6 Aralık 2022 Sal

Çankaya Müftülüğünün Örnek Cami İmamı Mehmet METE’nin Görev Yaptığı Bakanlıktaki Çalışmaları Taktir İle Karşılanıyor.

Çankaya Müftülüğünün

Örnek Cami İmamı Mehmet METE’nin

Görev Yaptığı Bakanlıktaki Çalışmaları

Taktir İle Karşılanıyor.

Yazının başlığını okuyunca Cami imamının Bakanlıktaki çalışmaları taktir ile karşılanması ne olacak ki’ 5 vakit namaz kıldırır, başka ne çalışması olacak ki diyenler olabilir.

Ancak bu Cami İmamı Mehmet METE hoca o kadar çok çalışmalara imza atıyor ki! Ne cemaat nede Bakanlık personeli hocanın çalışmalarına yetişemiyorlar.

Peki! hoca namaz dışında hangi çalışmalar yapıyor ki! Bakanlık Personeli yetişemiyor?

Camiye görevli olarak atandıktan sonra önce caminin iç dizayn işlerine el atıp gerekli düzenlemeleri yaptı.

Vaaz Kürsüsü ve yeni bir hutbe yapılmasını sağladı.

Eski halıların değişmesini sağlayarak yeni halıların serilmeden önce alt tabanda gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağladı.

Cami içine kütüphane yapılmasını sağladı. Kütüphaneye kitap temin işinin nerede ise tamamına yakınını kendi sağladı. Dini konularda her aradığın kitabı bulma şansı her zaman bulunuyor.

Cami içinde yer sıkıntısı olduğu için kitaplığı büyütemeyen hoca; bu defa imam odasına kütüphane yaparak çok zengin bir kütüphane olmasını sağladı.

İyi bir ses siteminin kurulmasına vesile oldu.

Ayakkabıların konması için çok güzel bir ayakkabılık yapılmasını sağladı.

Cuma günleri cemaat yararlansın ve namaz kılarken dışarıda kalmasın diye kendi imam odasını açarak bu alanda namaz kılınmasına vesile oldu.

Her cuma namaz öncesi 45 dakika kala vaaz vererek cemaati bilgilendiriyor. Hocamızın  kendi tabiri ile “ben bu vaaz için tam bir hafta hazırlık yapıyorum. Ayetler ile hadisler ile titiz bir çalışma yapıyorum.” diyerek herkesin beğeni ile takip ettiği konuşmaları taktir edilmektedir.

Namazlarda o kadar çok konuya dikkat ediyor ki hocamız. Bir kamu kurumu camisinde dikkat edilmesi gereken her konuya özenle önem veriyor.

Namaz bitimi sık sık cemaati uyararak namazını kılanların hemen işlerine başına dönmelerini söylüyor.

Vaazların görüntüler ile desteklenmesi için projektör cihazı ve perde talebini sık sık dile getiriyordu. Çok kısa bir süre önce bu talep de cami cemaatinden kişilerin destekleri ile yerine getirildi.

Daha asıl meselelere gelemedik.

Hocamız geldiği günden beri Kuran Kursu açalım diye devamlı söylüyordu. Tabi ki! İş yeri olduğu için çok kolay bir konu değildi. Ama zorluk aşıldı. Cemaat öğlen tatilinde gerekir ise yemeğe gitmeyiz kursa katılırız deyince kurs hemen açıldı. 6 senedir devam ediyor. Yüzlerce kişi Kuran öğrendi. Tecvit öğrendi.

Kursa katılım yoğun olunca müezzinlik yapacak kişiler yetiştirildi. Camilerde müezzin sıkıntısı yaşanırken Ticaret Bakanlığı Camisinde müezzinlik yapmak için yarış yapılıyor.

Arapça dil öğrenmek isteyenler için kurs açıldı.

Bayanlar için Kuran kursu açıldı.

İlmihal Bilgileri Öğrenmek için kurs açıldı.

Sık sık belirli günler ve özel günlerde cemaat olarak hatimler yapılıyor. Dualar yapılıyor.

Bakanlık personelinden herhangi bir kişi evinde ve herhangi bir organize programında hocamızı Kuran okumak için davet ettiğinde hocamız icabet etmektedir.

Afrika’da Somali’de insanların su ihtiyacı olduğundan söz eden hocamız buralarda suy kuyusu açtıralım isteğine cemaat ve bakanlık personeli hemen olumlu cevap verince; yetkili kuruluşların izni ile yardım kampanyası başlatıldı ve sonucunda Somali de Bakanlık personeli olarak 2 su kuyusu açtırdık. Hocamız su kuyularının açılması için olağan üstü çaba harcadı.

Cami hocamız sanmayın ki sadece Ticaret Bakanlığı için sadece hoca yada imam. Cemaat için ve tüm personel için hem İmam hem hoca hem arkadaş hem ağabey hem kardeş hem danışmak için baba, nerede ise herkesin her konuda danıştığı, soru sorduğu ve fikrinin alınması gerektiği kişi olarak görünüyor. Hocamızın odası her daim dolu oluyor.

Hocamız; cami cemaatini iş yerlerinde ziyaret ederek onlarla bizzat sohbetler ediyor. Giderken de eli boş gitmez bir kitap hediye eder.

Kitap hediye işini hocamızdan öğrendik. Bizlerde bir kaç gün önce bir dernekte kütüphane kurulacağını öğrendik. Hemen hocamızın kitap hediye etme konusu aklımıza geldi. Bizlerde derneğe ilk kitap bağışını yaptık. Kütüphanenin en baş köşesinde yerini alması ve herkesin yararlanması için Kuran -Kerim Hediye ettik.

Emekli Olan Kurum Personeli ve Sık Sık Müezzinlik Yapan Muzaffer Kardeşimize Hocamız; Emekli Olması Vesilesi ile Kitap Hediye Etti

Mehmet METE hocamız musiki eğitimi aldığından bir çok musiki aletlerini çalabilmektedir ve söylemektedir.

Kütüphane için alınan kitapların ayrımı yapılmaktadır.

Çankaya İlçe Müftüsü Hocamızın çalışmalarını takip etmekte ve etkinliklere katılmaktadır. Kuran Kursu Öğrencilerine Belgelerini Müftümüz ve Hocamız birlikte verdikleri törenden görüntüler

Afrika’da Somali’de Hocamızın önderliğinde ve Bakanlık Personelinin destekleri ile açılan su kuyusu törenlerinden görüntüler

www.akkusilcesi.com Akkuş İlçesi İnternet Sitesi olarak hocamıza başarılar diliyoruz.

Merkezi Ankara Çankaya Seyranbağlarında bulunan Ordu İli Akkuş İlçesi Çavdarköy Derneğinde kurulacak olan Kütüphaneye bizlerde Akkuş İlçesi İnternet Sitesi olarak Mehmet METE hocamızdan aldığımız örnek davranış ile Kuran-ı Kerim hediye ettik.

Related Articles

1 Yorum

  1. Değerli İhsan Abi çok teşekkür ederim.Kardeşliğimiz daim olsun.Güzel dinimize Aziz milletimize layık olabilirsek ne mutlu bize.Bu güzel faaliyetlerimize destek veren ve katılanlara özellikle teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
15AboneAbone Ol

Çok Okunanlar