel Meclisi Başkanı Celal Tezcan ve diğer daire müdürleriyle birlikte Yazıkıyısı İlköğretim Okulu bahçesinde öğrenciler ve öğretmenler tarafından karşılanan Vali Gözlügöl, gördüğü ilgiden son derece memnun kaldı. Öğrencilerle tek tek ilgilenen vali, bazı öğrencilerle kısa süreli sohbet etti. Daha sonra kendisini karşılayan ve dersleri biten öğrencileri üşümemeleri için evlerine gönderen Vali Gözlügöl, okulun içini gezerek bir dizi incelemelerde bulundu. Özellikle üst katta meydana gelen çatlak ve yıkılan yerleri inceleyerek, tuvaletten bozma sınıfa giren Vali Said Vakkas Gözlügöl, “Şu anda 8 derslikle hizmet veren Yazıkıyısı İlköğretim Okulu’nu, 12 derslikli modern bir ilköğretim okulu olarak planladık. Önümüzdeki yıl geleceğimizi teslim edeceğimiz bu çocuklarımıza yakışır bir okul yapacağız. Zaten zemin etüdü yapıldı. Okullarımız sadece ABC’yi öğreten kurumlar değildir. Medeniyeti öğreten, uygarlığı öğreten kurumlar olmalıdır. İşte biz bunun için diyoruz ki, kaloriferli tesislerimiz olsun, internet bağlantılarımız olsun. Okul müdürlerim, daire müdürlerim, belediye başkanlarım, lütfen asla yerinizde oturmayın. Yerinde oturmak insana özgü bir durum değil. Sürekli hareket halinde olup, bu çocuklarımızı geleceğe hazırlamamız lazım. Yoksa geleceğimiz karanlık olur” dedi.

 

ÜST KATI YIKIP, TUVALETİ SINIF YAPMIŞLARDI

360 öğrencinin eğitim gördüğü Akkuş’un Çayıralan Beldesi Yazıkıyısı İlköğretim Okulu ilk olarak 1992’de yapılmış ancak 3'üncü katında çatlaklar meydana meydana gelmişti. Okul binasında altından geçen su kanalının temelde kayma yarattığı 1999’da bir raporla belgelenmiş, 2004’de de hazırlanan raporda 3'ncü katta eğitimin devam ettiği, çökme-yıkılma gibi bir durum söz konusu olduğunda okul yönetiminin sorumlu olacağı belirtilmişti. Bunun üzerine okul yönetimi üst katı yıkarak, öğrencileri tuvaletlere taşımıştı. Tuvaletten bozma sınıflarda yaklaşık 60 öğrenci 2 yıldır eğitim görüyordu. 1 Aralık 2006 haber kaynağı: http://www.memurlar.net/

 

ÖĞRENCİLER VELİLERİN SIRTINDA OKULA GİDİYOR

 

ImageImageImage

 

ÇAYIRALAN BELDESİNDE ACİL KÖPRÜLERE İHTİYAÇ BULUNMAKTADIR

 

KIŞ DÖNEMİNDE UZUN SÜRE KAR ALTINDA KALAN VE BOL YAĞIŞ ALAN ÇAYIRALAN BELDESİ´NDE, VATANDAŞLAR IRMAK SULARI YÜKSELMEDEN, KÖPRÜLERİN YAPILMASINI İSTİYOR

 

 ImageImageImage

 

SEL YIKTI, VATANDAŞLAR 5 AYDIR KÖPRÜ YAPILMASINI BEKLİYOR !

Çayıralan Beldesi'nde 2 mahalleyi birbirine bağlayan köprüler sel sularına kapılıp yıkılınca, öğrenciler iki mahalle arasındaki ırmağı sırtlarda taşınarak geçmeye başladı. 30 Haziran'da Akkuş İlçesi'nin Çayıralan Beldesi'nde, iki mahalleyi birbirine bağlayan 5 köprü sel sularıyla birlikte yıkıldı. Ellestamı Mahallesi ile Belalan Mahallesi'ni birbirine bağlayan köprüler yıkıldıktan sonra yerine yenileri yapılmadı. Ellestamı Mahallesi'nde yaşayan yaklaşık 25 kişi, karşıdan karşıya ancak ırmağa girerek geçmek zorunda kalıyor. Üstelik Çayıralan merkezindeki ilköğretim okuluna giden çocuklar da, hem okula gidişlerde, hem de okul dönüşlerinde karşıdan karşıya anne veya babalarının sırtlarda geçebiliyor. Paçalarını sıvayarak suya giren veliler çocuklarını hergün bu şekilde okula götürüyor. Çayıralan Merkez Mahallesi Muhtarı Kazım Kırtıl (51), "Burada 4 hanemiz var. Okula giden çocuklar bu köprülerden geçmek zorundalar. Selde yıkılan köprüler, 4-5 aydır hala yapılmadı. Hepsi mağdurlar. Bu sorunları biz de defalarca yetkililere ilettiğimiz halde bu sorunlara çözüm bulamadık" dedi. Belalan Mahallesi Muhtarı Kemal Güllü (49) ise bundan 50-60 yıl önce yapılan köprülerin selle birlikte yıkıldığını belirterek, "Okula giden öğrencilerimiz babalarının sırtlarında ırmağı karşıdan karşıya geçmek zorunda kalıyor. Yaşayan vatandaşlarımızın ekonomik durumu iyi değil. Havalar yağdığı zaman su seviyesi çoğalıyor ve tam bir can pazarı yaşanıyor. Biz bu köprünün bir an öce yapılmasını istiyoruz" dedi.

 

Image

 

Ellestamı Mahallesi'nde yaşayan evli ve 4 çocuk babası 37 yaşındaki Fedai İnce de, "Benim 4 çocuğum var. Her zaman sırtımda veya kucağımda, pantolonumun paçalarını sıvayarak karşıya geçiyorum. Sel felaketi oldu köprüler gitti, başka felaketler olmadan bu köprünün yapılmasını istiyoruz. Sular yükseldiği zaman geçmemiz daha da zorlaşıyor. Biz çok zor durumdayız, buradan karşı mahalleye geçemiyoruz, bize yardım edin" dedi. Haber: Abdullah KÖSE

 

Ak Parti Akkuş İlçe Teşkilatı: Okulların yeniden yapılması ile ilgili olarak ayrılan ödenekleri açıkladı.

 

 İlçe Başkanı İzzet KAŞIKÇIOĞLU, İl Encümeni Mehmet DEMİRCİ ve Hamdi GÜL ile birlikte Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan görüşmede Yazıkıyısı İlköğretim Okulunun yeniden yapılması için 150.000 YTL ödenek ayrılması kararı çıkmıştır. En kısa sürede okul yeniden yapılacak.

 

 

ONLAR İÇİN BU KIŞTA ZOR GEÇECEK

Akkuş ilçesine bağlı Çayıralan Beldesinde 1998 yılından buyana kullanılamaz raporu verilen 3 katlı ve 12 derslikli okul, bütün uyarı ve isteğe rağmen onarılamadı. Öğrencilerin korku içinde ders görmek zorunda kaldıkları okul’un onarım ihalesi okulların açılmasına bir hafta kala yapıldı. Çayıralan Beldesinde öğrenciler şimdide okulun onarılmasını bekleyecek. Okulda eğitime bir ay gecikmeli başlanması bekleniyor. 1992 yılında yapılarak hizmete açılan Çayıralan Yazıkıyısı İlköğretim okulunda 1998 yılında çatlaklar meydana geldi. 12 derslikli okul da bayındırlık tarafından yapılan incelemede binanın hatalı yapıldığı ve kullanılamaz raporu verildi. Ancak başka çaresi olmayan belde halkı ve okul idarecileri her şeye rağmen okulda eğitim ve öğretimi sürdürdüler. Geçtiğimiz yıl çatlakların artması ile birlikte yeniden inceleme yapılan binanın 3 katının boşaltılmasına karar verildi. İşte öğrencilerinde çileli eğitimi bundan sonra başladı. Okul binasını 4 derslikli en üst katı boşaltılınca, derslik açığı tuvaletler ve beldedeki kahvehane dersliğe dönüştürülerek eğitim sürdürüldü. Zor şartlarda eğitim görmek zorunda kalan öğrenci ve okul idarecilerinin yıllardır onarım beklediği okul halen onarılamadı. Son olarak okulun 3. katının yıkılmasına ve 1 ve 2. katların ise çelik bariyerlerle güçlendirilmesine karar verildi. Ancak her nedense bu onarım ihalesi de okulların açılacağı 12 Eylül’den sadece 10 gün önce yapılabildi. Onarılması yaklaşık 1 ay sürecek olan okulda geç eğitime başlanması gündemde. Derslik açığı ise öğretmen lojmanları ve okul yemekhanesi sınıfa dönüştürülerek kapatılmaya çalışılıyor. Bu okulda eğitim görecek öğrenciler, meraklı gözlerle okulun ne olacağını ve nasıl eğitim göreceklerini merak ederlerken, “Biz artık korku içinde okumak istemiyoruz. Korkudan ders yapamıyoruz. 7 yıldır sesimizi büyüklerimize duyuramadık. Artık bizi de duymalarını ve sorunlarımızla ilgilenmelerini bekliyoruz” diye konuştular. Öte yandan öğrenci velileri ve Belde halkı, “yapımından sadece 5 yıl sonra çatlaklar oluşan binanın 7 yıldır bir çözüme kavuşturulmaması son derece düşündürücü. İşgüzarlık olsun diye okulların açılacağı gün okulda onarıma başlanacak. Bununla da sorun bitmiyor. Okulun üst katı yıkılınca derslik açığı da ortaya çıkıyor. Bunu için kimsenin bir şey söylemediği yok. Devletimiz bu kadar aciz olduğunu sanmıyorum. Ama ilgililerin bu meseleyle yeterince ilgilenmediklerini düşünüyoruz” diye konuştular. 12 derslikli Çayıralan Yazıkıyısı ilköğretim okulunda 450 öğrenci eğitim görüyor. 2005-09-13 – Muhabir

Image Image

İŞTE ÇAYIRALAN´DA Kİ EĞİTİM SKANDALININ BÜTÜN AYRINTILARI…

BENİM BU ZAMANA KADAR GÜNDEME GETİRMEYE ÇALIŞTIĞIM VE BAZI YÖNETİCİLERLE YAPTIĞIM GÖRÜŞMELERİN SONUCU AŞAĞIDAKİ HABER METİNLERİNDE.

 

VE LÜTFEN BURADAN KAMUOYU OLUŞTURARAK SESİMİZİ DUYURALIM VE ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIKLI BİNALAR İÇİNDE EĞİTİM GÖRMESİNİ SAĞLAYALIM.

 

Yıkılma tehlikesi altındaki 3 katlı okulda sınıflar kapatılınca, 4 sınıf belde içindeki kahvehane ve yemekhanede eğitim görüyor. Okul içinde bir tuvaletten bozma sınıf ta 22 öğrenci ders görüyor.

 

ÇAYIRALAN´DA EĞİTİMDE BİTMEYEN ÇİLE…BELDE İÇİNDE 4 AYRI BİNADA EĞİTİM GÖRÜYORLAR

ORDU´nun Akkuş İlçesi Çayıralan Beldesi´n de ilköğretim okulunun duvarı çatlayınca, öğrenciler sınıfa dönüştürülen tuvaletlerde ve belde içinde kahvehanelerde eğitim görmeye başladı. 456 öğrencisi bulunan okulun 110 öğrencisi, okulun dışındaki kahvehane ve yemekhanede eğitim görüyor.

 

14 öğretmen ve 456 öğrenci belde içindeki taşımalı eğitimden ve yıkılma tehlikesi altındaki üç katlı okulda yapılan eğitim-öğretimden yana dertli. Öğrenci ve öğretmenler kendilerini eğitime verememekten şikayetçi. belde halkı ise yetkililerin duyarsızlığından yakınıyor.13 yıl önce yapılan ve 7 yıllıkken çürük raporu verilen okul için halen hiçbir adli işlem yapılmadığı ortaya çıktı.

 

Akkuş ilçesi Çayıralan Beldesi´nde 1992 yılında yapılan ve beldenin tek okulu olan 456 mevcutlu Çayıralan-Yazıkıyısı İlköğretim Okulu öğrencileri yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan okullarında zor şartlarda eğitim görüyor. Okulun 3´ncü katında bulunan 2 sınıfın tavan ve duvarlarının çatlaması üzerine okul yönetimi bu katı boşaltarak öğrencileri başka bir yere kaydırdı. 110 öğrencinin bulunduğu kattaki sınıflar kapatılarak öğrenciler birinci katta bulunan tuvaletten bozma sınıflara ve beldedeki kahvehane olarak kullanılan 3 bina ile yemekhaneye kaydırıldı.

TUVALETTEN BOZMA SINIF VE KAHVEHANELERDE EĞİTİM

Pisuvarları sökülen ancak fayansları yerinde duran İki tuvaletten bozma sınıftan biri tepkiler üzerin boşaltılarak, kütüphane ve bilgisayar odası yapıldı. Buradaki öğrenciler ise okulun dışında yemekhane olarak kullanılan bölüme kaydırıldı. Isınması zor ve üzeri sürekli damlayan bölümde 40 öğrenci bütün kış eğitim gördü. Geriye kalan öğrencilere ise belde içinde kahvehane olarak kullanılan binalarda eğitim verilmeye başlandı.

alen bir tuvaletten bozma sınıfta eğitim görülen okulda bu sınıfın öğrencileri sık sık hasta oluyor. Öğretmenler ise okulun dışında kahvehanelerde yapılan eğitim nedeniyle öğrencilerine yeterince sahip çıkamamaktan yakınıyor.Korku içinde eğitimlerini sürdürmeye çalışan öğrenciler okulun yıkılma tehlikesi yüzünden derslerine yeterince adapte olamıyor.

OKUL BİNASININ ÇÜRÜK RAPORU VAR

Akkuş Çayıralan-Yazıkıyısı İlköğretim Okulu'nun 1999 yılından bugüne kadar çatlak ve yarılmalar meydana geldiği yönünde 19 Şubat 1999 tarihinde Akkuş Kaymakamlığı´nın Milli Eğitim Müdürlüğü´ne müracaat ettiği ortaya çıktı. İnşaat Mühendisleri Hayri Kaya, Süleyman Şimşir ve Yılmaz Şahin´in hazırladığı raporda korkunç bir gerçek gözler önüne serildi. Okul binasının yığma tuğladan yapıldığı, ikinci ve özellikle üçüncü katta meydana gelen çatlama ve kırılmaların da temel kayması ve fazla kat çıkılmasından kaynaklandığı ortaya çıkarıldı. Mühendislerin raporunda, "Okulun altından geçen su kanalı kontrolsüz aktığı zamanlarda bina temeline zarar veriyor. Bina projesi 2 katlı yığma tuğla ile olabilecek şekilde projelendirildiği halde üçüncü katın fazlalık olması da okul temelinin kaymasına neden olabilir" denildi.

 

5 YIL SONRA İKİNCİ RAPOR HAZIRLANDI

Okuldaki duvar ve tavanların çatlaması ve kırılması üzerine 11 Haziran 2004 tarihinde Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü 3. Grup İlköğretim Müfettişliği yeni bir inceleme ve rapor hazırlattı. İnşaat Mühendisleri Sezgin Gündoğdu Şahin, Gülizar Karasulu ve Hakan Altuntaş imzalı raporda, "İlgili mühendislerin 4 Haziran 2004´de okula gittiğinde 3. katta eğitim-öğretimin devam ettiği, çökme, yıkılma gibi bir sonuç ortaya çıktığında gerekli önlemlerin alınmadığı gerekçesiyle okul yönetiminin sorumlu olacağı" belirtildi. Yıkılma tehlikesi devam eden okulda, bina yapımı ile ilgili bu zamana kadar hiç kimse hakkında soruşturma açılmaması ise dikkat çekti.

 

Çökebilir´ raporu verilen okulda eğitim, Vali Kemal Yazıcıoğlu, açıklama yapmadı

Ordu´nun Akkuş İlçesi Çayıralan Beldesi Yazıkıyısı İlköğretim Okulu öğrencileri, inşaat sırasında fazla kat çıkılması nedeniyle duvarlarında çatlak oluşan okulun tuvaletinde ders yapıyor. Çökme tehlikesi konusunda 2 ayrı rapor bulunan okul hakkında Vali Kemal Yazıcıoğlu, açıklama yapmadı. Vali Yardımcısı Ali Yener ise, "Sayın Vali konuyu biliyor, yapılacak bir şey yok" dedi.

 

447 mevcutlu Yazıkıyısı İlköğretim Okulu´nun üçüncü katındaki tavan ve duvarlar çatlayınca, sınıflar geçen ay kapatıldı. Çare arayan okul yönetimi, en alt kattaki iki ayrı tuvaleti derslik yapmaya karar verdi. 60 öğrencinin eğitim gördüğü 2 ayrı tuvaletten bozma sınıfta, kirli fayanslarla döşeli duvarlar arasında soğukta eğitim öğretim görmeye çalışan çocukların çoğu hasta oldu.

 

Konu hakkında görüş bildirmeyen Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu, sessiz kalmayı tercih ederken, Milli Eğitim Müdürlüğü´n den sorumlu Vali Yardımcısı Ali Yener, "Siz zaten haberi yapmışsınız. Ben bu konu hakkında bir açıklama yapamam. Sayın Valim konuyu biliyor, yapılacak bir şey yok" dedi.

 

3 katlı Yazıkıyısı İlköğretim Okulu hakkında Milli Eğitim ve Bayındırlık Müdürlüklerinin inşaat mühendislerine hazırlattıkları iki ayrı raporda çökme riskinin bulunduğu belirtildi. Birkaç kez okula gidip sorumlu arayan veliler, Milli Eğitim Bakanlığı´n a başvuracaklarını söyledi.

 

  YAZIKIYISI İLKÖĞRETİM OKULU YENİDEN YAPIMI

ÇAYIRALAN YAZIKIYISI İLKÖĞRETİM OKULUNUN YAPILMASI İÇİN

************

BAKAN’A VAN’DA SORULDU

************************

Çelik; "Böyle şey mümkün değil, gereken yapılacak"

Bakan Çelik, "Tuvalette Eğitim" skandalına tepki gösterdi

Bayram tatilini geçirmek üzere memleketi Van´da bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, daha önce gündeme gelen tuvaleti sınıf haline dönüştürülen ve çürük raporu bulunan Ordu´nun Akkuş İlçesi Çayıralan Beldesi Yazıkıyısı İlköğretim Okulu´nun içler acısı durumundan haberdar olmadığını açıkladı. Bakan Çelik, muhabirin konuyla ilgili sorusuna, "Bunu ihbar olarak kabul ediyorum. Bana bilgi gelmedi. Köy odası, çayhane derseniz anlarım. Ama böyle bir şey varsa ve tuvalette eğitim yapılıyorsa acil müdahale ederiz" dedi.

 

Okulun durumu

Akkuş İlçesi Çayıralan Beldesi´n de 447 mevcutlu Yazıkıyısı İlköğretim Okulu´nun üçüncü katındaki tavan ve duvarlar çatlayınca, buradaki sınıflar geçtiğimiz ay kapatılmıştı. Bunun üzerine çare arayan okul yönetimi, en alt kattaki iki ayrı tuvaleti derslik yapmaya karar verdi. 60 öğrencinin eğitim gördüğü 2 ayrı tuvaletten bozma sınıflarda, duvardaki kirli fayanslar dahi sökülmemişti. Ayrıca soğuk nedeniyle de birçok öğrenci hastalanmıştı. Geçen hafta bu duruma tepki gösteren öğrenci velileri okulu basarak, sorumlu aramışlardı.

"Çökebilir" diye 2 ayrı rapor hazırlanmış

Çökme tehlikesi bulunan 3 katlı Yazıkıyısı İlköğretim Okulu hakkında Milli Eğitim ve Bayındırlık Müdürlükleri´nin inşaat mühendislerine hazırlattıkları iki ayrı rapor bulunmasına rağmen 447 öğrenci çökme tehlikesi içinde olan okulun tuvaletinde eğitim görmeye devam ederken, Bakan Çelik´in bu konudan bilgisinin olmadığı dikkat çekti.

 

Bakan Çelik, Ferit Melen Havaalanında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, okulun durumunun incelenip gerekli acil müdahalenin yapılacağını söyledi. Bakan Çelik, daha sonra uçakla Ankara´ya döndü.

 

Haber: Abdullah KÖSE akose@hurriyet.com.tr

Doğan Haber Ajansı TV Haberleri Editörü Abdullah KÖSE'nin yazısı Çayıralan ilçesindeki yıkılmak üzere olan okul ile ilgili sitede daha geniş yer ayırabilirsek iyi olur. Bu sitede dışardan izleyen değil, gelişmeler katkıda bulunmaya çalışan olsak, yönlendirici olsak, insanları harekete geçiren çalışmalarda bulunsak, daha etkili bir çalışma ortamına girebiliriz diye düşünüyorum. Bu okul ile ilgili gerek vali gerekse Milli eğitim bakını ile görüştüm ancak işler yavaş ilerliyor. Maalesef çocukları yıkım tehlikesi altında eğitim gören hemşehrilerimiz bu konuda kıllarını kıpırdatmıyor.İlçe yöneticilerini bir araya getirerek duyarlı site sakinlerini de bir araya toplayarak Akkuş''un sorunları ve özüm önerileri üzerine toplantılar bile yapılabileceği kanısındayım. Yapılabilecek her şey için ben varım, bütün Akkuş için…

Image Image

 

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image

 

 ÇAYIRALAN BELDESİ VE BELEDİYESİ İLE İLGİLİ TÜM HABERLERİ GÖRELİM

 

Related Articles

52 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar