21 Haziran 2024 Cum

Çankaya Belediyesi Yenişehir Pazar Yerindeki Esnafların Yer Tespiti Konusunda Gereken Düzenlemeleri Yapamadı. Pazarda Kavga Çıktı

Kavganın Nedeni Belediye ile Firmaların Rant Meselesi Ama Olan Esnaflara Oldu

Kavganın Nedeni Belediye ile Firmaların Rant Meselesi Ama Olan Esnaflara Oldu.

Site Yönetimi Olarak bizlerde Çankaya İlçesinde oturduğumuz için vede pazarda satış yapan tezgah açan çevremizde insanlar olduğu için. Konuyu yakınen biliyor ve uzun süredir takip ediyorduk.

Bize göre Çankaya Belediyesi en baştan beri Pazar konusunda hangi kararları vereceğini kesin olarak açıklayamadı. Net Kararını ortaya koyup, Firmalar ve Esnaflar ile paylaşmadı. En baştan beri ortada hep belirsizlik vardı.

Esnaf, Belediye ye gidiyor pazar yerindeki durumu soruyor. Görevlilerin verdiği cevap "bize sormayın firmaya sorun."

Esnaf şaşırmış durumda idi. Çünkü ortada iki firma vardı. Her iki firmada ihale bizde bizim dediğimiz olacak diyordu.

Esnaf hangi firmanın yanında yer alacağını şaşırmıştı. Bir belediye ye, bir firmaya birde diğer firma arasında 2 aydır mekik dokuyordu.

Tüm bu olanlara ise, En sorumlu, en yetkili Çankaya Belediyesi sadece seyirci kalıyordu. Çözüm yollarını ne esnafa nede basına açıklamıyordu.

2 aydır belirsizlik vardı. Birde 2 ayda bir bina inşaatı nerdeyse tamamlanırken, Çankaya Belediyesi pazar yerinde yarım metre yüksekliğindeki dış duvar. Pazar içinde tezgahların koyulacağı tezgah yerlerini çizme işini vede boyama işini 2 aydır bitirememişti.

Esnaf iki aydır tezgah açamıyordu.

Sonunda pazar yeri açılacak dediler. 2 firmada esnafa yer veriyordu. 2 metre yer için kafadan 1500 TL. vede ayda 300 TL kira bedelini peşin alıyorlardı. Anlaşmalar imzalanıyor ve süresi bir yıl olarak belirlenmişti.

İşte böyle bir gerginlik içinde pazarda kavga çıkması gayet normal. Bu kavganın çıkmasına vesile olanlar, yetkililer acaba iki elinin arasına kafasını koyup düşünüyorlar mı?

Esnafa eziyet bu olsa gerek. Esnafı aşağılama bu olsa gerek. Bizce yargı bir sürü konuların araştırmasını yaparken. Lütfen bu konunun da arka tarafını ve rant meselesini araştırsın. Araştırması gerekiyor. Yetkili kişiler ve sorumu kişiler esnafı ve firmaları birbirine düşürmemeli. Sosyal Devlet Anlayışı herkes tarafından bir kez daha gözden geçirilmelidir.

Basında çıkan haber metni aşağıdadr.

Çankaya Yenişehir Pazarında Meydan Savaşı

Çankaya Belediyesi zabıtaları ile ‘sosyete pazarı’ esnafı kavga etti.
 

Sivil giyimli zabıta ekipleri, Yenişehir Pazarı’ndaki esnafın sattığı ürünlerin kaldırılmasını istedi. Esnaf da belediyenin kendilerine süre vermediğini ve fahiş zam yaptığını ileri sürerek, "200 TL olan kiramız 900 TL’ye çıkarıldı. Her bir esnaftan da 4 bin 500 TL hava parası istiyorlar. Sözleşmeye aykırı hareket ediliyor." dedi.

Esnaf ile zabıtanın karşı karşıya geldiği olaylar öncesinde her iki grup bir süre tartıştı. Bir yandan da zabıtaya direnen esnaf üyeleri kendi aralarında imza topladı. Tartışmaların yoğunlaşmasıyla birlikte sosyete esnafı ile Çankaya Belediyesi zabıtaları kavgaya tutuştu.

Tezgahların kurulduğu, demir çubukların da kullanıldığı olayda, zabıta ve esnaf birbirlerine yumruk ve tekmelerle saldırdı. Beş kişilik sivil zabıta grubunun bir esnafı aralarına alarak tekme ve yumrukla dövdüğü görüldü. Kavgada esnaf ve zabıtalardan bazıları yaralanırken, bazı esnaf da gözaltına alındı. 30 kişilik polis grubunun bulunduğu olayda, emniyet güçleri olayları yatıştırmakta zorlandı.

Yaralananlar taksiyle hastaneye kaldırıldı. Bu sırada tartışmalar sürerken, alışveriş yapmaya devam eden müşteriler de oldu. Öte yandan, belediye zabıta ekipleri basın mensuplarının da üzerine yürüdü.

Kaynak: Cihan

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar